Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Postřik na dvouděložné plevele – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Postřik na dvouděložné plevele – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Plevel představuje nepřítele každého zahrádkáře. Zbavit se ho můžete účinnými postřiky. Jak vybrat nejlepší přípravek na dvouděložné plevele?

PořadíNázevTypUrčeníObjem balení (ml)
1.AGRO CS selektivní herbicid Dicotex 100 mlselektivnína trávník100
2.LOVELA DICOTEX Selektivní herbicid proti dvouděložným plevelům 250 mlselektivnína trávník250
3.SYNGENTA BANVEL 480S Selektivní herbicid proti plevelům 15 mlselektivnína obilniny, kukuřici, pastviny, trávnky a úhorové plochy15
4.Bayer Garden Herbicid KEEPER LIQUID 10 mlselektivnína brambory, rajčata a mrkve10
5.Herbicid STARANE FORTE 10 mlselektivnína trávník10

Zobrazit další produkty

Jak na vhodnou likvidaci plevele

Plevel je doslova noční můrou každého zahrádkáře. Vyskytnout se může prakticky všude, a to v okrasných, zeleninových i ovocných záhonech, ale i v trávníku.

Obecně tímto termínem označujeme jakékoli nežádoucí rostliny. Značně variabilní je pojetí toho, co lze za rostliny, o které nestojíme, považovat. Například u pěstěného trávníku budeme klást mnohem striktnější požadavky než u trávníku spíše lučního typu.

Optimální je začít plevele ničit ještě v okamžiku, než začnou kvést a tvořit semena. Právě pozoruhodná schopnost se rozmnožovat je totiž tím, co přidělává zahrádkářům vrásky. Na jedné rostlině se může objevit až 10 000 semen.

V případě, že máte k opečovávání jen menší plochu, vystačíte si i s mechanickou cestou, tedy s vytrháváním. V případě rozsáhlejší zahrady už však jde o způsob neúměrně pracný a časově náročný. Proto je nutné sáhnout po vhodném chemickém postřiku.

Co je dvouděložný plevel

Dvouděložné rostliny představují nejčastější plevel v trávníku. Jako dvouděložné označujeme ty rostliny, které klíčí dvěma děložními lístky. Průduchy mají tyto rostliny na spodní straně listu. Z hlediska biologie se jedná o již zastaralou taxonomickou kategorii.

Do této skupiny plevelů můžeme zařadit poměrně širojou škálu rostlin. Pro přehlednost je lze jednoduše rozdělit na jednoleté. Sem patří zejména lebedy, kokošky, penízek či merlíky. Další skupinu tvoří plevele vytrvalé. To je především pampeliška, jetel, jitrocel, sedmikráska nebo pcháč.

Obtížněji likvidovatelná je zejména druhá kategorie. U jednoletých plevelů obvykle stačí pravidelné sečení a v čase zmizí samy. Na vytrvalé plevele už však nejspíše uplatníte chemický postřik alias herbicid.

Jak vybrat vhodný herbicid na dvouděložné plevele

Přípravků na plevel existuje velmi široká škála a je potřeba se v nich zorientovat. Především tyto výrobky rozdělujeme na:

Selektivní herbicidy

Selektivní herbicidy jsou prostředky, které ničí pouze specifickou skupinu rostlin. To znamená, že je můžeme použít na konkrétní typ plevele.

Většinou se používají k likvidaci právě dvouložných plevelů. Existují však i prostředky vhodné k likvidaci konkrétních typů rostlin jednoděložných mezi dvouděložnými. Dále se v praxi můžete setkat i se speciální kategorií selektivních herbicidů obsahujících účinné látky pro likvidaci jednoděložných rostlin mezi jednoděložnými.

U těchto rostlin se především účinné látky těchto přípravků přenášejí do kořenů, stonků, oddenků. Díky tomu dochází ke zničení nežádoucího porostu. Selektivní herbicidy vyvolávají u dvouděložných plevelů deformace listů a stonků a následně i odumření celé rostliny.

Nemusíme se proto současně obávat toho, že bychom si po jejich aplikaci zničili trávník. Použitelné jsou tyto přípravky i pro likvidaci plevele v zeleninových záhonech.

Totální herbicidy

Totální herbicidy se někdy označují také jako neselektivní. Od selektivních herbicidů se liší především tím, že likvidují všechny rostliny a plevele. Vyznačují se proto vysokou účinností. Pozor, ani totální herbicidy ale nepůsobí na semena v půdě.

Většinou se aplikují například na ornou půdu před setím, v podmínkách běžných uživatelů zejména na chodníky. Totální herbicidy používají rovněž majitelé skalek, kteří s pomocí štětce nebo vatové tyčinky jednoduše potírají přípravkem listy nežádoucích rostlin.

Na trávník ho můžeme použít prakticky za podmínky, že budeme likvidovat nejen plevele, ale i trávník jako takový. Totální herbicid tak lze doporučit v okamžiku, kdy se chystáme vysít trávník nový.

Herbicidy dle účelu využití

Pokud chceme zlikvidovat plevel na trávníku, je nutné si vybrat přípravek, který přímo deklaruje, že je určen k ošetření trávníků. Existují však i herbicidy určené, jak už bylo zmíněno, k péči o zeleninu, ale také i obilniny, révu či ovocné stromy.

Každý přípravek obsahuje konkrétní účinnou látku. Například k hubení plevelů v trávníku používají  klopyralid a fluroxypyr, které jsou obsaženy v jednom z nejznámějších prostředků s názvem Bofix. V zeleninových záhonech se používají výrobky obsahující účinnou látku metribuzin. Stejná účinná látka se používá v preparátech určených pro ošetření brambor. Jmenovitě asi nejznámější je Sencor 70 WG.

Zásady správné aplikace

Existuje několik obecných zásad aplikace herbicidů, které musíme dodržet. V první řadě je to postřik pouze za bezvětrného počasí. I selektivním herbicidem bychom si jinak nechtěně mohli zlikvidovat rostliny, které si přejeme zachovat.

K aplikaci si vyberte nejlépe časné ráno nebo pozdní odpoledne. Mělo by jít o dobu, kdy přímo na ošetřovanou plochu nesvítí prudké sluneční paprsky. Podmínkou také je to, aby alespoň dvě hodiny po aplikaci nepršelo. Nepoužívejte bezprostředně po aplikování herbicidu ani závlahový systém. To může vést ke snížení účinnosti přípravku.

Přípravek nechte dokonale uschnout. Teprve poté můžete na trávník vstoupit. Jinak hrozí, že herbicid roznosíte i na ty části trávníku, kde to není žádoucí.

Pamatujte na to, že herbicidy jsou chemické látky, které jsou toxické. Vyvarovat bychom se měli jakéhokoli přímého kontaktu s nimi. Jde zejména o potřísnění pokožky, zasažení očí nebo nadýchání. Pokud jde dokonce o požití herbicidu, neprodleně v takovém případě kontaktujte lékaře.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi