Nejlevnější bezdrátový internet

Bezdrátové připojení nepotřebuje kabel a funguje na principu přenosu dat vzduchem. Tento způsob internetového připojení se nazývá wifi. Pojmem wifi několik standardů, které popisují bezdrátovou komunikaci v počítačových sítích. V bezdrátové přístupové síti jsou zavedené standardy 802.11n, a 802.11ac. Jednotlivá zařízení se mohou připojit k tzv. přístupovému bodu.

Bezdrátový internet alias wifi je dnes jednou z nejčastějších alternativ připojení k internetu. Využívají jej přenosné počítače, ale i mobilní telefony. V současnosti, kdy využívá internet řada zařízení, jde o komfortní řešení pro běžné uživatele.

Shnurtí bezdrátového internetu:

  • Z pohledu běžného uživatele se pod pojmem bezdrátový internet rozumí domácí wifi.
  • Infrastruktura internetového připojení může být tvořena bezdrátově, telefonním vedením nebo optickým kabelem.

Recenze O2

Společnost O2 je v současné době největším poskytovatelem telekomunikačních služeb na českém trhu. Z toho plyne i dobrá dostupnost. Jak vyplývá z aktuálních údajů, internet je dostupný dokonce pro 99 % domácností. O2 využívá technologii DSL, optický kabel nebo moderní 5G-ready.

Známý mobilní operátor nabízí jako nejlevnější produkt s názvem Internet HD Stříbrný. Ten zahrnuje internet s maximální rychlostí až 50 Mb/s (dowload). Upload uvádí O2 5 Mb/s. Pro provoz domácí wifi budete potřebovat modem O2 Smart Box.

V ceně navíc je započítána O2 TV. To je ostatně i prodejní strategií O2. Při odběru více služeb najednou máte šanci na zvýhodněnou cenovou nabídku.

Tarif je k dispozici za základní cenu 299 Kč měsíčně, ale pouze po dobu prvních 6 měsíců, pak se cena zvyšuje na 499 Kč za měsíc. Internet je k dispozici bez závazků, vybraný tarif si můžete kdykoli změnit.

Výhody: dostupnost internetu, široké spektrum dalších služeb

Nevýhody: cena se zvyšuje po 6 měsících, časté výpadky

Cena: 299 Kč

back to menu ↑

Recenze T-Mobile

Internet nechybí ani v nabídce dalšího z „velké trojky“ českých mobilních operátorů. T-Mobile deklaruje dostupnost až pro 90 % českých domácností.

Pod hlavičkou T-Mobile je možné si pořídit VDSL modem, případně moderní připojení přes optický kabel. Další alternativu představuje LTE síť. Zatím v začátcích je u tohoto operátora pokrytí nejnovější 5G sítí.

Nejlevnější alternativou je v tomto případě produkt s názvem Pevný internet na doma, tedy připojení přes VDSL. Tarif M nabízí rychlost stahování 50 Mb/s. Klasickou VDSL technologii je možné navíc zrychlit prostřednictvím tzv. bondingu až na 100 Mb/s.

V duchu stejné logiky jako konkurenční připojení od O2 nabízí i T-Mobile připojení levnější pouze na 6 měsíců. Během této doby zaplatíte 299 Kč. Dále vás bude internet stát už 499 Kč. S cenovým zvýhodněním mohou pak počítat stávající klienti i ti, kdo si objednají víc služeb najednou.

Výhody: pokrytí v až 90 % domácností, slevy pro stávající klienty

Nevýhody: zdražení po 6 měsících provozu, pomalý internet

Cena: od 299 Kč

back to menu ↑

Recenze Vodafone

Podobnou službu má pro své klienty také Vodafone. Jmenuje se Internet na doma. Využít ho může, jak operátor uvádí, až 99 % českých domácností.

Pro připojení je nabízena maximální rychlost až 150 Mb/s. Připojení by díky použitému routeru mělo být kvalitní a dostatečně stabilní po celém bytě. Zároveň je stanovena pevná cena 459 Kč. Ze žádného zvyšování ceny proto mít obavu v čase nemusíte.

Internet od Vodafonu využívá moderní technologie v podobě 5G, VDSL a ještě ADSL. Připojení současně disponuje vysokou úrovní zabezpečení. K pevnému internetu od tohoto poskytovatele lze získat i řadu dalších služeb.

Výhody: komplexní služby, cenově výhodné balíčky

Nevýhody: nestabilita připojení, kvalita zákaznického servisu

Cena: 459 Kč

back to menu ↑

Jak vybrat nejlevnější bezdrátový internet

Praktickou výhodou wifi připojení je, že je levné, má přitom dobrou rychlost a zároveň je stabilní a bezpečné. Relevantní důkazy, které by potvrdily, že elektrosmog produkovaný wifi je pro uživatele škodlivý, zatím zjištěny nebyly.

Pojmem bezdrátový internet se může však rozumět i infrastruktura jako taková, která je realizována prostřednictvím bezdrátového přenosu signálu. Pak je připojení využitelné i v místech, kde dosud neexistuje řešení v podobě optické internetové sítě.

Ta je další moderní možností realizace internetového připojení. V dané lokalitě je proto nezbytné vedení optického kabelu a vzduchem se internet teprve následně rozvádí v domácnosti pomocí wifi routeru.

Starším, ale stále užívaným typem je DSL, které využívá účastnického telefonního vedení. V ČR je běžně dostupné rychlejší (až 250 Mb/s) VDSL neboli symetrická linka, případně se uplatňuje i starší ADSL, což je asymetrická linka, která využívá měděné kroucené dvojlinky. U ADSL však již v současné době nemůžeme čekat žádný technologický posun. Tato technologie je limitována hlavně rychlostně (do 16 Mb/s).

Nejprve je důležité se podívat, kteří poskytovatelé ve vámi vybrané lokalitě působí. Zaměřte se na dosah pokrytí. Je tedy nutné zjistit, zda k vám vede optická síť, případně zda máte doma v dosahu vysílač pro bezdrátový příjem signálu.

Stěžejním parametrem vaší internetové přípojky je hlavně rychlost. Důležitá bude především tehdy, pokud jste na internetu zvyklí sledovat pravidelně videa, případně naopak nahráváte velké objemy dat, kupříkladu v podobě fotografií.

Je navíc důležité rozlišit mezi tzv. downloadem (rychlost stahování) a uploadem (rychlost nahrávání). Stejně tak je podstatné vědět, kolik zařízení bude v domácnosti k internetu připojeno.

Lze tak říci, že už kolem rychlosti 50 Mb/s můžeme v HD kvalitě streamovat videa. Rychlost nad 100 Mb/s je už určena především profesionálům. Ovšem pozor, reálná rychlost se od té deklarované může lišit kvůli tzv. agregaci. Tedy hodnota, která říká, kolik uživatelů může v jeden okamžik sdílet maximální rychlost internetu. Uvádí se jako 1:10. Pokud je to možné, nevolte připojení s agregací 1:50 či více.

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo