Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Elektrická pilka na větve – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Elektrická pilka na větve – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Pilka na větve, resp. tzv. vyvětvovací pilka je nářadí určené k prořezávání stromů. Jejím hlavním specifikem je především dosah a variabilní použití do různých výšek, společně s technologií, která takovou činnost umožňuje. Pokud máte ovocný sad nebo na zahradě stromky, tento typ nářadí při jejich údržbě i dalším zpracování větví rozhodně oceníte.

PořadíZnačkaCenaPříkonDosahHmotnost
1.Black & Decker GK10002 415 Kč550 Wruční (použití ze žebříku)3 kg
2.Black & Decker PS75252 490 Kč800 W4 m3,8 kg
3.Powermat PM-EPW-10002 350 Kč1000 W2,4 m3,8 kg
4.Güde GAK 710 T2 660 Kč710 W2,9 m5,43 kg
5.KRAFT&DELE KD52602 390 Kč750 W2,4 m4,5 kg

Zobrazit další produkty

Jak vybrat elektrickou pilku na větve

Obdobně jako u jiných elektrických spotřebičů i u vyvětvovací pilky je důležité se při výběru zaměřit na několik specifických vlastností, které definují její provoz a možnosti použití. Jelikož se jedná v podstatě o jednoúčelové zařízení, je v tomto směrů volba orientovaná především na typický způsob použití. Pilku lze standardně užívat ze země nebo ze žebříku, což určuje její základní řešení. Pilky používané ze žebříku (případně ze závěsu) nejsou zpravidla vybaveny prodlouženým ramenem nebo teleskopickým systémem, kterým disponují pilky pro použití ze země. Teleskopický systém představuje pohodlnější variantu a zvyšuje tak celkový dosah i v případě použití ze žebříku. V rámci primární selekce je vhodné zvažovat tyto parametry:

Příkon

Určuje základní specifika provozu pilky, a to jednak rychlost, s jakou provede řez větve o daném průměru, jednak typickou spotřebu energie během provozu. Příkon jednotlivých typů elektrických vyvětvovacích pilek se pohybuje v rozmezí od přibližně 500 do 1000 W, jedná se tedy zpravidla o zařízení s velmi podobnými charakteristikami napříč spektrem značek a modelů.

Dosah

Tento parametr je velmi důležitý s ohledem na způsob použití. Pilky s krátkým dosahem pro ruční použití ze žebříku disponují dosahem prakticky pouze na délku svého těla s lištou a řetězem, pilky s teleskopickým systémem pak umožňují zvýšení dosahu až na tři či čtyři metry (celkový dosah je pak součtem délky teleskopického ramena a délky těla pilky). Výhodou teleskopického ramena je pak opatření systémem pro vzdálené ovládání, a také možnost osazení prvků umožňujících náklon hlavy pilky do potřebného úhlu.

Hmotnost

Hlavním parametrem, který je spojen s manipulovatelností s pilkou, je její hmotnost. V tomto případě obecně platí, že čím nižší je hmotnost pilky, tím snadněji se vám s ní bud manipulovat, zejména pokud využíváte teleskopického systému vyžadujícího namíření lišty pily na správné místo. Hmotnosti jednotlivých modelů zařízení se ovšem rovněž pohybují prakticky na jedné hladině, a to kolem 4 kg.

Výběr elektrické vyvětvovací pilky není příliš složitý, jelikož modely, jež jsou na trhu k dostání, se mezi sebou liší především s ohledem na dodatečné funkce. Jejich výkon, spotřeba a další provozní vlastnosti jsou velmi podobné.

Co dále zohlednit při výběru elektrické pilky na větve

Produkty od různých výrobců využívají zpravidla stejné principy, lišit se tak mohou v provedení technickém nebo designovém, případně pak v dalších vlastnostech ovlivňujících především možnosti použití, životnost dílů či celkovou odolnost řešení.

Technické parametry vyvětvovací pilky

Elektrické vyvětvovací pilky jsou tvořeny několika základními komponenty, které určují zejména rychlost jejich provozu, a tedy i konečný výkon (odřezaných či nadělených větví). Prvním z navazujících technických parametrů je tak výkon elektrický (odvozený od příkonu zařízení) a výkon množstevní – tedy množství uřezaných větví daného typu a průměru. Druhý ze zmíněných parametrů výrobci obvykle neuvádí, lze se tedy orientovat podle výkonu/příkonu, který určuje sílu a rychlost řezání. Mezi další technické parametry, které určují provozní specifika pilky, lze zařadit:

  • délku lišty a průměr pro řezání – určují maximální průměr větve, který je možné pomocí pilky seříznout
  • rychlost řetězu – specifikuje v podstatě výkon zařízení s ohledem na čas potřebný k odřezání konkrétní větve
  • třída krytí – udává možnosti využití v prašném nebo vlhkém prostředí
  • délka kabelu – je důležitým parametrem, který je potřeba zohlednit při řešení napájení a částečně limituje dosah zařízení

Mezi další technické parametry lze pak zařadit charakteristiky řetězu či lišty.

Design a uživatelské vlastnosti

Uživatelské vlastnosti určují především komfort používání. Vedle klasických charakteristik, které zahrnují především míru hlučnosti či vibrací, jež pilka při provozu generuje zejména možnosti ovládání, a to zvláště při teleskopickém provedení. V tomto směru byste se měli orientovat také podle toho, zda zařízení disponuje:

  • brzdou – snadno dostupnou ruční brzdou a automatickým bezpečnostním vypínačem
  • variabilním naklápěním hlavy – pro snadnější dostupnost větví v hustých korunách nebo na větší vzdálenost
  • ochranné krytí

Posledním zásadním parametrem při výběru elektrické vyvětvovací pilky je design, a to především z pohledu ergonomie související s celkovými rozměry a tvarováním pilky. Design těchto zařízení ovšem nebývá příliš odlišný, je to právě konečná funkcionalita a výkon, co od sebe jednotlivé modely odlišuje. Volba optimálního produktu tak může být vedena částečně s ohledem na cenu, jelikož jsou ovšem cenová hladina i výkonnostní parametry tohoto typu produktu napříč značkami prakticky shodné, bývají definujícími prvky právě ergonomie a pak bezpečnost použití.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi