Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Nejlepší spacák do minus 20

Nejlepší spacák do minus 20

Spacák představuje nezbytnou pomůcku pro všechny milovníky turistiky. Zajistí vám adekvátní komfort pro odpočinek a spolehlivě vás ochrání před nepřízní počasí.

Využijete je na turistiku, při dovolené pod stanem, na hudebních festivalech, při přespávání na chatě nebo při rybaření. Spacáky patří neodmyslitelně také do výbavy vodáků. Nechybí doma obvykle ani nadšencům do vojenské tématiky. Spát se v nich dá venku, v autě, ale i kdekoli na návštěvě.

Samostatnou kategorii představují spací pytle vhodné do extrémních podmínek. Ty vám adekvátní službu udělají i při horolezectví nebo výpravách do polárních oblastí. Využijí je také skialpinisté. Pro letní dny jsou ovšem takové spací pytle příliš teplé.

Současný trh nabízí širokou škálu různých typů spacáků, které se od sebe liší nejen účelem využití, ale i svými dalšími vlastnostmi. A pochopitelně i cenou.

[wpsm_toplist]

Recenze Warmpeace Solitaire 1000

Teplotní rozsah je u tohoto spacáku stanoven v rozmezí od -12 °C přes -20 °C až po -43 °C (teplota komfortní/limitní/extrémní v takto uvedeném pořadí). Izolaci zajišťuje dostatečná výška komor a objemná náplň. Spací pytel využívá kvalitní náplň z husího peří. Náplň je velmi rychle schopna zaujmout maximální loft.

Výrobek se vyznačuje efektivní komorovou konstrukcí typu Z, díky které je vhodný do skutečně náročných podmínek. Střihové a konstrukční řešení zajišťuje minimalizaci teplotních ztrát. Jakožto vnitřní i vnější materiál byl použit COLIBRI 15D.

Warmpeace Solitaire 1000 nabízí mumiový tvar, který je charakteristický velmi dobrou schopností izolace. Vybraný model je určen pro maximální výšku postavy 170 cm. Vybaven je uzavřenou kapucí s pružnou tkanicí a zateplovacím límcem. Praktičnost použití podtrhuje hmotnost pouze 1,4 kg.

Výhody: kvalitně izoluje, je lehký

Nevýhody: náročnější údržba, voděodolnost nepatří k silným stránkám spacáku

Cena: 10 575 Kč

Recenze Péřový spacák Malachowski Climber 1000

Teplotní rozsah pro použití tohoto výrobku je stanoven v rozmezí -12, -20 °C až po -43 °C. Tedy v pořadí teplota komfortní, limitní a extrémní. Péřový spacák Malachowski Climber 1000 je vhodný do skutečně extrémních zim.

Náplň je u něj tvořena husím peřím. Jde o klasický mumiový spací pytel s komorovou konstrukcí typu V. Nově má doplněný i zateplovací a stahovací límec a dále je také vybaven anatomicky tvarovanou kapucí.

Kromě vysokého tepelného komfortu tento produkt charakterizuje i nízká hmotnost a dobrá sbalitelnost. Dimenzován je pro maximální výšku postavy až 213 cm ve velikosti XL.

Výhody: kvalitně zpracovaný, nízká hmotnost

Nevýhody: omezená dostupnost, málo zkušeností uživatelů

Cena: 12 900 Kč

Recenze Warmpeace Solitaire Extra Feet 1000

Hledáte-li společníka do skutečně náročných podmínek, bude se vám jednoznačně hodit spací pytel Warmpeace Solitaire Extra Feet 1000. Nabídne totiž teplotní rozsah: -12°C/-20°C/-43°C, který je takto stanoven pro teplotu komfortní, limitní a extrémní.

Jde o mumiový typ pytle s uzavřenou kapucí s pružnou tkanicí. Tento spacák opět přináší maximální teplotní komfort, kvalitní schopnost izolace je u něj zajištěna díky výplni z husího peří. Materiál se vyznačuje nízkou gramáží, což mu propůjčuje schopnost rychle a efektivně zaujmout maximální loft.

Stejně tak k jeho vlastnostem přispívá komorová konstrukce typu Z. Dobrou izolační schopnost zajišťuje dostačující výška komor. Navíc u výroku dochází jen k minimálním tepelným únikům.

Výhody:  dobře hřeje, je malý

Nevýhody: nemá tak velký vnitřní límec, kvůli srážení vlhkosti spacák vlhne, nebo se na něm tvoří ledová krusta, vlhkost se neodpařuje

Cena: 11 610 Kč

Jak vybrat nejlepší spacák do -20 °C

Při nákupu spacáku je nutné se zaměřit zejména na následující parametry:

Teplotní určení

Spacáky se dělí na letní, třísezónní a zimní. Letní spacáky se hodí tam, kde teplota neklesne pod 5 °C. Třísezónní spacáky jsou určeny do teplot kolem 0 °C. V nižších teplotách už využijete spacáky zimní. Ty lze využít pro teploty až -25 °C.

Abyste se v teplotním určení spacáku, které je jedním ze stěžejních parametrů, vyznali, byla pro tento účel zavedena jednotná evropská norma. Na každém spacáku proto najdete tři údaje informující o podmínkách, v nichž jej můžete použít – teplotu extrémní, komfortní a limitní.

Řídit se je nutné hlavně uvedenou komfortní teplotou, která signalizuje, že vám při ní ve spacáku nebude zima. Limitní teplota vám sděluje, jaká teplota pro vás bude ještě přijatelná s odpovídajícím oblečením. Extrémní teplota už říká, že i v kombinaci s adekvátním oděvem vám může být chladno.

Materiál

Zejména v nižších teplotách oceníte spacák péřový, vyrobený z kachního či husího peří. Je nutné si totiž uvědomit, že úkolem spacáku není hřát, sám o sobě nehřeje nijak. Pouze teplo udržuje. A to tento přírodní materiál umí splnit velmi kvalitně.

Výhodou péřových spacáků je kromě dobrých izolačních vlastností také nízká hmotnost. Takový spacák se dá snadno sbalit do batohu, navíc vám i dlouho vydrží.

Z nevýhod je nutné uvést, že peří je však o něco komplikovanější na údržbu a ochotně zadržuje vlhkost, což ale do opravdu nízkých teplot tzv. suchých mrazů není na překážku. Vhodné je zvolit si modely s dostatečně prodyšným membránovým svrškem, aby si spacák udržel své izolační vlastnosti. Nevyhnutelně jsou péřové spacáky díky svým vlastnostem také dražší.

Tvar

Při nákupu záleží i na tvaru spacáku. Pro náročnější cestování v extrémních podmínkách je vhodný spacák typu mumie, který má stahování kolem hlavy. Název dostal podle charakteristického tvaru, který se zužuje směrem k nohám. Na rozdíl od dekového spacáku velmi dobře drží teplo.

Správný rozměr spacáku si musíte vybrat s ohledem na typ postavy. Spacák by měl být asi o 20 cm delší než vy. Běžně v oblasti ramen dostupné modely nabídnou šířku 80 cm a v nohou 50 cm. Pro mohutnější postavy však volte spacák s větší šířkou, šijí se až o 20 cm širší.

Konstrukce

Spacáky určené do takto náročných podmínek mají většinou tzv. teplé švy. Tedy spacák není prošitý jako celek. Tyto švy jsou součástí sendvičové, šindelové či komorové konstrukce. Tedy vícevrstvých spacáků, které jsou vhodné do zimy, neboť nabízejí kvalitnější izolaci. Klasický jednovrstvý spacák využijete například na letní festival.

Tzv. studené švy naopak poznáte, pokud si materiál prohlédnete proti světu. Všimnete si pak drobných dírek. Těmi uniká teplo, což ve výsledku samozřejmě zhoršuje izolační vlastnosti vámi zvoleného výrobku.

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi