Recenze filmu Noční zvířata (2016)

Černočerná noc, dusno a opuštěná silnice kdesi v texaské poušti. To už samo o sobě v člověku probouzí prazvláštní pocity a jakousi zlou předtuchu. Obzvlášť, když se vedle vás objeví tajemný automobil, který se vás snaží nějakým způsobem rozhodit, nebo alespoň máte ten pocit. Obvykle se ale nic nestane. Auto vás prostě předjede a zmizí tam někde za horizontem a spolu s ním i ten tísnivý pocit nejistoty, na který během mžiku zase zapomenete. Co ale, když se ona zmíněná zlá předtucha naplní a začne vaši rodinu ohrožovat partička přiopilých násilníků, z nichž je už na první dobrou cítit, že se s vámi zrovna moc kamarádit nechtějí, třebaže k nevraživosti žádný zásadní důvod nemají? Co tedy chtějí? A co když chtějí vaši dceru a manželku?

O tom je ve zkratce snímek Noční zvířata, který natočil v roce 2016 režisér Tom Ford na základě knižní předlohy Austina Wrighta. Ale ne tak docela. Snímek totiž pracuje s dvěma a místy až třemi rovinami, které se vzájemně prolínají a působí na sebe. První z nich se zabývá již stručně popsaným příběhem z pouště, zatímco ta druhá jeho čtenářkou, a to velice úspěšnou, nicméně i chladnou kurátorkou výtvarné galerie, která trpí nespavostí. Stejně tak se prolínají i různá časová zasazení, což může na první pohled působit značně chaoticky, nicméně celý příběh je vystavěn na kontrastech, které se ve správný moment spojí a vše začne dávat smysl. Nutno podotknout, že pojícím prvkem je zde kniha. Konkrétně román, který autor zašle své exmanželce jakožto symbolickou pomstu za to, že mu nevěřila. Navíc s ambicí, že v ní dokáže probudit nějaké niterné emoce, což se mu dosud v jejích očích nepodařilo. Během nočního čtení pak bilancuje nad svým životem a rozhodnutími, které učinila výměnou za život v chladné, přesto zlaté kleci.

Hvězdné obsazení

Noční zvířata zaujmou už samotným obsazením, jelikož se na plátně objevují hollywoodské hvězdy první kategorie, z nichž je tou patrně největší Jake Gyllenhaal, který celý film prakticky táhne skvělým výkonem. Ovšem nezaostává ani Amy Adams. Její ztvárnění chladné Susan, která podřídila život kariérnímu úspěchu na úkor vlastního rodinného štěstí, je snadno uvěřitelné a stejně jako mnohokrát předtím se zde projevuje její talent pro ztvárňování dramatických postav. Podobně se jeví ve své roli detektiva i Michael Shannon, který se ukazuje jako dost možná nejzajímavěji napsaná, ale i zahraná postava. V menší roli je tu také Isla Fisher, manželka britského komika Sashy Barona Cohena, kterého si většina z nás spojuje s Boratem, ale třeba i Armie Hammer, jenž je pro změnu známý svým ztvárněním dvojčat Winklevossových z Fincherova filmu Sociální síť, který pojednává o vzniku Facebooku. Ovšem hlavní záporák filmu, jehož hraje Aaron Taylor-Johnson, je patrně tím, koho si zapamatujete nejvíce, a to pro tu směs arogance, výsměchu, ale i apatie.

Závěrečné hodnocení

Noční zvířata jsou velice zajímavým a až mrazivým dramatickým thrillerem s hlubokým nádechem do psychologie, který v divákovi dokáže vyvolat intenzivní pocity, které hned tak neodezní, a už vůbec ne v momentě, kdy snímek skončí. Temná atmosféra a napětí je zde budováno prakticky již od první scény, přičemž ten chlad téměř vůbec nezmizí. Stejně tak jako ta hmatatelná beznaděj hlavního hrdiny, který se žene za spravedlností, která mu nakonec úlevu ani tak nepřinese. Třebaže stopáž filmu atakuje dvě hodiny, snímek plyne vcelku rychle a má také dobré tempo, kdy se divák nenudí. Pro fanouška žánru se jedná o solidní drama, které může v hlavě rezonovat ještě dlouho po shlédnutí.

Recenzetesty.cz
Logo