Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Tv anténa pro slabý signál – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Tv anténa pro slabý signál – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Po pracovním dni není na škodu si vychutnat alespoň chvilku klidu sezením v pohodlí svého domova a sledováním televize. Najednou je však obraz rozkostičkovaný, nebo se na daný program vůbec nelze dostat. Proč? Častým důvodem bývá slabý signál, pro který je třeba zvolit správnou televizní anténu. V obchodech dnes můžete najít široký výběr, pro laika však množství různých informací může být z počátku matoucí. Jak tedy vědět, na co se soustředit a na co si dát pozor?

PořadíNázevCena (Kč)Frekvenční pásmaPoužitíMaximální zisk
1.Emos EM-9016C680 KčFM/VHF/UHFvenkovní46 dB
2.Emos EM-27LTE679 KčUHFvenkovní16 dB
3.Emos EM-711499 KčFM/VHF/DAB/UHFvenkovní30 dB
4.Televes DAT HD BOSS 7001 498 KčUHFvenkovní17 dB
5.Evolveo TDE HDO979 KčVHF/UHFvenkovní45 dB

Zobrazit další produkty

Jak vybrat televizní anténu

V první řadě je nutné se zorientovat v tom, co dané antény nabízejí. Pokud se nacházíte v hůře přístupných místech, kde signál nebude příliš silný, pokojové antény vám moc nepomohou. Nejlepší volbou jsou proto antény venkovní vhodné pro slabý signál. Pokud tedy bydlíte například na vesnici či v horských oblastech, rozhodně při výběru tohoto typu neprohloupíte.

Nejdůležitější parametry antény

Anténa disponuje několika parametry, které specifikují informace o příjmu signálu. Při jejím výběru je třeba tyto parametry znát a vědět, na co si při jejich zjišťování dát pozor.

Frekvence

Při nákupu jsou u antén určovány dva parametry, a to frekvenční rozsah a frekvenční pásmo. Frekvenční pásmo vyjmenovává intervaly frekvencí, na kterých je možné zachytit televizní vysílání. Setkat se můžete se 4 druhy:

  • UHF: přijímá digitální televizní kanály
  • VHF/UHF: analogové rozhlasové + digitální televizní vysílání
  • FM/VHF/UHF: analogové rozhlasové + digitální televizní vysílání
  • FM/VHF/DAB/UHF: digitální rozhlasové + digitální televizní vysílání

Frekvenční rozsah pak udává frekvence, na kterých je dosažitelný signál anténa schopná zachytit. V České republice jsou nabízeny programy typicky v rozsahu 482–786 MHz na kanálech 21-69. Lze se však setkat i s dalšími rozsahy, typicky například 470 – 862 MHz či 470 – 790 MHz.

Zisk antény

Taktéž jeden ze základních parametrů, na který je třeba dávat pozor. Zisk popisuje efektivitu rozpoznání a předávání signálu. Udává se v dB a obecně platí přímá úměra, tedy čím větší číslo, tím lépe. Kde je háček?

Tato platnost se vztahuje jen pokud je informace udávána v hodnotách od 14 do 20 dB. Pokud se setkáte s vyššími čísly, jedná se o součet faktického zisku antény se ziskem zesilovače, neudává tedy hodnotu, kterou potřebujete pro porovnání s ostatními.

Stejně tak je rozdíl mezi dBd či dBi, kdy hodnoty udávají, k čemu se měření dB vztahuje. Nejčastěji se tak kvůli marketingovým účelům udává dBi, které je vždy o cca 2 dB vyšší. U dBd se jedná o výkon vztažený k nějakému dipólu, jež bývá složkou většiny antén. U dBi je zisk vztažen k izotropnímu zdroji.

Přijímající úhel

Vedle frekvence a zisku se setkáte také se směrovostí, tedy s velikostí úhlu, odkud je zařízení schopné přijímat signál. Typicky se dělí na všesměrové (360 stupňů), sektorové (30-180 stupňů), směrové (10-30 stupňů) a úzce směrové (méně než 5 stupňů). Výrobci většinou udávají hodnoty ve stupních. Platí však to, že s vyšším úhlem se sice pojí jednodušší instalace, avšak intenzita příjmu signálu je nestabilní.

Další vlastnosti a možnosti antény

Pokud už víme, jak vybírat anténu dle frekvence, zisku a úhlu, je dobré se zaměřit i na další vlastnosti, které pomohou lépe porozumět tomu, jak anténa funguje a co dalšího nabízí. 

Jednou z těchto složek je například polarizace. Jedná se o rovinu, ve které se šíří elektrická složka elektromagnetické vlny. Souvisí s polohou antény, která může být vertikální či horizontální. Vertikální je ideální do měst, kde se signál odráží od budov, horizontální naopak do míst, kde je signál šířen v otevřenějším prostoru.

Antény se také dělí do skupin dle vzdálenosti od vysílače. Díky tomu si můžete skutečně pohlídat, že zvládnou fungovat v místě se slabým signálem. Pro takové situace jsou nejvhodnější antény s 0-200 km vzdáleností označované jako dálkový příjem. V lepších případech lze zakoupit výrobek určený pro 80 km či 100 km, tyto aspekty je však nutné ověřit.

Dodatečné funkce

Výrobci vám chtějí výběr udělat trochu záživnější, proto nabízí různé dodatečné funkce, které sice slouží spíše k nalákání zákazníků, avšak své využití najdou. Často narazíte například na 4G/LTE filtr, který potlačuje rušení z přenosu mobilních dat. Některé se chlubí navíc filtrem 5G.

Dále například pasivní režim, který vás potěší nižší spotřebou, za kterou si zaplatíte nižším ziskem, nebo podporu vysokého rozlišení 4K/UHD. Co se týká zařízení samotného, mezi doplňkové funkce patří kupříkladu změna směru pomocí kloubového otáčení.

Jak na správné zapojení přijímače

Na trhu se setkáte se dvěma základními systémy pro zapojení, které je třeba zkontrolovat. Jedním z těchto typů je IEC konektor pro přímé zapojení do set-top boxu či televize. Jeho nevýhodou je nižší kvalita signálu spolu s horší mechanickou odolností. 

Proto je v mnoha případech lepší F konektor určený k zapojení do koaxiálního kabelu. Příjem signálu je stabilnější a oproti IEC disponuje vyšší odolností. Dnes se však i v případě chybného nákupu dají sehnat redukce, díky kterým si lze určovat zapojení dle potřeb.

Řiďte se recenzemi

Určitě je třeba mít při výběru antény na paměti všechny výše zmíněné informace. I když si však vyberete správný výrobek splňující všechny vaše potřeby, není na škodu pročíst si recenze dalších zákazníků a porovnat kvalitu různých značek a typů. Teprve tehdy zjistíte, jestli anténa disponuje dostatečně robustní konstrukcí, je opravdu odolná vůči povětrnostním podmínkám nebo zda-li vám bude dlouhodobým společníkem.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi