Nejlepší wifi router s velkým dosahem

Wifi router je síťovým prvkem. Jedná se o zařízení, které nám umožní připojit se k internetu. A to formou bezdrátového připojení, tedy bez nepříjemně omezujících kabelů. Prakticky tato zařízení plní dvě základní funkce. Jednak umožní oddělit vaši soukromou domácí síť od internetu, ale také plní i funkci tzv. access pointu. To znamená, že zajišťují převod dat z kabelu do bezdrátové formy.

Někdy si také uživatelé pletou dvě odlišná zařízení. Modem a router však mají odlišnou funkci. Modem realizuje internetové připojení. Využívá k tomu přenosovou trasu, která může mít například formu telefonní linky či radiového přenosu.

Router naproti tomu použije běžný síťový kabel a ke svému provozu potřebuje zdroje internetu. Router vytvoří počítačovou síť. Některé modemy však už v sobě mohou mít zaintegrovaný zároveň i router a plní obě funkce.

TP-Link TL-WR841N je svými parametry navržen pro potřeby běžných domácností nebo malých firem.

Toto zařízení je vybaveno 2× 5dBi fixní všesměrovou anténou. Pokrytí by tak, jak uvádí výrobce, mělo stačit pro běžný byt či kancelář. Ovšem pozor, konektor pro anténu není osazen, připojení jiné antény proto není možné.

Nabízí rychlé a stabilní připojení v souladu se standardem IEEE 802.11n. Tento router vyniká maximální rychlostí až 300 Mbit/s. Dále má k dsipozici podporu IPv6, tedy nejnovějšího protokolu síťové vrstvy pro komunikaci a přenos dat v síti.

Router lze použít jakožto bezdrátový koncový prvek kabelové sítě, dále také coby zesilovač signálu stávajících zařízení, případně i coby vstupní terminál pro bezdrátové připojení od operátora.

Výhody: přes malé rozměry silný signál, dobrá funkčnost i v domě

Nevýhody: nemá tlačítko pro vypnutí, menu nastavení je pouze v angličtině

Cena: 408 Kč

back to menu ↑

Recenze Xiaomi Mi Router 3

Router odpovídá standardu 802.11a/b/g/n/ac. Vzhledem k tomu, že nabídne rovněž funkci dual-band, je schopen dosáhnout maximální rychlosti až 1 167 Mb/s.

Zařízení pokryje kancelář nebo domácnost stabilní bezdrátovou sítí. Starají se o to čtyři externí antény se ziskem 6 dBi. Zabezpečení sítě je možné díky šifrovacím protokolům WPA-PSK a WPA2-PSK. S pomocí pomocí SSID hiding lze navíc wifi síť skrýt, pokud si nepřejete, aby byla veřejná.

Router je vybavený dvěma LAN porty. Díky tomu je možné kabelem připojit další zařízení. Stejně tak disponuje jedním WAN portem pro připojení k internetu.

O rozšíření konektivity se dále stará integrovaný USB port. Ten umožní připojit například externí disk, který bude plnit funkci síťového úložiště nebo třeba 3G modul. Router tak využijete i jako multimediální centrum pro sledování filmů.

Výhody: jednoduché ovládání, wifi stabilní

Nevýhody: pouze USB 2.0, není v češtině

Cena: 587 Kč

back to menu ↑

Recenze Netis WF2780

Dvoupásmový router nabídne podporu technologie 802.11b/g/n/ac. Vyniká i možností zabezpečení sítě, a to díky tlačítku WPS.

O dobré pokrytí se postarají čtyři externí 5dBi antény. Ovšem pozor, router neumožňuje připojení jiné antény, neboť není osazen příslušným slotem. Integrované antény jsou však dostatečně výkonné pro pokrytí wifi i ve velké vzdálenosti od routeru.

Současně se postará ve vaší domácnosti díky anténám i o kvalitní rychlost. Zajistí přenosovou rychlost až 300 Mbps na frekvenci 2.4 GHz a až 867 Mbps s 5 GHz frekvencí. Právě pásmo 5 GHz je vhodné především do měst, protože nepodléhá rušení. Zároveň přináší výkon dostačující i pro VoIP nebo IPTV.

K rozšíření konektivity slouží čtveřice LAN konektorů. Obsahuje také 1x WAN konektor pro připojení na internet.

Výhody: rychlé nastavení, dobrý signál

Nevýhody: chybí USB, nemusí se podařit nastavit a připojit napoprvé

Cena: 1 027 Kč

back to menu ↑

Jak vybrat nejlepší wifi router s velkým dosahem

Nejprve je nutné si zodpovědně rozmyslet, jak velké zátěži bude domácí wifi síť podrobena. Plánujete dlouhé videohovory, hraní online her a běžně se u vás bude připojovat několik členů domácnosti najednou?

Základní router vám stačí nebude a vyplatí se pořídit si zařízení z vyšší modelové řady. Budete totiž potřebovat i vyšší rychlost internetu. A levnější routery na to jednoduše nejsou uzpůsobeny. Zejména to platí pro rychlost nad 500 Mb/s.

Důležitý je u konkrétního routeru i počet a síla antén. Pokud jich bude dostatek, máte záruku, že router bude mít adekvátní dosah a pokryje vám spolehlivě celou plochu bytu. Zesílit signál lze i přidáním externí antény.

K tomu, aby však internet v domácnosti plně fungoval, je nutné, aby měl router mimo jiné i adekvátní dosah. Jinak nám prakticky hrozí to, že v jedné místnosti bude internet fungovat bez problémů, ale jakmile se například s notebookem přemístíme do vedlejšího pokoje, můžeme mít problém.

Proto je vhodné si vybrat nejlepší wifi router s velkým dosahem ideální do našich podmínek. Routery s přiměřeně velkým dosahem jsou schopny pokrýt nejen plochu domu, ale například i venkovní terasu.

Samotný dosah signálu se však velmi často konkrétně u jednotlivých zařízení neuvádí, neboť vliv má na něj v praxi i celá řada jiných parametrů. Teoretická hodnota se tak od praxe liší.

Nejlepším řešením do běžného bytu jsou antény všesměrové. Signál se vysílá do okruhu 360°. Směrové antény, což jsou ty, které signál vysílají pouze jedním směrem, do bytu vhodné nejsou, používají se spíš ve firmách. Sektorové antény pokrývají signálem určitou výseč, běžně v rozsahu 30 do 180°. Mohou tedy být vhodným řešením například při umístění routeru v rohu místnosti.

Podstatným parametrem routeru je i jeho frekvence. Nejlepší je zvolit si to zařízení, které zvládá frekvenční pásmo 2,4 GHz i 5 GHz. Limitem frekvence 2,4 GHz je hlavně její rychlost a také to, že může dojít k rušení signálu. Tato frekvence zvládne poskytnout pouze 3 nepřerušující se kanály, zatímco 5 GHz jich nabídne hned 23.

Samostatnou kapitolou do prostor atypicky řešených, patrových domů či jinak nestandardně členěných prostor je Wi-Fi mesh systém. Ten nastupuje tam, kde už tradiční wifi router nestačí. Systém se skládá z několika zařízení, která přijímají signál z vaší sítě a jsou schopna ho dále rozšířit. Díky tomu vykryjí i hůře přístupné prostory.

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo