Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Přeliv na šedivé vlasy – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Přeliv na šedivé vlasy – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Šedivějící vlasy stále v očích řady žen příslušejí především k vyššímu věku. Mladší ročníky tak v hojném počtu sahají po barvách a přelivech. Jaký je mezi nimi rozdíl a který se nejlépe hodí na šedé vlasy?

PořadíNázevTyp barvyOdstínObjem
1.L’Oréal Dialight tónovací přeliv 9.01 velmi světlá blond lehce popelavá 50 mlprofesionálníblond50 ml
2.Delia Cameleo přeliv na vlasy růžový 200 mldomácí barvenírůžová200 ml
3.L’Oréal Dialight tónovací přeliv 6.3 tmavá blond zlatá 50 mlprofesionálníblond50 ml
4.Bes Movie Colors Bezoxidační přeliv Champagne 170 mldomácí barveníchampagne170 ml
5.Delia přeliv na vlasy stříbrný 200 mldomácí barvenístříbrný200 ml

Zobrazit další produkty

Co je přeliv

Přeliv se taktéž označuje jako tzv. semi-permanentní barva. Jde o barvu dočasnou. Neproniká do hloubky vlasového vlákna, nýbrž zůstává na povrchu.

Typické je tak pro tyto barvy hlavně to, že nevydrží tolik jako barva permanentní. Udávaná „životnost“ činí asi 12 až 30 umytí vlasů. Záleží však na typu barvy, struktuře vlasů a samozřejmě i frekvenci mytí.

Zásadní je pro tyto přípravky střední schopnost krytí. To limituje jejich použití na šedých vlasech. Zjednodušeně řečeno, semi-permanentní barva se nehodí pro použití na vlasy, kde je vyšší procento šedých vlasů. Hranice udávaná kadeřníky činí cca 50 %. nemůžeme od této barvy očekávat ani stoprocentní krytí.

Vyplývá z toho, že přeliv je vhodný spíše pro mladší ročníky, které potřebují překrýt pouze první šedé vlasy. Chcete-li se s převažující šedou vrátit ke svému původnímu odstínu, zvolte barvu permanentní.

Jak vybrat nejlepší přeliv

Při výběru přelivu je na místě dbát následujících kritérií:

Profesionální nebo domácí barvy

Běžná drogerie nabízí prakticky nepřebernou škálu různých výrobků v řadě odlišných odstínů. V čem se liší od profesionálních barev?

Domácí barvení je jednoznačně výrazně levnější i méně časově náročné. Nicméně výsledek nakonec nemusí plně odpovídat vaší představě. Pro řadu zákaznic tak může být vhodnější svěřit se do rukou zkušeného kadeřníka.

Ten má k dispozici i profesionální barvy. Jejich jednoznačnou výhodou je to, že tyto výrobky mnohem méně ničí vlasy. Pokud nechcete svou hřívu nadměrně zatěžovat, máte možnost sáhnout v segmentu pro domácí barvení i po přírodních barvách.

Výběr vhodného odstínu

Přeliv vzhledem ke snížené krycí schopnosti slouží spíše pro oživení, sjednocení a zvýraznění barvy nebo pro zvýšení lesku. Do vlasů může dodat studenější nebo naopak teplejší podtón a umí vaše vlasy i lehce ztmavit.

Kadeřníci doporučují držet se alespoň rámcově barvy, kterou nám do vínku dala příroda. Přirozený odstín vlasů je totiž v harmonii s podtónem vaší pleti i barvou očí.

Tato harmonie je důvodem, proč si v některých barvách můžete připadat nevýrazná. Doslova se může zdát, že vám přímo zanikají oči a kontury tváře působí povadle. I při výběru přelivu je tak vhodné respektovat to, zda jste teplý nebo studený typ.

Jste-li studený typ, zvolte decentní zvýraznění blízké přirozenému odstínu před šedivěním a vyhněte se červeným tónům ve vlasech. Mají-li vaše vlasy zlatavý nádech, či dokonce patříte mezi rusovlásky, s klidem naopak po takové barvě sáhněte.

Výrazné barvy

Samostatnou kapitolu představují přelivy ve výrazných nepřirozených barvách, jako je třeba růžová, modrá nebo zelená.

Rozhodně se přitom nedá říci, že s prvními šedinami, které neklamně indikují, že pubertální léta už jste opravdu definitivně nechala za sebou, na podobné odstíny nemáte nárok. Tuto lehkou extravaganci si jednoznačně můžete dovolit v každém věku.

Nevýhodou těchto barev je především to, že vyžadují rovnoměrný světlý podklad, tedy nejlépe odbarvení vlasů. Jinak vám ani samy o sobě nemohou chytnout jednotně. Jako přirozená brunetka s několika šedivými vlasy tedy budete muset nejprve podstoupit proces s odbarvovačem.

Složení barvy

Kadeřnická teorie vysvětluje dále, že se semi-permanentní barvy obvykle míchají se slabším nebo žádným vyvíječem.

Tento mechanismus působení osvětluje výsledný efekt, kdy peroxid pronikne do vlasové kutikuly, kterou otevře. Právě to umožňuje samotným barevným pigmentům do vlasů prostoupit, a tedy způsobit žádoucí změnu odstínu.

U přelivů se obecně používá slabší koncentrace nejvýše do 6 %. Klasické semi-permanentní barvy často žádný vyvíječ neobsahují. Silnější vyvíječ bývá použit u tzv. demi-permanentních barev, které se někdy ještě dále vymezují jako specifická podkategorie. S těmi už zvládnete vlasy i lehce zesvětlit, a to asi o 1 tón.

Způsob aplikace

Ač se jinak někteří kadeřníci staví k domácímu barvení s rezervou, přeliv pro domácí použití předurčuje jednak to, že mnohem méně ve srovnání s permanentní barvou ničí vlasy, ale i jednoduchost aplikace.

Přeliv tak stačí aplikovat na suché vlasy, pokud možno neumyté. Následně jej necháme požadovanou dobu působit a smyjeme.

Profesionální barvy umožňují míchání různých odstínů a vyvíječ se k nim dodatečně přidává. Zejména pro laika tak mohou být na používání komplikovanější.

Frekvence aplikace

Obecně se doporučuje dodržet rozestup mezi jednotlivými barveními 4 až 7 týdnů. V případě dobarvování odrostů se povoluje barvení dokonce každý měsíc.

Výhodou přelivu je jeho postupné vymývání. Díky tomu nebudete muset usilovně „bojovat“ s odrosty a výsledek bude přirozenější. Naopak musíte počítat s tím, že až se vám přeliv prakticky kompletně vymyje, je potřeba aplikaci pravidelně opakovat. Jinak šedé vlasy jednoznačně neschováte.

A pozor, typickým úskalím zejména přelivů z drogerie je naopak to, že vám chytnou mnohem intenzivněji, než jste si přála. Ve vlasech navíc mohou držet mnohem déle, než deklaruje výrobce na obalu. V takovém případě sama zvažte, zda se není rozumnější „odsoudit“ k pravidelným návštěvám kadeřníka než riskovat nechtěný odstín nebo zničené vlasy ve snaze se nevhodné barvy zbavit.


(Ne)testováno na zvířatech

Zájemkyně o udržitelný životní styl a šetrný přístup k přírodě stále častěji kladou striktní požadavky i na vlasovou kosmetiku včetně právě přelivů a barev. Pak by mohlo taktéž zajímat to, že některé přípravky deklarují, že nejsou testovány na zvířatech.

V obchodech seženete už i barvy, které sebe samotné deklarují jako vhodné pro vegany. Jednoznačně se tedy nemusíte bát toho, že by kvůli vašim vlasovým experimentům musel trpět libovolný živý tvor.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi