Nejlepší pojízdná postýlka pro miminko

Spánek je pro malé dítě velmi důležitou činností. Během prvních týdnů života spí čerstvě narozená miminka podle odborníků až 20 hodin denně. Bdělé fáze jsou však roztroušeny do celého dne. Obvyklé je u novorozenců i buzení na krmení.

Během prvních několika let si také dítě bude tvořit svůj spánkový rytmus a naučí se rozlišovat mezi dnem a nocí. A k tomu potřebuje vhodné podmínky v podobě správně vybrané postýlky. To může být klasická dětská postýlka nebo kolébka.

Kolébky jsou určené nejmenším dětem. Jsou víceméně standardně vybaveny pojízdným mechanismem. Je to kvůli potřebě větší mobility, která vyplývá už z podstaty jejich využití. U novorozených dětí je nezbytné, aby je rodiče mohli mít neustále na očích.

Dětskou postýlku rovnou pro novorozeně kupují rodiče především z důvodu úspory financí, z kolébky dítě záhy odrůstá a klasickou postýlku budete tudíž stejně pořizovat.

Pro snazší manipulaci může být i běžná postýlka vybavena kolečky. Uplatnění najdou tyto postýlky v malých bytech, kde vám splní funkci místa pro přespání, zatímco přes den si tu dítě může hrát. Má-li dětská postýlka pouze dvě kolečka, jde obvykle o kompromisní řešení mezi dostatečnou mobilitou a adekvátní stabilitou.

Samostatnou kapitolu představují cestovní postýlky, které vynikají maximální skladností. Protože se u nich s přesuny přímo počítá, rovněž jsou kolečka standardní součástí výbavy těchto dětských postýlek. Nejsou však vhodné pro trvalé spaní, užijete je maximálně občas na dovolené, při návštěvách u prarodičů a dalších příležitostech.

Recenze Drewex Kuba II se stahovací bočnicí bílá

Kvalitní postýlka disponuje odolnou a stabilní konstrukci, která je vyrobena z borovicového dřeva. Její celková hmotnost činí 11 kg. Rozměr v tomto případě je standardně 120 x 60 cm.

Kování postýlky umožňuje její opakovatelné rozmontování a smontování. Produkt je vyroben v souladu s normou ČSN EN 716-1 a odpovídá tak požadavkům českých a evropských technických norem.

Opatřena je tato dětská postýlka praktickou stahovací bočnicí a také polohovacím roštem, který lze upravit do až tří poloh. Kolečka je možné pro pohodlnější manipulaci dokoupit. Součástí balení není matrace, tu je rovněž nutno pořídit zvlášť.

Klasický design postýlky v bílém provedení je univerzální a hodí se do každého dětského pokojíčku. Současně ji v této barvě bez obav můžete pořídit pro chlapečka i holčičku.

Výhody: posuvná bočnice, příznivá cena postýlky

Nevýhody: velmi stručný návod na sestavení, návod není v češtině

Cena:  1 999 Kč

back to menu ↑

Recenze Scarlett Kamila borovice st. bok bílá 120×60

Dětská postýlka je vyrobena z odolného borovicového dřeva s kvalitní povrchovou úpravou. Povrchová úprava je provedena bezbarvým i barevným lakem a po zdravotní stránce vyhovuje Vyhlášce Ministerstva zdravotnictví ČR č. 84/2001 Sb.

Zároveň je tento produkt navržen v souladu s normami EU ČSN EN 716-1 a ČSN EN 716-2 na výrobky pro děti do 3 let.

Postýlka nabídne standardní rozměr 120 x 60 cm. Díky tomu nebudete mít problém sehnat matraci. Ta totiž není součástí dodávky. Dále umožňuje napolohování roštu, avšak ve srovnání s jinými modely pouze do dvou poloh. Stahovací mechanismus je řešen specificky, je opatřen čtyřbodovým systémem na každé straně.

Kolečky ani tato dětská postýlka není vybavena rovnou, je nutno je objednat a dokoupit zvlášť. Výrobek celkově váží 14 kg, takže je zaručena snadná manipulace.

Výhody: postýlka je lehká, snadno se sestavuje

Nevýhody: chybí krycí bílé záslepky na šrouby, dřevo je poněkud měkčí

Cena: 2 890 Kč

back to menu ↑

Recenze Klups Karolina II bílá

Konstrukce této dětské postýlky je vyrobena z MDF desek a je doplněna prvky masivní borovice. Vlivem použitého materiálu není tolik robustní jako modely vyrobené z masivního dřeva.

Opařena je povrchovou úpravou. Použitá barva je nezávadná a vhodná pro výrobu dětského nábytku. V tomto konkrétním případě jde o bílé provedení, které je určeno všem, kterým přirozený vzhled dřeva nevyhovuje.

Postýlka nabídne běžný rozměr 120 x 60 cm. Její součástí je nastavitelný rošt, který lze libovolně napolohovat do tří různých pozic. Výrobce uvádí, že nejvyšší polohu roštu je možno použít pouze pro nesedící dítě. Matraci je nutné dokoupit zvlášť.

Praktičnost použití zaručuje dvojice vyjímatelných příček z boční části postýlky. Kolečky je tato varianta vybavena rovněž, nicméně výrobce se nezmiňuje o tom, zda si je musíte dodatečně koupit, případně už jsou v balení. Navíc musíte počítat s o něco vyšší hmotností 18 kg.

Výhody: jednoduchá montáž, nízká cena

Nevýhody: chybí bílé záslepky na šrouby, postýlka nemá tak bytelnou konstrukci

Cena: 1 385 Kč

back to menu ↑

Jak vybrat nejlepší pojízdnou postýlku pro miminko

Do klasické postýlky se dítě přesune do půl roku, mnozí rodiče proto kolébku považují za zbytečnou investici. Na druhou stranu v ní dítě lze houpat. Rozhodování je proto na vás.

To první, co budete u dětské postýlky řešit, pokud se rozhodnete pro klasickou verzi, je rozměr. A to i kvůli vhodné matraci. Běžný univerzální rozměr je 120 x 60 cm. Se sháněním matrace mít problém nebudete. O něco méně obvyklá je velikost 140 x 70 cm, do které už lze matrace sehnat relativně bez problémů rovněž.

Dětská postýlka by také měla být adekvátně stabilní, což zajistí robustní konstrukce z vhodného materiálu. Klasickou volbou je dřevo, které je přiměřeně odolné a zároveň působí velmi příjemným dojmem. Zpravidla se používá dřevo bukové nebo borovicové.

Praktickou volbou pro rodiče malých dětí je nastavitelný rošt. V takovém případě si usnadníte manipulaci s novorozenětem a postýlka zůstane pro dítě pohodlná až do věku, kdy si začne samostatně stoupat.

Neméně důležitým atributem dětské postýlky je bezpečnost. Týká se jednak zdravotní nezávadnosti použitých materiálů včetně barev. Ale zamyslet bychom se měli i nad konstrukcí jako takovou. Ta by neměla obsahovat žádné ostré hrany, o které by se dítě mohlo zranit. Dejte pozor i na vzdálenost jednotlivých příček, která by měla být mezi 2,5 cm a 6,5 cm. Jen tak máte záruku, že se do nich dítě omylem nezaklíní, ale ani z postýlky nevypadne.

U některých postýlek kolečka nemusejí být jejich součástí, ale pro většinu dostupných modelů je lze alespoň dodatečně koupit. Kolečka u postýlky by jednoznačně měla být z bezpečnostních důvodů opatřena brzdou.

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo