Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Bělící pásky Crest – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Bělící pásky Crest  – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Bělicí pásky na zuby jsou možností, jak si vybělit doma chrup. Jak tyto pásky fungují a je jejich použití bezpečné?

PořadíNázevPočet kusůCena
1.Crest 3D White Professional Effects bělící pásky 40 ks40 ks2 050 kč
2.Procter & Gamble Crest 3D White Professional Effects bělící pásky 20 ks20 ks1 115 Kč
3.Crest SUPREME Professional28 ks1 350 kč
4.Bělicí pásky Crest 3D PROFESSIONAL White + LED LIGHT s bělicí lampou38 ks2 350 Kč

Zobrazit další produkty

Jak vybrat pásky na bělení zubů

Při rozhodování o tom, zda si koupit bělicí pásky, je nutné si uvědomit zejména následující kritéria:

Typ bělicí látky

O účinnosti prostředku na bělení zubů rozhoduje primárně typ účinné látky. Vysoce spolehlivým prostředkem, který lze na bělení chrupu doporučit, tak stále je v první řadě už zmíněný peroxid vodíku.

Dalším efektivním bělidlem je taktéž už jednou vzpomenutý karbamid peroxid. To je sloučenina karbonyldiamidu a peroxidu vodíku, která se rovněž používá jakožto velmi účinné bělicí činidlo. Te se ve vodném prostředí rozkládá na peroxid vodíku a močovinu.

Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma látkami je to, že peroxid vodíku se vyznačuje schopností rozložit se rychleji než karbamid peroxid. To znamená, že nejsilnější účinek v tomto případě přichází už během 30 až 60 minut. Karbamid peroxid dosahuje během prvních 2 hodin efektu polovičního, nicméně aktivně působí až dalších 6 hodin.

Nepřímo lze zuby bělit i dalšími postupy, a to pomocí perboritanu sodného, peroxidu močoviny a nebo i peroxidu zinečnatého, z nichž se peroxid vodíku následně uvolňuje.

Koncentrace účinné složky

Tím nejdůležitějším faktorem je koncentrace účinné látky. U volně prodejných produktů je dle vyhlášky ministerstva zdravotnictví ČR (č. 26/2001 Sb.) přípustná maximální hodnota do 0,1 % peroxidu vodíku.

Pro bělení se používají přípravky s koncentrací této účinné látky okolo 3 %. Tyto prostředky však mohou používat k ošetřování pouze zubní lékaři.

V případě karbamid peroxidu platí, že pokud si s ním budete bělit zuby doma pod dohledem zubaře, používá se v koncentraci 5 %. Zubař může použít silnější přípravky, v odinaci se tak setkáte s koncentrací až 35 %.

O použití konkrétního prostředku primárně rozhoduje lékař nejen v souvztažnosti s aktuálním zbarvením chrupu, ale podle individuální anamnézy pacienta.

Pozor na plomby

Zubní výplně nebo korunky nelze konvenčními metodami bělit. Nejvýše je zbavíte nečistot. Jste schopni se maximálně vrátit k jejich původnímu odstínu, ale žádné konvenční preparáty ho nezmění.

Z toho plyne, že se po domácím ošetření chrupu nemusí být za předpokladu, že máte tento materiál v ústech, barva vašeho chrupu vůbec jednotná. Nevyhnete se tak profesionálnímu zubnímu ošetření u lékaře.

Výplně i korunky se tedy musí vyměnit za varianty v požadovaném odstínu. Standardní postup je u zubního lékaře přitom takový, že zhodnotí před bělením nejen výplně, ale stav vašich úst jako celek. Zubař vám nejprve provede ošetření kazů, zánětu dásní, nevyhovujících korunek a jiných problémů či onemocnění chrupu a úst.

Otázku zdraví a estetiky vašeho chrupu tedy není od sebe radno příliš oddělovat. Dnes je navíc již možné vyhledat v řadách dentistů takového odborníka, u něhož nemusíte mít ze zákroků strach.

Na cestě ke krásnému úsměvu

Krásný úsměv je touhou mnoha lidí bez ohledu na pohlaví. Bílé zuby jsou symbolem mládí, krásy a zdraví.

Zuby bývají také tím, co nás upoutá i na zcela cizích lidech. Ošklivý a zanedbaný chrup umí výrazně pokazit nejen první dojem ze setkání. Bílé zuby dávájí najevo, že o sebe pečujeme a dodávají nám jednoznačně určitý „šmrnc“.

První zmínky o bělení zubů tak pocházejí už ze starověkého Egypta. Tehdejší lidé používali k tomto účelu směs rozemleté pemzy a vinného octa. Lidstvo se zaobírat barvou svého chrupu nepřestalo, avšak první odborné studie však přineslo na toto téma až 19. století.

Lidstvo tak objevilo, že k bělení lze použít různé sloučeniny od od chloridů, chlornanu sodného přes perborát sodný až k peroxidu vodíku a karbamid peroxidu, které se objevily v 60. letech 20. století. Ovšem hovoříme primárně o ošetření profesionálním. A návštěva zubaře nebývá tím, co si většina lidí přeje absolvovat, není-li to zcela bezpodmínečně nutné.

Řada lidí tak neváhá zkoušet nejrůznější „babské“ recepty, případně utratit mnoho peněz za profesionální ošetření svého chrupu.

Jak se používají pásky na bělení zubů

U bělicích pásků jejich výrobci deklarují, že obsahují výše zmíněné profesionální bělicí složky.které jsou schopny proniknout až do zubní skloviny. Pásek se aplikuje zvlášť na dolní a spodní chrup a ponechá se příslušnou dobu působit. Většinou je to cca 30 minut.

Bezprostředně po bělení je také vhodné vynechat potraviny, které mohou zabarvení vašich zubů nepříznivě ovlivnit. Tzv. bílou dietu je potřeba si naordinovat na nejméně 48 hodin po bělení. Vynechat je zapotřebí v jejím rámci především kávu, dále džusy a víno, omezení se týká i rajčat a mrkve, zapovězená je čokoláda a samozřemě i cigarety.

Fungují pásky na bělení, nebo ne?

V případě, že mají standardní množství peroxidu vodíku nebo karbamid peroxidu, rozhodně nelze jakékoli domácí recepty včetně bělicích pásků považovat za alternativu profesionálního ošetření od odborníka. Při 0,1 % peroxidu vodíku nemohou být adekvátně účinné.

Konkrétně u bělicích pásků Crest, jež jsou mezi spotřebiteli nesmírně populární, a to primárně pro svou funkčnost, už v roce 2019 ministerstvo zdravotnictví zjistilo, že prostředek obsahuje nadlimitní množství peroxidu vodíku, a to konkrétně 4 %.

Zástupci ministerstva zdravotnictví tehdy varovali před toxickými účincky peroxidu vodíku, které podle nich mohou být zvýrazněny například aplikací na poraněnou tkáň, opakovaným použitím, po pití alkoholu nebo u kuřáků.

Tyto zdánlivě účinnější produkty se tak v Česku, respektive v celé EU prodávají nelegálně a spotřebitel jejich pořízením riskuje poškození zdraví. Doporučujeme profesionálního bělení od odborníka.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi