Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Nejlepší elektrokoloběžky se sedátkem

Nejlepší elektrokoloběžky se sedátkem

Elektroběžky se sedátkem jsou chytrým vozítkem s pohonem. Ten vykoná všechnu práci, tudíž pojedete i bez nutnosti odrážení. Na rozdíl od elektrických kol si tyto typy zachovávají skladnost koloběžek. Zároveň se však díky sedlu hodí i na delší tratě. Při delší cestě nemusíte díky sedlu celou dobu stát a nebudou vás bolet nohy.

Recenze W-TEC Skootie Pro II

W-TEC Skootie Pro II je malá elektrická koloběžka pro jízdu ve městě. Nabídne vám ideální poměr výkonu a skladnosti. Dokáže ujet úctyhodných 40 km rychlostí až 35 km/h, což by do ní málokdo na první pohled řekl. Zároveň váží jen 13,5 kg. To není více než běžné kolo. Zvládnete s ní bez obtíží manipulovat a v případě potřeby ji i přenést z místa na místo. Navíc ji lze snadno složit do kompaktnější velikosti. Malý motor má výkon 500 W.

Tato elektroběžka se sedátkem si poradí s 15% stoupáním. Kopce tudíž nepředstavují problém. Díky nízkému podvozku se příliš nehodí do hrbolatého terénu. Má ale odpružení pro pohodlnější jízdu. Také je vybavena displejem, USB portem, světly a zámkem. Údržba je snadná a nabití na plnou kapacitu zabere cca 6 až 8 hodin. W-TEC Skootie Pro II se hodí pro dospělé i děti od 10 let.

Výhody: nízká hmotnost, dostatečný dojezd

Nevýhody: nehodí se do terénu, pro někoho může být menší

Cena: 17 500 Kč

Recenze Nitro scooters XE1000 PLUS

Mezi sedlovými elektrokoloběžkami je Nitro scooters XE1000 PLUS jedním z mála zástupců terénních typů. Díky své odolné konstrukci, kvalitním pneumatikám s výrazným dezénem a dvojitému odpružení zdolá pohodlně různé nerovnosti. Sedlo je odnímatelné, tudíž se tento model hodí jak na klidné projížďky, tak na sportovní jízdu. Váží 40 kg, což je očekávatelná daň za vysokou pevnost. Výkon má 1 000 W.

Maximální rychlost této elektroběžky se sedátkem je 34 km/h. Disponuje třemi režimy výkonu a přehledným displeje. Můžete očekávat dojezd 20 km. Nevyhnete se tudíž nabíjení po každé projížďce. Dobití trvá přibližně 8 hodin. Pro pokročilejší cestovatele dokonce nemusí být kapacita baterie dostatečná. Běžným zákazníkům však udělá tento model radost a potěší je i přijatelně nízkou cenou.

Výhody: terénní provedení, přijatelná cena

Nevýhody: kratší dojezd, těžší odejmutí sedačky pro přístup k baterii

Cena: 16 000 Kč

Recenze Nitro scooters Classic 2500 Plus

Náročným jezdcům, kteří hledají pokročilou elektrickou koloběžku se sedlem, se bude líbit Nitro scooters Classic 2500 Plus. Svým vzhledem připomíná motorku a řadí se mezi takzvané Harley elektroběžky. Může se pochlubit rychlostí až 45 km/h a schopností překonat na jedno nabití až 75 km. V rámci rychlosti i dojezdu patří mezi to nejlepší, co na trhu u elektrických koloběžek se sedačkou najdete. 

Každý zájemce musí počítat s vyšší pořizovací cenou a také hmotností, která dosahuje 75 kg. Jedná se velkou elektroběžku, která na rozdíl od menších modelů nemá sklápěcí sedlo. Zato vás potěší rekordně rychlým nabíjením. Na plnou kapacitu se dostane za 4 hodiny, což je rychlé i v porovnání s klasickými sedlovými elektroběžkami s menším dojezdem. Na široké pneumatiky a velký výkon 2 500 W se můžete spolehnout za všech podmínek.

Výhody: obrovský dojezd, design motorky

Nevýhody: vyšší cena, vysoká hmotnost

Cena: 49 000 Kč

Jak vybrat elektroběžku se sedátkem

U elektroběžky se sedlem i bez něj byste se měli jako první zajímat o kapacitu baterie, která určuje maximální možný dojezd. Výrobcem uváděné údaje berte ale trošku s rezervou a raději počítejte, že ve skutečnosti daný výrobek dokáže urazit kratší vzdálenost. Hodně totiž záleží na různých okolnostech, jako je vaše hmotnost, členitost a stoupání terénu nebo frekvence zastavování a rozjíždění.

Baterie dodává energii elektrickému motoru, který je neméně důležitou částí a má zásadní vliv na jízdní vlastnosti. Čím je silnější, tím lépe je přizpůsobený pro dlouhé cesty a pro náročné podmínky. Zároveň ale jeho velký výkon s sebou nese větší rozměry a vyšší hmotnost. S těžšími sedlovými elektrickými koloběžkami se pak hůře manipuluje.

VýkonTypické využitíObvyklá skladnost
Do 500 WDo města a pro dětiMalé, kompaktní, snadno přenosné
500 až 1 500 WDo města i do terénuTěžší, ale stále mrštné
Nad 1 500 WDo nejnáročnějších podmínekRobustní, většinou velmi těžké

Důležité je si pořídit takovou elektroběžku, která svým typem bude odpovídat vašim požadavkům. Před nákupem si proto důkladně rozmyslete, k čemu ji budete nejčastěji používat. Podle zaměření můžeme sedadlové elektrické koloběžky rozdělit na tři hlavní kategorie:

  • Městské – malá gumová kola, dobrá skladnost, nízká hmotnost, často skládací.
  • Terénní – větší nafukovací kola s dezénem, pevná a robustní konstrukce, těžší.
  • Designové – připomínají motorky; Harley nebo Chopper typy, off-roadové, kvalitní.

Čím je elektrokoloběžka se sedlem pevnější, tím má větší nosnost. Doporučené maximální zatížení nikdy nepřekračujte. Při nákupu se nezapomeňte podívat na brzdy jakožto nejdůležitější bezpečnostní prvky. Čím náročnější použití vozítka plánujete, tím lepší brzdy budete potřebovat. Ideálně by měly být dvě; vpředu a vzadu, velkým plusem je kotoučový typ. Ten je považován za lepší než ráfkový a funguje spolehlivěji na mokru.

Pokud máte v plánu na elektroběžce se sedátkem jezdit dlouhé tratě, měli byste se zaměřit také na pohodlnost sedla. Nezapomínejte ale ani na stupačku. Na její šířku by se vám mělo pohodlně vejít celé chodidlo. Dalším prvkem starajícím se o komfort je odpružení. To zajišťuje tlumení nárazů při přejíždění nerovností. Jeho kvalitní provedení najdete především u terénních a dražších modelů. Pro praktické ovládání disponuje většina výrobků displejem.

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi