Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Nejrychlejší elektrokoloběžky

Nejrychlejší elektrokoloběžky

Elektrokoloběžky patří mezi stále oblíbenější dopravní prostředky. Za svou popularitu vděčí nejen skladnosti a snadnému používání – některé dokáží být opravdu rychlé a v tempu překonají cyklistická kola. Nejrychlejší elektrokoloběžky najdou uplatnění při běžných cestách do práce či na nákup i při přesunu na delší vzdálenost. Rovněž udělají radost milovníkům adrenalinu, kteří chtějí svištět s větrem o závod a pro které jsou běžné typy pomalé.

Recenze X-scooters XR09 EEC Li

Elektrická koloběžka X-scooters XR09 EEC Li patří mezi pokročilé modely, které svým tvarem připomínají malou motorku. Dokonce ji lze registrovat s SPZ a používat v běžném provozu na silnicích. Ovládání je přitom stejně snadné jako u jakékoliv jiné elektrokoloběžky. Maximální rychlost 55 km/hod se hodí pro jízdu mezi městy a díky možnost regulace tempa ve dvou stupních i pro přesun v ulicích. Zadní sedadlo zajistí komfortní cestování.
Mezi ostatními rychlými elektrickými koloběžkami má X-scooters XR09 EEC Li průměrný dojezd 45 km. Naopak ve srovnání s jednoduššími čistě městskými modely si v tomto ohledu nevede špatně. Nutné je počítat s vyšší hmotností 84 kg, která někdy komplikuje manipulaci. Vysoký výkon 2 100 W se nezalekne ani strmějších kopců.Součástí výbavy je držák na telefon, spolehlivé hydraulické brzdy s ABS, světlo a zrcátka.

Výhody: sedlo pro dlouhé cestování, atraktivní vzhled

Nevýhody: vyšší hmotnost, kratší dojezd

Cena:  38 000 Kč

Recenze Vsett 10+

Na první pohled působí Vsett 10+ nenápadně. Zdání však klame. Uvnitř tohoto stroje se skrývá baterie s velkým dojezdem okolo 80 km a silný motor s obrovským výkonem 3 600 W, který umožní vyvinout rychlost úctyhodných 75 km/hod. Ve všech těchto zásadních parametrech Vsett 10+ překoná většinu konkurenčních elektrických koloběžek na trhu. Hodí se jako spolehlivý dopravní prostředek i pro volnočasové ježdění pro náročnější uživatele, kterým běžná nízká rychlost nestačí.

Elektrická koloběžka Vsett 10+ je samozřejmě velmi bezpečná. V přední i zadní části se nachází hydraulická brzda. Odpružení tlumí otřesy a duální LED světlomet spolu se zadním, brzdovým a směrovým světlem zvyšuje viditelnost na vozovce. Na elektrokoloběžce najdete zámek proti zlodějům. V případě potřeby lze Vsett 10+ složit do kompaktnějších rozměrů. Celkově má kvalitní a odolné zpracování, které uveze až 130 kg. Samotná elektrokoloběžka váží 36 kg.

Výhody: silný výkon, vysoká rychlost a dlouhý dojezd

Nevýhody: vyšší cena

Cena: 48 000 Kč

Recenze Bluetouch BT 800

Bluetouch BT 800 dokáže jet maximálně 50 km/hod, čímž se řadí mezi rychlejší elektrické koloběžky. Se svým dojezdem 60 km najde uplatnění při jízdách na delší vzdálenosti. Zároveň váží jen 26 kg, což usnadňuje manipulaci při přepravě po městě. S nižší hmotností souvisí ale i výkon 800 W. Ten je v porovnání s většinou nejrychlejších elektrických koloběžek průměrný až nižší. Přesto si poradí s běžnými kopci a mírně stoupavými úseky.

Ve výbavě Bluetouch BT 800 najdete LED světlomety s čočkou, zadní 3D reflektor, tempomat, zadní i přední kotoučové brzdy, podsvícený displej, USB port například pro připojení mobilního telefonu a zámek na řídítkách. Kola jsou samozřejmě nafukovací a odpružení tlumí základní otřesy; přesto se tato elektrická koloběžka hodí spíše na silnice a upravené cesty než do nezpevněného terénu.

Výhody: nízká hmotnost, skvělý poměr ceny a kvality

Nevýhody: průměrný výkon, slabší odpružení

Cena: 34 000 Kč

Jak vybrat rychlou elektrokoloběžku

Pokud jste se rozhodli, že je pro vás svižná jízda důležitá, výrazně se vám tím zúží rozsah nabídky. Většina modelů na trhu totiž dosahuje jen podobného tempa jako jízdní kolo. Za rychlé elektrické koloběžky lze považovat stroje s 50 km/hod a více. Tím předčí většinu malých dopravních prostředků. Samozřejmě, v případě pohybu po městě, kde je více lidí, lze rychlost ve většině případů snížit nebo omezit. Některé e-koloběžky jsou vybavené i tempomatem.

Nejrychlejší elektrokoloběžky zpravidla nebývají vhodné do náročnějšího terénu. Rychlost 50 km/hod a více ani není možné při překonávání nerovností vyvinout. Využití najsou zejména na silnicích, cyklostezkách a jiných zpevněných cestách. Přesto některé pokročilé modely mají dobré odpružení pro komfortnost jízdy. Pohodlnosti při delším cestování také přispívá široký stupínek, popřípadě sedlo. To najdete u silnějších a těžších strojů.

Kromě rychlosti byste se měli zaměřit i na další výkonové parametry. Základem je kapacita baterie, která ovlivňuje dojezd. Ten je spolu základem pro cestování na delší tratě. Při dlouhých jízdách doporučujeme brát výrobcem uváděný údaj dojezdu s rezervou a raději počítat, že elektrická koloběžka ujede kratší vzdálenost. Výdrž baterie totiž může ovlivňovat mnoho věcí, například:

  • Tělesná váha jezdce
  • Hmotnost nákladu
  • Okolní teplota
  • Členitost terénu
  • Stoupání nebo klesání silnice
  • Frekvence rozjíždění a zastavování

Rychlé elektrokoloběžky by rovněž měly pro využití potenciálu svého tempa disponovat dostatečným výkonem. Díky němu vyjedou i větší kopce bez zpomalení. Podle výkonu je můžeme rozdělit do tří pomyslných skupin:

VýkonDoporučené využití
Do 500 WPohyb po rovinkách a přejíždění po městě
500 až 1 500 WBěžné ježdění bez náročnějšího stoupání
Nad 1 500 WI na delší vzdálenosti a pro strmější kopce

Nejrychlejší elektrokoloběžky patří do vyšší cenové třídy. Výhodou ale je, že se tím pádem zpravidla vyznačují vysokou kvalitou zpracování i širokou výbavou. U modelů se zaměřením na rychlou jízdu můžete počítat s kvalitními brzdami, světlomety, ale i dalšími vychytávkami, jako jsou třeba zpětná zrcátka, zámek řídítek, USB port či držák telefonu.

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi