Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Mast na proleženiny – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Mast na proleženiny  – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Máte problémy s proleženinami a nevíte, kterou mast vybrat? Obsahují různé druhy účinných látek a také jsou vyrobeny z bylin, které pocházejí z horských oblastí, kde je zdravý vzduch a rostlinám se dobře daří. Masti na proleženiny hojí záněty a také působí protizánětlivě.

PořadíNázevCenaÚčinné látkyObasah balení
1.Popov Kostivalová mast119 Kčkostival50 ml
2.Konopný táta290 kčkonopí80 ml
3.Hemagel559 Kčkyslíkové radikály5 g
4.TENA Barrier Cream99 Kčvazelína150 ml
5.Uniderma zinkový krém124 Kčzinek200 ml

Zobrazit další produkty

Jak vybrat mast na proleženiny

Mastí na proleženiny je několik různých druhů. Zajímavé jsou bio masti s bylinkami. Obsahují konopí, kostival nebo další byliny. Jsou vyrobeny většinou z vazelíny či včelího vosku. Do mastí se přidávají také různé oleje, jojobový nebo vitamin E, který je prospěšný pro pokožku. Mast na proleženiny si můžete vybrat jak podle účinných látek, tak také ceny. Skvělá je konopná mast nebo kostivalová, účinná je také s koňským kaštanem. Můžete využít i masti s mátou, měsíčkem nebo heřmánkovou, která hojí i záněty pokožky.

Kostivalová mast

Kostivalová mast má regenerační účinky na svaly i pokožku. Působí antisepticky a antimikrobiálně. Prokrvuje a hojí bolavá místa. Má vliv na zlepšení proleženin i zánětlivých stavů. Působí regeneračně a je vhodný při rehabilitační léčbě.

Kostival lékařský je vytrvalá bylinka z čeledi brutnákovitých. Má červený až fialový květ, někdy růžový. Roste nejčastěji u břehů řek a potoků, ale také na okraji cest. Je to nenápadná rostlinka, která je v Česku hojně zastoupena. V léčitelství se využívá kořen, který je macerován k použití na bolavé klouby a kosti. Kostival obsahuje účinnou látku kafr, která chladí a tiší bolest. Je vhodná k regeneraci.

Konopný táta

Konopí je dnes hojně užíváno, jako všelék. Má regenerační a protizánětlivé vlastnosti. Působí proti bolestem a také příznivě na pokožku. Je účinné nejen na ekzémy, ale také na proleženiny. Působí rovněž na akné a drobná poranění pokožky. Na lupénku, opary, a pečuje o suchou podrážděnou pokožku.

Na vysušené ruce a kožní praskliny se hodí perfektně. Konopná mast s obsahem CBD je antiseptická, protizánětlivá a zklidňující. Hodí se na opruzeniny i jizvy, hojí i popáleniny, pohmožděniny a atopické kožní obtíže. Mast obsahuje lékařskou vazelínu.

Konopí má dobré účinky i zevně. Je používáno na uklidnění organismu a podporu zdraví a síly. Užívá se proti stresu a depresím. Chrání buňky a podporuje také chuť k jídlu.

Protizánětlivé masti a bylinky

Kaštan koňskýje hojně zastoupen v mastích proti proleženinám nebo protizánětlivým přípravkům. Je to klasický kaštan, jak jej známe v parcích, jírovec maďal. Léčí revma, ischias, bércové vředy, křečové žíly a trombózu. Snižuje otoky a chladí společně s přidaným kafrem svaly i klouby. Zpevňuje cévní stěny a působí proti revmatu.

O proleženiny je potřeba se pravidelně starat, nejen je potírat mastmi, ale také využít koupel. Nejlépe z odvaru z bylin, skvělá je měsíčková nebo heřmánková. Je dobré je mazat i éterickými oleji, jako je třezalkový, brutnákový nebo pupalkový. Pomůže i levandulový nebo olej z majoránky, či jejich směs.

Na proleženiny je skvělá i šalvěj, která má protizánětlivé účinky. Hojí poranění a působí příznivě na pokožku. Můžete ji použít jako mast nebo také odvar. Koupele v šalvěji ulevují od pocení a zabraňují zapaření pokožky. Proti zánětu je vhodná též mast ze smrkové pryskyřice, ta má silné antiseptické účinky, bývá smíšena se včelím voskem, který se také hodí na rány a záněty.

Měsíček lékařský a jeho krásné žluté květy je protizánětlivá rostlinka, která působí příznivě na pokožku. Má velkou schopnost hojení a je silné přírodní antibiotikum. Zabraňuje množení virů, bakterií a kvasinek. Zbavuje tělo volných radikálů a chrání buňky před poškozením. Léčí plísňová a ekzematická onemocnění.  

Léčba a prevence

Masti mívají základ z lanolinu, včelího vosku nebo také vazelíny. Ta se hodí na hojení pokožky. Je to ropný produkt, který má velký význam v lékařství. Působí protizánětlivě a vytváří na kůži ochranný film. Zjemňuje a regeneruje pokožku, chrání suchá místa a zklidňuje. Pro prevenci proleženin je potřeba používat antidekubitní pomůcky a také pacienta polohovat.

Lecitin je přírodní látka, která je běžně obsažena v buňkách. Působí pozitivně na pokožku, proti suchosti a svědění. Zaceluje šupinatou kůži a hojí záněty. Spolu s rostlinnými oleji je velmi účinný na proleženiny.

Hojivé jsou také přípravky s levandulí, která příjemně voní po levanduli. Působí antisepticky, má antibakteriální účinky. Podporuje hojení ekzematické pokožky. Působí regeneračně a chrání proti zánětu.

Svízelová mast zklidňuje pleť a působí pozitivně proti proleženinám. Hojí a ulevuje. Proti proleženinám můžete použít i parafinový zábal. Prohřívá tělo a ulevuje od bolestí kloubů i svalů. Při onemocnění je potřeba prevence, využijte antidekubitní sedáky nebo kruhy. Mělo by se měnit často ložní prádlo, tak aby nevznikal prostor pro množení bakterií. Existují antidekubitní matrace, které jsou vzorované tak, ať se neutvářejí proleženiny. Jsou pěnové nebo vzduchové. Můžete si pořídit i podložky nebo vyhřívací dečky.

Proti proleženinám vám pomůže také chytrá houba, která má hojivé účinky na kvasinky. Nanáší se v pravidelných intervalech a je potřeba ji rozpustit ve vodě.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi