Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Nejlepší zdviž na auta

Nejlepší zdviž na auta

Zdviž na auto či autozvedák, též nazývaný hever, patří k důležitým součástem vybavení každého autoservisu. Svoje místo však najde i u vás doma.

Umožňuje snadno a bezpečně provádět servisní práce na spodní části vozidla. Běžný majitel vozu ho ocení hlavně v situaci, kdy potřebuje na autě vyměnit pneumatiky. Velmi často si však zvedáky pořizují nejen motoristé, ale i tesaři, stavaři, zahrádkáři či zkrátka zruční domácí kutilové na nadzvednutí těžších břemen.

[wpsm_toplist]

Recenze Road Star TA820012 Hydraulický pojízdný hever 2 t

Hydraulický pojízdný hever nabídne nosnost 2 000 kg. Uplatnění najde v dílně nebo v garáži a hodí se hlavně pro hobby použití. Využijete jej prioritně pro těžká břemena, jako jsou auta.

Jde o hydraulický typ, to znamená, že pojízdný hever funguje na principu Pascalova zákona. Princip je jednoduchý: Přes páku je převedena síla na píst pumpy, který následně nadzvedává píst hydraulického zvedáku.

Zdvih tohoto zvedáku je v rozpětí 135 až 330 mm a celková hmotnost činí 8,5 kg. Jedná se o pojízdný zvedák, proto vám usnadní manipulaci. Celkový rozměr činí 450 x 195 x 135 mm a na hever je poskytována záruka v délce 24 měsíců.

Výhody: dobrá cena, malá hmotnost

Nevýhody: problémy s dodáním zboží, dostupné v zásilkovém obchodě, k němuž řada uživatelů nemá důvěru

Cena: 899 Kč

Recenze Heyner Hever nůžkový 2 t

Klasický nůžkový hever využijete, jak uvádí výrobce, na prvním místě pro zvedání dodávek a větších SUV automobilů. Jeho maximální nosnost činí 2 000 kg.

Rozmezí zdvihu je navrženo od 85 do 442 mm. Maximální zdvih při plném zatížení 2 tun činí 32 až 442 mm. Rozměry gumové podložky uvádí výrobce 50 x 35 mm.

Hever je vyroben z kvalitního materiálu v podobě oceli. Díky tomu se zvedák může pyšnit opravdu robustní konstrukcí. Pracovní teplota je navržena na až -50 °C. Hmotnost v tomto případě činí 3,2 kg, což přispívá maximálnímu pohodlí při manipulaci.

Výhody: lehká konstrukce, vysoký zdvih

Nevýhody: chybí ráčna, ostré hrany plechů

Cena: 990 Kč

Recenze Heyner Hever nůžkový 1,5 t

Profesionální zvedák pochází z dílny německé značky Heyener, která má v portfoliu několik typů zvedáků.

Jedná se o nůžkový typ, který má maximální nosnost 1 500 kg. Takovýto hever lze velmi snadno převážet například i v automobilu. Můžete ho tak mít po ruce, kdykoli ho budete potřebovat i mimo zázemí své garáže.

Minimální výška zdvihu byla navržena na 104 mm, zatímco ta maximální na 385 mm. Vybaven je stabilní klikou s rukojetí a otočným sedlem s gumovou podložkou.

Zvedák nabídne adekvátně robustní konstrukci. Ta je tvořena lakovanou ocelí. Hever se hodí pro použití až do teploty -50 °C. Vynikající ovladatelnost a stabilitu vykazuje i při použití s vozy typu SUV nebo 4×4. Hmotnost činí pouze 2,5 kg, zvedák je proto snadno dle potřeby přenositelný.

Výhody: kvalitní a stabilní

Nevýhody: nízká nosnost, omezená dostupnost (pouze v několika e-shopech)

Cena:  780 Kč

Jak vybrat nejlepší zdviž na auta

Rozdělit lze zvedáky na auto na několik základních kategorií.

Podle zvedacího mechanismu je můžeme rozčlenit na:

  • sloupové,
  • mechanické,
  • hydraulické,
  • pneumatické.

Podle nosné konstrukce se hevery dělí na:

  • nůžkové,
  • hřebenové,
  • pákové.

Hydraulické hevery se pořizují i do domácnosti, avšak vzhledem k větším rozměrům se hodí spíše do garáže než do auta. Znatelně méně se u jejich použití nadřete.

Sloupové hevery jsou už spíše profesionálním řešením. O zdvih se u nich stará elektrohydraulická mechanika. Díky své konstrukci mají vysokou nosnost. Jsou ale také poměrně drahé a pro běžného uživatele tak i zbytečné.

Podobně jsou pro profesionální užití spíše dimenzovány pneumatické zvedáky. Ke svému fungování používají tlak vzduchu. Najdete je například ve výbavě hasičů.

Naopak mechanický hever běžný uživatel využije určitě. Dokonce se totiž jedná o součást povinné výbavy každého vozu. Konkrétně to obvykle bývají nůžkové hevery, které jsou skladné a levné. Zdvih u nich umožňuje šroubovací ocelová klika.

Hřebenové hevery patří taktéž mezi zvedáky manuální. Využívají mechanismus kolmé ozubené osy. Stejně tak se řadí do kategorie mechanických zvedáků ty pákové. Fungují na principu dlouhé páky. Doma je úplně nenajdete, spíše se uplatňují v průmyslové sféře.

Jak vyplývá už z předcházejících řádků, běžný motorista bude přímo do auta spíše volit mechanický hever a nejspíše si zvolí hever nůžkový. V praxi se ojediněle v běžném použití setkáte s hřebenovým zvedákem. Důvodem je primárně to, že zdviž nůžková je citelně levnější. Do garáže je na místě si pořídit i hydraulický hever.

Mezi parametry, které bychom měli zohlednit u konkrétního modelu, patří primárně nosnost. U levnějších zvedáků to bývá v rozmezí 1,5 až 2,5 tuny. Pokud však potřebujete zdvihat těžší vozidlo, maximální nosnost může činit i 4 až 10 tun. Obecně se doporučuje si nechat cca 0,5 tuny rezervy a zvedák zbytečně nepřetěžovat.

Je vhodné mít ovšem na paměti i to, že s vyšší nosností narůstá také cena. Nárůst to však není tak dramatický, abychom na tomto nákupu museli šetřit, pozor. Lze tak říci, že za kvalitní hever dáte kolem 3 000 Kč.

Dalším atributem je zdvih, který udává, do jaké nejmenší i největší výšky se auto na zvedáku dá zvednout. Podcenit bychom neměli oba údaje. Nejmenší výška by měla být o něco menší než je tzv. světlá výška automobilu. Naopak ta nejvyšší by měla být o cca 20 cm vyšší.

Zvedáky s malou minimální výškou zdvihu se také nazývají nízkoprofilové. Maximální výška zdvihu by vám měla jednoduše poskytnout adekvátní prostor pro pohodlnou práci. Obvykle to bývá v rozmezí 250 až 350 mm.

Na hmotnosti samotného zvedáku úplně prioritně nezáleží. Nicméně pokud jej budete potřebovat mít s sebou v autě, může to pro vás určitou roli hrát. Nejlehčí zvedáky jsou poměrně snadno přenositelné či převozitelné a mají kolem 2 kg.

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi