Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Hodinky na měření cukru v krvi – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Hodinky na měření cukru v krvi – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Chytré hodinky představují nositelnou elektroniku s velmi širokým uplatněním a řadou funkcí, které jsou neustále doplňovány. Vedle celého spektra upozornění synchronizovaného s mobilním telefonem se chytré hodinky využívají jako jedno z dalších čidel, jež slouží k měření zdravotních parametrů pomocí pokročilých světelných senzorů. Na letošní rok bylo ohlášeno rozšíření u nových modelů o možnost měření glykémie, tato funkce však prozatím nebyla ohlášena jako zařazená. Výběr chytrých hodinek tak podle této funkce nelze realizovat.

ZnačkaCenaFunkce celkemZdravotní funkceMax. výdrž
Xiaomi Mi Watch Lite899 Kčaž 303216 h
ARMODD Squarz 9 Pro1 249 Kčaž 356120 h
Amazfit GTR 32 649 Kčaž 507960 h
WowME Gladiator grey949 Kčaž 256720 h
WowME Kids Fun 2 390 Kčaž 303600 h

Zobrazit další produkty

Zdravotnické funkce chytrých hodinek

V současné době chytré hodinky nabízí celou řadu zdravotnických funkcí, které se orientují jednak na celkový dlouhodobý zdravotní stav, okamžitý zdravotní stav jednotlivce nebo specifické charakteristiky. Zdravotnické funkce jsou obvykle provázány s funkcemi sportovními, v základním schématu obvykle sledují dech, EKG, průběh spánku, krevní tlak či menstruační cyklus. Doplňuje je měření kalorií, aktuální tepové frekvence, tělesné teploty, úrovně stresu a saturace kyslíku. Nejnovější zdravotnické funkce, které by měly být implementovány v následujících modelech, zahrnují například monitorování tělesné teploty pro sledování plodnosti, kontinuální monitorování tlaku, nebo prevence spánkové apnoe. Funkce měření cukru v krvi byla ohlášena jako další potenciální rozšíření, dosud ovšem nebyla implementována.

Měření cukru v krvi

Hladina cukru v krvi je určujícím faktorem především pro diabetiky, kteří si podle ní aplikují inzulín, případně upravují stravu. Pro běžného uživatele může být ovšem glykémie také velmi důležitým faktorem, který pomáhá dodržovat správné složení stravy či upozorní na problémy se zpracováním cukru nebo na jeho trvale zvýšenou hladinu, která může indikovat glykemický problém. V současné době existuje několik způsobů osobního měření cukru v krvi – tím základním je glukometr, invazivní zařízení, které na základě rozboru kapky krve stanoví orientační hladinu. Glukometr lze v posledních letech doplnit monitorovací senzor propojený s mobilní aplikací, který provádí kontinuální měření. Funkce pro chytré hodinky, která by měla využívat stejnou technologii, je vyvíjena paralelně již pár let, nepodařilo se ji ovšem zatím zdokonalit na požadovanou přesnost.

Výběr chytrých hodinek pro měření zdravotnických charakteristik

Chcete-li se věnovat důsledněji nějaké sportovní aktivitě nebo jen důsledněji sledovat svůj zdravotní stav, je nákup chytrých hodinek velmi dobrou volbou. Při vybírání chytrých hodinek byste ovšem měli brát v úvahu právě účel, za jakým si je pořizujete, od čehož by se měla odvíjet jejich celková funkcionalita. Primárně se pak můžete zaměřovat na následující parametry:

Počet funkcí 

Tento parametr specifikuje celkovou funkcionalitu hodinek a nemusí zde vždy platit, že čím více funkcí hodinky obsahují, tím jsou pro vás vhodnější. Funkce hodinek se standardně dělí do několika kategorií zahrnujících funkce sportovní, zdravotnické, chytré a spojené s funkcemi mobilního telefonu. Chcete-li hodinky využívat pro upozornění a upomínky, či právě pro sledování zdravotnických parametrů (například monitorování spánku), ale nechystáte se pravidelně sportovat, vystačíte si s modely, které nabízí pouze základní spektrum aktivit. Větší rozsah spuštěné funkcionality může navíc snižovat výdrž baterie.

Zdravotnické funkce

Tato kategorie nabízí hned několik funkcí, které využívají zabudované senzory chytrých hodinek. Pro každodenní monitorování můžete mít spuštěné sledování tepové frekvence, tělesné teploty nebo třeba měření tlaku. Velmi oblíbené jsou také funkce navázané na spánek, které měří, jak jste schopni si během noci odpočinout a mohou poukazovat na celkovou tělesnou výdrž, či třeba funkce pro měření stresu nebo periferní saturace krve (ta je výhodná při respiračních onemocněních). U zdravotnických funkcí je počet obvykle zásadním kritériem, jelikož rozvíjí možnosti, jež vám hodinky nabízí.

Výdrž baterie

V této oblasti jsou zpravidla udávány dva parametry, a to maximální a průměrná výdrž. Maximální výdrž baterie specifikuje dobu, po kterou hodinky zůstávají po plném nabití v provozu až do úplného vybití při minimálním užívání, průměrná výdrž pak určuje výdrž při běžném užívání, přičemž směrodatná hodnota pro uživatele je spíše výdrž průměrná.

Jaké další parametry u hodinek sledovat

Vedle výdrže a funkcionality je vhodné u chytrých hodinek sledovat několik dalších specifických parametrů, které navazují na hardware i software. Primárním softwarovým kritériem je použitý operační systém a jeho kompatibilita s mobilním zařízením, s nímž budou hodinky synchronizovány. Vedle operačního systému je pak z hlediska elektroniky důležitý způsob ovládání a celkové technologické provedení hodinek, jejich intuitivnost či možnost volby vzhledu ciferníku. Z praktického hlediska byste se pak měli orientovat také na technické vlastnosti hardwaru, z nichž lze za důležité považovat například vodotěsnost a celkovou odolnost použitých materiálů včetně deklarované třídy krytí, materiál pouzdra a řemínky apod. Jak funkcionalita, tak celkové provedení chytrých hodinek ovlivňuje jejich cenu, přičemž tyto produkty jsou obvykle také upravovány dle požadavků konkrétní cílové skupiny (dle pohlaví či věku). Pokud si chcete pořídit hodinky, s dlouhou výdrží a širší funkcionalitou, je potřeba vždy počítat s vyšší cenou.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi