Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Nejlepší vrtací kladiva

Nejlepší vrtací kladiva

V uplynulých letech, kdy jsme trávili velkou část svého volného času doma, se z řady z nás stali domácí kutilové, nebo jsme se pustili do drobných či složitějších rekonstrukcí. A právě při takové rekonstrukci je elektrické vrtací kladivo nedílným pomocníkem. Nechceme-li pouze přichytit poličku, nebo obrázek na zeď, ale chystáme se k větším zásahům, tak zcela jistě oceníme sílu vrtacích kladiv, která je v porovnání s klasickými příklepovými vrtačkami mnohem větší. V této recenzi se Vám pokusíme poradit jak vybrat to nejvhodnější vrtací kladivo, ať jej hodláte použít jen zřídkakdy, nebo jste profesionál, co potřebuje stejně profesionální nářadí.

Recenze Bosch GBH 2 – 28 F Proffesional

Toto kladivo je vhodné jak pro profesionály, tak i pro náročnější domácí kutily. Pro občasné domácí použití je však vzhledem k ceně a kvalitě až nadstandardní, a plně bude stačit vratcí kladivo nižší třídy.
Toto vrtací kladivo s pneumatickým příklepem je vhodné na práci se dřevem i kovem, ale jeho kvalitu oceníte předně při vrtání do betonu, nebo například panelákových zdí.
Mezi hlavní výhody patří především výkon kladiva, celkové kvalitní zpracování a například kulové pouzdro, díky kterému nedochází k lámání napájecího kabelu. S váhou 2,9 kg není rozhodně nejtěžší, ale při delší práci je hmotnost citelná.

Výhody: Vysoký výkon, Velmi kvalitní provedení, Pouzdro proti lámání kabelu

Nevýhody: Vyšší cena, Hmotnost, Hlučnost

Cena: 7800 Kč

Recenze Parkside Performance PBH 800 A1

Pro jednoduché a občasné domácí použití naprosto vyhovující kladivo, a doslova za pár korun. Pověst elektrického nářadí Parkside se již vymanila od počáteční nedůvěry, a to rozhodně platí u tohoto vrtacího a sekacího kladiva, byť ne u každého kusu.


Domácím kutilům můžeme tento výrobek doporučit s tím, že kvalita lehce převyšuje cenu. Další výhodou je celkem snadná možnost reklamace v případě poruchy výrobku.
Náročnější uživatelé, kteří chtějí vrtací kladivo používat častěji, by však měli sáhnout po kvalitnějším, ale tím pádem i dražším kladivu.

Výhody: Nízká cena, Kvalita lehce převyšuje cenu, Snadná reklamace

Nevýhody: Pouze pro domácí použití, Levnější provedení a dojem, Kufr z měkkého plastu

Cena: 800 Kč

Recenze Makita HR2470T

Toto vrtací kladivo od Makity je sice v rámci této značky levnější, ale pro potřeby náročnějšího kutila naprosto vyhovující, takže vyšší standard.

Toto kladivo je vhodné především pro vrtání do cihlových zdí, kde oceníte vysoký výkon a příjemný ergonomický tvar.

Drobnou nevýhodou, či nezvykem je, že druhá hlava je opět s rychloupínáním, tedy ne klasické sklíčidlo, na které je mnoho uživatelů zvyklých.

Naopak výhodou je dlouhý přívodní kabel, tudíž není třeba prodlužovacích kabelů.

Výhody: Poměr cena výkon, Kvalitní provedení, Dlouhý přívodní kabel

Nevýhody: Složitější výměna hlavy, Druhá hlava na rychloupínání, Vyšší cenu kvůli značce

Cena: 6000 Kč

Jak vybrat vrtací kladivo?

Pokud vybíráte vrtací kladivo, tak první na co byste si měli odpovědět je zcela bezpochyby účel a četnost použití. 

Pokud víte na co, a jak často chcete vrtací kladivo používat, jste o krok blíže k dobrému výběru.

Ne vždy platí, že cena rovná se výkon, ale v našem výběru se toho budeme alespoň rámcově držet. Takže první rozdělení bude podle ceny, a to se rovná i účelu a četnosti využití.

V dalších kapitolách se budeme věnovat typu kladiva, výkonu, energii úderu a hmotnosti, což jsou pro dobrý výběr další důležité parametry.

Cena

Do 5.000 Kč

Pokud jste domácí kutil, co čas od času potřebuje do zdi vyvrtat díru a nestačí Vám k tomu klasická vrtačka s příklepem, tak se zcela jistě vejdete do 5.000 Kč.

Ve spodní části této cenové hladiny najdete buď méně známé značky, nebo tzv. značky obchodních řetězců, jako je například Parkside. Naopak při horní hranici již prověřené značky (Makita, Bosch) s jejich nižšími modely.

V této kategorii se většinou pohybují kladiva s následnou specifikací:

  • Výkon: 500 – 800 W
  • Počet otáček za minutu: 1 000 
  • Energie úderu: Max 2 J
  • Hmotnost: Max 3 kg

Za nejnižší cenu nepořídíte profesionálního pomocníka pro každodenní práci, ale nechá se najít nespočet druhů kvalitního nářadí i pro náročnější domácí kutili.

5.000 – 10.000 Kč

V této kategorii naleznete vrtací kladiva pro náročné kutily i profesionály. Zde je již vhodná zkušenost a kladivo z této kategorie si nebude pravděpodobně kupovat začínající kutil.

Ve spodní části této cenové hladiny najdete buď méně známé značky, nebo tzv. značky obchodních řetězců, jako je například Parkside. Naopak při horní hranici již prověřené značky (Makita, Bosch) s jejich nižšími modely.

Technické parametry kladiv v této kategorii bývají zpravidla srovnatelné, nebo o něco vyšší než v první kategorii. Jedná se však o mnohem kvalitnější nářadí, především dobrých značek, kde oceníte primárně provedení a spolehlivost.

Ve středním cenovém pásmu si tak vybere jak náročný kutil, tak i profesionál, který však toto nářadí nepoužívá denně.

Nad 10.000 Kč

Kategorie nad 10.000 Kč je již určena především profesionálům. Výkony i provedení těchto vrtacích kladiv již značně převyšují první dvě kategorie.

Nevýhodou silného a kvalitního nářadí je pak vyšší hmotnost, se kterou však profesionál musí počítat.

Ceny nejvyšších modelů od firem Makita, či Bosch se blíží až hranici 30.000 Kč, a jde tedy již o značnou investici vhodnou především pro každodenní profesionální použití.

Typ vrtacího kladiva

Vrtací kladiva podle typu dělíme na:

  • Elektrická vrtací kladiva
  • AKU vrtací kladiva

Elektrická vrtací kladiva bývají po většinou výkonnější a kvalitnější a v porovnání s AKU i levnější. Nicméně pracovník je vždy vázán na přívod elektrické energie, což může být na některých místech limitující.

AKU vrtací kladiva se značí většinou podstatně vyšší cenou, nicméně jde v současné době o trend a značné pohodlí.

Mnoho značek již nabízí jeden typ baterie pro několik druhů nářadí stejné řady, což je velkou výhodou.

Naproti tomu vysoká hmotnost a nižší výkon za mnohem vyšší cenu je stále velkou překážkou.

Výkon

Velmi důležitým parametrem při výběru vrtacího kladiva je výkon. Výkon si jednoduše vysvětlíme na konkrétním použití. 

500 W

  • Do 500 W se nejedná o kvalitní kladivo
  • Nad 500 W již stačí k základnímu domácímu použití

800 W

  • Od 800 W se nechá vrtat již do tvrdšího materiálu jako je například beton

1000 W

  • Kladiva s výkonem kolem 1000 W patří již ke kvalitním a mohou je používat jak zkušení kutilové, tak i profesionálové

1200 W + 

  • Profesionální využití

Výkonnější kladiva bývají většinou i těžší, proto je opravdu nutné uvědomit si četnost a způsob použití.

Energie úderu

Kromě výkonu je pro volbu vrtacího kladiva nezbytná energie úderu, která čím je větší, tím je vrtání rychlejší. Oproti standardním vrtačkám tak nejde o rotační pohyb, ale primárně o sílu úderu.

Při výběru vrtacího kladiva však nejde o pochopení této veličiny. Důležité je si však uvědomit, že čím je energie úderu vyšší, tím silnější bude kladivo.

Hmotnost

Pokud máte celý den v ruce držet vrtací kladivo, tak je pro Vás hmotnost zcela podstatný parametr. Je však přímo úměrná výkonu. Obecně platí, že čím výkonnější nářadí, tím vyšší hmotnost, s tím však profesionálové počítají.

Nižší hmotnost, většinou do 3 kg, je u levných kladiv pro domácí použití a u kladiv střední třídy. S hmotností do 3 kg se vyrovná mnohem snáz i netrénovaný člověk.

Další faktory

Mezi další faktory, které mohou ovlivnit Váš výběr, patří například celkový dojem a kvalita provedení, která se liší značku od značky, ale obecně platí, že u zaběhnutých značek bývá vyšší. 

Pro Vaši volbu může být důležitý i způsob upínání, renomé a servisní síť dané značky, nebo dostupnost produktu.

Další srovnání

5/5 - (70 votes)