Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Jak ušetřit na vytápění a ještě mít doma čerstvý vzduch?

Jak ušetřit na vytápění a ještě mít doma čerstvý vzduch?

Většina z nás tráví v budovách 90 procent svého času, nejvíce pak doma a v práci. Mít v těchto prostorách čistý vzduch o optimální vlhkosti a teplotě by pro nás proto měla být priorita. Ale jak toho docílit bez časově náročného a často i zdravotně přitěžujícího větrání? Pomoci vám s tím může řízené větrání s rekuperací.

Čerstvý vzduch o optimální teplotě a vlhkosti, bez alergenů a prachových částic je základem pro naše zdraví. Stačí, aby jedna z těchto podmínek nebyla splněna a můžeme to pocítit nejen na snížení psychické i fyzické pohody, ale hlavně na zdraví nás i našeho domu. Kromě alergií, kašle či viróz se můžeme ve špatně větraném domě setkat také třeba s plísněmi a nadměrnou vlhkostí. Mimochodem, doporučená vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 40 a 50 %, u vytápěných místností je to pak 30 až 70 %.

graf znázorňující optimální vlhkost vzduchu v domácnosti

Zdroj: stiebel-eltron.cz

Proto bychom měli svůj domov denně větrat, a to nejméně 4×5 minut s plně otevřenými okny. Při takovém větrání ovšem v topné sezóně ztrácíme spoustu tepla. Vynaloženou energii na vytápění jako byste vypustili z okna. 

Tyto problémy však mají jednoduché řešení. Stačí svůj domov vybavit systémem řízeného větrání se zpětným získáváním tepla.

Věděli jste, že…

V domácnosti, kde žijí 3 osoby, přibude ve vzduchu přibližně 10 litrů vody denně?

Jaké jsou výhody řízeného větrání s rekuperací?

Pokud si do svého domova necháte nainstalovat rekuperační jednotku, počítejte s tím, že již nadále nebudete muset větrat ani zapínat zbytečně topení. Tento systém totiž průběžně přivádí čerstvý vzduch z venku, předehřívá jej a rozvádí do místností. Odpadnímu vzduchu naopak teplo odebírá. 

Přiváděný vzduch navíc projde filtrem, který jej očistí od prachových nečistot, alergenů a dalších částic, které vám mohou způsobovat problémy.

Do rodinného domu, kde je větrání potřeba na denní bázi, je vhodné pořídit si takzvanou centrální rekuperační jednotku. Tu je ideální umístit do technické místnosti, protože při plném výkonu mohou mít některé rekuperační jednotky hlučnost až třeba myčky na nádobí.

Pokud potřebujete větrat objekty, kde není možný centrální rozvod vzduchu, pak je lepší zvážit jednotku decentrální. Ta se instaluje do každé místnosti zvlášť a je tak možné upravit režim větrání pouze na místnosti, kde je to potřeba,

Kolik řízeným větráním s rekuperací ušetřím?

Běžným větráním, zejména v zimních měsících, ztratíte až polovinu tepla z vytápění. U řízeného větrání s rekuperací se však až 94 procent tohoto tepla vrátí. Navíc k ohřevu vzduchu můžete použít i teplo z odpadních vod. Je to tedy jednoduché: Uspořit můžete cca 30-50% nákladů na vytápění domácnosti.
Ke snížení celkové ceny rekuperace následně doporučujeme využít dotaci Nová zelená úsporám, díky níž ušetříte až 105 000 Kč.

Jak se vám líbil náš článek?