Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Lepidlo na displej telefonu – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Lepidlo na displej telefonu  – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Používání informačních a komunikačních technologií se v posledních letech stalo nedílnou součástí našeho života a používáme je prakticky za jakékoliv situace. Proto se stále častěji stává, že potřebují větší údržbu, než tomu bývalo dříve. To je dáno jednak již zmíněnou intenzitou užívání, jednak technologickým pokrokem, který zásadně změnil vzhled a ovládání, a implicitně také odolnost zařízení. Mobilní technologie, tedy především mobilní telefony a tablety, jsou aktuálně řešeny tak, že hardware uživatelského rozhraní je tvořen dotykovou obrazovkou, jež se ovšem rychleji opotřebovává a vyžaduje speciální údržbu včetně občasné opravy nebo výměny – k tomuto účelu se využívá speciální lepidlo.

Poř.NázevCenaDoba tvrdnutíDoba zasycháníObjem balení
1.T7000 15ml99 Kč24 hod5 min15 ml
2.T9000 15ml119 Kč24 hod5 min15 ml
3.B7000 15ml119 Kč24 hod5 min15 ml
4.T-8000 – 50ml151 Kč24-72 hod5 min50 ml
5.Zhanlida B-700099 Kč24-48 hod6 min15 ml

Zobrazit další produkty

Jak vybrat lepidlo na displej telefonu

Cena jednotlivých druhů lepidel na displeje a další součásti mobilních telefonů a tabletů není příliš vysoká a řádově se pohybuje do několika stovek, přičemž obecně záleží na několika faktorech včetně objemu balení, báze lepidla či použitelnosti. Základní kritéria pro výběr vhodného typu lepidla by se měla být:

  1. Doba tvrdnutí – představuje celkovou dobu, za kterou lepidlo dosáhne své kompletní tvrdosti a umožňuje tak běžné používání zařízení. Minimální hodnota této doby bývá 24 hodin, může však dosahovat až 72 hodin (obvykle se délka tvrdnutí do ceny promítá nepřímou úměrou).
  2. Doba zasychání – představuje parametr charakterizující minimální dobu, po kterou musí být k sobě lepené povrchy přitlačeny, aby byl vytvořen dostatečně pevný spoj. Doba zasychání se pohybuje kolem 5 minut.
  3. Objem balení – na cenu má rovněž vliv objem balení lepidla. Standardně se prodávají lepidla o objemu 15 ml, které jsou výhodné pro občasná lepení a je nutné vždy počítat s omezenou životností. Výhodou jsou v tomto případě lepidla vhodná na různé druhy materiálů včetně displejů a plastových částí mobilního telefonu, která využijete kompletně, pokud je rozsah použití omezený a lepidlo nakupujete pouze pro opravy jednoho až dvou telefonů, rozhodně se nevyplatí nakupovat větší balení.

Další důležité parametry výběru lepidla na telefon

Vedle základních parametrů, které jsou navázány především na běžné používání lepidla je při výběru vhodného typu zohlednit ještě další aspekty, zahrnující především použitelnost a doprovodné vzhledové či aplikační vlastnosti. Zaměřit se tak můžete nejen na značku a cenu, ale také na technické charakteristiky či rozsah použití a aplikace.

Technické charakteristiky lepidla na displej

Z technických charakteristik lepidla vyplývá, jak se bude látka chovat za určitých podmínek a jakým způsobem se s ní má zacházet. Mezi technické parametry primárně patří:

  • báze – tedy hlavní nosná struktura lepicí hmoty, u těchto lepidel se jedná především o silikon nebo akrylát
  • barva – ta určuje, jak bude výsledná vytvrzená vrstva vypadat a specifikuje také rizika spojená s nesprávným nanášením, obecně se lepidla na displej vyrábí ve variantě bílé nebo čiré (po vytvrzení), lepidla bílé barvy jsou přitom obvykle levnější, jelikož při nesprávném nanesení nebo aplikaci většího množství mohou tvořit nevzhledné skvrny
  • odstraňování přebytků – při přitlačení pro zajištění správného zasychání může dojít (a obvykle také dochází) k přetoku lepidla po okrajích, zbytky by měly jít snadno mechanicky očistit, aby nebylo poznat, že bylo zařízení lepeno či aby nedošlo k poškození neporušených částí zařízení
  • tvrdost – výsledná tvrdost lepidla určuje předpokládanou pevnost vytvořeného spoje

Rozsah použití a aplikace

Přestože jsou technické charakteristiky lepidla důležité, jejich vliv na výběr není dostačující a při rozhodování o konkrétním produktu byste měli zvážit také další charakteristiky, které vyplývají nejen z technického řešení adhesiva, ale také ze způsobu, jakým je vyrobeno balení. V tomto případě je potřeba zvážit aplikační specifika celkového produktu, která zahrnují:

  • použitelnost pro různé materiály – přestože se jedná o lepidla primárně určeno na displeje telefonů a tabletů (jak to mívají produkty uvedené v popisku), lze s nimi standardně lepit řadu další materiálů včetně skla, keramiky, celého spektra plastů, dřeva, textilu a dalších. Velký rozsah lepidla ovšem někdy může být na škodu, jelikož nemusí mít v konečném důsledku takovou přídržnost mezi displejem a krytem jako lepidlo specializované, na druhou stranu je širší využití výhodou, pokud chcete produkt používat více univerzálně
  • způsob nanášení – řada balení je vybavena speciálním dávkovačem, který umožňuje přesné nanášení potřebného množství a je upraven tak, aby chránil lepidlo uvnitř a prodlužoval tak jeho životnost
  • podmínky skladování – rovněž souvisí především s provedením a možností uzavření balení, parciálně pak se samotným technologickým řešením adhesiva
  • aplikační teplota – udává podmínky, při nichž má lepidlo optimální vlastnosti a dosahuje stanovených hodnost doby zasychání a vytvrzení, aplikační teplota by měla být vždy splněna

Mezi další charakteristiky pak lze zařadit například viskozitu či obsah pevných částic, které specifikují snadnost aplikace, smáčení lepeného povrchu apod.

Alternativa lepidla na displej

Kromě tekutých lepidel, která vyžadují určitou dávku šikovnosti při nanášení, lze alternativně využít také oboustranných lepicích pásku, jež sice eliminují nutnost přesného dávkování a následného ošetřování, neposkytují však dostatečnou přilnavost a dlouhodobou kvalitu spoje, a mohou být o něco dražší, pokud se aplikace přepočte na velikost lepeného povrchu.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi