Nejlepší mobilní telefony

V této recenzi jsme pro Vás dělali průzkum dvou segmentů mobilních telefonů neboli smartphonů. Prvním je segment těch nejlepších telefonů, které jsou na trhu dostupné. Druhý segment je vyšší střední třída. Chápeme, že ne každý chce do telefonu investovat desítky tisíc korun, proto Vám ukážeme, že velmi slušný a kvalitní smartphone jde pořídit mnohem levněji, než si možná myslíte.

V této recenzi se dozvíte podle čeho si vybrat kvalitní telefon, popíšeme vám plusy a mínusy jednotlivých mobilů a ukážeme Vám, kde si jeden můžete rovnou objednat. V recenzi je celkově 10 smartphonů. Najdete zde telefony s operačními systémy Android a iOS. Z důvodu velké neoblíbenosti ze strany uživatelů jsme nezařadili žádný telefon s operačním systémem Windows Phone.

Tip: Podrobné porovnání mobilů vyšlo na arecenze.cz spolu s recenzemi notebooků.

Nejlepší mobily dle srovnávače Heureka.cz

Tabulka výsledků hodocení mobilních telefonů

Střední a vyšší třídu jsme se rozhodli hodnotit úplně zvlášt. Body ve střední třídě tedy nejsou porovnatelné s těmi ve vyšší třídě.

TřídaPořadíTelefonHodnoceníAktuální cena
Vyšší třída1.iPhone 7 Plus4,9Zjistit cenu
2.Oneplus 34,7Zjistit cenu
3.Samsung Galaxy S7 Edge4,7Zjistit cenu
4.Sony Xperia Z5 PREMIUM4,5Zjistit cenu
5.HUAWEI P9 Plus4,5Zjistit cenu
Střední třída1.iPhone SE4,8Zjistit cenu
2.Honor 84,3Zjistit cenu
3.LG G44,2Zjistit cenu
4.Xiaomi Mi4S4,2Zjistit cenu
5.Lenovo P703,8Zjistit cenu

Jak vybrat telefon

Velikost displeje

Čím větší tím lepší? Nebo čím menší tím lepší? Jak se říká 100 lidí 100 chutí. Nelze jednoznačně říct, jestli je lepší menší nebo větší displej. Někdo preferuje menší, protože v kapse nezabere tolik místa nebo protože netráví na telefonu tolik času. Jiní zase preferují co největší displeje – pohodlné surfování na internetu, možnost dívání se na filmy a videa ve velkém rozlišení, hraní her, atp. Na druhou stranu zabere hodně místa. Při nošení v kapse je mnohdy velmi nepohodlný, a pokud spadne na zem, hrozí velký ošklivý pavouk po celém displeji.

Na baterii záleží

Velmi podceňované téma při výběru nového smartphonu. Lidé si řeknou: „Tenhle se mi líbí, baterie 2000 miliampér, to bude asi dostačující.“ V dnešní době velkých displejů patří tato hodnota k těm nižším. Průměrná kapacita baterie je u dnešních telefonů zhruba 3200 miliampér. U každé recenze Vám zkusíme napovědět, jak dlouho vybraný telefon vydrží při běžném používání – tzn. Pár telefonátů, psaní SMS, brouzdání po internetu, dívání se na video. Telefony v našem testu měly průměrně 3000 miliampér, vítěz testu iPhone 7 Plus má pouze 2900 miliampér, zatím co telefon s nelepší výdrží je Lenovo P70 a to s 4000 miliampéry. V nejvyšší třídě telefonů doporučujeme hledat baterii alespoň s 3500 mAh. Ve střední třídě by mělo být dostačující mít 3000 mAh.

Android vs. iOS

Na internetu se vedou dlouhé války o to, který operační systém je lepší. Zdali Android nebo iOS. Jednoznačná odpověď nejspíš neexistuje.

Výhody Androidu: Operační systém Android si v drtivé většině případů můžete upravovat ke své libosti. Můžete vytvářet složky, přesunovat ikony, soubory, upravovat widgety (widgety jsou aplikace, které Vám běží na hlavní stránce telefonu. Např. počasí, hodiny, hudební přehrávač, emaily, atp.). Mnoho výrobců telefonů se snaží, aby prodávaly telefony s co nejčistějším Androidem, to znamená, že mají snahu, aby bylo předinstalováno co nejméně aplikací, aby bylo vše rychlé a bez záseků. Pokud se Vám nelíbí Android, který máte nainstalovaný od výrobce, existují alternativní ROM, které si můžete najít na internetu, stáhnout a nainstalovat. Alternativní ROM umožňují ještě větší flexibilitu operačního systému, mnohem méně aplikací, bývají rychlejší, ale pozor – občas se může stát, že Vám nepůjde nějaká funkce telefonu nebo některé z dostupných připojení.

Momentálně se na Android nevyskytují skoro žádné viry. I tak se doporučuje stáhnout antivirový program. Myslete na to, že kupujete telefon za desítky tisíc korun a určitě o něj nechcete přijít kvůli náhlému viru, který se může objevit kdekoli.

Výhody iOS: iOS se bere jako nejvíce propracovaný operační systém. Na většině zařízení od společnosti Apple je velmi svižný i po rocích používání. O sekání prakticky nezavadíte ani při větší zátěži. iOS bývá spolehlivější a uživatelé nepotřebují žádné alternativní ROM.

Viry se stejně jako u Androidu vyskytnou jen zřídkakdy. Opět doporučujeme stáhnout nějaký z nabízených antivirových programů.

Obecně se nedá říct, který z těchto operačních systémů je lepší. Někomu se líbí více Android a někomu zase iOS. Někdo dá přednost jednoduchosti Androidu a jiný zase svižnosti iOSu. Doporučujeme, abyste se poptali známých nebo kamarádů co mají za operační systém a jaké s ním mají zkušenosti.

Výkon

V první části testu pro Vás vybíráme nejlepší telefony na trhu, proto není úplnou podmínkou zkoumat telefon po stránce výkonu. Zpravidla nejlepší telefony na trhu mají v sobě to nejlepší, co může být. Na internetu koluje spousta výkonnostních testů, nejčastěji z aplikace AnTuTu. U žádného z recenzovaných telefonů by se nemělo stávat, že by se sekal, že by se svévolně restartovat nebo že by padaly aplikace. Pokud jste si nějaký telefon z vyšší střední nebo z nejvyšší kategorie koupili a máte problém s výkonem, doporučujeme ho vyměnit nebo dát do opravy. Dnešní telefony jsou natolik výkonné, že by se to nemělo stávat. Pokud bude nějaký z vybraných smartphonů postrádat něco, co ostatní mají, upozorníme Vás na to.

Fotoaparát

12 megapixelů nebo 23 megapixelů? U fotoaparátu neznamená, že větší je lepší. Univerzální návod na to jak vybrat telefon podle fotoaparátu nejspíš na internetu nenajdete. Velikost megapixelů bývají často zavádějící a výsledné fotky nemusejí odpovídat číslu megapixelů. V praxi to znamená, že telefon s menším počtem megapixelů, může být podstatně lepší než telefon s větším počtem megapixelů. U každého telefonu se snažíme popsat jak kvalitní je daný fotoaparát. Nejlepším řešením pro ověření daného fotoaparátu je najít si na internetu fotky, které byly pořízeny telefon, který je vybaven požadovaným fotoaparátem.

Paměť telefonu

Dnešní telefony nabízí už v základu velké množství gigabytů. Optimální je, aby telefon disponoval pamětí alespoň 64 GB. Mnoho telefonů nabízí rozšíření paměti pomocí paměťových karet. Pokud plánujete mít v telefonu mnoho filmů, seriálů, hudebních alb a her, doporučujeme vybírat telefon s větší pamětí. Pokud plánujete občas fotit, sem tam něco natočit, měl by vám postačit telefon s velikostí okolo 32 GB. V našem testu všechny krom telefonů společnosti Apple a Oneplus nabízejí sloty pro paměťové karty.

Ostatní funkce telefonu

Na co byste měli dávat pozor, jsou ostatní funkce. Ke každé funkci, o kterou byste se měli zajímat, přidáváme krátký popis, co daná funkce umí a k čemu slouží

LTE

Většina dnešních uživatelů má předplacená data od svého operátora. V dnešní době se uživatelé přihlašují ke dvěma sítím a to LTE a 3G. Rozdíl mezi těmito dvěma sítěmi je v pokrytí a rychlosti. LTE je rychlejší a tento signál chytnete i na vesnicích a okolních cestách. V dnešních dnech se operátoři starají o velký rozvoj této sítě. 3G najdeme většinou ve velkých městech. Je pomalejší než LTE a operátoři se již nestarají o rozvoj této sítě. Doporučujeme rozhodně telefony, které podporují LTE připojení.

NFC

Celá zkratka zní Near Field Communication, to v překladu znamená komunikace na velmi krátkou vzdálenost. Díky propojení NFC a telefonů můžeme v kapse nosit prakticky peněženku, klíče od domu nebo od auta, nebo různé průkazy. Jediné co musíte mít tak je nálepka přilepená na zádech telefonu nebo přívěsek. Díky těmto dvěma věcem si můžete odemknout auto, zaplatit v obchodě nebo uplatnit voucher na večeři.

GPS

GPS systém mají dnes již všechny telefony. Pomocí GPS můžete tak hlídat svůj telefon – lokalizovat ho v případě ztráty. GPS může také sloužit jako navigace. S tím jsou spojené mapy. U operačního systém Android najdete přednainstalované mapy od společnosti Google a u iOS tzv. Apple Maps. Pokud Vám tyto mapy nevyhovují, vždy si můžete stáhnout nějakou alternativu. Například navigační systém Waze nebo mapy od mapy.cz.

Notifikační LED dioda

Tuto LED diodu hledejte vždy na přední straně telefonu v horní části. Notifikační LED diody svítí různými barvami. Slouží k tomu, aby Vás upozorňovala, když Vám někdo pošle SMS, když zmeškáte hovor, když máte něco udělat ve hře nebo když vám přijde email.

Voděodolnost

O voděodolnosti se můžete dočíst u více a více telefonů. Většinou se udává jako zvýšená odolnost, ale není to pravidlem. Pokud je telefon voděodolný, znamená to, že ho můžete ponořit na pár desítek minut do vody. Nesmíte zapomenou na to, do jaké hloubky se potápíte s telefonem, doporučená hloubka je pouze pár metrů (záleží na výrobci).

Nejvyšší třída

Od nejvyšší třídy očekávejte jen to nejlepší. Top technologie, vychytávky, provedení. Fotoaparáty patří k těm nejlepším, ostrost a kvalita obrázku jsou v podstatě zaručeny. Z našich testovaných telefonů v nejvyšší třídě můžete pořídit nejlevněji Oneplus 3, a to za 10 999 Kč, a to z oficiální distribuce. Eshopy mají tento telefon velmi naceněný. Z oficiální distribuce máte jistotu, že vám tento telefon opravdu dojde a také máte jistotu nejlepší ceny na trhu. Nejdražší z testovaných je iPhone 7 Plus, u kterého se pohybuje cena podle velikosti vnitřní paměti. iPhone 7 Plus s velikostí 256 GB pořídíte zhruba za 31 000 Kč.

Vyšší střední třída

Nadprůměrné telefony s nadprůměrnou výbavou. Exemplárním příkladem je Honor 8. S provedením patří mezi nejhezčí telefony na trhu a s výbavou mezi nejlepší ve vyšší střední třídě. Nehledejte zde nejnovější komponenty ani ty nejlepší dostupné technologie. Oproti nejvyšší třídě jsou méně výkonnější. Fotoaparát bývá horší a vzhled někdy nepůsobí nejlépe. Nejlevnější z testovaných je Lenovo P70 s cenou od 4600 Kč. Nejdražší je potom Apple iPhone SE za 14 590 Kč.

Recenze Apple iPhone 7 Plus

Apple iPhone 7 Plus

1. místo – vyšší třída

Body: 4,9 / 5

Zjistit aktuální cenu

Vzhled

Přední stranu netřeba nějak představovat. Jak je tomu u všech modelů iPhone na přední straně nic moc nehledejte, je tu jen tlačítko se senzorem, který slouží hlavně pro odemykání telefonu. Můžeme zde také najít sluchátko pro hovory, které může fungovat jako reproduktor.

Na spodní straně konstrukce můžeme najít velký reproduktor a konektor pro nabíječku. Po pravé straně najdeme tlačítko pro odemykání displeje a po levé straně tlačítka pro ovládání hlasitosti. Na konstrukci ale nehledejte 3,5mm konektor pro sluchátka. Společnost Apple se rozhodla, že do nových iPhonů nebude tento vstup implementovat. Sluchátka jsou samozřejmě součástí balení a můžete je propojit s telefonem pomocí bezdrátové technologie bluetooth.

Záda telefonu jsou krásně čisté, ale pokud si objednáte telefon v barevné variantě Jet Black, připravte se na škrábance a nehezké otisky prstů. V horní části najdeme duální fotoaparát.

Displej

Pěti a půl palcový luxus. Telefon slibuje díky technologii TFT IPS displeje dokonalé čtení displeje za každého počasí, lepší vykreslení barev a také lepší jas a kontrast. Pokud rádi surfujete na internetu, díváte se na videa a filmy a občas si chcete počíst i knížku, tak potom je tento displej ten správný.

Fotoaparát

Zadní fotoaparát nabízí 12 megapixelů, kterému sekunduje ještě jeden fotoaparát a ten také nabídne 12 megapixelů, což je pro mobilní telefon více než dostačující. Fotoaparáty mají také 4 LED diody a zlepšenou světelnost, noční snímky budou nyní vypadat více přirozeně. Blesk je velmi výkonný a právě díky 4 LED diodám, dokáže osvítit velkou plochu. Díky dvěma fotoaparátům je možné docílit dvojnásobnému optickému zoomu, to znamená, že po přiblížení Vaše fotky neztratí tolik ze své kvality, jako při digitálním zoomu.

Přední fotoaparát nabídne 7 megapixelů. Pokud rádi voláte pomocí Skype nebo Hangouts určitě oceníte ostrost obrazu.

Výkon, baterie a uživatelské prostředí

Apple Iphone 7 Plus je nyní bezpochyby jedním z nejvýkonnějším smartphonů na trhu. Telefon má k dispozici 3 GB RAM, tu ocení uživatelé, kteří mají spuštěných mnoho aplikací zároveň a chtějí mezi nimi rychle a bez zaseknutí přepínat. Takto velká RAM se hodí také uživatelům, kteří ráda upravují fotky nebo editují videa.

S baterií to není žádná sláva. Do tohoto modelu výrobci napasovali baterii s velikostí 2900 mAh (miliampér). Telefon vystačí na jeden den běžného používání, pokud budete velmi šetrní a telefon budete během dne využívat pouze zřídka, může vám baterie vydržet i jeden a půl dne. Druhý testovaný Apple – iPhone SE má velikost baterie cirka 1600 mAh a výdrž je totožná jako u iPhone 7 Plus s velikostí 2900 mAh, je to dáno tím, že velký displej a výkon si vezme velké množství energie.

O uživatelské prostředí se stará nový iOS 10. Mezi hlavní taháky iOS 10 patří lepší kompatibilita s MacBooky. Nyní kopírujete soubory z telefonu do notebooku během jednoho kliknutí, šetří vám tak čas a spoustu práce. Pokud často cestujete a používáte GPS v telefonu, budete určitě rádi i nových přepracovaných map, které jdou po stažení spustit offline bez potřeby aktivovaných dat. Celkově iOS 10 vypadá svižněji a lépe než jeho předchůdce.

Paměť telefonu záleží na zvolené variantě. Pokud si zvolíte 32GB variantu, neměli byste mít žádný problém se stovkou hodin hudby, sérií seriálu nebo nějakým tím filmem ve vysoké kvalitě. Vše by se vám mělo s přehledem vejít do nabízeného prostoru. Telefon si můžete koupit ve variantě 32 / 128 / 256 GB. Při výběru myslete také na to, že čím větší paměť, tím větší cenovka telefonu.

Názory uživatelů

Tento smartphone se dostal do prodeje teprve nedávno. Podle prvních reakcí můžeme konstatovat, že se jedná o opravdu nejlepší telefon na trhu. Velmi dobře odladěný operační systém, jemnost chodu, žádné sekání. Na druhou stranu absence 3,5mm zástrčky pro sluchátka vyvolalo velké pobouření mezi uživateli. Cenovka od 24 999.- Kč také nemusí být přívětivá pro každého.

Závěr

iPhone 7 je vítězem našeho testu, dosáhl 4,9 bodů z 5 možných. S klidem můžeme konstatovat, že tento telefon je nyní tím nejlepším na trhu. Dokonalý operační systém ve spojení s nejvýkonnějšími komponenty na trhu tvoří skvělý a výkonný telefon. Nastavená prodejní cena není nejmenší a za model s největší pamětí (tj. 256 GB) zaplatíte zhruba 31 000.- Kč. Chybí nám také 3,5mm jack, ale ten se dá nahradit redukcí, která je součástí balení. Do budoucna si myslíme, že si počkáme minimálně rok, než se najde srovnatelný konkurenční telefon.

Klady: fotoaparát, operační systém, voděodolnost a zvýšená odolnost

Zápory: Cena, absence 3,5mm jacku

Zjistit aktuální cenu

Recenze Oneplus 3

Oneplus 3

2. místo – vyšší třída

Body: 4,7 / 5

Zjistit aktuální cenu

Má vše, co jeho konkurenti. Má elegantní design. A co má navíc? Velmi nízkou cenovku. Oneplus 3 nabízí to, co konkurenti, ale za zlomek ceny.

Vzhled

Na první pohled ničím neuchvátí a na ten druhý taky ne. Je takový obyčejný. Na přední straně kamera, displej a čtečka. Žádná designová hitparáda. Displej s velikostí 5,5“ a FULL HD rozlišením Vám umožní pohodlné a přehledné surfování po internetu nebo sledování videí. AMOLED displej se výborně čte i na přímém slunci. Nemusíte mít ani strach, když vám telefon spadne. Díky sklu Gorilla Glass 4 by po pádu neměl být vidět žádný větší škrábanec.

Na levé straně telefonu najdeme tří polohovatelné tlačítko. Slouží k nastavení režimů telefonu. Pod ním se nachází klasické tlačítko pro nastavení hlasitosti. Na pravé straně najdeme slot pro SIM kartu a pro paměťovou kartu. Pod tímto slotem najdeme tlačítko pro uzamykání a odemykání telefonu.

Zespodu telefonu najdeme reproduktor a konektor pro nabíječku. Nechybí ani 3,5mm konektor pro sluchátka.

Fotoaparát

O poskytování fotografií se Vám postará 16 megapixelový fotoaparát s optickou i digitální stabilizací obrazu. Fotoaparát se tak stává nadprůměrným a poskytuje velmi kvalitní a pěkné fotografie. Pokud jste fanouškem fotografování, určitě Vás potěší možnost manuálního nastavení fotoaparátu.

Výkon, baterie a uživatelské prostředí

Operační systém od Androidu s upravenou verzí nazývající se Oxygen OS zajišťuje uživatelskému prostředí velkou jednoduchost a přehlednost. Telefon nabízí různé vychytávky a to například pokud 2x poklepete na displej, tak odemknete/zamknete telefon. Pokud nakreslíte O, zapne se Vám fotoaparát a pokud nakreslíte V, zapne se vám svítilna. Telefon se může pochlubit nejlepším zářijovým výsledkem v prestižním AnTuTu testu výkonosti, kde obsadil první místo mezi všemi telefony. Jako druhý s malou ztrátou skončil Samsung Galaxy S7 Edge, který je zhruba o 10 000 Kč dražší.

Kapacita baterie je pouze 3000 mAh. Náročnému uživateli nezbyde nic jiného než každý večer telefon nabíjet. Nenároční uživatelé sáhnou pro nabíječku zhruba po jednom a půl dni. Srovnatelně mají telefony ve vyšší střední třídě, z námi recenzovaných je to Honor 8 a LG G4.

Úložiště telefonu je 64 GB. Bohužel prostor nemůžete rozšířit pomocí paměťových karet. Do 64 GB se Vám vejdou stovky fotek, dlouhé hodiny hudby, filmy i celé řady seriálů. O prostor nemusí být opravdu nouze.

Názory uživatelů

Hlavním tahákem na tento telefon je jeho vysoký výkon, který v testech dosahuje předního umístění. Neměla by mu vadit ani desítka spuštěných aplikací na pozadí telefonu. Displej by mohl být kvalitnější a design více kreativní. Největším plusem pro Oneplus 3 je nízká cena, která je v porovnání s konkurencí mnohdy poloviční.

Závěr

Za nás velká pochvala pro čínského výrobce. Za málo peněz hodně muziky. Kvalitní muziky. Hodnocení je stejné jako u telefonu Samsung Galaxy S7 Edge – oba se umístili na děleném 2. a 3. místě, telefony jsou si velmi podobné. Oneplus 3 je výkonnější a má nejednoduší operační systém, zatímco Samsung Galaxy S7 Edge má lepší fotoaparát a je vzhledově atraktivnější.

Klady: Výkon, cena, ochrana displeje

Zápory: Design, méně kvalitní displej

Zjistit aktuální cenu

Recenze Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy S7 Edge

3. místo – vyšší třída

Body: 4,7 / 5

Zjistit aktuální cenu

Paměť telefonu je 32 GB, kterou můžete pomocí paměťové karty rozšířit až na 200 GB. Nemusíte se tak bát o to, že byste neměli kam uložit své hry, seriály, filmy, hudbu, knížky, atd.

Opět můžeme konstatovat, že v telefonu se nachází to nejlepší co je na trhu. Nemusíte se bát o žádné sekání, trhání, zpomalení nebo cokoli takového. Na pozadí vám může běžet několik aplikací zaráz a neměli byste pocítit žádné zpomalení ani záseky telefonu. Jak už jsme konstatovali u Oneplus 3, oba telefony dosahují v testech podobného skóre.

Výkon, baterie a uživatelské prostředí

Natáčet videa můžete ve dvou největších rozlišeních a to 4K a FULL HD, to znamená, že detaily si můžete užít na maximum. Pokud jste fanoušek videí, určitě uvítáte možnost slowmotion (zpomalený záznam).

Fotoaparát má velikost 12 megapixelů. Nachází se u něj také dvoutónová LED dioda, která je i přes svou velikost velmi výkonná a prosvítí velký prostor. Aplikace fotoaparátu nabízí velké možnosti nastavování. Novinkou je tzv. fotografie v pohybu. Pokud aktivujete tento režim, tak se automaticky začne nahrávat krátký videoklip, který dokumentuje, co se stalo před pořízením fotografie. Poté se fotografie uloží do galerie a v horním rohu se vám ukáže ikonka videa, po jejím spuštění se ukáže, co předcházelo pořízení fotografie. Zajímavostí je, že ačkoli má fotoaparát Samsungu 12 megapixelů, jeho fotky jsou kvalitnější a hezčí než fotky pořízené z Oneplus 3.

Fotoaparát

Nejzajímavější na designu tohoto Samsungu je velký zaoblený displej, ten působí více futuristickým dojmem než ostatní telefony, které používají normální nezaoblený displej. V horní čísti se nachází sluchátko a kamera pro hovory. Dolní část přední strany zdobí tlačítko pro vrácení se na domovskou stránku. Pravá strana telefonu disponuje odemykacím tlačítkem a na levé straně najdeme tlačítka pro změnu hlasitosti. Na zadní straně se nachází fotoaparát s LED diodou. Reproduktor, 3,5mm jack pro sluchátka a konektor pro nabíječku nalezneme ze spodu telefonu. Telefon je designově velmi podobný Honoru 8.

Vzhled

Samsung jakožto uživatelsky nejoblíbenější telefon nám představuje svou novou vlajkovou loď Samsung Galaxy S7 Edge. Jedná se o to nejlepší, co Samsung doposud poslal na trh.

Baterie nabídne kapacitu 3600 mAh. Pokud telefon odpojíte ráno od nabíječky a budete ho využívat pro pár hovorů, SMS, a občasné dívání se na internet, můžete Vám vydržet bez nabíječky i více jak dva dny! V plném provozu se odhaduje výdrž na jeden den. V porovnání s ostatními telefony v nejvyšší třídě je ve velikosti baterie Samsung Galaxy S7 Edge vítěz. Před Sony Xperií Z5 Premium má Samsung náskok 170 mAh.

Samsung se snaží vyjít vstříc všem uživatelům. Operační systém Android nabízí všem uživatelům široké spektrum optimalizace na míru. Vše je jednoduché a velmi přehledné.

Názory uživatelů

Mnoho uživatelů si chválí design a rychlost telefonu Samsung Galaxy S7 Edge. Uživatelé nezapomínají ani na fotoaparát, který pořizuje velmi skvostné fotky na rozdíl od konkurenčního Oneplus 3. Velké problémy dělá nižší ochrana displeje, který je náchylnější na poškrábání, to je dané absencí ochranného Gorila Glass. Otravné jsou také otisky na zadní straně telefonu.

Závěr

Samsung Galaxy S7 Edge se umístil na děleném 2. a 3. místě společně s Oneplus 3. Oba dosáhli 4,7 bodů z 5 možných. Líbí se nám zaoblení displeje, které působí velmi elegantním a ojedinělým dojmem. Chválíme fotoaparát telefonu, který je vskutku kvalitní. Velké plus je také baterie. Nelíbí se nám skleněná záda telefonu, která je velmi náchylná na otisky prstů. Pro displej je nutné dokoupit ochranou fólii.

Klady: Fotoaparát, rychlost, design, vyšší kapacita baterie

Zápory: Otisky prstů, nutnost dokoupení ochrany displeje

Zjistit aktuální cenu

Recenze Sony Xperia Z5 PREMIUM

Sony Xperia Z5 PREMIUM

4. místo – vyšší třída

Body: 4,5 / 5

Zjistit aktuální cenu

V dnešní době se všichni výrobci předhánějí v tom, aby jejich nejlepší smartphone v portfoliu nabídl něco navíc. V závěru to vypadá vždy tak, že každý telefon je srovnatelný s tím od konkurence. Japonskému gigantu Sony se to povedlo na jedničku. Xperia Z5 jakožto první telefon na světě má v sobě zabudovaný displej v rozlišení 4K, to znamená, že všechny filmy, videa a streamy si užijete v té nejvyšší možné kvalitě.

Vzhled

Na první pohled velmi čistě provedený design. Na přední straně najdeme prostorný 5,5“ displej s rozlišením 4K. Díky technologii TFT IPS se z displeje dobře čte z jakéhokoli úhlu a za jakéhokoli počasí. Nad displejem se nachází sluchátko a přední fotoaparát pro video hovory. Po bocích jsou tlačítka pro odemykání telefonu a pro změnu hlasitosti.

Na zadní straně najdeme pouze fotoaparát. Pod krásným čistým krytem se nachází i tzv. NFC technologie, díky které můžete například platit pomocí nálepky, kterou můžete dostat v bance. Další možností je také zapnutí různých funkcí v telefonu za pomocí přiložení přívěsku, který je možný k telefonu dokoupit.

Fotoaparát

23 megapixelový fešák, co má vady na kráse. Číslo je to pěkné, bohužel chybí optická stabilizace obrazu, takže v telefonu je pouze digitální stabilizace, to znamená, že při přibližování budou Vaše fotografie ztrácet kvalitu. V našem testu mají optickou stabilizaci pouze tři telefony a to Apple iPhone 7 Plus, Samsung Galaxy S7 Edge a Oneplus 3. Na kráse nepřidává ani přítomnost pouze jedné LED diody. Uživatelské prostředí fotoaparátu je jednoduché a velmi pestré. Myslím si, že si zde vyhraje každý milovník netradičních fotografií a efektů. Natáčet videa můžete ve 4K, což je vzhledem k displeji skvělá zpráva. Obraz si tak můžete vychutnat naplno.

Výkon, baterie a uživatelské prostředí

O výkon telefonu se už dnes nestarají nejnovější komponenty na trhu, to ale není žádný problém. Výkonem Xperia Z5 nepatří k úplně tomu nejlepšímu, co je na trhu, ale plynulost a téměř žádné záseky jsou jistotou. Pro srovnání telefon Oneplus 3, který se umístil na druhém místě v našem testu, má skoro 3x větší výkonost jako Xperia Z5 Premium.

Baterie o velikosti 3 430 mAh by měla být dostačující i pro náročné. Pokud telefon „ždímete“ v kuse nonstop vydrží vám baterie zhruba na 12 hodin používání. Pokud telefon využíváte jen občas na telefonování, SMS, internet nebo hudbu můžete se s výdrží dostat až na dva dny. Pokud vám ani tohle nestačí je telefon možné nastavit do úsporného režimu. Odhadovaná doba výdrže se tak zvětší o jeden den.

Xperia Z5 se prodává se systémem Android ve verzi 5.1 Lollipop. Samozřejmě můžete systém aktualizovat na novější verzi. Prostředí je pěkné, systematicky řazené a také systematicky poskládané. Společnost je pověstná výborným hladkým chodem systému, aplikace by měli běžet bez zaseknutí, bez pádů nebo bez restartů telefonu.

Názory uživatelů

Uživatelé si především chválí 4K displej. Za zmínku také stojí svižné uživatelské prostředí. Pochválit se musí také vzhled telefonu. Problémem je vyšší hmotnost telefonu. Kvalita fotoaparátu není nijak ohromující, zde to dorovnává alespoň video ve 4K rozlišení. Uživatelé si uvědomují, že hlavní plus telefonu je 4K displej, ale cenovka v průměru 18 000 Kč, tomu úplně neodpovídá.

Závěr

Krásný a elegantní telefon. Líbí se nám 4K rozlišení a již několikrát zmiňované uživatelské prostředí. Telefon byl do prodeje zařazen v listopadu 2015 a na jednu stranu drží krok s dnešními nejnovějšími telefony, ale na to, že je telefon rok v prodeji je jeho cenovka poněkud přemrštěná. V našem žebříčku se Sony Xperia Z5 Premium umístila na 4. místě, a to hlavně kvůli malému výkonu.

Klady: 4K displej, design, uživatelské prostředí

Zápory: Fotoaparát by mohl být lepší, cena

Zjistit aktuální cenu

Recenze HUAWEI P9 Plus

HUAWEI P9 Plus

5. místo – vyšší třída

Body: 4,5 / 5

Zjistit aktuální cenu

Vzhled

Hliníkový elegantní smartphone s 5,5“ displejem, který je na bocích lehce zaoblený, stejně jako Samsung Galaxy S7 Edge, působí velmi elegantním dojmem. Jedná se o nejtenčí vlajkovou loď, která má tloušťku pouhých 7mm. Na levé straně telefonu výjimečně nehledejme tlačítka pro změnu hlasitosti, jsou totiž umístěny vpravo. Pod tlačítky hlasitosti je jedno pro odemykání telefonu. Na zadní straně jsou dva fotoaparáty. Ve spodku telefonu se nachází dva konektory a to pro připojení sluchátek a nabíječky.

Fotoaparát

To je to nejlepší, co nás na tomto telefonu čeká. Fotoaparáty mají 12 megapixelů. Bohužel fotoaparát nemá optický stabilizátor obrazu, ale s ostrostí obrazu by neměl být problém díky laserovému autofokusu. Díky tomu, že model P9 má dva fotoaparáty není problém s ostřením. Telefon si sám vybírá ostření podle aktuální situace. Pokud fotíte na krátkou vzdálenost, bude využívat superrychlé laserové ostření. Pokud fotíte jinak, rozhoduje se podle okolních aspektů jako je hloubka nebo kontrast. Prostředí je přehledné a je zde mnoho možností a nastavení. Můžeme s klidem konstatovat, že model P9 se zařazuje mezi nejlepší fotomobily na trhu.

Bohužel chybí video ve 4K rozlišení. Můžete natáčet pouze ve FULL HD rozlišení. Obraz je občas lehce roztřesený kvůli absenci optické stabilizace.

Výkon, baterie a uživatelské prostředí

Výkon tohoto telefonu nepatří k nejlepším. Mezi testovanými v nejvyšší třídě je horší už jen Sony Xperia Z5 Premium. Může se stát, že při náročnější hře nebo při dlouhém sledování videa či streamu se začne znatelně zahřívat. Při běžném používání by neměl být problém se zasekáváním telefonu nebo pádem aplikací.

Do 7mm tenkého telefonu výrobci dostali baterii o velikosti 3400 mAh. Při velkém provozu se dostanete na 12 hodin výdrže. Pokud se rozhodnete být šetrní a šetřit, můžete si vybrat ze dvou spořivých módů, které ani Apple iPhone 7 Plus nenabízí. Ten nejvíce spořivý utlumí všechny funkce telefonu a nechá vás jen psát sms a telefonovat.

HUAWEI běží na operačním systému Android 6.0 Marshmallow s nadstavbou Emotion UI 4.1, stejně jako níže recenzovaný Honor 8. Pokud jste někdy vlastnili telefon s operačním systémem Android od jiného výrobce, tak jste určitě zvyklí na položku menu. Menu se v tomto telefonu úplně vytrácí a vše se odehrává na jednu pohotovostní obrazovku. Líbí se nám celkové zpracování vzhledu ikon a možností nastavení. Pokud by na vás byla obrazovka příliš náročná, máte možnost si zapnout zjednodušený mód

Názory uživatelů

Uživatelé chválí především fotoaparát telefonu a prostředí, které je stejné u telefonu Honor 8. Někomu může vadit absence menu, ale to je spíše otázka zvyku. Milovníci AnTuTu testů kritizují telefon za neočekávaně malé skóre v tomto výkonnostním testu.

Závěr

Ideální telefon pro běžné používání a pro milovníky fotografií. Bohužel chybí zde 4K video, které najdeme například u Sony Xperia Z5 PREMIUM, Samsung Galaxy S7 Edge nebo u iPhone 7 Plus. Oproti nejvýkonnostnějšímu telefonu s Androidem Oneplus 3, ztrácí HUAWEI P9 Plus zhruba třetinu výkonu. I tak by tento výsledek neměl být znát na běhu aplikací a jiných činností na telefonu. V našem testu se HUAWEI P9 Plus umístil na 5. místě.

Klady: Fotoaparát, optimalizace systému

Zápory: Absence 4K videí, malá baterie

Zjistit aktuální cenu

Recenze Apple iPhone SE

Apple iPhone SE

1. místo – střední třída

Body: 4,8 / 5

Zjistit aktuální cenu

Vzhled

Konstrukce telefonu vypadá úplně stejně jako konstrukce iPhonů 5 a 5s. Přední stranu zdobí 4“ displej s TFT IPS technologií, který zaručuje dobrou čitelnost a jasnost za každé situace. Pod displejem je umístěné tlačítko, které slouží k probouzení telefonu nebo pro přesouvání se do menu. Na levé straně jsou umístěny tlačítka pro změnu hlasitosti a tlačítko pro změnu módu telefonu – můžete si vybrat, jestli budou všechny zvuky puštěné nebo vypnuté. Pravá strana je prázdná a ze spodu najdeme reproduktor a konektor pro nabíjení. Na vrchní straně se objevuje uzamykací tlačítko a na spodní 3,5mm konektor pro sluchátka a nabíjecí konektor. Zadní strana telefonu je vyrobena z nerezové oceli a je zde zabudovaný fotoaparát s LED diodou.

Fotoaparát

12 megapixelový fotoaparát s možností Live Photos, to znamená, že před samotným vyfocením natočí telefon to, co fotce předcházelo, u nejvyšší třídy jste mohli tuto funkci vidět například u telefonu Samsung Galaxy S7 Edge. Občas tak můžete dostat pěkné momentky. Pokud vám tato funkce nevyhovuje, můžete ji samozřejmě vypnout. Telefon postrádá optickou stabilizaci obrazu, pokud budete přibližovat, fotka ztrácí kvalitu. Fotoaparát postrádá možnost samovolného nastavování

Videa můžete natáčet v nejvyšším možném rozlišení a to 4K, které většina testovaných telefonů ve vyšší střední třídě nenabízí – až na LG G4. Při natáčení musíte mít velmi pevnou ruku, jinak bude video roztřesené, to je důsledkem absence stabilizace obrazu.

Výkon, baterie a uživatelské prostředí

iPhone SE má stejný výkon jako jeho větší a starší bratr iPhone 6s. Vše běží plynule a bez problémů. Bez sekání a trhání si zahraje i náročnější hry. S klidem můžeme prohlásit, že tento model je nejvýkonnější 4 palcový telefon na trhu.

Baterie má kapacitu pouhých 1 642 mAh. Na rozdíl od těch nejlepších telefonů na trhu se jedná o poloviční kapacitu. Nesmíme zapomínat, že iPhone SE má malý displej a ten není tak náchylný na spotřebu jako je tomu u většiny velkých telefonů. Pokud telefon používáte na pár hovorů, SMS a psaní na internetovém chatu, může vám vydržet i dva dny. Pro představu recenzované Lenovo P70 má kapacitu baterie 4000 mAh.

Telefon běží na operačním systému iOS. Nemusíte se bát žádných záseků, restartů a pádů aplikací. Paměť telefonu je 16 GB nebo 64 GB. Bohužel není zde možnost rozšíření paměti pomocí paměťových karet, proto doporučujeme sáhnout po verzi se 64 gigabyty.

Názory uživatelů

iPhone SE je velmi rychlý. Uživatelé chválí skvělou kvalitu pořízených fotografií. Telefon se dobře drží. Evokuje v člověku pocit, že nedrží v ruce žádnou velkou cihlu jak je dneska zvykem, ale malý jednoduchý, pěkný telefon. Uživatelům vadí jeho náchylnost k poškrábání. Někomu může vadit chybějící slot pro paměťové karty.

Závěr

Vítěz mezi telefony ve vyšší střední třídě. iPhone SE od nás dostal 4,8 bodů z 5 možných. Příjemné překvapení od 4 palcového telefonu. Rychlý a velmi dobře odladěný systém. Telefon se na rozdíl od jiných nepřehřívá při velké zátěži. Výdrž baterie příjemně překvapila. Kdyby měli všechny telefony takto odladěný systém a větší kapacitu baterií, nemuseli bychom každý večer sahat po nabíječce.

Klady: Baterie, fotoaparát, výkon

Zápory: Náchylný k poškrábání, výběr pouze ze dvou variant paměti

Zjistit aktuální cenu

Recenze Honor 8

Honor 8

2. místo – střední třída

Body: 4,3 / 5

Zjistit aktuální cenu

Vzhled

Konstrukce je doladěna k dokonalosti. Vypadá hladce, uspořádaně a hlavně elegantně. Sklo doplněné kovem dělá velmi pěkný dojem. Jediným problémem tohoto designu je, že hrozí k vyklouznutí telefonu z ruky a je velmi náchylný k poškrábání, úplně stejně tomu je u recenzovaného Samsungu a iPhonu SE. Doporučujeme koupit ochranné pouzdro.

Na přední straně je FULL HD displej s uhlopříčkou 5,2 palce. Barvy vypadají opravdu dobře a jsou dobře vykresleny i z různých pozorovacích úhlů. Jediný výtka tomuto displeji je horší čtení na přímém slunci. Nad displejem je klasicky umístěno sluchátko a kamera pro hovory. Boky jsou poměrně čisté. Na levém najdeme slot pro sim kartu a pro paměťovou kartu. Na pravé straně se nachází tlačítka pro změnu hlasitosti a odemykací tlačítko. Ve spodu telefonu najdete reproduktor konektor pro sluchátka a konektor pro nabíječku. Na zadní straně jsou dva fotoaparáty LED dioda a čtečka otisků prstů.

Fotoaparát

Duální fotoaparát má primární úkol zajistit ostrost a hloubku fotografie. Aplikace fotoaparátu je přehledná a nabízí široké spektrum možností nastavení a různých módů pro fotografování. S ostrostí obrazu pomáhá laserový senzor a LED dioda. Výsledné fotky se řadí v této cenové kategorii na nadprůměrné.

Při natáčení videí chybí největší možné rozlišení (4K). Vaše ruka musí být velmi pevná, protože chybí optická stabilizace obrazu. Pokud neudržíte ruku pevnou, riskujete tím roztřesený obraz. Stejný problém můžeme zaznamenat i u LG G4, které sice má natáčení ve 4K rozlišení, ale kvalitativně je stejný jako Honor 8.

Výkon, baterie a uživatelské prostředí

Na to, že se jedná o telefon ve vyšší střední třídě, si Honor 8 nevede vůbec zle. Zvládá i náročné hry a mnoho aplikací spuštěných naráz. Po delším používání se bohužel přehřívá a doporučujeme ho na chvíli odložit, aby vychladnul. Ve výkonnostním testu dosahuje Honor 8 stejných hodnot jako HUAWEI P9 Plus z vyšší třídy.

Kapacita o velikosti 3 000 mAh zaručuje jeden bezproblémový den výdrže. Opět záleží na tom, jak moc telefon zatěžujete. Při běžném používání můžete z telefonu dostat i den a půl výdrže.

Honor běží na operačním systému Android 6.0 Marshmallow s nadstavbou Emotion UI 4.1. Pokud jste někdy vlastnili telefon s operačním systémem Android od jiného výrobce, tak jste určitě zvyklí na položku menu. Menu se v tomto telefonu úplně vytrácí a vše se odehrává na jednu pohotovostní obrazovku. Líbí se nám celkové zpracování vzhledu ikon a možností nastavení.

Názory uživatelů

Lidé si pochvalují hlavně design telefonu. Za zmínku stojí i kvalitní fotoaparát a celkové porovnání cena / výkon. Největším utrpením pro uživatele je přehřívání telefonu stejně jako je tomu u Lenova P70 a náchylnost k poškrábání podobně jako u Samsung Galaxy S7 Edge – nutností je dokoupení ochranné fólie nebo ochranného krytu na telefon.

Závěr

Honor 8 skončil na pěkném 2. místě. Nejvíce nás zaujal design, který je provedený na jedničku. Mrzí nás znatelné přehřívaní při sledování videí nebo streamů nebo u hraní her. Chybí nám také video ve 4K rozlišení, které z vyšší střední třídy má pouze Apple iPhone SE a LG G4. Operační systém Android 6.0 Marshmallow s nadstavbou Emotion UI 4.1. je pěkný, přehledný a dobře se s ním pracuje, stejně jako u HUAWEI P9 Plus.

Klady: Design, výkon, cena

Zápory: Přehřívání, nutnost dokoupení ochranného pouzdra

Zjistit aktuální cenu

Recenze LG G4

LG G4

3. místo – střední třída

Body: 4,2 / 5

Zjistit aktuální cenu

Vzhled

Jednoduchý design velkým telefonům sluší. Na přední straně prostorný 5,5 palcový displej. Ve spodní části logo LG a ve vrchní části sluchátko s kamerou pro hovory. Novinkou je, že na bocích není ani jedno tlačítko. Všechny se vtěsnala na záda telefonů. Na spodu telefonu najdete konektory pro sluchátka a nabíječku. Na zádech telefonu je 16 megapixelový fotoaparát a jedno tlačítko pro uzamykání obrazovky a dvě pro ovládání hlasitosti.

Fotoaparát

16 megapixelový fotoaparát se skvělou světelností. Ze všech testovaných telefonů ve vyšší střední třídě o kterých píšeme, má LG nejlepší světelnost, to znamená, že při focení budou fotky jasnější, ostřejší a také pestřejší. Pokud fotíte v horších světelných podmínkách, tak vám přispěchá na pomoc laserový autofocus. Fotit můžete ve 3 režimech nastavení. Fotit můžete pomocí automatického nastavení, poloautomatického nebo si nastavit vše sami.

Kvalita videí není nejhorší, ale výrobce má oproti konkurence hodně, co dohánět. Ať už nastavíte jakékoli rozlišení, tak video není srovnatelné s ostatními telefony v recenzi. Za nás velké mínus.

Výkon, baterie a uživatelské prostředí

Výkonem patří LG mezi průměr. Sice by měl zvládat náročnější hry a aplikace, ale přehřívaní se neubráníte, a to ani při delším sledování videí nebo streamů. Nemusíte se bát několika spuštěných aplikací najednou, telefon by se neměl sekat a aplikace by se neměly restartovat pro nedostatečný výkon.

Kapacita o velikosti 3 000 mAh, stejně jako tomu je u Honor 8, zaručuje jeden bezproblémový den výdrže. Opět záleží na tom, jak moc telefon zatěžujete. Při běžném používání můžete z telefonu dostat i den a půl výdrže.

Líbí se nám grafická úprava uživatelského prostředí a možnost si vše podrobně upravit podle svého gusta. Prostředí vypadá jednoduše a přehledně.

Názory uživatelů

Zdá se, že jednoduché ovládání, dobrý fotoaparát a jednoduchý design se uživatelům velmi zamlouvá. Baterie by mohla být lepší, čtení z displeje na přímém slunci je někdy problém. Kvalita ve 4K se nedá srovnávat s jinými testovanými telefony. U Apple iPhone SE není 4K kostrbaté, jsou u něj hezké barvy a vykreslení je podstatně lepší než u LG G4. Zde by mělo LG hodně zapracovat, telefon s cenovkou okolo 10.000 Kč by si to zasloužil.

Závěr

Pro uživatele nejlépe upravený Android z recenzovaných telefonů. Výborný fotoaparát. Pro redakci je zklamáním obyčejný jednoduchý design. Ačkoli si uživatelé pochvalují tlačítka na zadní straně telefonu, redakce je k tomuto trochu skeptická. Myslíme si, že k pohodlnosti to má daleko. Vadí nám také kvalita 4K videa. S lepším videem a s vylepšenými některými funkcemi mohlo být LG G4 vlajkovou lodí společnosti LG. V našem testu se LG G4 umístilo na děleném 3. a 4. místě, společně s Xiaomi Mi4S.

Klady: Fotoaparát, uživatelské prostředí

Zápory: Video, přehřívání při zátěži

Zjistit aktuální cenu

Recenze Xiaomi Mi4S

Xiaomi Mi4S

4. místo – střední třída

Body: 4,2 / 5

Zjistit aktuální cenu

Vzhled

Žádné zázraky se nedějí. Design je velmi podobný ostatním telefonům. Na přední straně displej s velikostí 5 palců, 3 softwarová tlačítka pro přechod do menu, krok zpět a otevření nastavení. V horní části světelná dioda, sluchátko a kamera pro hovory. Levá strana je úplně čistá a na té pravé se nachází tlačítka pro změnu hlasitosti a uzamykání obrazovky. Spodek telefonu zdobí dva reproduktory a konektor pro nabíječku. Na vršku najdeme konektor pro sluchátka. Na zádech se nachází fotoaparát s LED diodou a čtečka prstu.

Fotoaparát

Fotoaparát s 13 megapixely a automatickým ostřením. I tady se setkáte s tím, že pokud budete fotky hodně přibližovat, budou ztrácet na kvalitě. Pokud fotíte, v tmavé místnosti přijde vhod dvoutónová LED dioda. Aplikace fotoaparátu nabídne bohaté nastavení pro všechny nadšence stejně jako Honor 8 nebo LG G4. S ostrostí fotek se rozlučte při šeru a tmě. Může pomoct LED dioda, ale ani tak fotky nebudou nejkvalitnější.

Videa můžete natáčet ve FULL HD kvalitě. Můžete natáčet také ve slow-motion (zpomalené natáčení), které vypadá velmi pěkně.

Výkon, baterie a uživatelské prostředí

Jak už je u dnešních telefonů pomalu standardem, výkon by měl postačit pro hraní novějších her nebo pro několik spuštěných aplikací na pozadí telefonu. Při hraní nebo sledovaní videí se neubráníte přehřívání stejně jako u Honor 8 nebo Lenova P70.

Baterie má kapacitu 3 260 mAh. Výrobce slibuje, že při běžném používání se dostanete bez problému na den a půl výdrže. Při úspoře by se mělo jednat až o 3 dny.

Telefon má operační systém Android, který má optimalizované prostředí nazývané MIUI verze 7. Graficky se prostředí o kousek liší od ostatních telefonů. Xiaomi nabízí nastavení, které u ostatní mobilů nenajdete např. změna velikosti displeje. Celkově prostředí působí přehledně a uspořádaně.

Názory uživatelů

Přehledné a pěkně uspořádané prostředí. Rychlý systém. Zadní strana je skleněná, v ruce klouže a má tendenci padat. Uživatelé berou jako nutnost dokoupení ochranného krytu a ochrany na displej telefonu. Mladší uživatelé si stěžují na znatelné přehřívání u sledování videí a streamů. Baterie je srovnatelná jako u Honor 8 a ve vyšší třídě jako u Oneplus 3. Líbí se také možnost slow-motion videa.

Závěr

U telefonu Xiaomi Mi4S můžeme říct, že se nám nejvíce líbí uživatelské prostředí, které je opravdu kvalitně a velmi pěkně zpracované. Příjemné překvapení nás čekalo u fotek, které byly vyfoceny ve dne. Líbí se nám i úsporný mód, který dokáže prodloužit životnost baterie až na 3 dny. Bohužel se opět opakuje problém s dostatečným výkonem jako u Honor 8 nebo Lenova P70 a to přehříváním telefonu. Xiaomi Mi4S skončilo na děleném 3. a 4. místě společně s LG G4.

Klady: Uživatelské prostředí, fotky ve dne, slow-motion videa

Zápory: Přehřívá se, baterie při velké zátěži dlouho nevydrží

Zjistit aktuální cenu

Recenze Lenovo P70

Lenovo P70

5. místo – střední třída

Body: 3,8 / 5

Zjistit aktuální cenu

Vzhled

Je těžší, má větší rámečky, má 5“ displej, pod kterým jsou tři nenápadná tlačítka a celkově působí nudně. Zadní strana je vyrobena z matného plastu. Je velmi příjemná na dotyk a dobře se drží v ruce. Je zde také 13 megapixelový fotoaparát. Na pravé straně jsou tlačítka pro změnu hlasitosti a tlačítko pro odemykání obrazovky, které je na náš vkus umístěno moc dole. Levá strana je úplně čistá. Konektor pro sluchátka je umístěn na vrcholu telefonu a konektor pro nabíječku a reproduktory jsou umístěny na straně dolní.

Fotoaparát

Fotoaparát příliš neoslní. Pokud patříte k foto nadšencům, tak nečekejte žádné zázraky. Chybí optická stabilizace obrazu, rychlého focení se taky nedočkáte, mezi jednotlivými fotkami je prodleva. Na druhou stranu fotky mají dobrou světelnost a velmi dobrou ostrost.

Videa můžete natáčet ve FULL HD. Opět chybí stabilizace obrazu a bez velmi pevné ruky bude obraz roztřesený.

Výkon, baterie a uživatelské prostředí

Výkon je jeden z hlavního taháku tohoto telefonu. 8 jader procesoru vám zaručuje plynulé ovládání, zvládá i nejnáročnější hry a aplikace. Bohužel se neubráníte častému přehřívání.

Telefon nabízí 16 GB paměti, kterou je možné rozšířit pomocí paměťové karty až na 64 GB. Určitě se tedy nemusíte bát nedostatku místa. Prostor bude na hry, filmy, hudbu i seriály.

Baterie, to je oč tu běží. Má velikost 4000 mAh a při běžném používání slibuje výdrž až 4 dny! Pokud vám jsou 4 dny málo, můžete si zapnout jeden ze dvou úsporných režimů. Výdrž by se tak měla prodloužit o několik dní.

Prostředí je stejné jako u telefonu Huawei nebo Honor o kterých jsme psali výše. Lenovo sází na pestrost barev. Tady musíme udělit mínusové body. Po delším používání je dobré změnit motiv nebo tapetu obrazovky, protože té pestrosti barev je tam požehnaně na migrénu nebo bolest očí.

Názory uživatelů

Největší kladem telefonu je bezesporu bohatý výkon a vysoká výdrž telefonu. Občas se stává, že se zasekne GPS nebo data telefonu a je potřebný restart. Kvůli velikosti baterie je telefon o něco těžší a širší. Vadí i prodleva u focení, která není tak znatelná ani u Xiaomi Mi4S.

Závěr

Lenovo P70 skončilo v našem testu na posledním, 5 místě s 3,8 body z celkových 5. Souhlasíme s názory uživatelů. Největší grál je baterie a bohatý výkon. Bohužel se nejspíše neubráníte přehřívání stejně jako u Honor 8. Telefon může působit nepříjemně v kapse, to je dané vyšší hmotností a šířkou telefonu, kvůli velkokapacitní baterii. Nabízí se řešení oddělání zadního krytu, ale riskujete tím poškrábání skleněných zad telefonu. Nezamlouvá se nám prostředí telefonu, které má sice podobnou strukturu jako Honor 8 a HUAWEI P9 Plus, ale jeho pestrost a barevnost příliš trápí oči.

Klady: Baterie, výkon, ochranné pouzdro v balení

Zápory: Design, hmotnost, příliš barevně pestré uživatelské prostředí

Zjistit aktuální cenu

Recenzetesty.cz
Logo