Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Nejlepší kuchyňské roboty dle testů a recenzí 2024

Nejlepší kuchyňské roboty dle testů a recenzí 2024

Pro každou moderní ženu (a šikovného muže) je nepostradatelným pomocníkem v kuchyni kuchyňský robot. Hlavní výhoda těchto sofitiskovaných strojů spočívá v tom, že v sobě skrývají mnoho různých funkcí. Při výběru robota se zaměřte zejména na pestrost těchto funkcí a na jeho rozměry. Nezapomeňte také na kontrolu parametrů na energetickém štítku. V neposlední řadě by měla být k robotu dodána odpovídající sada doplňků a nástavců.

Jaký kuchyňský robot vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Vítěz srovnání

Nejlepší poměr cena/výkon

Přijatelná varianta za nízkou cenu

Hodnocení

95 %

91 %

84 %

Název

 ETA VITAL II 0028 90092

G21 Promesso

Sencor STM 6350WH

Vzhled

Cena

17 000 Kč

8 500 Kč

5 000 Kč

Klady

 Všestrannost
Kvalitní celokovové provedení
Záruka na 10 let
Silný motor
Bezpečnostní doplňky

 Silná kovová konstrukce
Výkonný motor
Snadná výměna nástavců
Nižší hmotnost
Velmi bohaté příslušenství

 Hodně rychlostních stupňů
Dostatečně silný motor
Rychlé sestavení
LED osvětlení

Zápory

 Vyšší cena
Méně rychlostních stupňů
Vysoká hmotnost

 Menší variabilita
Absence odštavňovače

 Méně funkcí
Menší objem mísy
Horší stabilita
Vyšší hmotnost

Materiál

Kov

Kov

Kov

Příkon (W)

1 200

1 500

1 000

Hmotnost (kg)

14,36

8,7

9,6

Typ konstrukce

Kitchen machine

Kitchen machine

Kitchen machine

Doplňkové funkce a vybavení

Ano

Ano

Ano

Objem mísy (l)

5,5

5,5

4,5

Počet rychlostí

6

6

8

Systém míchání

Planetární

Planetární

Planetární

Délka napájecího kabelu (m)

1,35

1,2

1


Obrázek k recenzi produktu ETA VITAL II 0028 90092
Recenze ETA VITAL II 0028 90092

Kuchyňský robot ETA VITAL II 0028 90092 zaujme především kvalitním celokovovým zpracováním a dlouholetou zárukou (na 10 let). Disponuje úžasnou variabilitou a snoubí v sobě nejrůznější funkce – kromě těch základních totiž zvládá i mletí masa, lisování citrusů, odšťavňování ovoce a krájení zeleniny a bylinek.

Robot je vyveden v celokovovém provedení včetně mísy. Kapacita mísy činí 5.5 l, což je dostatečný objem pro přípravu jídla průměrné rodiny s dětmi. Ideální výše příkonu 1 200 W ve spojení se silným motorem činí z tohoto přístroje výborného pomocníka do kuchyně, který si poradí s přípravou i velmi tuhých těst. Planetární systém míchání zajišťuje kvalitní odvedení práce. Disponuje mnoha doplňkovými funkcemi, mezi které patří bezpečnostní vybavení (protiskluzové nožičky, pojistka proti přehřátí, systém výkyvného ramene), plynulá regulace rychlosti a bohaté příslušenství (mlýnek na maso, nástavce na výrobu uzenin, hák na zpracování bezlepkového těsta).

Uživatelé tohoto robota si pochvalují především jeho praktičnost, multifunkčnost a rychlost, se kterou odvádí práci. Dále zaujal i krásným designen a jednoduchostí, s jakou ho lze obsluhovat.

Za tento model si sice připlatíte, ale získáte neuvěřitelně šikovného pomocníka, který si v kuchyni poradí s přípravou téměř všech pokrmů. Za zmínku stojí také to, že v základní výbavě získáte s robotem velké množství nástavců a doplňků, které si tak nemusíte dokupovat později.

Orientační cena: 17 000 Kč


Obrázek k recenzi produktu G21 Promesso
Recenze G21 Promesso

Model G21 Promesso přináší na trh s kuchyňskými roboty spojení vysoké kvality za velmi slušnou cenu. Na tomto robotu si všimnete především kvalitního provedení z nerezi a velmi bohatého příslušenství. Tento robot značky G21 si poradí se základním zpracováním většiny potravin.

Tělo robota je vyrobeno čistě z kovu. Oceníte na něm bohaté příslušenství, neboť kromě mnoha nástavců a metel má v základní výbavě dvě mísy – skleněnou a kovovou. Samozřejmostí jsou bezpečnostní prvky, planetární systém míchání a ideální délka napájecího kabelu (1.2 m). Má nižší hmotnost, tudíž se při manipulaci s ním nesedřete. S příkonem 1 500 W se řadí mezi absolutní špičku. Délka záruky činí 4 roky.

Reakce na tento robot jsou v drtivé většině velmi pochvalné. Zákazníci oceňují jeho kvalitní provedení, pestré příslušenství, možnost zadělávání tuhých těst a právě skvělý poměr cena vs výkon.

Za cenu pohybující se okolo 8 tisíc korun je robot G21 Promesso velkou výhrou. Pro běžné hospodyňky se jedná o nadprůměrně kvalitní a výkonný spotřebič, který oslní velkým množstvím doplňků. Nevýhodou je absence lisu na citrusy, nad kterou ale můžeme přimhouřit oči, neboť tato funkce nebývá u kuchyňských robotů standardem.

Orientační cena: 8 500 Kč


Obrázek k recenzi produktu Sencor STM 6350WH
Recenze Sencor STM 6350WH

Robot Sencor STM 6350WH ocení méně nároční uživatelé, kteří si ale pravidelně rádi připravují chutné jídlo. Přístroj poskytuje optimální výběr funkcí pro běžného amatérského kuchaře. Sympatické je jeho celokovové provedení a odolná kostra.

Tento robot značky Sencor nabízí poměrně slušně odvedenou práci za přijatelnou cenu. S příkonem 1 000 W zvládne zadělat těsto i rozmixovat tvrdší potraviny do krémové konzistence. Mezi příjemná překvapení, kterými vás potěší, patří 8 rychlostních stupňů, mlýnek na maso a LED osvětlení u hlavice, díky kterému si můžete posvítit na suroviny. Vybavení dále zahrnuje základní metly, odolnou nádobu z varného skla, nástavec na výrobu klobás a tvořítko na cukroví. Objem mísy ale činí pouze 4.5 l a můžete v něm tudíž zadělat jen omezené množství těsta.

Většina zákazníků si tento produkt pochvalovala pro jednoduché ovládání, bytelnost a dobré základní vybavení. Objevilo se ale také několik negativních hodnocení výkonu, který se může jevit při zpracování určitých potravin a těst jako nedostatečný. Někteří zákazníci také zaznamenali, že přístroj není při spuštění vysokého výkonu příliš stabilní a má tendenci poskakovat.

Sencor vyvinul robota, který by se dal zařadit do takové lepší střední třídy. Určitě není vhodný pro profesionály a velmi vášnivé kuchtíky. Hospodyňce s průměrným očekáváním by ale mohl vyhovovat. Musíte oželet, že si v něm nejspíš nepřipravíte velké množství kynutého těsta a není vybaven lisem na citrusy.

Orientační cena: 5 000 Kč



Jak vybrat kuchyňského robota

V dnešní době není výběr kuchyňského robota jednoduchým úkolem. Protože se obvykle jedná o dražší spotřebič, byla by škoda, kdybyste ho nakonec kvůli špatné volbě při nákupu vůbec nevyužívali. Na trhu existuje celá řada modelů a každý umí něco jiného. Krouhání, strouhání, hnětení těsta, odšťavňování, lisování citrusů, mixování, mletí masa či šlehání bílků. To je jen stručná řada funkcí, kterými se umí moderní roboty chlubit.

Kuchyňský robot bývá obvykle těžší a větší než tyčové mixéry nebo ruční šlehače. Musíte si proto pro něj vyhradit speciální místo na kuchyňské lince. Získáte v něm ale univerzálního pomocníka, který v sobě kombinuje vlastnosti hned několika spotřebičů najednou. Ve finále tak nákupem dražšího robota ušetříte, protože si nemusíte pořizovat celou řadu mixérů a šlehačů najednou. Zvláštní skupinu představují tzn. food processory, roboty zaměřené na tvorbu smoothie.

Při pohledu na energetický štítek nezapomeňte vždy zkontrolovat příkon a výkon. Dalšími důležitými parametry jsou rychlostní stupně a ovládání. To určuje, jak moc bude robot výkonný a efektivní při své práci. Velikost robota a objem mísy jsou také důležité, protože podle toho můžete odhadnout, jaké množství potravin dokáže najednou zpracovat.

Jak vybrat kuchyňského robota stručně:

  • Ujasněte si, co od robota očekáváte – pro odpovídající volbu modelu musíte vědět, k čemu budete stroj primárně využívat (šlehač, hnětač, krouhač atd.).
  • Musíte vědět, jak často a pro kolik osob budete jídlo připravovat – podle toho zvolíte i vyhovující velikost robota a objem mísy.
  • Základní energetické parametry – kontrola výkonu a rychlostních stupňů je nezbytná.
  • Prostor na kuchyňské lince – do malé kuchyně se bude hodit skladnější robot.
  • Výběr doplňků – pokud více experimentujete a často zkoušíte nové recepty, uplatníte pestrý výběr různých nástavců.

Jaký druh robota vybrat?

Kuchyňské roboty můžeme rozdělit do dvou základních skupin podle typu konstrukce a podle toho, kde mají umístěný pohon. Roboty se sklopným ramenem představují dominantnější skupinu, do níž se řadí většina spotřebičů. Na sklopné rameno můžete připevnit nejrůznější nástavce a připravovat tak celou řadu pokrmů. Disponují také větším objemem mísy, tudíž je oceníte při přípravě jídla pro velkou rodinu.

Food processory mají pohon umístěný zespodu. Míchací nádoba je zevnitř vybavena pohyblivou osou, do které se nasazují nástavce. Proto je následné čištění přístroje poněkud náročnější. Najdete u nich ale více funkcí v i té nejzákladnější výbavě (strouhání brambor, sýra, sekání bylinek najemno aj.). Modely v cenově vyšší kategorii umí vyrábět džusy, hladká smoothie i nasekat led na ledovou tříšť.

Typ robotaPozitivní vlastnosti a výhodyNevýhody
Se sklopným ramenem (kitchen machine)Snadná obsluha, jednoduché čištění, multifunkční využití, zpracování většího množství potravinMéně funkcí v základní výbavě
Bez sklopného ramene (food processor)Více funkcí v základní výbavě modeluNáročnější na údržbu, nedovede hnětat těsto

Základní parametry

Při výběru kuchyňského robota berte za stěžejní tyto parametry (většinu z nich najdete na energetickém štítku, kterým musí být opatřen každý elektrický spotřebič):

  • Příkon a výkon
  • Rozměry robota a objem mísy
  • Rychlostní stupně a systém míchání
  • Materiál
  • Délka napájecího kabelu

Příkon a výkon

Od výše příkonu se odvíjí výkon robota. Příkon totiž udává, jaké množství energie přístroj využije za jednotku času. Čím vyšší je příkon, tím lepší můžete očekávat výkon. Minimální doporučená hodnota příkonu se pohybuje v intervalu 500-600 W. To je ale naprosté minimum pro šlehání a robot s tímto příkonem nemá dostatečnou sílu hnětat těsto. Pokud tedy plánujete robota využívat na zadělávání těst, volte přístroj s příkonem 1000 W a více.

Příkon profesionálních robotů se pohybuje okolo 1400 W. Pro běžného uživatele je ale takto výkonný stroj zbytečný – uplatnění nalézají obvykle v restauracích a kuchyních poloprofesionálů. Nezapomeňte, že čím je kuchyňský robot výkonnější, tím více také při své práci spotřebuje energie. Vybírejte proto příkon umírněně.

Pokud je u robota zmíněn výkon, bývá uváděn jako množství těsta (mouky), jaké je přístroj schopen zpracovat. Ideální je sáhnout po spotřebiči, který dovede zadělat aspoň 1 kg mouky. Často můžete u těchto parametrů také najít informaci o tom, kolik dávek po sobě dovede robot zpracovat nebo jak dlouho může být zapnutý (bez přestávky). Snažte se tato pravidla dodržovat. Díky tomu nepřetížíte motor.

Rozměry robota a objem mísy

Při nákupu robota byste se měli zamyslet nad tím, kam ho umístíte. Máte velkou kuchyň a prostornou pracovní linku? Pak můžete bez obav pořídit velký robot a usadit ho třeba na konec linky. Pokud ale v kuchyni počítáte každý centimetr, bude praktičtější sáhnout po menším pomocníkovi. Nebo můžete stroji vyhradit místo ve skříňce pod linkou. V takové situaci oceníte výrobek s nižší hmotností.

Hmotnost kvalitních robotů s mnoha funkcemi (8 a více) se pohybuje mezi 6-19 kg. Pokud se vám nechce tahat s těžkou váhou, můžete si vybrat z jednodušších modelů, které pořídíte od váhy 4,5 kg.

Objem mísy je nejlepší volit podle toho, pro kolik osob budete připravovat jídlo. Tento parametr je velmi variabilní a na trhu se pohybuje mezi 0,5-7 l. Pro představu, k přípravě jídla pro čtyřčlennou rodinu vám postačí robot s mísou o objemu 4 l. Mísu je lepší ale vybírat spíš větší kvůli hnětení těsta a šlehání bílků. Na malém prostoru totiž těžko zaděláte kvalitní těsto.

Rychlostní stupně a systém míchání

Každý kuchyňský robot by měl být vybaven několika rychlostními stupni z toho důvodu, že každá surovina vyžaduje jiný výkon pro své zpracování. Větší rychlost budete potřebovat například při strouhání zeleniny nebo mletí masa.

I u těch nejzákladnějších modelů obvykle najdete výběr ze 3-4 stupňů. Čím více, tím lépe. Nejluxusnější roboty se mohou pochlubit až 8 rychlostními stupni. Volbu stupňů provádíte buď stiskem tlačítka nebo mechanicky pomocí páčky.

Co se týče způsobu míchání, existují dva základní systémy. Se středovým systémem míchání se setkáte u robotů starší generace. V tomto případě metla rotuje pouze kolem své vlastní osy. Ingredience nacházející se na okraji mísy tak dokonale nepromíchá. Oproti tomu planetární systém využívá tvar elipsy, po které se metly pohybují. Současně rotují kolem své osy. Díky tomu dochází k efektivnímu promíchání všech přísad.

Materiál

Materiál, ze kterého je kuchyňský robot vyroben, má také silný vliv na jeho pořizovací cenu. Na výrobu nejlevnějších modelů se základními funkcemi bývá použit nejčastěji plast. Plastové součástky se ale rychleji opotřebí a mohou se snadno poškodit. Střední třída robotů bývá vyvedena v kombinaci plastu a kovu. Ty nejlepší z nejlepších (ale nejhorší pro vaši peněženku) na trhu najdete v čistě kovových provedeních.

Kovový materiál zaručuje větší odolnost a výdrž přístroje. Robot z kovu se jen tak nepoškodí a bude vám sloužit dlouhou řadu let. Bývá na ně i delší záruka. Kovové povrchy se obecně také lépe udržují v čistotě. Některé součástky můžete dát umýt i do myčky.

Mísa může být vyrobena také z různých materiálů. Levné plastové mísy se snadno rozbijí, špatně se čistí a navíc pohlcují zápach. Pro potřeby běžné rodiny se vyplatí investovat do nerezové nebo kovové mísy. Skleněné mísy jsou choulostivé na poškrábání i rozbití. Pokud si ale rádi pochutnáte na krémových polévkách a lahodných omáčkách, mohla by vás oslovit nádoba z varného skla.

Délka napájecího kabelu

Zdá se to být drobnost, ale pokud si pořídíte robot s příliš krátkým kabelem, může se stát, že na určeném místě bude příliš vzdálen elektrické zásuvce. Naopak zbytečně dlouhý kabel dovede také nadělat neplechu. Na kuchyňské lince bude překážet a pokud ho umístíte na zem, můžete o něj během vaření snadno zakopnout. Nezapomeňte proto při výběru robota zkontrolovat i toto. Ideální délka činí maximálně 1,2 m.

Funkce a vlastnosti

Kuchyňský robot může být obdařen celou řadou funkcí. Mezi ty nejzákladnější patří míchání a šlehání, mixování, hnětení, sekání a drcení, mletí, lisování a odšťavňování. Existuje pak ale celá řada sofistikovaných programů a šikovných vychytávek, kterými vás robot může příjemně překvapit:

  • Protiskluzové nožičky – umožní jednodušší manipulaci s přístrojem, při jeho posunování nepoškrábete kuchyňskou desku, zvyšují stabilitu robota při práci
  • Bezpečnostní pojistka – zabrání zapnutí přístroje při špatném nasazení mísy (nebo jiných doplňků), vhodné pro rodiny s malými dětmi
  • Pulzní spínač – umožní robota zapnout na maximální výkon (ale na krátkou dobu)
  • Regulace rychlosti – plynulá regulace výkonu je šetrná k motoru přístroje a prodlužuje tak jeho životnost
  • Pojistka proti přehřátí – přístroj se sám vypne, pokud by mělo dojít k přetížení motoru
  • Tepelná úprava potravin – robot potraviny sám zpracuje a uvaří přímo v míse (zelenina, polévka, pyré)

Doplňkové vybavení

S většinou moderních robotů zakoupíte doplňkovou výbavu, která zahrnuje mísu, základní nástavce a držák, do kterého vybavení uskladníte. Aby byl přístroj co nejvíce multifunkční, měla by základní výbava zahrnovat:

  • Tři druhy metel – na šlehání, na hnětení a na míchání
  • Struhadlo – obvykle dva druhy (na jemné a hrubé strouhání)
  • Kráječe – na zeleninu a ovoce
  • Pěchovadlo – umožní vám snadno potraviny postrčit dovnitř
Schéma typů hnětačů
Typy hnětačů – zdroj www.arecenze.cz

Zkušené kuchařky a kuchaři si obvykle pořídí přístroj s lepší výbavou nebo si postupně dokoupí další nástavce, jaké výrobce nabízí. Nejžádanější jsou speciální nástavce na mletí masa, kávy či koření. 

Dále existuje nástavec na odšťavňování, který vám umožní získat z ovoce veškerou šťávu do poslední kapky. Oblíbené jsou také lisy na citrusy. Fajnšmekři si mohou vybrat i takové speciality, jako jsou speciální nástavce na výrobu těstovin nebo na výrobu zmrzliny a tvořítka na cukroví.

Bezpečnost především

Kuchyňský robot představuje kvůli nástavcům s ostrými hranami a nožům potenciální nebezpečí. Pokud máte malé děti, měli byste je vždy držet v bezpečné vzdálenosti od zapnutého spotřebiče. Váha přístroje hraje také svou roli. Uložte ho vždy na takové místo, kam dítě nedosáhne. Tím eliminujete nebezpečí, že by na sebe mohlo těžký přístroj zvrhnout.

I vy dbejte při práci s robotem zvýšené opatrnosti. Dávejte si dobrý pozor na prsty. I pro váš lepší pocit se vyplatí investovat do robota, který je vybaven bezpečnostní pojistkou nebo zdvojeným bezpečnostním systémem. Takový přístroj začne pracovat až po provedení několika určitých úkonů. Tudíž nehrozí, že ho zapnete omylem letmým dotykem.

Životnost a správná údržba

Jak bylo již zmíněno na začátku, doba, po kterou vám bude robot sloužit, se přímo odvíjí od jeho pořizovací ceny. Levný robot může sice dobře sloužit, ale nejspíš ne příliš dlouho. V případě, že chcete dlouhodobého parťáka do kuchyně, zaměřte se na výkonnost jeho motoru. Roboty s vyšším příkonem mívají mnohem delší životnost.

Dlouhou a věrnou službu přístroje podpoříte jeho správným užíváním. S plastovým spotřebičem zacházejte obzvlášť opatrně a vyvarujte se použití hrubé síly. U food processoru se skleněnými nádobami dejte pozor na to, aby vám náhodou neupadly a nerozbily se.

Kuchyňský robot by sám o sobě neměl vyžadovat nějakou zvláštní péči. Pamatujte, že tělo robota nikdy nesmíte ponořit do vody! Mohlo by dojít ke poničení elektrických součástek uvnitř přístroje. Obvykle stačí, když ho čas od času otřete navlhčeným hadříkem a necháte samovolně uschnout. Zvýšenou pozornost ale věnujte nástavcům a nádobám, které musíte udržovat v perfektní čistotě.

Cena

Kuchyňské roboty můžeme rozdělit do čtyř cenových kategorií. V podstatě u všech kuchyňských spotřebičů platí, že čím vyšší cena, tím lepší kvalita a výkon. Redaktoři z odborného portálu kuchynsky-robot.info pak doporučují na přístroji do kuchyně rozhodně příliš nešetřit. Vhodnou volbou totiž získáte praktického a všestranného pomocníka, který dovede značně urychlit a zefektivnit práci v kuchyni. A čas jsou peníze.

Nejlevnější do 3 000 Kč

V této skupině najdete roboty s tím nejzákladnějším vybavením. Obvykle mají jen omezené množství funkcí (základ je šlehání a mixování). Celá konstrukce i doplňkové vybavení bývají vyrobeny z plastu. Nejtypičtějším znakem ekonomické kategorie robotů je velmi nízký příkon, který se obvykle pohybuje kolem 600 W. Takto málo výkonný robot uspokojí jen velmi nenáročného kuchtíka.

Od 3 000 Kč do 7 000 Kč

V tomto cenovém intervalu se nachází většina kuchyňských robotů, které naleznete na trhu. Najdete mezi nimi produkty z kombinovaných materiálů (nejčastěji spojení plast + kov) i celokovové roboty. Tyto modely již disponují větším množstvím funkcí a jsou vybaveny šikovnými doplňky. Příslušenství bývá vyrobeno rovněž z kovu. Samozřejmostí je mnohem vyšší výkon a možnost plynulé regulace rychlosti.

Od 7 000 Kč do 12 000 Kč

Ve vyšší střední třídě se nachází již opravdu vysoce kvalitní modely, které disponují ohromnou multifunkčností a praktičností. Tyto přístroje jsou vyrobeny tak, aby vám co nejvíce usnadnily vaření. Práce s nimi bývá jednoduchá, intuitivní a mnohdy i zábavná. Příkon se u nich pohybuje kolem 1 200 W a jsou tudíž vysoce výkonné. Dovedou rychle zpracovat velké množství potravin.

Lze je doporučit náročnějším uživatelům, kteří vaří každý den složitější pokrmy. Nevýhodu může představovat horší manipulace přístrojem kvůli jeho vyšší hmotnosti. Kuchyňské roboty této cenové kategorie mívají celokovovou a někdy velmi mohutnou konstrukci. Pro umístění robota je proto nejlepší volit jedno konkrétní místo, ke kterému budete mít dobrý přístup.

Nad 12 000 Kč

Do skupiny těch nejdražších kuchyňských robotů řadíme přístroje určené pro potřeby profesionálů. U takto drahých přístrojů máte jistou záruku dobře odvedené práce. Samozřejmostí je použití kvalitního materiálu na výrobu, který zajišťuje dlouholetou životnost spotřebiče. Disponují velmi vysokým výkonem, velkým množstvím rychlostních stupňů a plynulou regulací rychlosti.

Nechybí ani nejrůznější vymoženosti a moderní doplňky (displej, časovač, všechny bezpečnostní prvky). V neposlední řadě takový robot lahodí oku i po stránce designu. Značnou nevýhodou je jejich velmi vysoká hmotnost (15 kg a více) a prostorová náročnost. Jsou totiž vyrobeny pro potřeby profesionálů. U těch se předpokládá, že mají v kuchyni pro robota vyhrazený velký prostor.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kuchy%C5%88sk%C3%BD_robot

https://www.arecenze.cz/test-kuchynskych-robotu/

https://www.vybero.cz/kuchynske-roboty

https://www.kuchynsky-robot.info/

https://roboty-kuchynske.cz/

Další srovnání

5/5 - (71 votes)
O autorovi