Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Nejlepší elektrokola dle testů a recenzí 2024

Nejlepší elektrokola dle testů a recenzí 2024

Elektrokola se poslední dobou dostávají do popředí jako vysoce praktický a moderní dopravní prostředek. Při výběru se soustřeďte především na volbu vhodného typu kola. Mezi nejdůležitější technické atributy patří umístění motoru a jeho výkon, výdrž baterie, dojezd, kvalita rámu a dalších komponent. Zkontrolujte si délku záruční lhůty a nezapomeňte si také ověřit dostupnost náhradních dílů

Jaké elektrokolo vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Nejlepší volba pro sportovce

Ideální pro dámy

Nejlepší elektrokolo do města

Hodnocení

93 %

90 %

88 %

Název

Leader Fox Awalon 2020

Crussis e-Cross 9.6-M 2021

Apache Gaagii 2020

Vzhled

Cena

46 000 Kč

63 000 Kč

27 000 Kč

Klady

Vysoký maximální výkon
Výborná výdrž baterie
Rychlé nabíjení
Komfortní olejová vidlice
Přehledný LCD displej

 Vysoký výkon
Skvělá kapacita baterie
USB konektor
LCD displej
Hydraulické kotoučové brzdy

Cenově dostupné
Dobrá základní výbava
Elegantní vzhled
LCD displej
Nižší hmotnost

Zápory

Vyšší hmotnost
Postrádá stojánek a světla

Vyšší cena
Absence více doplňků

Absence odpružené vidlice
Nelze navýšit výkon
Slabší baterie
Pouze jedna výška rámu

Typ kola

Horské

Trekingové

Městské

Určení

Pánské

Dámské

Pánské

Umístění motoru

Středový

Středový

Zadní

Kapacita baterie (Wh)

630

720

468

Maximální výkon (W)

550

500

250

Výška rámu (palce)

16",17,5",19,5",20,5"

17", 19"

19"

Maximální dojezd (km)

130

170

110

Převody

1x9

1x12

1x7

Odpružená vidlice

Ano

Ano

Ne

Materiál

Dural

Dural

Dural


Obrázek k recenzi produktu Leader Fox Awalon 2020
Recenze Leader Fox Awalon 2020

Pánské horské elektrokolo Leader Fox Awalon 2020 zaujme na první pohled svým kvalitním zpracováním a moderním designem. Jedná se o vysoce výkonný model s dlouhou výdrží. Tento spolehlivý společník vás díky odpružené vidlici a hydraulickým brzdám doveze bezpečně až do cíle cesty. Pomyslnou třešinku na dortu představují moderní doplňky: nabíječka s urychleným nabíjením, 9 převodů a přehledný LCD displej.

Tento výkonný model značky Leader Fox potěší všechny sportovce silným středovým motorem, který disponuje výkonem 550 W. Kapacita baterie činí 630 Wh, čímž se řadí mezi nadprůměr. Počítat můžete s velmi dobrým dojezdem 130 km. Díky odpružené vidlici a taktickému umístění baterie i motoru zvládnete s tímto kolem sjet i velmi náročný terén.

Uživatelé si na tomto elektrokole chválí zejména poměr výkonu a ceny, neboť za solidní částku získáte již profesionálně vybavený model. Oceňují také sílu motoru.

Pánské elektrokolo Leader Fox představuje výkonný a spolehlivý dopravní prostředek, se kterým se nemusíte bát jezdit i ve velmi prudkém terénu. Kromě výborné kvality jednotlivých komponent je potřeba pochválit i moderní prvky, mezi které patří displej a rychlonabíječka. Elektrokolu lze vytknout trochu vyšší hmotnost 24,6 kg. Pro snazší manipulaci by mohlo být vybaveno stojánkem.

Orientační cena: 46 000 Kč


Obrázek k recenzi produktu Crussis e-Cross 9.6-M dámské 2021
Recenze Crussis e-Cross 9.6-M dámské 2021

Krosové dámské elektrokolo Crussis e-Cross 9.6-M pro rok 2021 potěší všechny dámy skvělými jízdními vlastnostmi. Mezi jeho hlavní benefity patří fantastická výdrž baterie a dlouhý dojezd, takže na něm zvládnete ujet velmi dlouhé trasy. Pochvalu zasluhují i hydraulické brzdy, středový motor a odpružená vidlice, neboť s tímto vybavením se u všech trekových kol nesetkáte. Úroveň elektrokola dále zvyšuje USB konektor a dvanáctistupňová převodovka.

Dámský model značky Crussis patří z hlediska parametrů mezi nejlépe vybavená krosová elektrokola na trhu. Baterie umístěná na rámu se může pochlubit velmi velkou kapacitou 720 Wh. Maximální dojezdová vzdálenost činí dokonce 170 km, což patří mezi nadprůměr. Motor je umístěn na středu šlapání a umožňuje zvýšení výkonu až na 500 W. Hydraulické kotoučové brzdy a odpružená vidlice zajišťují maximální bezpečnost při jízdě.

Praktické krosové elektrokolo značky Crussis lze doporučit i méně trénovaným ženám, které chtějí na výletě držet krok s více trénovanými partnery. Kvalitní elektrokolo jim pomůže i na delších trasách a velice silný motor si poradí s častým stoupáním. U takto komfortního modelu ale musíte počítat s trochu vyšší pořizovací cenou.

Orientační cena: 63 000 Kč


Obrázek k recenzi produktu Apache Gaagii 2020
Recenze Apache Gaagii 2020

Městské pánské elektrokolo Apache Gaagii 2020 vyniká mezi ostatními modely svým elegantním retro designem, který završují kožená řídítka a sedlo. Výkon motoru je do městského provozu naprosto dostačující. S kolem se snadno manipuluje díky nízké hmotnosti. Vyrábí se v jedné univerzální velikosti pro průměrně vysoké jedince. Oproti jiným a mnohdy dražším modelům mu neschází ani bohatá výbava, do které spadá USB konektor a LCD displej.

Městské elektrokolo značky Apache ujede na jedno nabití až 110 km, což je mezi ostatními elektrokoly nižší průměr. Kapacita rámové baterie činí 468 Wh. Výkon zadního motoru o 250 W sice nepatří mezi ty nejlepší, ale na pozemních komunikacích se jedná o nejvyšší povolenou hodnotu. Kolo postrádá odpruženou vidlici, bez které se ale na rovném terénu víceméně obejdete. Převodový kotouč nabízí 7 různých převodů a na praktickém LCD displeji si můžete volit asistenci při šlapání.

Tento model lze doporučit méně náročným uživatelům, kteří hledají praktický dopravní prostředek do města a na krátké vzdálenosti. Elektrokolo disponuje velmi bohatou výbavou, stylovým provedením a kvalitou. Za relativně nízkou částku se jedná o velmi výhodný model.

Orientační cena: 27 000 Kč



Jak vybrat nejlepší elektrokolo

Elektrokola jsou vhodnou volbou po operacích, kdy se člověk potřebuje šetřit. Tlak vyvíjený na klouby je u tohoto druhu sportu menší než při jízdě na běžném kole. Z toho důvodu si je pořizují i starší lidé, kteří mají problémy s klouby. Horské kolo s elektrickým pohonem ale ocení i náruživí sportovci ve velmi náročném terénu, protože díky němu zvládnou zdolat takové kopce, na které by jinak museli vyjet lanovkou.

Podobně jako u tradičních kol musíte výběr uzpůsobit tomu, v jakém terénu budete nejčastěji jezdit. Zajímejte se o to, kde má elektrokolo uložený motor, protože to výrazně ovlivňuje efektivitu výkonu a pořizovací cenu. Důležitá je také kapacita baterie, neboť právě ta určuje dojezdovou vzdálenost kola. Výdrž elektrokola ale ovlivňují i další faktory – například váha jezdce, náročnost terénu, převýšení a povětrnostní podmínky.

Životnost a správné fungování kola závisí na kvalitě zpracování a materiálu jednotlivých dílů. U těchto výrobků se vám rozhodně nevyplatí šetřit. Levné elektrokolo nenaplní vaše požadavky a bude chovat spíše jako obyčejné kolo (ale s výrazně vyšší hmotností). Na kvalitním elektrokole pak oceníte vysokou míru komfortu. Žádá si ale důkladnější péči, která zahrnuje pravidelné dobíjení baterie.

Jaké elektrokolo vybrat stručně:

  • Zvolte typ konstrukce – vhodný typ elektrokola se bude odvíjet od toho, kam a kudy nejčastěji jezdíte. Sportovci ocení bytelné horské kolo, na jízdu po městě bude stačit jednoduchý městský model.
  • Stanovte nároky na dojezd a výkon – podle požadované kapacity baterie a délky obvyklé trasy pak můžete vybrat vhodný model.
  • Určete výši investice – cena je u elektrokol ovlivněna kvalitou a vlastnostmi. Určitě se vyplatí stanovit si limit, abyste neutráceli za příliš vylepšený model, jehož potenciál plně nevyužijete.
  • Zajímejte se o kvalitu provedení – pevný rám a pečlivě zpracované komponenty zaručují kromě delší životnosti kola i vyšší bezpečnost při jízdě.

Typy elektrokol

Elektrokol najdete dnes na trhu celou řadu. Dělí se do jednotlivých podskupin podle typu konstrukce, v čemž v podstatě kopírují běžná jízdní kola. Rozhodovat byste se měli podle toho, kam budete s kolem jezdit a po jakém terénu. Na výběr jsou elektrokola městská, horská nebo trekingová (krosová). Nejnovější přírůstek na trhu představují silniční elektrokola. Dále se můžete setkat se skládacími a celoodpruženými modely.

Typ elektrokolaVyužitíKladyZápory
HorskéLehký a středně náročný terén+ Vysoký počet převodů
+ Hydraulické brzdy
– Vyšší hmotnost
– Vyšší cena
Celoodpružené horskéExtrémně náročný terén, adrenalinové sjezdy+ Vysoce pohodlné v extrémních podmínkách– Náročnější údržba pístů
Krosové (trekingové)Silnice i lehčí terén+ Univerzální využití– Nepraktické v drsném terénu
MěstskéDoprava po městě+ Nižší cena
+ Bohatá výbava (blatníky, světla, košík)
+ Snazší sesednutí
– Nízký počet převodů
– Nevhodné do přírody
SkládacíKrátké trasy ve městě nebo mezi obcemi+ Skladnost– Nevhodné na delší trasy
SilničníSilnice+ Skvělé jízdní vlastnosti na rovném terénu
+ Velmi rychlá jízda
– Úzké využití

Horská elektrokola

I mezi klasickými koly platí za nejoblíbenější kategorii. Díky své robustní konstrukci a hrubšímu vzorku kol si poradí i s náročným terénem při výletech v přírodě. To ale neznamená, že s nimi nemůžete jezdit na silnici nebo ve městě. Musíte u nich ale počítat s vyšší hmotností a vyšší pořizovací cenou. Při výběru horského elektrokola se zaměřte na kvalitu brzd a odpružení.

Levné modely mají motor umístěný v zadním náboji, u těch lepších se nachází ve středu šlapání – to dodává kolu lepší jízdní vlastnosti a vyšší výkon, který v náročnějším terénu potřebujete. Důležitá je také citlivost spouštění motoru. Většina horských elektrokol je alespoň částečně odpružená. Existují dokonce celoodpružené modely, na kterých jezdí milovníci adrenalinových sjezdů při zdolávání prudkého terénu plného výmolů a kamenů.

Trekingová elektrokola

Najdete je také pod názvem krosová nebo treková. Jedná se o jakýsi kompromis mezi horským a městským elektrokolem. Hlavní přínos tohoto typu spočívá v jeho multifunkčním využití. Na trekovém elektrokole se dobře jezdí ve městě, na silnicích i v lehčím terénu. Mívá užší pláště a disponuje dlouhým dojezdem. Hodí se hlavně na rodinné výlety. Rám bývá vyroben z hliníku a posed je o něco nižší než u městského typu kola.

Městská elektrokola

Městské elektrokolo je určeno k pohybu ve městě. Zvládne i prašné cesty v přírodě, ale jízda nebude tak pohodlná jako na horském typu. Typický je pro něj hliníkový rám a nižší posed umožňující časté sesedání a nasedání. Obvykle disponuje bohatou výbavou, do které spadají blatníky, světla a odrazky. Výjimkou nebývá ani košík nebo jiný úložný prostor, kam pohodlně usadíte batoh nebo tašku s nákupem.

Elektrokolo do města se velmi snadno ovládá. Dojezd se pohybuje kolem 120 kilometrů. U levnějších modelů najdete motor zabudovaný v zadním náboji. U dražších elektrokol se nachází v předním náboji.

Skládací elektrokola

Tento typ je přímo ideální na krátké cesty vlakem, k přátelům či na nákupy. V případě potřeby můžete kolo snadno složit a přenést. Kvůli horšímu odpružení, menším kolům a krátkému dojezdu se nehodí na dlouhé trasy. Využijí ho zejména senioři, kteří se chtějí rychle a efektivně pohybovat po městě. Dostanou se díky němu i na místa, kam nezajíždí tramvaj či vlak.

Silniční elektrokola

Představují nejmladší kategorii v nabídce elektrokol. Ocení je hlavně méně trénovaní jedinci, kteří chtějí udržet krok s trénovanými kolegy při stoupání a na dlouhých cestách. Toto elektrokolo vám umožní ujet za krátký čas dlouhou vzdálenost na silnici. Z klasického silničního kola si uchovává všechny dobré jízdní vlastnosti. Rám bývá silný a pevný a pohonnou jednotku najdete uprostřed.

Motor

To, že má kolo elektrický pohon, ještě neznamená, že na něm nemusíte vůbec šlapat. Pomůže vám ale ve velmi těžkém terénu nebo v případě, že vám prostě dochází síly. To, jak moc je elektrokolo efektivní při své práci, závisí na umístění motoru a jeho výkonu. Motor má také vliv na dojezd elektrokola.

Umístění motoru

Motory elektrokol se dělí do sekcí podle toho, v jaké části rámu jsou zabudovány. S motory v zadním a předním náboji se setkáte hlavně u městských a krosových modelů. Umístění ve středu šlapání zvyšuje efektivitu při jízdě – proto ho využívají hlavně horská a silniční elektrokola.

Umístění motoruVýhodyNevýhody
V zadním náboji+ Dobré zrychlení
+ Jednoduchý servis
+ Lepší ovladatelnost
– Nerovnoměrné rozdělení energie
– Větší zátěž na zadní kolo
– Složitější výměna pláště
Ve středu šlapání+ Efektivní rozložení hmotnosti
+ Rychlá reakce na šlapání
+ Vysoká efektivita
+ Komfort a spolehlivost
– Vyšší cena- Náročnější servis
– Kratší životnost řetězu
– Nutné citlivé řazení
V předním náboji+ Rovnoměrné rozložení hmotnosti
+ Snadná montáž
+ Nižší cena
– Prokluzování předního kola
Obrázek zobrazuje schéma umístění motoru elektrokola
Schéma umístění motoru elektrokola – zdroj: www.arecenze.cz

Výkon motoru

Důležitý je také výkon motoru, neboť určuje rychlost a sílu elektrokola. Je ale omezen českou legislativou. Ta povoluje jako nejvyšší možný výkon 250 W. Zároveň vymezuje nejvyšší povolenou rychlost při zapnutí elektromotoru na 25 km v hodině. Pokud toužíte po elektrokole se silnějším motorem, nevyhnete se omezením. Nesmíte s ním jezdit po cyklostezkách, musíte si na něj pořídit řidičské oprávnění a opatřit ho registrační značkou.

Výrobci elektrokol ale tento zákon někdy obcházejí tím, že jsou elektrokola vybavena offroad režimem. To znamená, že motor s vyšším výkonem pracuje na pozemních komunikacích omezeně. Vyšší výkon můžete pak aktivovat v terénu mimo komunikace a užít si rychlejší jízdu.

Motory elektrokol se liší i svým napětím. Pohonné jednotky s napětím 24 V najdete hlavně u městských kol, protože umožňují plynulou a vyrovnanou jízdu. Nejpopulárnější je elektromotor s napětím 36 V. Zvládne městský provoz i jízdu v terénu. U horských kol se setkáte s motory s napětím 48 V. Disponují také vysokým točivým momentem.

Baterie

Kvalita baterie je stěžejní pro celý chod elektrokola. U elektrokol se nejčastěji používají lithiové baterie. Čím vyšší je kapacita a napětí, tím více energie elektrokolu dodávají. Za předpokladu správného užívání a pravidelné údržby můžete u kvalitní lithiové baterie počítat s poměrně dlouhou životností.

Kapacita baterie

U městských a trekových kol se pohybuje v intervalu 300 až 400 Wh. U horského typu je vhodné sáhnout po modelu s baterií s kapacitou přesahující 500 Wh. Čím vyšší je kapacita baterie, tím se zvyšuje i dojezdová vzdálenost.

Výdrž a životnost baterie

Pod pojmem výdrž baterie se skrývá právě dojezd elektrokola. Nejlevnější typy elektrokol nabízí dojezd 50 km. U střední třídy se zvyšuje na 80-100 km. Špičkové modely se mohou pochlubit výdrží 150 km i více. Výdrž baterie ale ovlivňuje celá řada faktorů: povaha terénu, hmotnost jezdce, převýšení a styl jízdy. Považujte proto tento údaj spíše za orientační. Výdrž baterie si můžete pak sami ověřit během jízdy.

Životnost baterie se udává v počtu nabíjecích cyklů (600 až 1 000) nebo v najetých kilometrech (15 000 až 25 000). Baterii se vám vyplatí po každé jízdě dobít na maximální kapacitu. Plné nabití trvá 3-5 hodin. Dobíjení provádějte bez přerušení. Výrobci obvykle garantují na tyto baterie dvouletou záruku. Častým nabíjením a vyhýbáním se extrémním teplotám můžete její životnost několikanásobně prodloužit.

Umístění baterie

Dalším důležitým aspektem je samotné umístění baterie. Setkáte se se třemi různými typy baterií podle umístění:

  • Rámové,
  • Nosičové,
  • Sedlové.

Baterie umístěná na rámu kola nenarušuje vizuální dojem a umožňuje optimální rozložení hmotnosti. Nevýhodou je ale v tomto případě složitá (někdy i nereálná) demontáž. Pro městská elektrokola je typická baterie na nosiči. Lze ji snadno sundat. Poslední možností je umístění za sedlovou tyčí. Tento způsob ale celkově prodlužuje kostru kola a znemožňuje instalaci trojpřevodníku pro zvýšení počtu převodů.

Ovládací prvky

Ovládací panely slouží k tomu, abyste mohli přepínat mezi režimy asistence a sledovat informace o jízdě. Najeté kilometry nebo průměrná rychlost nejsou tolik důležité, jako zbývající dojezdová vzdálenost. Pomocí ovládacího panelu také můžete libovolně zapínat elektrickou asistenci. Existují tři základní typy ovladačů, které vám pomáhají s ovládáním elektrokola:

  • LED displej – nejběžnější, funkce zapnout/vypnout asistenci, podává informaci o kapacitě baterie.
  • LCD displej – velmi oblíbený, pestrý výběr funkcí, funguje jako malý počítač.
  • Smart systém – vybaven GPS systémem, nabízí různé módy jízdy a propojení s chytrým telefonem.

Rám a komponenty

Jako u běžného kola musíte i u elektromodelu vzít v potaz kvalitu zpracování a použité materiály. To vše má vliv na funkčnost a životnost elektrokola.

Nosnost a výška rámu

Výběr vhodné velikosti kola se odvíjí od výšky, hmotnosti i pohlaví jezdce. Na trhu najdete modely uzpůsobené pro ženy, pro muže, pro děti nebo univerzální. Liší se výškou rámu i nosností, která se obvykle pohybuje mezi 110 až 150 kg. Najdete i kola s velmi robustním rámem, která unesou váhu do 170 kg. Výšku rámu uvádí výrobci většinou v palcích.

Výška postavy (cm)Velikost rámu v palcíchRámy podle označení velikosti (jako u oblečení)
150-16015″-16″XS-S
160-17017″-18″S-M
170-18018″-20″M-L
180-19019″-21″L-XL
190 a více21″ a víceXL-XXL

Materiál a kvalita

U levnějších elektrokol se setkáte s rámy ze slitin hliníku (dural), dražší modely jsou vyrobeny z karbonu, který disponuje nižší hmotností a lepší odolností. Musíte si za něj ale připlatit. Důležitá je také povaha materiálu, ze kterého jsou vyrobena řídítka a přední vidlice. V případě těchto komponentů poskytuje karbon lepší pohlcení vibrací a tlumení otřesů – výsledkem je bezpečnější a pohodlnější jízda.

Zaměřte se také na kontrolu kvality brzd a odpružení. Odpružená vidlice by měla být samozřejmostí u elektrokol do terénu. Některá kola nabízí inteligentní systémy pružení, které samy reagují na změny terénu a efektivně se mu přizpůsobí. Horská elektrokola by neměla postrádat hydraulické kotoučové brzdy, které zajistí účinné brzdění v každé situaci.

Doplňková výbava

Elektrokola se od klasických kol až tolik neliší, co se týče příslušenství. Můžete si na něj pořídit praktický košík, blatníky, stojánek a další užitečné doplňky, které používání elektrokola zpříjemní. Měli byste ale hlavně dbát na své zdraví a dodržovat pravidla bezpečné jízdy. Existuje několik doplňků, které byste neměli z hlediska bezpečnosti postrádat:

  • Zvonek – zvukové upozornění pro okolí, zvýšení bezpečnosti pro vás i ostatní
  • Helma a cyklistické rukavice – ochrana hlavy a rukou při pádu
  • Odrazky a světla – další bezpečnostní prvky, zlepšení viditelnosti ve tmě
  • USB konektor – pro nabíjení mobilu.

Cena

Cenové rozpětí je u elektrických kol poměrně široké. Pořizovací cena nejlevnějších modelů začíná na 20 000 korunách. Rozhodně při nákupu neklesejte pod tuto hranici, to už se vám vyplatí pořídit si raději klasické šlapací kolo. Elektrokolo pod tímto cenovým limitem nebude dobře fungovat. Za ta nejlepší kola na trhu můžete utratit i několik set tisíc korun.

Na trhu se objevují nově i elektrokola pro děti, která kvůli menším velikosti stojí o něco méně než dvacet tisíc korun.

Od 20 000 do 30 000 Kč

V nejnižší cenové hladině najdete dobře vybavené modely městských elektrokol a skládací verze. Uspokojí zákazníka, který nehledá elektrokolo do extrémního terénu a chce se rychle pohybovat po městě na kratší vzdálenosti. Výjimečně zde narazíte i na základní modely horských a krosových kol. Nadšeným sportovcům se ale vyplatí investovat do dražšího výrobku.

Od 30 000 do 50 000 Kč

Ve střední třídě elektrokol se nachází ta nejlepší městská elektrokola a velmi dobře vybavená krosová elektrokola. Občas mezi nimi najdete i perfektní horský model. Rám a komponenty už bývají na velmi vysoké úrovni, co se týče zpracování. Převládající materiál je ale stále hliník. Jen velmi výjimečně objevíte i elektrokolo s karbonovým rámem, které stojí méně než 50 000 korun.

Nad 50 000 Kč

Sportovně založení lidé, kteří chtějí jezdit na elektrokole v náročném terénu, si rádi připlatí za kvalitní model. Samozřejmostí jsou i doplňkové prvky, smart systémy, baterie o vysoké kapacitě a výborné odpružení. Za 70 000 korun už seženete opravdu perfektní elektrokolo. Ceny těch nejlepších modelů elektrokol mohou stoupat i do stovek tisíc korun. Elektrokola na takové úrovni si pořizují obvykle profesionálové nebo extrémně nadšení amatéři.

Zdroje:

https://www.energuide.be/en/questions-answers/how-to-choose-the-right-electric-bike/1211/

https://www.arecenze.cz/test-elektrokol/

https://www.nejlepsi-elektrokola.cz/

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi