Nejlepší nosič na kolo na zadní dveře

Nosič kol slouží k převážení kol. Oceníte ho na cyklistický výlet, případně i na dovolenou. Přeprava kol je díky němu pohodlná a kola nemusíme ukládat do zavazadlového prostoru. Vybrat si můžete hned z několika provedení. Nosiče kol na páté dveře jsou vhodné pro vozy, které nemají tažné zařízení. Pokud současně kolo nechcete dávat na střechu auta, představuje tento druh nosičů vhodnou alternativu.

Výhodou tohoto typu nosiče je jeho univerzální použitelnost, je totiž vhodný pro většinu značek automobilů. Zejména se hodí na vozidla sedan, hatchback a také na vozy s rovnou zádí. To znamená, že je můžete použít hlavně na SUV nebo kombi. Kompatibilitu je potřeba proto ověřit i u univerzálních držáků. Zároveň se nosič na páté dveře snadno montuje a nevyžaduje náročnou obsluhu, protože nemusíte kola dávat do výšky.

Recenze Thule Backpac 973

Vysoký standardní nosič na zadní dveře se může pyšnit flexibilní konstrukcí. Navržen je pro montáž na užitková vozidla, mikrobusy a vozidla kategorie MPV. Se speciální sadou držák přizpůsobíte většímu počtu modelů automobilů.

Jeho celková kapacita činí dvě až čtyři jízdní kola a maximální nosnost 60 kg. Pakliže však potřebujeme na držák umístit tři nebo čtyři kola, je nutné použití adaptérů. Rychle uvolnitelné upevňovací popruhy je možno variabilně přizpůsobit rozdílným velikostem kol. Rozšiřitelné žlábky pro pláště také dovolují přepravu kol rozměrnějších.

Výhodou nosiče je jeho zvýšená pozice. Díky tomu jsou zadní světla a registrační značky stále viditelné. Ochranné pogumování všech částí, které přicházejí do styku s vozem, automobil chrání před odřením. Velkou předností je i možnost uzamknutí nosiče a vnějšího kola.

Výhody: dokoupíte si i sadu pro uchycení víc kol, kola drží zachycena pevně

Nevýhody: problémy s uchycením na auto, delší doba sestavování

Cena: 6 999 Kč

back to menu ↑

Recenze Menabo Steel Bike 2

Tento nosič pojme nejvýše dvě jízdní kola. Tomu odpovídá i jeho maximální nosnost, která činí 30 kg. Vhodný je pro všechny velikosti kol. Jízdní kola spolehlivě uchycují plastové šroubovací hlavice, a to za rámy.

Samotný nosič montujeme pouze s pomocí systému textilních upínacích pásků a karabin. Nepotřebujete k ní proto žádné nářadí.

Uchycený nosič na autě při jízdě nikterak nevadí, neboť nezakrývá zadní světla ani registrační značku. Části nosiče, u nichž by mohlo hrozit, že poškrábou či jinak poničí vaše auto, jsou opatřeny pěnovými nebo pryžovými chrániči.

Certifikace TÜV deklaruje vysoce kvalitní zpracování produktu. Nosič je vyroben z pozinkované oceli s antikorozní ochranou.

Výhody: spolehlivě drží, je levný

Nevýhody: složitější montáž, informace ohledně typu vozidla a nasazení tyčí pouze na krabici

Cena: 2 450Kč

back to menu ↑

Recenze Peruzzo PADOVA 3

Tento nosič lze instalovat na zadní dveře, ale i na kufr automobilu. Výrobce uvádí použitelnost obecně pro většinu vozidel, tedy pro typy sedan, combi, hatchback, SUV, MPV. Je však nutné si kompatibilitu u konkrétního vozu vždy ověřit.

Kola se do nosiče umisťují jednoduše: Stojí v v kolejnicích a jsou uchycena za rámovou trubku. Maximální šířka pláště jízdního kola činí 70 mm. Držáky pro jízdní kola je možné individuálně dokoupit.

Do nosiče lze umístit nejvýše tři kola. Nejvyšší přípustnou hmotnost jednoho jízdního kola stanovuje výrobce na 15 kg. Ovšem pozor, u montáže nosiče na páté dveře bychom neměli překročit deklarovanou nosnost 30 kg.

Použitý materiál slibuje lehkou konstrukci a snadnou manipulaci. Nosič však nedisponuje možností uzamčení.

Výhody: cena, spolehlivý

Nevýhody: složitější montáž, vyšší hmotnost

Cena: 2 947 Kč

back to menu ↑

Jak vybrat nejlepší nosič na kolo na zadní dveře

Nejprve si ujasněte kompatibilitu držáku. Výrobce konkrétního nosiče by měl uvést, pro která vozidla je daný model vhodný. Mějte i na paměti, že nosič sice může být kompatibilní, ale může být nutné si dokoupit nejrůznější adaptéry. Ujistěte se, zda je potřebné příslušenství dostupné už v základu.

Prvním důležitým parametrem konkrétního nosiče na páté dveře je kapacita. Obvykle se na něj vejdou dvě až tři kola. V případě, že vám kapacita nestačí, je možné ji dodatečně rozšířit adaptérem. Kapacita tak může být na až čtyři kola.

Dále je podstatné se zaměřit na nosnost daného držáku. Ta pochopitelně úzce souvisí s počtem převážených kol. Obvykle se tak pohybuje v rozmezí 30 až 48 kg. Myslete také na to, že pokud převážíte kolo elektrické, musíte počítat u takového kola s až dvakrát větší hmotností (Ze zdroje: Elektrokola, Give.cz).

Dbejte i na hmotnost samotného držáku. Pokud bude lehčí, bude se vám s ním pochopitelně o něco lépe manipulovat. Ale také nadměrně nepřetížíte dveře. Musíte totiž brát v úvahu, že hmotnost samotného držáku se sečte s hmotností převážených kol. Nejlehčí držáky mívají kolem 5 kg, naopak ty nejrobustnější mohou mít až 15 kg.

Hodit se vám může pro zvýšení bezpečnosti použití i uzamykatelnost nosiče. A to jak nosiče k autu, tak také kol k nosiči. Není to však tak časté, obvykle se s oběma mechanismy zamknutí setkáte hlavně u nosiče kol na střechu.

Pamatujte však na to, že samotný zámek jistě není všemocný a kola pokud možno nikdy nenechávejte bez dozoru.

Myslete i na to, že držák může vaše auto poškodit. Proto si před nákupem všimněte, z čeho jsou vyrobené části, které mohou s karoserií přijít do kontaktu. Určitě by to měly být měkké plasty, pryž či pěna.

Ovšem pozor, má váš vůz zadní světla v úrovni, případně těsně pod úrovní zadního skla? Držák vám nesmí zakrývat světla nebo SPZ. V takovém případě si musíte pořídit doplňková zadní světla a držák SPZ. Z finančního hlediska je už ovšem tato možnost problematická a víc se vám vyplatí jiný typ nosiče.

Nosič kol umístěný na zadních dveřích nemá vliv na jízdní vlastnosti auta, a tedy ani na spotřebu vozidla. Stejně tak vás nebude nijak omezovat při vjezdu do garáže. Pokud nebudete nic dokupovat, jednoznačně jde o nejlevnější alternativu.

Nevýhodou tohoto držáku je naopak možné riziko odření rámu kola i laku karoserie při montáži a demontáži. Také musíte vzít v potaz, že si při převozu zkomplikujete přístup do kufru a výhled zadním oknem. Tento typ nosiče se i nedoporučuje pro elektrokolo.

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo