Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Nejlepší pájka na plasty

Nejlepší pájka na plasty

Páječka je přístroj využívaný k pájení. Nesprávně se také označuje jako pájka. Vžitý název však označuje primárně kov nebo slitinu kovů, které jsou určeny k pevnému spojování materiálů z kovů jiných. Páječky mají své místo v dílnách amatérů i profesionálů. Hodí se pro automobilové, sportovní, domácí i průmyslové použití.

Pájka se používá pro vytvoření pevného spoje z různých materiálů. Své uplatnění má proto hlavně v elektronice a v elektrotechnice. Velmi často se jedná o spojení kovů, hodí se ale i pro plasty. Snadno a trvale s ní například opravíte praskliny tvrdých nebo měkkých plastových částí.

Páječka se proto stane užitečným pomocníkem i v běžné domácnosti. Pájky obecně fungují na jednoduchém principu. Každá z nich je na hrotu vybavena odporovým drátem neboli smyčkou. Ten se průchodem velkého proudu zahřeje. Dojde-li k zahřátí na vysokou teplotu, materiál se spojí a jakmile vychladne, vytvoří se pevné mechanické a elektrické spojení.

Recenze PARKSIDE PLS 48 D2

Kompaktní stanice je vybavena páječkou a doplněna pájecí houbou, přihrádkou na příslušenství a síťovým vypínačem

Jedná se o efektivní nástroj s univerzálními možnostmi využití v elektronice, sféře modelářství a oblasti hobby. Ergonomická jemná páječka je vybavena měkkým držadlem a vyměnitelnými hroty, a to kulatým a plochým.

Teplotu lze nastavit volitelně v rozmezí 100 až 500 °C, jmenovitý příkon tohoto zařízení činí 48 W. Celková délka přívodního kabelu 3 m umožní pohodlnou práci.

Výhody: cena, vysoká maximální teplota

Nevýhody: tuhý kabel, který omezuje pohyb s páječkou, delší zahřívání

Cena: 349 Kč

Recenze JCD 908S

Pájecí pero disponuje ovládáním teploty od 180 °C do 500 °C. Opatřeno je praktickým LCD displejem. Digitální teplotní regulace jej předurčuje pro různé druhy pájení. Teplo vyprodukované tímto perem je schopno roztopit prakticky jakoukoli pájku.

Na provozní teplotu se zařízení zahřívá do cca 2 minut. Vylepšené PCBA s topným tělesem se stará o stabilní teplotu během celého procesu pájení. Napájecí kabel nabídne délku 1,4 m. Pero je vybaveno protiskluzovým madlem, což přispívá k pohodlné manipulaci.

Výhody: rychlé nahřátí, možnost nastavení teploty

Nevýhody: chybí stojánek, teplotu si poměrně snadno přenastavíte i omylem

Cena: 395 Kč

Recenze PARKSIDE PLKA 4 A2

Jedná se o zařízení z kategorie mikropájek, které se však od jiných modelů liší bezdrátovým provozem. Tato pájka využívá lithium-iontový akumulátor. Provozní doba na akumulátor je cca 60 minut. Nabíjecí stanici je možno volitelně připojit prostřednictvím síťového adaptéru nebo USB-C portu.

Ke svému provozu vyžaduje pouze krátkou dobu zahřívání v rozmezí 25 až 35 sekund. O stavu vás informuje LED ukazatel. Maximální teplota činí 470 °C. Toto zařízení se může pyšnit ergonomickým tvarem s pogumovaným držadlem a LED pracovním světlem, které vám usnadní práci.

Výhody: rychlé zahřátí, LED přísvit

Nevýhody: chybí pájecí pasta nebo kalafuna, krátká výdrž baterie

Cena: 349 Kč

Jak vybrat nejlepší pájku na plasty

Při výběru pájky je nutné dbát na několik základních kritérií. Především je to typ pájky, dále její příkon a maximální teplota. S výběrem vhodné pájky souvisí hlavně její typ, který ovlivní to, jak budeme pracovat. Je proto dobré se zorientovat hlavně v následujících aspektech:

Transformátorová a hrotová pájka

Co se týče typu pájky, v základu lze tato zařízení rozdělit na dvě kategorie. Transformátorová páječka se někdy též zjednodušeně nazývá trafo pájka nebo pistolová pájka. Označení souvisí s jejím charakteristickým tvarem. S pistolovou pájkou se velmi pohodlně pracuje zejména tehdy, pokud ji potřebujete využít na delší práci. Coby zdroj energie používá elektřinu, musí tedy být během činnosti připojená do sítě.

Hrotová pájka se někdy nazývá též pero, což opět odkazuje na typický tvar připomínající právě psací pero. Princip jejího fungování je stejný jako u trafo páječek, liší se hlavně malými rozměry. Vhodná je hlavně pro přesnější úkony. Obvykle jí však chybí možnost regulace teploty.

Mikropájky, plynové pájky, pájecí stanice a aku pájky

Samostatnou kategorii zastupují mikropájky, které jsou typické malými rozměry. Pro práci s plasty je lze také doporučit, využívají je například modeláři. Kromě drobného řezání a spojování plastů mikropájky slouží třeba k vypalování do dřeva. Jemná regulace teploty, kterou si můžeme nastavit podle citlivosti konkrétního materiálu, je u těchto modelů možná.

Pro práci bez připojení do elektrické sítě se uplatňují páječky plynové. Ty používají, jak už ostatně říká jejich název, plyn a piezoelektrické zapalování. Hodí se spíše tam, kde momentálně není dostupné připojení do elektřiny. Pracovat se nimi dá podobně jako s hrotovými páječkami, doba jejich funkčnosti je však omezená na několik desítek minut. Potřebujete-li pracovat s plasty skutečně pravidelně, vyberte si jiný typ pájky.

Pájecí stanice představuje specifický a pokročilý typ zařízení. V principu jde o hrotovou pájku doplněnou o stojany a držáky. Záleží-li vám na skutečně precizním spojení například při opravě plastových částí karosérie, lze nákup doporučit.

V praxi zatím nepříliš rozšířené jsou akumulátorové páječky. To jsou obvykle ty hrotové, případně mikropáječky. Jde o malé a méně výkonné zařízení s akumulátorem, které je vhodné třeba i na řezání nebo tavení plastů.

Teplota pájky

Kromě typu pájky záleží i na teplotě a možnosti její regulace. Teplota hrotu musí být vyšší než teplota materiálu, který použijeme.

Pájky se dělí na tzv. tvrdé, tedy ty, které se taví při teplotě více než 450 °C, případně měkké. Ty potřebují naopak méně než 450 °C. Pro práci s plastem vám konkrétně stačí nižší teplota v rozmezí 70 až 200 °C. Regulaci teploty většina levných pájek neumožňuje, pro domácí použití to však na překážku nebývá.

Příkon

Posledním stěžejním faktorem je příkon. Znamená to, že čím je vyšší příkon, tím se pájka rychleji nahřeje. Pájka s příkonem do 80 W potřebuje čas v rozmezí od od 1 do 3 minut. Obvyklý je tento příkon u hrotových pájek. Pájkám s příkonem nad 100 W stačí méně než 10 vteřin. V této kategorii se objevují hlavně transformátorové pájky.

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi