Nejlepší testy na štěnice

Štěnice jsou druhem polokřídlého hmyzu. Soužití s nimi je velmi nepříjemné. Mít doma je přitom může řada lidí. Jak poznat, jestli se vás to rovněž týká?

Mýtus, že štěnice se objevují pouze v zanedbaných domácnostech, stále přetrvává. Přivézt si je přitom můžete velmi snadno z cest, například z vlaku či z hotelového pokoje na dovolené, ale například i z kavárny. Jak upozorňují, profesionální deratizéři, štěnice mohou být nevítaným „suvenýrem“ hlavně z exotických zemí. O tom, že se usídlily zrovna u vás, přitom vůbec nemusíte vědět. Domů si je přinesete v zavazadle nebo jednoduše i na oblečení.

Shrnutí informací o štěnicích:

  • Výskyt štěnic nesouvisí s čistotou v domácnosti.
  • Spolehlivě jejich přítomnost odhalí test.
  • Nutná je profesionální likvidace.

Recenze Samura BB Detector na štěnice + feromon 5 ks

Sada obsahuje agregační feromon v kapslích a lepivou past. Využít lze pro prvotní detekci přítomnosti štěnic, případně lze použitím monitorovacího testu až po dezisekčním zásahu určit i nutnost jeho opakování.

Předností je jednoduchá instalace: Agregační feromon se dá doprostřed lepivé pasti. Doporučuje se umístit past pod postel či jiný nábytek, případně v jejich těsné blízkosti. Past by na místě určení měla zůstat vždy nejméně týden.

Kapsle je po vyjmutí z obalu ihned připravena k použití. Je vyloučeno ji otevírat. Feromon působí na veškerá pohyblivá vývojová stádia štěnic, která aktivně láká do pasti.

Výhody: obsahuje feromony, snadná instalace

Nevýhody: nízký výskyt štěnic nemusí detekovat vůbec, vyšší cena

Cena: 698 Kč

back to menu ↑

Recenze Bed Bug ALERT monitorovací past na štěnice 2 ks

Pasti jsou jednoduché pro použití a maximálně diskrétní. Kromě lepové pasti obsahuje monitor i atraktant v podobě gelu, který láká štěnice. Ten je navíc izolován od lepidla, čímž se zvyšuje jeho efekt.

Díky plastovému krytu jsou pasti vhodné i do exponovaného prostředí s vyšším podílem vlhkosti. Současně jsou adekvátně zabezpečené, proto mohou být položeny i do míst, kde se pohybují děti nebo domácí mazlíčci.

Vnitřní návnada a lepová plocha jsou kryty papírovým proužkem. Lep proto tak snadno nevysychá a past lze delší dobu skladovat. Umožňuje to nasadit ji ihned a případně i obratem reagovat na výskyt štěnic.

Výhody: nižší cena, bezpečnost použití

Nevýhody: nemusí štěnice při nízkém zamoření detekovat, na výrobku chybí expirační datum

Cena: 175 Kč

back to menu ↑

Recenze LEPOVÁ MONITOROVACÍ PAST NA ŠTĚNICE S ATRAKTANTEM (5KS)

Atraktant tomuto výrobku zajišťuje vyšší účinnost. Past funguje dokonce po dobu čtyř týdnů. Její efekt však může být ovlivněn přítomností prachu či hmyzu na lepicí ploše. Výrobce navíc uvádí, že pokud se žádné štěnice do pasti nezachytí, ještě to neznamená, že ve vaší domácnosti nejsou přítomny.

Proto návod k výrobku přímo doporučuje použít jej tam, kde byl výskyt štěnic potvrzen, případně jste zaznamenali jejich přítomnost kvůli výměškům.

Používání této pasti je zcela bezpečné, neboť neobsahuje žádné nežádoucí chemikálie. K vysoké účinnosti přispívá též inovativní konstrukce. Na paměti je vhodné při použití pasti mít hlavně fakt, že nejlepšího účinku dosahuje zachycováním hmyzu v noci.

Výhody: účinek až čtyři týdny, bez chemie

Nevýhody: nesrozumitelný návod k použití na krabičce, nemusí být zcela spolehlivá

Cena: 303 Kč

back to menu ↑

Jak vybrat nejlepší test na štěnice

Dospělá štěnice má jen 4 až 5 mm. Zanechávat za sebou může v bytě patrné stopy v podobě prázdné svlečky, výkalů, ale především nepříjemného kousnutí. Parazit totiž saje lidskou krev.

Samotné kousnutí štěnice nebolí, hmyz totiž vstřikuje do rány anestetikum. Později se však rozvíjí zánět, který se projevuje kromě nepříjemného svědění také zarudnutím. Reakce se na kůži může projevit okamžitě, některým postiženým osobám se však typické následky kousnutí štěnice objevují do 3 dnů.

Je tedy vhodné si prostřednictvím testů na štěnice ověřit, zda tento nepříjemný hmyz doma máme a adekvátně dle tohoto začít jednat.

Pokud jsme si jisti, že se štěnice skutečně u nás doma vyskytují, pak bychom měli vědět, že jejich likvidace běžně dostupnými prostředky je zpravidla neúčinná. Štěnice jsou vůči insekticidům a dalším běžným prostředkům zcela imunní. Odborníci proto doporučují využít raději profesionální služby.

Pasti na štěnice se obecně dělí na aktivní a pasivní. Aktivní verze se snaží štěnice nalákat, u pasti pasivní pouze čekáme, až do nich štěnice vlezou.

Testy na štěnice mohou proto mít pouze podobu lepových pastí, případně je možno je doplnit aktivátorem. Tuto funkci plní syntetické agregační feromony, ale případně i teplo, které simuluje přirozenou tělesnou teplotu člověka. Z těchto důvodů vykazují aktivní testy s tepelným aktivátorem nejvýraznější efekt, pakliže jsou použity v místnosti bez přítomnosti lidí.

Pasivní verze charakterizuje obecně znatelně nižší účinek. Aktivní verze jsou dostatečně citlivé a jsou proto schopny odhalit výskyt štěnic i za předpokladu, že není zamoření tak markantní.

Lepová past by nicméně na svém místě měla zůstat nejméně týden, aby se výskyt štěnic spolehlivě potvrdil. Doporučeno je také na exponovaná místa, kde výskyt štěnic předpokládáme, umístit nejméně dvě monitorovací pasti.

Tyto testy běžně nabízí drogerie, najdete je ale i v sortimentu lékárny nebo většího supermarketu. Snadno je můžete koupit i prostřednictvím internetu. Zejména nákupy na internetu je vhodné zvážit, cena za vybraný produkt bývá často nižší.

Cena je totiž u lepových pastí poměrně důležitá. Některé výrobky ovšem bývají nejen drahé, ale i nepřesné. Při nízkém výskytu štěnic v domácnosti nemusejí méně spolehlivé pasti vůbec fungovat. Hlavním problémem bývá to, že aktivátor záhy vyprchá. Jeho působnost bývá přímo některými výrobci uváděna pouze 24 hodin.

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo