Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Obojek pro čivavu- Srovnání nejlepších a jak vybrat

Obojek pro čivavu- Srovnání nejlepších a jak vybrat

Obojek pro psa představuje důležitou součást výbavy pejskaře už od prvních týdnů života štěněte. Jak vybrat ten nejlepší pro čivavu?

PořadíNázevŠířkaVelikostMateriál
1.Obojek s vodítkem pro čivavu baby růžový s puntíkem1,5 cmXS-Ltextil
2.Obojek s vodítkem pro čivavu reflex růžové tlapky1,5 cmXS-Ltextil
3.Obojek s vodítkem pro čivavu reflex zelené tlapky1,5 cmXS-Ltextil
4.Obojek s vodítkem pro čivavu sv. modrá1,5 cmXS-Ltextil
5.Obojek s vodítkem pro čivavu maskáč1,5 cmXS-Ltexil

Zobrazit další produkty

Jak vybrat nejlepší obojek pro čivavu

Obojek pro čivavu je potřeba vybrat podle těchto konkrétních parametrů:

Typ obojku

Rozlišujeme několik kategorií obojků. Pro základní orientaci nám postačí rozdělení na tři nejdůležitější. Co se týče vhodnosti pro malé plemeno, měli byste o nich vědět zejména následující:

Klasický obojek

Pro malé psy lze doporučit primárně klasický obojek se stahovací sponou, a to v plastovém nebo kovovém provedení.

Uzavřený obojek

Uzavřené obojky bez spony slouží psům, u nichž je majitelé často z krku nesundávají, což se týká zejména psů služebních (policie, záchranné složky atd.). Používají se taktéž u psů, s nimiž často chodíme sportovat.

Stahovací a polostahovací obojek

Stahovací a polostahovací obojky se opět doporučují pouze pro větší plemena, která disponují větší fyzickou silou. Podmínkou je užití pouze v rukou zkušeného psovoda. Stahovací obojky nedisponují žádnou zarážkou, v krajním případě se tak na nich pes může i uškrtit.

Reflexní obojek

Reflexní obojek představuje velmi užitečný doplněk i pro majitele čivav a dalších malých plemen. Pes je totiž ve tmě dobře vidět, a to nejen pro vás, takže máte o psovi přehled, ale hlavně pro auta a další dopravní prostředky.

Ovšem pozor, jedná se pouze o doplněk, který určitě nenahrazuje klasický obojek. Na některých totiž chybí uchycovací poutko, mnohé prodávané modely zase nejsou dostatečně pevné nebo široké. Většinou se tyto obojky vyrábějí z nylonu a silikonu.

Materiál obojku

Obojky lze podle materiálu rozdělit na tři základní kategorie. Která z nich je nejlepší pro vašeho malého mazlíčka?

Textilní obojky

V případě malého psa připadá vzhledem k hmotnosti samotného obojku v úvahu povětšinou textilní obojek. Ty se vyrábějí z nylonu nebo neoprenu. Neopren má značnou výhodu v odolnosti proti vodě. Výhodou je nízká cena, nevýhodou kratší životnost.

Kožený obojek

Omezenou životnost obojku základního typu někteří majitelé řeší nákupem koženého obojku, který lze přizpůsobit i velikosti malého plemene. Optimálně by navíc měl být podložený, aby netrhal srst a nedráždily pokožku. Hlavními výhodami kůže jsou jednoznačně odolnost a vysoká kvalita. K nevýhodám patří vyšší hmotnost v porovnání s textilní verzí a jednoznačně i vyšší cena

Kovový obojek

Obojek kovový je vzhledem k hmotnosti primárně určen pro většího psa. Navíc se používají u těch psů, u nichž si majitelé přejí, aby vynikl vzhled budící respekt (například dobrman). U menších psů se ze stejného důvodu upřednostňuje spíše jemné zdobení textilního obojku. Očekávat tak můžete elegantní květinové zdobení, či dokonce obojek posázený kamínky Swarovski.

Délka obojku

Co se týče délky obojku, odvíjí se od tělesné konstituce psa. Musíme ji pečlivě změřit. K tomu vám pomůže obyčejný krejčovský metr a trochu trpělivosti.

Měřte vždy v nejširším místě a metr neutahujte. Vůli by měl mít metr asi takovou, abyste pod něj dokázali vsunout dva prsty. Poté k naměřenému údaji přidejte ještě dostatečnou rezervu. Konkrétně pro malá plemena jako čivavy je nutné připočítat přibližně 3 cm. Jinak hrozí, že bude obojek psa škrtit.

Pokud pořizujete úplně první obojek, berte ohled na to, že od štěněte do dospělého věku psa vystřídáte nejméně 2 až 3 modely,

Šířka obojku

Šířka obojku souvisí s plemenem i věkem vašeho psa. Pro menší psy je jednoznačně nutný i užší typ obojku. Subtilnější obojek bude zároveň i lehčí.

Výše uvedené pravidlo platí jednak pro štěňata, ale analogicky podobně také pro dospělé příslušníky menších plemen. Nezapomeňte navíc, že v případě obojku pro štěně drobné rasy musíte s pozdější výměnou obojku za delší zároveň zvětšit i jeho šířku.

V praxi se obvykle uvádí, že plemena o maximální hmotnosti do 10 kg v dospělém věku a s obvodem krku do 30 cm potřebuje šířku obojku do 2,5 cm. Chovatelé doporučují tuto horní hranici spíše pro psy se vzpřímenějším středně dlouhým krkem. Jinak se hodí většinou rozměr 1,5 cm nebo 2 cm. Obojek by neměl určitě být nikdy užší než 1 cm, na krku zvířete se pak chová prakticky jako struna.

Design obojku

Design je samozřejmě z pohledu psa naprosto podružný, pro majitele však může hrát zásadní roli. Při splnění výše uvedených nutných parametrů lze subjektivně vybírat libovolné stylové i barevné provedení obojku.

Na paměti musíte mít, že tyto výrobky zpravidla vyžadují mnohem šetrnější zacházení a bývají rovněž dražší. Designové kousky pro psí miláčky nabízejí dokonce někteří slavní návrháři. Cena takových kousků však atakuje hranici i několika tisíc korun.

K čemu slouží obojek

Obojek slouží k vedení a kontrole psa, a to většinou při chůzi na vodítku. Tento prvek však plní rovněž ochrannou funkci. Může totiž chránit krk v případě napadení jiným psem. Stejně slouží jakožto způsob identifikace zvířete. Běžný obojek je určen na každodenní nošení.

Speciálním typem obojků jsou ty výcvikové se stahovací nebo polostahovací konstrukcí, potažmo ty užívané proti blechám. Značně kontroverzně vnímané, a to i mezi samotnými pejskaři, jsou verze elektrické.

Už od štěněte bychom tak psa na nošení obojku měli zvykat. Prakticky je vhodné obojek nasadit již kolem 3. měsíce života, tedy již v okamžiku, kdy si štěně přineseme domů. Je však zodpovědně nutné zvážit výběr vhodného provedení.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi