Recenze LEGO Technic Kloubový dampr Volvo 6×6

Stavebnice z řady LEGO Technic jsou inspirovány reálnými modely ze světa techniky – od lodí přes jeřáby až po velká nákladní auta. A právě do poslední zmíněné kategorie patří i kloubový dampr Volvo 6×6, jehož cenovka se pohybuje kolem 5 tisíc Kč a který je složitelný z 2193 dílků Lega. Už tento vysoký počet dílků dává tušit, že jeho složení nepatří mezi ty nejjednodušší. Pokud se však úspěšně zdaří, tak odměnou je pohled na úžasný stroj, který je přehlídkou kvality a mistrně zpracovaných detailů.

Ale hezky popořádku. Naší recenzi začněme tím, pro koho je tato Lego stavebnice vůbec vhodná. Vycházejme přitom z Legem doporučeného věku, který je 11+. Cílovou skupinu nicméně vidíme spíše mezi dospělými, kteří mají rádi těžkou techniku – ano, stavebnice z LEGO Technic řady rozhodně nejsou jenom pro děti. Důkazem budiž, že i my, kterým již táhne na třicet, jsme se u sestavování perfektně zabavili.

První dojmy po rozbalení – Co čeká v krabici?

Při rozbalení krabice na nás čekalo celkem 17 očíslovaných pytlíků s díly a separované pytlíky s pneumatikami a komponentami Control, jejichž funkci si vysvětlíme později. Dále nechyběl ani pytlík s náhradními díly, samolepky k polepení tohoto modelu a samozřejmě návod.

Kdo měl někdy tu čest pracovat s návodem k Legu, tak ví, že je opravdu podrobný a ilustrovaný tak, že z něj člověk opravdu snadno pochopí, co má v daném kroku udělat – nejinak je tomu i v případě 455 stránkového návodu k této Lego Technic stavebnici. Jediné, co zamrzelo, tak byla absence krátkého představení modelu a jeho reálné předlohy někde na začátku manuálu.

Během sestavování jsme občas zůstali v němém úžasu

Jak již bylo zmíněno, sestavení této stavebnice je náročné. Ta vás navíc neušetří od samého začátku, neboť hned prakticky na úvod vás čeká sestavení jedné z technicky nejsložitějších částí vozu – převodovky. Pokud se však prokoušete přes prvotní trable, tak brzy můžete mít hotový celý podvozek. A to byl právě moment, kdy jsme si jakožto nováčci ve světě Lego Technic uvědomili, proč je tak populární – naprosto nás totiž uchvátil pohled na všudypřítomné mechanické prvky. Není tedy divu, že spoustu času při sestavování jsme strávili tím, že jsme točili s převody a mechanickými komponenty podvozku a zjišťovali, jak fungují.

Po sestavení podvozku na nás čekala další výzva v podobě sestavení motoru a zejména jeho napojení k dalším částem. To rovněž není procházka růžovým sadem, neboť je potřeba jej správně napojit na všechny ozubené části, k nimž má být připojen, jinak nebude plnit svou funkci. Zároveň se jedná o jeden z klíčových momentů celé stavby, neboť pokud něco nebude nyní správně sestaveno, tak to nebude možné následně opravit bez rozebrání celé kabiny, případně korby. Z osobní zkušenosti tedy doporučujeme v tomto bodě vše ještě jednou překontrolovat.

Dokončení stavby a pocity ze sestaveného modelu Volvo 6×6

Dalším krokem je sestavení zmíněné kabiny – při něm jsme na žádné komplikace nenarazili a skutečně jsme si při něm příjemně odpočinuli. Po dokončení kabiny nás ale zamrzelo, že nabízí jenom minimum prostoru na pohled dovnitř dampru.

Na závěr už následovaly pouze drobnosti v podobě přidělání zrcátek a kol, nalepení samolepek a paradoxně i sestavení korby – ta je totiž složena z velkých kusů a její sestavení tedy zabere pouze pár minut. Výsledkem pak by byl pohled na 60 centimetrů dlouhý a opravdu majestátně působící LEGO model, jenž vychází z předlohy Volvo A60H. Nutno podotknout, že se mu skutečně věrně podobá.

Ta největší zábava nastává až po sestavení

Zatímco u většiny stavebnic nejen od Lega putuje dokončené dílo prakticky okamžitě na výstavku, tak kloubový dampr Volvo 6×6 nabízí i jiné využití. Konkrétně si díky komponentům Control a stejnojmenné aplikaci do telefonu můžete užít jeho řízení!

Jmenovitě máte možnost při jízdě vpřed volit mezi třemi rychlostními stupni. S tímto LEGO vozidlem máte dále možnost jezdit i vzad, zatáčet či vyklápět korbu. Zkrátka lze si s ním užít hodiny zábavy i po jeho dokončení. Nicméně nutno přiznat, že ovládání nepatří zrovna k těm nejzdařilejším, a mínusem je i to, že k hraní potřebujete dostatek prostoru, na méně než 2 metrech se totiž s tímto Lego Technic modelem vytočit nedá.

Konečný verdikt – 9 / 10

+ zpracování a věrohodná podoba s reálným modelem Volvo

+ nabízená možnost řízení po sestavení kloubového dampru

+ propracovanost technického řešení

+ skvělý a hlavně snadno pochopitelný návod

+ velikost modelu

– složitější sestavení (i když to může být považováno i za výhodu)

– ovládání mobilní aplikace Control

Recenzetesty.cz
Logo