Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Nejlepší svářečka na vodu

Nejlepší svářečka na vodu

Většina lidí si pod pojmem “svářečka” představí nástroje pro svařování kovu. Na trhu ovšem existují také modely pro spojování vodovodních trubek z plastových materiálů. Svářečky na vodu se nazývají také jako polyfúzní svářečky. Pracují na principu nahřátí plastové trubky a následného spojení přiložením roztavené části. Využití najdou nejen u profesionálních instalatérů, ale také jako součást domácí dílny.

Recenze Genborx CN-021A

Svářečku na vodu nožového typu s názvem Genborx CN-021A ocení především nenároční zákazníci, kteří nechtějí do nákupu investovat příliš peněz. Hodí se jako pomůcka do domácí dílny. Poradí si s různými termoplastickými materiály. V sadě má nástavce na vodovodní trubky o rozměrech 20, 25 a 32 mm. Výkon 600 W je pro tyto základní velikosti potrubí dostačující. Pro silné se ale nehodí. Při delší práci vám udělá radost nízká váha 1,9 kg.

Práci s touto svářečkou vodního potrubí zvládnou i méně zkušení kutilové. Přístroj si sám automaticky nastaví teplotu na 250 °C až 270 °C. Podle barevné kontrolky poznáte začátek a konec nahřívání. Rukojeť spolehlivě izoluje teplo a díky stojanu si můžete svářečku během práce bezpečně odložit. Součástí balení je kromě samotného výrobku, nástavců a stojanu také imbus klíč a kufřík pro snadné přenášení nebo pro uskladnění. 

Výhody: nízká cena, snadné ovládání

Nevýhody: nižší maximální teplota, menší výkon

Cena: 550 Kč

Recenze PROTECO 10.55-810

Polyfúzní svářečka Proteco 10.55-810 je zástupcem modelů s trnovou čepelí. Ačkoliv se jedná o základní provedení vhodné spíše pro domácí použití než pro profesionální práci, překvapí vás mnoha praktickými vychytávkami. Má plynulou regulaci teploty od 0 do 300 °C. Díky tomu se hodí na svařování různých materiálů, které vyžadují rozdílný počet stupňů pro optimální natavení. Nechybí ani indikátory, podle kterých poznáte, kdy je svářečka nahřátá.

Výkon polyfúzní svářečky Proteco 10.55-810 dosahuje dostatečných 800 W. V balení najdete svařovací nástavce o rozměru 20, 25 a 32mm, které jsou potaženy teflonovým povrchem. Ten urychluje nahřívání, avšak není mechanicky tolik odolný a při nárazu se může poškrábat. Spolu se svářečkou obdržíte také praktický kufřík. Samotný přístroj váží 2,1 kg, tudíž se s ním dobře manipuluje.

Výhody: dostatečný výkon, plynulá regulace teploty

Nevýhody: méně nástavců, teflon se může časem opotřebit

Cena: 700 Kč

Recenze TUSON POLY01

Tuson Poly01 je svářečka na plastové vodní trubky, která neudělá ostudu ani v rukou profesionála. O pokročilosti tohoto modelu vypovídá už jeho velký výkon 1 500 W. S ním zvládne svařování plastových trubek nadprůměrných rozměrů, které pro hobby modely mohou představovat problém. Nožová Tuson Poly má samozřejmě nastavitelnou teplotu od 0 do 300 °C, aby si poradila se všemi materiály.

Nutné je upozornit, že u velké a pokročilé polyfúzní svářečky zákonitě musíte očekávat vyšší hmotnost a také trošku nadprůměrnou cenu. Na druhou stranu se můžete spolehnout na kvalitní a odolné provedení. Přímo v balení najdete širokou sadu nástavců s průměry 20, 25, 32, 40, 50 a 63 mmn. Dále v kufříku obdržíte nůžky na plast, imbus klíč, metr a vodováhu.

Výhody: velký výkon, v sadě i velké nástavce

Nevýhody: vyšší hmotnost, vyšší cena

Cena: 1 200 Kč

Jak vybrat svářečku na vodu

Svářečky na vodu nebývají běžným vybavením dílny, ale v případě, kdy potřebujete opravit vodovodní nebo jiné plastové potrubí, jsou nezastupitelným pomocníkem. Dokáží pracovat s různými termoplastickými materiály a jejich obsluhu zvládne i začátečník. Díky tomu si svépomocí vyřešíte mnohé nejen instalatérské úkony. Základní přístroje navíc nejsou drahé a jejich pořízení může být často stejně drahé nebo i levnější než návštěva řemeslníka.

Polyfúzní svářečky pracují všechny na stejném principu. Skládají se z tepelně odolné rukojeti a z kovové čepele, která se po spuštění nahřívá. Přes tepelně vodivé nástavce kruhového tvaru pak natavíte jakýkoliv průměr plastového potrubí. Přesto jednoltivé modely mohou vypadat zcela odlišně. Podle tvaru čepele rozlišujeme:

  • Trnové svářečky (čepel připomíná kovovou trubku)
  • Nožové svářečky (čepel připomíná tvar ostří nože)

Trnové typy jsou zpravidla menší a snáze se s nimi manipuluje ve stísněných prostorách. Na rozměrnější nožové čepele pak zase lze připevnit i větší nástavce. Ty jsou velmi důležité a rozhodují o tom, s jak velkým průměrem potrubí budete moci pracovat. Silnější trubky na rozměrnějších nástavcích se ale také déle nahřívají. Všeobecně můžete počítat přibližně s:

Průměr trubky / nástavce (mm)Doba nahřívání (s)Čas na spojení (s)Doba fixace (s)
16 – 20546
257410
328610
4012620
5018620
6324830
7530830
9040840
110501050
125601060

Některé svářečky na vodu mají signalizaci, která vám ohlídá dobu přípravy nože nebo trnu. Nahřívání trubek si však musíte stopovat sami. Čím má svářečka vyšší výkon, tím si poradí se silnějšími materiály. Pokud by byl nedostatečný, nemusí dojít k pevnému spojení. Základní modely pro běžné průměry dosahují kolem 800 W. Profesionální výrobky nabídnou i více než 1 000 W.

Trubky a jejich potřeba nahřívání se liší nejen průměrem, ale také materiálem. Každý vyžaduje jinou teplotu. Proto má většina svářeček na vodu nastavitelný počet stupňů. Většina z nich nabídne rozsah od 0 do 300 stupňů Celsia. Některé levnější dosahují méně, např. jen 250 nebo 270 °C. V ideálním případě by měla mít polyfúzní svářečka pro plnohodnotnou práci plynule nastavitelnou teplotu.

Spolu se svářečkou vodního potrubí obdržíte rovnou nějaké nástavce, abyste je nemuseli shánět zvlášť; byť přikoupit se samozřejmě vždy dají. Obvykle platí, že čím je výrobek pokročilejší, tím více jich má v sadě. Dále pak bývá součástí balení kufr na přenášení a na uskladnění. Někdy nechybí ani metr, imbus klíč, nůžky na plast a jiné drobnosti.

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi