Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Nafukovací vířivka s pískovou filtrací – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Nafukovací vířivka s pískovou filtrací – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Nafukovací vířivka představuje vhodné řešení pro relaxaci. Jak vybrat tu nejlepší a jakou filtraci zvolit? Hodí se ta písková?

NázevObjem vodyPočet osobPočet trysek
Intex Pure Spa Bubble Blue795 litrů4 osoby140 trysek

Zobrazit další produkty

Jak vybrat vhodnou vířivku

Při nákupu vířivky bychom měli zohlednit zejména tyto nejdůležitější parametry jednotlivých modelů:

Materiál

Nafukovací vířivka může být vyrobena z různých materiálů. V praxi se většinou setkáte s trojicí následujících variant:

  • laminované PVC
  • Rhino Tech PVC
  • I-Beam

Laminované PVC je materiál, který se vyznačuje pevností, a tedy i dobrou odolností. Většinou se vyrábí jako třívrstvé a může být vybaveno rovněž UV ochranou.

Pokročilejší možností je materiál označovaný jakožto Rhino Tech PVC. Jedná se o prémiové šestivrstvé PVC. Tento materiál se vyznačuje dobrou stabilitou a je velmi dobře odolný vůči UV záření, mírnějšímu mrazu a poškrábání.

Poslední variantou je speciální materiál prodávaný pod obchodním názvem I-Beam. Ten obsahuje zpevnění a vyztužení vnitřního vzduchového prostoru. Praktickým důsledkem je odolný okraj vířivky, který je natolik pevný, že si na něj dokonce můžete sednout bez rizika jeho zničení.

Tvar vířivky

Spektrum tvarů není úplně široké, nicméně z vířivek v nafukovacím provedení si přece jen vyberete mezi kulatým, hranatým nebo oválným provedením.

V potaz berte jednak to, co se vám líbí, ale také to, kolik místa můžete vířivce vyhradit. Hranatý tvar je o něco „úspornější“. Vířivku můžete postavit i do rohu či podél stěny. Kulatému nebo oválnému provedení dovolí hezky vyniknout vyvýšené místo. Oválný tvar je navíc komfortní pro ty, kteří se nacházejí uvnitř vířivky, umožní jim si pohodlně natáhnout nohy.

Velikost vířivky

Velikost vířivky je určena jednak celkovou velikostí a jednak jejím objemem. Nejmenší modely nabídnou rozměr 150 x 80 x 70 cm. Pojmou přibližně 650 l vody a počítá se v nich se 2 osobami.

Kdo plánuje vířivku pro 4 až 5 osob, musí adekvátně zvýšit i velikost vířivky. Zde už počítejte s velikostí přibližně 180 x 180 x 70 cm a objemem kolem 800 l. Největší vířivky pro větší počet lidí mají objem 1 000 až 1 200 l. Úměrně tomu se zvyšuje i jejich velikost, a to přibližně do rozměru 200 x 200 x 70 cm.

Počet osob

S velikostí vířivky souvisí, jak už bylo nastíněno v předešlém bodě, počet osob, pro které je vhodná. Často tato informace bývá v parametrech i uvedena.

Pro úplnost ještě dodejme, že běžně se tak na trhu objevují vířivky vhodné pro 2 až 6 osob, přičemž nejčastěji bývá mezi zákazníky obchodů poptávaná vířivka pro 4 osoby. Obecné pravidlo doporučuje vzít v potaz nejen běžný plánovaný „provoz“, ale také počítat s rezervou alespoň jednoho člověka navíc.

Slaná nebo sladká voda

Dokonce i ve vířivce si můžete dopřát slanou vodu. Pomůže vám k tomu zařízení, které se nazývá solinátor. Iluze dovolené v exotických končinách tak bude téměř dokonalá.

Takovéto řešení má však svá úskalí. Slaná voda může způsobovat rychlejší opotřebené jednotlivých součástí. Na druhou stranu vám ale usnadní život, neboť vodu ve vířivce nebudete muset čistit s pomocí chlóru. Slaná voda působí navíc blahodárně na pokožku.

Trysky

Pomyslné srdce vířivek zajišťující jejich hlavní funkci jsou trysky. Prakticky je můžeme rozlišit na dvě základní kategorie:

  • vzduchové trysky
  • hydromasážní trysky

Všechny modely mají trysky vzduchové. Důležitý je jednak jejich počet, ale i umístění. Běžně vířivky obsahují kolem 100-130 trysek, kvalitnější modely až 180. Zásadní také je, aby byly optimálně rozmístěny na všechny partie těla.

Dražší modely vířivek pak bývají osazeny i hydromasážními tryskami. Jejich úkolem je poskytnout opravdu intenzivní masáž. Proto jich ve vířivce může být i méně, úplně stačí například pouze 4.

Který typ filtrace je doporučen pro vířivky

K vířivkám se přidává obdobná filtrace, kterou můžete znát i z bazénů. Důležitá je pro zachování adekvátní kvality vody, a tedy z pohledu jistoty, že je koupel zdravotně nezávadná.

Vodu můžete i vyměnit. Filtrace je však z ekonomického hlediska nesporně výhodnější, jak už bylo řečeno, ve vířivce je jen v těch nejmenších provedeních obsaženo kolem 800 litrů vody.

Rozlišujeme tak typ filtru:

  • písková filtrace
  • kartušová filtrace

Zásadní rozdíl ve srovnání s bazény tkví zejména v tom, že u vířivek najdeme prakticky výhradně filtrace kartušové.

Kartušová filtrace obsahuje filtry z plastu a tvrdého savého papíru. Ty je potřeba udržovat. Kartuši je nezbytné minimálně 1x týdně v hlavní sezóně propláchnout. Filtr má většinou životnost jedné sezóny.

V bazénech se používá z důvodu vyšší účinnosti filtrace písková. Coby filtrační médium v nich slouží křemičitý písek, jímž protéká voda. Vířivku s pískovou filtrací však na tuzemském trhu z důvodu úspory nákladů najdete jen velmi výjimečně.

Finanční úspora generovaná pořízením levnější filtrace však může být menší než očekáváte. Vodu je kvůli méně účinnému filtru rozhodně zapotřebí čistit pravidelnými dávkami vhodné chemie, která také je pravidelným (a nezanedbatelným) výdajem.

Proč si dopřát domácí vířivku

Vířivka přináší příjemný prostor pro relaxaci po náročném dni. Preferujete-li odpočinek ve společnosti, k vám se do vířivky zaručeně vejde rodina nebo vaši přátelé. Můžete ji tak dokonce i proměnit ve zlatý hřeb zahradní party.

Ruku v ruce se zlepšením psychické kondice kráčí také několik zdravotních benefitů používání těchto zařízení. Jedná se zejména o rozšíření cév, zvýšení hladiny endorfinu v krvi, zvýšení koncentrace kyslíku, a tím i zlepšení krevního oběhu.

Na trhu existuje řada provedení, přičemž nafukovací vířivky patří k těm nejoblíbenějším. Snadno se připravují, zvládnete je do provozu nachystat už během 10 minut.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi