Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Zateplený kurník pro 5 slepic – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Zateplený kurník pro 5 slepic – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Mnoho lidí se ve snaze o zdravější stravování navrací k vlastnímu pěstování ovoce a zeleniny a chovu zvířat. Jedněmi z nejoblíbenějších zvířat pro domácí chov jsou slepice. Jednak kvůli poměrně nízké pořizovací ceně jak samotných slepic, tak i prostředků pro jejich chov, dále také kvůli relativní nenáročnosti chovu a v neposlední řadě kvůli stálému přísunu čerstvých domácích vajec. Před samotným pořízením slepic je nezbytné jim pořídit bezpečné útočiště, kterým je spolehlivý kurník. 

NázevCenaRozměryMateriálPočet slepic
KERBL NoFrost11 806 Kč164 x 74 x 82 cmborovice  se základním ochranným nátěrem3 – 5
Woriginal kurník PARADISE – zateplený11 000 Kč170 x 70 x 150 cmpřírodní smrk/OSB desky4 – 6
DŘEVĚNÝ ZATEPLENÝ KURNÍK19 900 Kč180 x 140 x 130 cmsmrk1 – 20
Zateplený kurník 1 – 10 SLEPIC17 999 Kč130 x 140 x 100 cmsmrk1 – 10
Zateplený dřevěný kurník pro slepice Vranov20 640 Kč180 x 129 x 122 cmOSB desky, palubky5 – 12

Zobrazit další produkty

Jak vybrat kurník pro slepice

Při výběru kurníku pro slepice je nutné zvážit několik parametrů.

Velikost

Obecně udávaným údajem pro velikost kurníku je 1m2 pro maximálně 4 slepice, pokud ale chcete svým slepicím dopřát trochu komfortu, tento údaj klidně zdvojnásobte. Záleží ale také na umístění hřadel (bidýlek) a snáškových hnízd. Při výběru tedy nezapomeňte nahlédnout dovnitř jak je kurník uspořádán. Důležitým faktorem je také samozřejmě plemeno slepic, které chcete chovat.

Údržba a čištění

Náročnost na údržbu a čištění kurníku je dalším velmi důležitým faktorem. Na trhu je obrovské množství typů kurníků, vybírejte proto raději mezi těmi, které mají výsuvný výtrusník nebo přinejmenším otevírací střechu. Podlaha by měla být ideálně z lamina či plastu, bude se vám snáze umývat a nebudou se v ní držet parazité. Pokud koupíte dřevěný nelakovaný kurník jen se základním nátěrem (či bez něj) nezapomeňte jej nalakovat.

Izolace

Zateplený kurník a kurník z laminátu bude dobře udržovat stálou teplotu. V zimě v něm tedy nebudou slepice mrznout a v létě jim nebude příliš horko. I tak je ale dobré mít kurník pod střechou kvůli sněhu a slunci, není to nicméně nezbytné.

Výběh

Prodávají se kurníky s výběhem i bez něj. V každém případě je vhodné oplotit část pozemku kolem kurníku, aby se slepice mohly ‘’proběhnout’’ a hrabat. Kurník s výběhem a automatickým zavíráním vám usnadní život v případě, že byste potřebovali na den dva odjet a slepice by jinak neměl kdo ráno pustit a večer zavřít. Automatická dvířka vám však usnadní chov i když jste doma (obzvláště pokud nejste přívržencem brzkého vstávání).

Vybavení

Některé kurníky se prodávají již vybavené, do některých budete muset vybavení dokoupit. 

  • Bidýlka (hřady) – Jedná se de facto o 5 – 6 cm široké laťky nebo tyčky, na kterých slepice spí. Hřad musí být samozřejmě umístěn vodorovně a na jednu slepici potřebujete délku alespoň 15 cm. Pod nimi je vhodné mít buď výsuvný výtrusník nebo plastovou desku (postačí i kus lina) pro snadnější čištění. Bidýlko by mělo být dostatečně vysoko. 
  • Snášková hnízda – Snáškové hnízdo je místo, kam slepice snáší vejce. Mělo by být umístěno co nejdále od vchodu, aby měly slepice na snášku klid. Zpočátku do nich umístěte tzv. podkladek, což je vlastně umělé vejce, aby slepice věděla, kam snášet. Snáškové hnízdo by mělo být vystlané slámou, aby bylo měkké. Obecně se doporučuje velikost cca 30 x 30 cm.
  • Pítka a krmítka – Ač se to nezdá, slepice spotřebuje poměrně dost vody. Dbejte na to, aby byla pítka i krmítka snadno přístupná a měli jste jich v kurníku dostatečné množství. Můžete koupit speciální, nebo umístit do kurníku nádoby vhodné velikosti. Jejich velikost či počet záleží na velikosti hejna.
  • Podestýlka – V zimě budete potřebovat podestýlku nejen do snáškových hnízd, ale i na podlahu kurníku. Použít můžete slámu, stejně jako v hnízdech, nebo například piliny.
  • Popeliště – Popeliště je vlastně místo, kde se slepice ‘’koupou’’. Není nezbytné, navíc slepice jsou schopné si ho samy vytvořit (většinou pod kurníkem, pokud je tam prostor). Jedná se o místo s hrubým pískem, ve kterém se slepice ‘’popelí’’, proto popeliště. Slouží především jako prevence před cizopasníky. Využijete jej také, pokud hodláte slepice krmit celým zrnem pšenice, protože písek podporuje mechanické trávení. 

Na co si dát při výběru a umístění kurníku ještě pozor

  • Dbejte na to, aby bylo v kurníku dostatečně velké okno. Také otevírací okénko kvůli větrání.
  • Pokud máte otevíracích okének více, dejte pozor, aby nebyl v kurníku průvan, slepice jsou na něj dosti háklivé.
  • Kurník mějte zateplený, případně vyhřívaný. Slepice sice snáší i chladné počasí, ale mráz jim rozhodně neprospívá. Navíc, pokud chcete čerstvá vejce i v zimě, potřebujete mít v kurníku dostatečně teplo (alespoň 10 stupňů).
  • Kurník neumisťujte do doliny, zbytečně by se tam držela dešťová voda.
  • Ve výběhu slepic by měla být i stinná místa, proto jej umístěte poblíž keřů či stromů.
  • Vchod do kurníku (a ideálně i okno) by měl být směřován na jihovýchod či jih.
  • Pokud jsou snášková hnízda vysoko (např. 1m nad podlahou) dejte tam slepicím žebříček. Jsou tam sice schopné vyletět i sletět samy, ale při dopadu by se mohly zranit.
  • Pokud chcete v zimě slepicím přitápět nebo svítit, nezapomeňte na přístup k elektřině.

Vzhledem k velkému výběru kurníků na trhu si určitě vybere takový, se kterým budete spokojeni nejen vy, ale hlavně vaše slepice.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi