Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Krokoměr na ruku pro seniory – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Krokoměr na ruku pro seniory  – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Jednou z nejlepších věcí, které můžeme pro své rodiče nebo prarodiče v seniorském věku udělat, je pokusit se je motivovat k vhodné fyzické aktivitě. Pohyb a obecně aktivní život je pro seniory totiž nesmírně důležitý a značně zlepšuje jejich celkový fyzický i psychický stav. Jednou z cest, jak toho docílit, je pořízení krokoměru. Ten totiž může představovat právě takovou motivaci.

PořadíNázevCenaCo měříNastavení délky kroku
1.Xiaomi Smart Band 71 299 KčVzdálenost, kroky, spotřebovaná energieMonitoring spánku, notifikace zpráv a hovorů, fitness funkce
2.Huawei Band 6 Graphite Black999 KčVzdálenost, kroky, spotřebovaná energie, úroveň regeneraceMonitoring spánku, notifikace zpráv a hovorů, dechová cvičení
3.Samsung Galaxy Fit2 černý1 169 KčVzdálenost, kroky, výpočet kaloriíNotifikace zpráv a hovorů, pitný režim, monitoring spánku
4.Xiaomi Mi Band 5609 KčVzdálenost, kroky, spotřebovaná energie, tempoMonitoring spánku, notifikace zpráv a hovorů, připomenutí pohybu
5.Xiaomi Redmi Smart Band Pro1 179 KčVzdálenost, kroky, spotřebovaná energieMonitoring spánku, dechová cvičení, Upozornění na srdeční problémy

Zobrazit další produkty

Jak vybrat nejvhodnější krokoměr pro seniory

Jak tomu obvykle bývá, jednoznačná odpověď na otázku tohoto typu neexistuje. Každý člověk má jiné požadavky, potřeby i možnosti. Stejně jako neexistuje jeden jediný nejlepší krokoměr pro mladé, není ani nejlepší krokoměr pro všechny seniory. Přesto lze ale zdůraznit několik parametrů, na které je třeba klást při výběru krokoměru pro seniory největší důraz.

Za první důležitý parametr lze považovat způsob jeho nošení. Existují totiž např. krokoměry, které lze nosit v batohu. Tou nejklasičtější podobou, která je pro seniory obecně nejvhodnější, jsou krokoměry na ruku. Člověk je bude mít při tomto způsobu nošení vždy po ruce a může tak kdykoliv využívat i jejich další funkce. Právě podle nich se krokoměry budou také vybírat.

1. Krokoměr a jeho funkce

Pod pojmem krokoměr na ruku si je v dnešní době potřeba představit zařízení, pro které je vhodnější pojmenování chytrý náramek. Funkcí, které tyto náramky mají, je totiž vždy mnohem více a neomezují se na prosté počítání kroků a ušlé vzdálenosti. Ne každý ale samozřejmě využije vše. Nejen u seniorů tak může být v některých případech přemíra funkcí zbytečná, anebo dokonce spíše na škodu. Čím více funkcí, tím složitější může být ovládání.

Na druhou stranu, pro seniory mohou být velice užitečné i některé vyloženě pokročilé funkce. Je proto na místě zamyslet se nad tím, co konkrétní senior skutečně využije. Kromě základního počítadla kroků a vzdálenosti by měl krokoměr pro seniory umožnit i nastavování cílů, která má velký motivační účinek.

Propojení s telefonem a notifikace hovorů či zpráv mohou být také užitečné, neboť umožní seniorům být „na příjmu“ i během procházek, aniž by museli vytahovat telefon z batohu pokaždé, když se budou chtít podívat, zda jste jim třeba nevolali. Technicky založení senioři jistě ocení i možnost „hrát“ si s funkcemi jako je monitoring spánku, kontrola srdeční činnosti apod.

2. Výdrž baterie

Nutnost připojovat neustále elektronické zařízení k nabíječce je otravná pro každého. Krokoměry s vysokou výdrží baterie ocení opravdu každý, seniory samozřejmě nevyjímaje. Krokoměry patří obecně k zařízením s nižší spotřebou a jejich výdrž na jedno nabití se nezřídka počítá spíše na týdny než dny, přesto je ale příjemné, pokud člověk nemusí na jeho nabíjení myslet příliš často. Fakt, že senior zapomene zkontrolovat před procházkou stav baterie tak většinou nebude nijak vadit. A koneckonců, zapomínání na nabití není ani zdaleka pouze problémem seniorů.

3. Kvalita displeje

Čitelnost údajů na displeji bývá pro seniory jedním z nejdůležitějších parametrů. Vliv na ní má jak velikost displeje, tak jeho kvalita. Je třeba, aby byl displej jasný a měl velký barevný rozsah tak, aby byly údaje čitelné i v případě, že venku svítí slunce. Pro večerní procházky je zase užitečné podsvícení displeje.

Je proto vhodné vyhnout se levným monochromatickým displejům a spíše si připlatit za kvalitnější zařízení. Nejvyšší kvalitu nabízí v tomto ohledu OLED displeje. U seniorů se opravdu nevyplatí na displeji šetřit, protože špatná čitelnost jim může de-facto zabránit v používání přístroje.

Proč kupovat krokoměr?

Pohyb je pro člověka nesmírně důležitý bez ohledu na věk. Forem pohybu je přitom nespočet, od běhu, plavání nebo lyžování přes posilování až po nejrůznější kolektivní sporty. Člověk v mladém věku si z těchto podob fyzické aktivity samozřejmě může vybrat prakticky jakoukoliv. V případě seniorů to ale tak jednoduché není, neboť ti musí na svůj věk a celkovou kondici přece jen brát ohled. Ideální formou pohybu je pro ně proto chůze.

Obyčejná chůze je pro lidské tělo jedním z nejpřirozenějších způsobů pohybu. Při chůzi člověk zapojuje prakticky všechny svaly a tím je nenásilnou formou udržuje a posiluje. Díky tomu dochází ke zpevňování těla. Současně je při chůzi posilován kardiovaskulární systém a člověk si udržuje správnou tělesnou hmotnost.

To vše je pro seniory nesmírně důležité a mnozí z nich se chůzi věnují velmi intenzivně, vyrážejí na dlouhé procházky a výlety. Ne vždy je ale snadné najít tu správnou motivaci. Ta se hledá o poznání lépe, pokud mají na ruce krokoměr. Díky němu budou mít dokonalý přehled o tom kolik toho přes den nachodili a sami budou chtít své dosavadní výkony překonávat.

Výsledkem bude zdravější životní styl a aktivní život, tedy přesně to, co pro ně chceme. Množství seniorů, kteří již krokoměry denně používají potom boří zažité mýty o tom, jak se starší lidé příliš netykají s moderními technologiemi. Opak bývá často pravdou. Krokoměr se pro seniory stane doslova „parťákem“, se kterým budou rádi vyrážet na kratší i delší procházky.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi