Nejlepší stroj na čištění spár zámkové dlažby

Mech či plevel patří k častým nezvaným „hostům“ na zámkové dlažbě. Oboje působí velmi nevzhledně. Zbavit se jich lze hned několika způsoby. Cesta chemická je účinná, avšak nepříliš doporučovaná. Při likvidaci plevele tímto způsobem se veškeré látky vsakují do půdy. Chemie navíc může poškozovat i rostliny, které naopak okolo dlažby mít chceme.

Druhou volbou je cesta mechanická. Můžete samozřejmě vyzkoušet poctivé ruční vytrhávání plevele, nicméně jde o činnost namáhavou, a tedy v konečném důsledku nijak efektivní. Spolehnout se proto můžete i na strojní čištění spár.

Pro tento účel jsou velmi vhodné vysokotlaké čističe známé také pod názvem tlaková myčka nebo lidově wapka. Využití tlaku vody je především velmi pohodlné, ale i účinné. Efektivně si poradí hlavně s mechem, s hluboko zakořeněným plevelem už však mohou mít trochu problém.

Vysokotlaký čistič není jen jednoúčelové zařízení, pokud už se pro něj rozhodnete, bude se vám hodit nejen pro samotné odstraňování plevele, ale pomůže i s eliminací různých nečistot doma, na zahradě či v garáži.

Recenze Riwall PRO REPW 150 SET

Vysokotlaký čistič se stane užitečným pomocníkem pro všechny majitele domu. Využijete jej na komplexní úklid plastového zahradního nábytku, chodníků i auta. Maximální tlak přístroje činí 150 bar a maximální průtok 468 l/hod.

Myčka je vybavena samonasávacím čerpadlem, takže stačí pouze připojit na zdroj vody. To znamená na vodovodní kohoutek, ale i sud. Užitečnou je i funkce autostop. Ta dokáže ihned vypnout motor, čímž spoří energii a snižuje hlučnost během činnosti.

Původní plochý vodní paprsek je možné otáčením trysky rozšiřovat. Turbo tryska navíc zvládne silný vodní paprsek, díky němuž se úklid dále zefektivňuje.

Výhody: silný, ale velmi tichý přístroj

Nevýhody: obtížné namotávání hadice na buben, údajně nedosahuje deklarovaného tlaku

Cena: 3 944 Kč

back to menu ↑

Recenze Kärcher K 5 Compact 1.630-750.0

Zařízení Kärcher K 5 Compact se vyznačuje hlavně inovativním konceptem uložení hadice. Je možné ji navinout na přední kryt, upevnit gumovým páskem a při příštím použití rychleji sejmout.

Tento čistič disponuje maximálním průtokem 500 l/hod. Myčka využívá vodou chlazený indukční motor. Nemusíte se proto obávat zatížení v podobě pravidelného používání. Poradí si navíc snadno i s odolnější nečistotou.

Zařízení je vybaveno funkcí Motor-Stop, která se postará o přímé vypnutí motoru při zavřené pistoli, a tedy znamená i zvýšenou životnost. Bezpečnostní ventil dále zajistí ochranu stroje před tlakovým přetížením.

Součástí vybavení je pistole Quick Connect i vysokotlaká hadice 8 m, pracovní nástavec Vario Power (VPS), rotační tryska a vodní filtr.

Výhody: kovové čerpadlo, kompaktní rozměry

Nevýhody: plastový nástavec, nižší tlak

Cena: 7 287 Kč

back to menu ↑

Recenze PARKSIDE PHD 170 B2

Výkonný vysokotlaký čistič je vhodný pro vozidla, terasy nebo fasády. Přístroj lze použít nezávisle na vodovodu díky integrované funkci nasávání vody. Zásluhou systému rychlého připojení snadno vyměníte jednotlivé trysky.

Tento čistič má integrovaný hadicový buben, navíc můžete využít i praktické držáky na kabel a příslušenství. Zařízení disponuje též energeticky úsporným automatickým systémem spouštění a zastavení. Provoz motoru je tedy umožněn pouze při stisknutí rukojeti pistole.

Model značky Parkside charakterizuje odolné a robustní tělo, které je zároveň dobře mobilní. K pohodlí při manipulaci taktéž přispívá ergonomické držadlo pistole s manometrem. Bezpečnost používání zajišťuje přítomnost dětské pojistky.

Výhody: robustní a výkonný

Nevýhody: dlouhé dobíhání motoru, vyčnívající filtr na vodu

Cena: 2 999 Kč

back to menu ↑

Jak vybrat nejlepší stroj na čištění spár zámkové dlažby

Při výběru vysokotlakého čističe na čištění spár zámkové dlažby je nutné dbát na několik základních parametrů. Zejména se jedná o:

Provozní tlak

Nejdůležitějším parametrem všech myček je pochopitelně tlak. Podle provozního tlaku lze myčky rozdělit na základní modely (do 120 barů), střední třídu (do 140 barů) a profesionální zařízení (nad 140 barů).

Lze říci, že i střední třída čističů vám udělá v základu dobrou službu. Pokud ale budete čistit rozsáhlé plochy, určitě si pořiďte pomocníka z profi kategorie.

Výkon 

Výkon souvisí u čističe hlavně s průtokem vody a příkonem motoru. Ten se u přístrojů pro běžné domácí použití pohybuje kolem 1300-1500 W. Osazeny jsou tyto čističe klasickým elektromotorem.

Zařízení vyšších modelových řad může nabídnout příkon až 2 800 W. Ta už můžeme prakticky označit za přístroje pro poloprofesionální použití. Některé z nich už navíc využívají pro provoz i moderní bezuhlíkové (indukční) motory.

Průtok vody

Průtok úzce souvisí, jak už bylo řečeno, s předcházejícím parametrem. Menší čerpadla mají nižší výkon i nižší průtok. Jsou vhodná pro mytí menších ploch. Běžně se u nich průtok pohybuje v rozmezí 300 až 400 l/hod. U větších ploch, tedy u těch přibližně nad 100 m², se vám bude hodit výkonnější čerpadlo s průtokem kolem 400 až 650 l/hod.

Teplota vody

Čističe mohou mít integrován i ohřev vody, byť naprostá většina současných modelů je tzv. studenovodních. Vodu je možné ohřát i na více než 100 °C. Některé přístroje jsou horkou vodu schopné měnit i na páru.

Horká voda či pára je spolehlivým prostředkem, který funguje na hubení plevele. V tomto parametru proto platí jednoduchá zásada, že čím více, tím lépe. Zejména horká voda je schopna zlikvidovat rostliny nad zemí i kořeny pod zemí. Přenos tepla z páry už není tak účinný, proto tento postup nemusí být úplně dostačující pro likvidaci kořenů plevele.

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo