Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

LNB Konvertory – Srovnání nejlepších a jak vybrat

LNB Konvertory  – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Vlastníte televizi a satelit? V tom případě bude potřeba sehnat i kvalitní LNB konvertor. Jedná se o malou součástku, která stojí za kvalitním signálem z vašeho přijímače. Satelitní konvertor se mnohdy označuje jako LNB a jedná se o součástku umístěnou v ohnisku parabolické antény. 

LNB (low noise block) konvertor se stará o příjem signálu z družice, ale také o jeho zesílení a převod na nižší kmitočet, jinými slovy frekvenci. Signál se konvertuje pomocí koaxiálního kabelu a přivádí se do satelitního přijímače. Přijímač signál dále zpracovává. 

Konvertovaný signál dále můžete převádět i přes obyčejný a levný koaxiální kabel. Nepotřebujete tedy drahý kabel určený pro nekonvertovaný signál.

PořadíNázev produktuOrientační cenaPočet výstupůLNB typŠumové čísloDalší informace
1.DI-WAY LNB MONOBLOCK TWIN 0,1dB 4,3st WHITE LEOPARD LINE600Kč2twin0,1 dBPozlacené konektory, mrazuvzdorný, UV odolný, podpora 4K Ultra HD.
2.Mascom Monoblok LNB-MCM4S01HD330Kč1single0,2 dBKonvertor je přesně optimalizovaný pro příjem družice Astra3 (23,5°) a Astra1 (19,2°).
3.TESLA quad LNB konvertor TL-400 s LTE filtrem LNBTEQD001400Kč4quad0,1 dBLNB je vybaveno filtrem 4G/LTE, který potlačí rušivé vlivy na výstupní frekvenci. Vhodný pro paraboly jakéhokoliv průměru.
4.Inverto Black Ultra Single HGLN 40 mm LNBINSNUL0 0,2dB350Kč1single0,2 dBKonvertor je připraven k příjmu s vysokým rozlišením (FULL HD, ULTRA HD).
5.Zircon Monoblock Quad M-0443 Slim line Skylink710 Kč4quad0,2 dBExkluzivní Slim provedení – poloviční hmotnost proti běžným monoblokům. Nezatěžuje nadměrně parabolu – lépe se montuje.

Zobrazit další produkty

Jak vybrat LNB konvertor

Při výběru vhodného konvertoru budete potřebovat zvolit správný model, který bude kompatibilní s druhem přijímačů, které využíváte. Zohlednit musíte také počet přijímačů. Dále si všímejte šumového čísla, druhu přijímaného pásma i materiálu konvertoru. 

  • Analogový, digitální, nebo univerzální konvertor – LNB konvertory jsou tvořeny buď pro analogové, digitální, nebo obé použití. Parametr je velmi důležitý pro správný výběr produktu. 
  • Typy digitálních i univerzálních konvertorů – Typy se odvozují od počtu přijímačů, které budete využívat. Naleznete zde LNB konvertory s označením single, twin, quad, quatro a octo. Potřebovat budete také multifeedy a DiSEqC přepínač. 
  • Dělení konvertorů podle přijímaných pásem – Zde se konvertory dále dělí podle toho, jaký frekvenční rozsah přijímají. Existuje LNB konvertor s příjmem v Ku band, S band a C band. Příjem Ku band je vhodný pro Evropu. 
  • Šumové číslo konvertoru – Kvalitní přístroje by měly mít rozsah hranice šumu 0,1 až 0,3 dB. Starší konvertory mají tyto hodnoty bohužel vyšší. 

Analogový, digitální, nebo univerzální konvertor

Na štítku každého produktu je uvedeno, zda se jedná o konvertor pro analogové, digitální, nebo obojí použití. V dřívější době se do ohniska satelitní antény umístil analogový LNB konvertor, dnes se již používá univerzální nebo digitální. 

Při výběru je nutné se ujistit, že skutečně kupujete digitální nebo univerzální konvertor. V nespecializovaných obchodech totiž stále mají v prodeji analogové přístroje. Na starším kompletu budete mít doma zřejmě také starší, tudíž analogový konvertor. Řiďte se informacemi uvedenými na štítku výrobku. Nesprávná volba konvertoru vede k nefunkčnosti přístroje. 

  • Analogové LNB konvertory se používaly dříve. 
  • V současné době se používají digitální nebo univerzální LNB konvertory.

Typy digitálních i univerzálních konvertorů

Univerzální i digitální konvertory se dále dělí na single, twin, quad, quatro a octo. Vždy je důležité, jaký počet přijímačů budete využívat. Existuje také multifeed, se kterým se možnosti ještě zvyšují. 

Multipřepínače a quatro konvertory budete potřebovat pro instalaci například v panelovém domě. 

  • Single konvertory mají pouze jediný výstup a jsou určeny pro jeden jediný přijímač. Jeden satelit tedy bude dodávat signál pouze jednomu přijímači. 
  • Twin konvertory disponují dvěma výstupy. Zde je tedy možné pro jeden satelit využít dva přijímače. Každý z výstupů se přitom chová jako zcela samostatný LNB konvertor, takže si na každém přijímači nastavíte libovolnou kombinaci pásma, frekvence i polarizace. 
  • Quad a octo konvertory můžete použít i pro vícetunerové přijímače. Zde je důležité uvést, že quad LNB konvertory disponují čtyřmi výstupy a jsou tedy určeny pro čtyři nebo méně přijímačů. Octo konvertor se bude hodit až pro osm přijímačů. 
  • Quatro konvertory disponují čtyřmi výstupy. Dva z nich jsou určeny pro vertikální polarizaci, dva pro horizontální polarizaci. Tyto konvertory nebudou sloužit k přímému propojení přijímačů, ale k propojení pomocí multipřepínače. Tyto konvertory tedy bude potřebovat například instalace v panelovém domě.

Multifeed je přídavný držák na LNB konvertory, a když máme více LNB konvertorů, budeme jej nezbytně potřebovat. Přejete si zachytit signál ze dvou až tří satelitů najednou? Budete potřebovat multifeed a nainstalovat si další konvertor. Výstupy následně propojíte pomocí DiSEqC přepínače. Multifeedy existují v závislosti na počtu použitých konvertorů a naleznete multifeedy pro dva, tři, čtyři, nebo i více LNB konvertorů. 

DiSEqC přepínač je zařízení, které se stará o vysílání obousměrného signálu v rámci koaxiálního kabelu. Právě tento přepínač velí jednotlivým LNB konvertorům. Díky přepínači tak snadno propojíte až osm konvertorů. Když tedy máme DiSEqC přepínač, k přijímači bude stačit připojit jen jeden nebo dva koaxiální kabely i v případě, že máme několik LNB konvertorů. 

Multipřepínač je speciální zařízení, které se postará o distribuci pozemních signálů rovnou do koncového multipřepínače. Signál je veden i kombinován přes jeden jediný koaxiální kabel. Pro správný výběr multipřepínače je nutné znát počet satelitů i uživatelů a počet LNB konvertorů, které budete při instalaci používat. 

  • LNB konvertory mohou být univerzální, analogové, nebo digitální. 
  • Univerzální a digitální konvertory se dále dělí na single, twin, quad, quatro a octo. Rozhodující je počet přijímačů, které budeme používat. 
  • Multifeed zvyšuje možnosti použití konvertorů. 
  • Multipřepínače a quatro konvertory potřebujeme pro instalaci mnoha přijímačů, například v panelovém domě. 

Dělení konvertorů podle přijímaných pásem

Další atribut, který vás bude zajímat, je frekvenční rozsah toho, co dokáží přijímat. Existuje LNB konvertor s příjmem v Ku band, S band a C band. 

Typ LNB konvertoruFrekvenční rozsahPoužití v Evropě
LNB a příjem Ku band10,7 až 12,5 GHzano
LNB a příjem S bandokolo 2,5 GHzvětšinou ne
LNB a příjem C bandokolo 4 GHzvětšinou ne
  • LNB a příjem Ku band má rozsah frekvencí od 10,7 do 12,5 GHz. Tento příjem je rozšířený v Evropě. Následně se konvertuje frekvence do pásma s frekvencí 950 – 2150 MHz. V tomto rozsahu se využívají dvě pásma. Abychom byli schopni využít obě dvě, přijímač mezi nimi musí přepínat, a to díky 22 kHz signálu. Vysílání probíhá ve dvou polarizacích. LNB konvertor je napájen ze satelitního přijímače a ovládá jej stejnosměrné napětí. 

Pro jeden výstup takového konvertoru není možné připojit několik satelitních přijímačů. Fungovaly by totiž pouze ty programy, které jsou přijímány ze stejného satelitu a mají také stejné pásmo i polaritu. 

  • LNB a příjem S band má frekvenční rozsah okolo 2,5 GHz a používá se například v USA. Pokud si tedy objednáte LNB konvertor například ze zahraniční zásilkové služby a zvolíte tento typ, v našich končinách jej neužijete. 
  • LNB a příjem C band má frekvenční rozsah okolo 4 GHz a využívá se také například v Americe, ale také v jiných oblastech světa. Pro naše přístroje je proto nepoužitelný. 
  • Frekvenční rozsah LNB konvertorů se dělí na konvertory s příjmem v Ku band, S band a C band. 

Šumové číslo konvertoru

V současné době by již měly mít všechny moderní konvertory rozsah šumového čísla mezi 0,1 až 0,3 dB. Šumové číslo je poměr signálu a šumu a mělo by vždy být co možná nejnižší. Pokud sledujete Astru nebo Hotbird, mohou vám stačit také LNB konvertory s šumovým číslek okolo 0,5 dB. 

Hůře dostupné satelity, jako je například Niles, potřebují LNB konvertor s co možná nejnižším šumovým číslem. Rozdíl mezi 0,3 dB a 0,5 dB se totiž v celkovém projevu může odrazit i na deseti procentech kvality celkového signálu. Vyšší šumové číslo tedy znamená nižší kvalitu signálu. 

  • Šumové číslo by mělo být v rozmezí 0,1 až 0,3 dB.
  • Šumové číslo vyjadřuje poměr signálu a šumu.

Nejčastější dotazy k LNB konvertorům

Jak vybrat LNB konvertor?

Při výběru LNB konvertoru budete potřebovat zjistit, zda se jedná o analogový, digitální, nebo o univerzální konvertor. Dále si vyberte pro kolik přijímačů budete konvertor potřebovat. Budete potřebovat single, twin, quad, quatro nebo octo konvertor? Roli hraje také dělení konvertorů dle přijímaných pásem. Všímejte si i šumového čísla konvertoru. 

Jaké šumové číslo je vhodné zvolit? 

Šumové číslo LNB konvertoru určuje, v jaké kvalitě bude přijímaný signál. Moderní konvertory mívají šumová čísla od 0,1 do 0,3 dB. V případě snadno dostupných satelitů, jako je Astra nebo Hotbird, může být šumové číslo až 0,5 dB. Hůře dostupné satelity, jako je například Niles, potřebují co nejnižší šumové číslo, aby byla zachována kvalita signálu. 

Jaký typ LNB konvertoru zvolit?

Typ určuje počet televizních přijímačů, na které je možné poslat signál z jednoho LNB konvertoru. Single posílá signál na jeden televizní přijímač, twin na dva, quad na čtyři a octo na osm. Pro více přijímačů, například do panelového domu, je potřeba mít multipřepínač a quatro konvertory. 

Jak se vám líbil náš článek?