Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Legíny na turistiku – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Legíny na turistiku – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Dámská výbava na turistiku v posledních letech stále častěji zahrnuje pohodlné legíny, které zajišťují dostatečný tepelný komfort a zároveň potřebnou volnost pohybu. Legíny je možné pořídit v různých variantách nejen vzhledových (barvy, vzory), ale hlavně s ohledem na střih a použitý materiál. Při výběru vhodného typu legín na turistiku je tak důležité se ohlížet na několik specifických vlastností, jež mají vliv především na spokojenost uživatele.

PořadíZnačkaCenaMateriálHmotnostŠvy
1.Dámské legíny Rhea1 071 Kč87 % polyester, 13 % elastan200 g (plná délka)klasické a ploché
2.Dámské seamless legíny Klimatex TANAZ499 Kč94 % polyamid, 6 % elastan160 g (plná délka)bezešvé
3.Dámské 3/4 legíny KILPI ROZARKA-W789 Kč88 % polyester, 12 % elastanneuvedeno(3/4 velikost)ploché švy
4.COLUMBIA Dámské legíny Windgates™ EU II1 259 Kč78 % polyester, 22 % elastanneuvedeno (plná délka)klasické
5.Zajo Kerala W Tights789 kč80 % supplex (polyamid), 20 % lykra270 g (plná délka)ploché

Zobrazit další produkty

Jak vybrat legíny na turistiku

Jelikož se jedná o součást dámské módy, bývá často jedním z důležitých aspektů při výběru legín na turistiku jejich vzhled, vzor, motiv či potisk. Jednotlivé typy a značky legín jsou ovšem vyráběny v různých atraktivních variantách, při výběru konkrétního modelu je vhodnější se primárně zaměřovat na jejich funkčnost, tedy především odolnost, pohodlí a další výhody. Základní schéma rozhodování by vedle ceny produktu mělo navazovat na následující parametry:

Materiál

Samotný materiál, z něhož jsou legíny vyrobeny, z velké míry určuje jejich funkčnost a odolnost. Standardně jsou legíny z tkaného materiálu, pro jehož výrobu se využívají především polymerní vlákna v různém poměru, aby byla zajištěna jeho flexibilita a další vlastnosti, zejména prodyšnost, odvod potu, rychlé vysýchání či nízká hmotnost při současném zachování tepelného komfortu. K výrobě legín se nejčastěji používá směs odolného polyesteru a pružného elastanu, případně se dále kombinuje s polyamiovými vlákny nebo lykrou. Podíl jednotlivých typů vláken určuje především pevnost a pružnost, ale také případné odstínění UV záření a schopnost tepelné izolace materiálu, další funkční vlastnosti jsou dány specifiky tkaniny.

Hmotnost

Specifická hmotnost legín není přímo spjatá s charakteristikou náročnosti nošení, ale určuje spíše celkový obsah materiálu, který byl na jejich výrobu spotřebován. Obecně pak platí, že čím je vyšší hmotnost, tím lze počítat s větší odolností, může však trochu omezovat pohyb či být spojena s vyšší tepelnou kapacitou. Vyšší hmotnost je obvykle kýženou vlastností, zejména pro náročnější turistiku ve vyšších polohách.

Švy

Typ švů je spojen především s pohodlím, a pak také s pevností na kritických místech. Švy obvykle definují specifika střihu, jejich provedení pak zesílení spoje zabraňující oddělení tkaniny v případě náhlého nepřirozeného nebo náročnějšího pohybu. Standardně jsou využívány tři technologie v této oblasti – bezešvá (uplatňující výrobu kontinuálním tkaním bez spojování), s klasickým nebo plochým švem, přičemž klasický šev se vyznačuje menší odolností než šev plochý.

Na co se při výběru turistických legín dále zaměřit

Výběr turistických legín lze dále orientovat také na značku, vizuální provedení a další funkční vlastnosti, přičemž jejich volba by měla být řešena také s ohledem na to, do jakého prostředí se je chystáte nosit – plánujete-li lehkou letní turistiku, oceníte spíše tenčí prodyšné modely s UV ochranou, pokud se ovšem chystáte na ferratu do vyšších nadmořských výšek, oceníte především pevné izolující modely.

Další funkční vlastnosti

Díly velké variabilitě materiálů, tkanin či provedení spojů a střihu je možné u turistických legín dosáhnout relativně zajímavých vlastností, které vám mohou pomoci při rozhodování. S ohledem na charakteristiku uplatnění se tak můžete rozhodnout pro legíny z pevnějšího úpletu, který je sice těžší, ale dobře odolává nižším teplotám a zajišťuje dostatečné pevný povrch, který se snadno neroztrhne.

Do vyšších teplot je vhodné volit lehčí materiál, případně ve specifické úpravě odvádějící vlhkost (pot), či umožňující rychlé vysýchání. V tomto směru je také velmi důležitý střih a délka legín – pokud zvolíte hrubší materiál do teplejšího prostředí, je asi lepší sáhnout po ¾ legínách, plná délka se v takových podmínkách vyplatí u lehčích modelů, zejména jsou-li opatřeny UV ochranou.

Výraznou výhodu pak mohou přinést speciální funkční řešení úložných prostor (integrace kapsy). Funkční řešení se často promítá do specifického účelu legín, který výrobce/prodejce často sám zmiňuje (například legíny na běžnou turistiku nebo horolezectví).

Vzhled a pohodlí

Jako poslední pak do výběru vstupují vzhled a pohodlí turistických legín. Primárně je dobré se v tomto směru zaměřit na řešení pasu – to může být buď provedeno zvýšením elasticity nebo opatřením gumou (všitou či širokou). Standardně lze za pohodlnější vždy považovat vyšší pas, který chrání záda a u kterého je upevňovací část co nejvyšší (nejtlustší – všitá tenká guma začne obvykle po čase tlačit.

Kromě pasu je pak dobré sledovat celkový střih legín, který určuje jejich pohodlí v jednotlivých partiích – bezešvé modely bývají zpravidla velmi příjemné ve všech partiích, nemusí však správně sedět, tvarované legíny pak mohou být ve výsledku pohodlnější. Dalším kritériem je pak již zmíněná variace délky (dlouhé, ¾, bermudy), kterou byste měli volit podle počasí, a dále pak rozsah velikostí, který je prodejcem nabízen.

Přestože se motiv či potisk mohou jevit jako zcela nedůležité z hlediska funkčnosti, není tomu úplně tak – zatímco bledé barvy pomáhají odrážet teplo ze sluníčka, při turistice jsou na nich hodně vidět nečistoty. A v konečném důsledku, i při této aktivitě chcete mít pořád dobrý pocit z toho, jak vypadáte.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi