Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Nejlepší pračky se sušičkou dle testů a recenzí 2024

Nejlepší pračky se sušičkou dle testů a recenzí 2024

Pračka se sušičkou představuje řešení pro domácnosti s nedostatkem místa či nevhodným prostorem pro sušení prádla. Jedná se ale o alternativní řešení, a tak je potřeba počítat s menším omezením při sušení. Při výběru ověřte velikost a kapacitu, bude rozdílná pro praní a sušení, což je u těchto spotřebičů běžné. Zkontrolujte si také náklady na vodu a elektrickou energii, aby se vám provoz neprodražil a soustřeďte se také na praktické funkce.

Jakou pračku se sušičkou vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Vítěz srovnání

Nejlepší poměr cena/výkon

Pro nenáročné

Hodnocení

97 %

88 %

81 %

Název

AEG SensiDry L9WBC61B

Electrolux PerfectCare 700 EW7W4684W

Beko HTE 7736 CSXCW

Vzhled

Cena

30 000 Kč

15 000 Kč

11 000 Kč

Klady

Příznivé náklady na provoz
Dobrá funkční výbava
Přehledný displej
Designové provedení
Ideální do velké domácnosti

Invertorový motor s desetiletou zárukou
Spousta funkcí
Rychlý program

Nízká pořizovací cena
Invertorový motor
Bluetooth
Slim model

Zápory

Vysoká pořizovací cena
Velké rozměry
Chybí smart funkce

Vyšší spotřeba při praní
Nepoměr kapacity bubnu pro praní a sušení

Vyšší spotřeba (v porovnání se stejně objemnými modely)
Chybí ochrana proti přetečení

Maximální náplň praní (kg)

10

8

7

Maximální náplň sušení (kg)

6

4

4

Rozměry v*š*h (cm)

87 × 59,7 × 66

85 × 60 × 57,2

84 × 60 × 50

Energetická třída

A

A

A

Roční spotřeba el. energie - praní a sušení (kWh)

895,4

1 177

1 047,2

Celkové roční náklady - praní a sušení (Kč)

5 004,6

6 501

5 944,4

Třída účinnosti praní

A

A

Neuvedeno

Třída účinnosti odstřeďování

A

A

A

Otáčky (za min)

1 600

1 600

1 400

Hlučnost praní (dB)

51

51

56

Hlučnost odstřeďování (dB)

77

76

75

Hlučnost sušení (dB)

66

60

64

Parní funkce

Ano

Ano

Ano

Množstevní automatika

Ano

Ano

Ano

[wpsm_toplist]


Obrázek k recenzi produktu Beko HTE 7736 CSXCW
Recenze Beko HTE 7736 CSXCW

Kombinovaná pračka se sušičkou AEG SensiDry L9WBC61B je ideální volbou do velké domácnosti. Nabídne dobrou funkční výbavu, ve které nechybí parní program a ušetří nejen místo, ale také náklady na provoz.

Kapacita spotřebiče pro praní je až 10 kg prádla, přičemž pere s účinností třídy A. Kapacita bubnu pro sušení je sice o něco menší, a to 6 kg, avšak tuto hodnotu zastiňují nízké náklady na provoz. Praní a sušení vychází s tímto modelem na cca 5 000 Kč ročně, průměr přitom přesahuje částku 7 000 Kč. Kromě moderního designu potěší také uživatelsky přívětivým displejem a funkční výbavou, ve které nechybí parní program, množstevní automatika či ochrana proti přetečení.

Uživatelé hodnotí tento produkt velice kladně. Pochvalují si jednoduché a přehledné ovládání, nízkou spotřebu a plynulé přecházení spotřebiče z praní na sušení.

Přestože je cenovka této pračky se sušičkou relativně vysoká, investice do ní se díky nízkým nákladům na provoz vyplatí. Je ideální volbou, pokud doma nemáte místo na dva samostatné spotřebiče, a kromě praní si chcete dopřát i pravidelné, a hlavně plnohodnotné sušení prádla. Jediné, co u této varianty musíte oželet, jsou smart funkce, kterými bohužel nedisponuje.

Orientační cena: 30 000 Kč


Obrázek k recenzi Electrolux EW7W4684W
Recenze Electrolux EW7W4684W

Electrolux PerfectCare 700 EW7W4684W pračka se sušičkou patří k modelům střední cenové kategorie. Nabízí slušnou funkční výbavu a vzhledem k průměru i relativně příznivé náklady na provoz. Slabou stránkou je zde poměr kapacity bubnu pro praní a sušení.

Pračka se sušičkou Electrolux zvládne vyprat až 8 kg prádla, což představuje běžný standard pro 4člennou rodinu, kapacita bubnu pro sušení je ale poloviční, a to 4 kg. Celkově je však tento model velmi efektivní, při praní i odstřeďování dosahuje třídy účinnosti A a nabízí vysoký počet otáček, aby bylo prádlo před sušením dostatečně vyždímané. Spotřebič je osazený inovativním invertorovým motorem, na který výrobce poskytuje desetiletou záruku.

Silnou stránkou je výbava zahrnující parní funkci či systém pro automatickou volbu nejlepšího programu dle náplně. Mezi slabé stránky patří vyšší spotřeba vody při praní, i přesto se však roční náklady na provoz tohoto modelu pohybují pod průměrem.

Spokojení jsou uživatelé především s dobrým výsledkem praní a sušení, dále s tichým chodem spotřebiče a snadným ovládáním. V recenzích si také hodně pochvalují rychlý program, který zvládne za hodinu vyprat i usušit.

S cenovkou okolo 15 000 Kč se jedná o dostupný produkt, který se o prádlo postará od vyprání až po usušení za poměrně příznivé roční náklady. Skrze poloviční kapacitu bubnu pro sušení se hodí do menších a středních domácností, případně tam, kde se pere častěji po menších várkách.

Orientační cena: 15 000 Kč


Obrázek k recenzi Beko HTE 7736 CSXCW
Recenze Beko HTE 7736 CSXCW

Pračka se sušičkou značky Beko je díky své nízké pořizovací ceně velmi dostupným výrobkem. Nabízí dobrý poměr kapacity bubnu pro praní a sušení, pokročilé programy včetně parních či funkci Bluetooth pro ovládání skrze aplikaci v mobilním telefonu. Jde o slim model, a tak se hodí zejména do velmi stísněných prostorů a málopočetných domácností.

Rozměrově se tato pračka se sušičkou řadí mezi slim modely. Nabízí optimální poměr kapacity bubnu pro praní a sušení, zvládne vyprat 7 kg prádla a usuší celkem 4 kg. Z daných hodnot je ale patrné, že se jedná o model určený ideálně do dvoučlenné domácnosti, případně pro jednotlivce. Má invertorový motor a řadí se do energetické třídy A, avšak v porovnání se stejně objemnými modely má o něco vyšší spotřebu.

Při ždímání nabízí maximálně 1 400 otáček, i přesto je ale prádlo po vyprání dostatečně vyždímané pro následné usušení. Nabízí až 15 programů, mezi kterými nechybí parní program či superrychlé praní. Další programy navíc můžete přidat skrze aplikaci v mobilním telefonu. Spolu s tím souvisí podpora funkce Bluetooth a možnost dálkového ovládání přes telefon. Pračka se sušičkou disponuje dobrou funkční výbavou, nechybí odložený start, množstevní automatika či zvukový signál při ukončení programu. Nenabízí ale ochranu proti přetečení.

Z recenzí uživatelů je patrná spokojenost s jednoduchým ovládáním a kvalitou ždímání i sušení. Zákazníci si pochvalují také velmi přívětivý design a potěšeni jsou i milovníci technologií, a to díky možnosti dálkového ovládání přes Bluetooth. Jako negativum uživatelé vnímají časovou odchylku některých programů, kdy spotřebič uvádí o něco kratší dobu, než daný program ve skutečnosti trvá.

Za velmi nízkou cenu v tomto případě zakoupíte pračku se sušičkou disponující slušnou výbavou a dobrým poměrem kapacity pro praní a sušení. Jedná se však o variantu do maximálně dvoučlenné domácnosti, na což je při výběru potřeba myslet. Produkt potěší širokou nabídkou programů včetně těch rychlých, na druhou stranu zde ale musíte oželet chybějící ochranu proti přetečení.

Orientační cena: 11 000 Kč



Jak vybrat pračku se sušičkou

Také byste si rádi dopřáli komfort v podobě sušičky prádla, ale trápí vás nedostatek místa v domácnosti? Kombinovaná pračka se sušičkou je alternativním řešením, pokud doma nemáte možnost umístit dva samostatné spotřebiče zvlášť. Pere stejně efektivně, jako samostatná pračka, avšak při sušení je potřeba počítat s menší kapacitou bubnu a rovněž i s omezenou nabídkou funkcí. Primární výhodou tohoto spotřebiče je úspora místa a času. 

Před výběrem kombinované pračky se sušičkou změřte prostor, do kterého ji hodláte umístit a vyberte vhodnou variantu podle rozměrů. Na výběr máte předem i vrchem plněné varianty, volně stojící i vestavné modely, a tak nepřijdete zkrátka ani v případě, že chcete spotřebič zabudovat do kuchyňské linky. Zajímejte se i o kapacitu, která je rozdílná pro praní a sušení.

V souvislosti s náklady nezapomeňte zkontrolovat údaje na energetickém štítku. Kombinovaná pračka se sušičkou totiž není nejúspornější, a tak je potřeba zvážit, zda se nižší pořizovací cena na úkor vyšších nákladů opravdu vyplatí. Promyslete si také, jaké funkce by měl váš nový spotřebič mít, mnohdy díky nim usnadní obsluhu, ušetří váš čas a zajisti mnohem ekonomičtější provoz šetrný k životnímu prostředí.  

Jak vybrat pračku se sušičkou stručně:

  • Důležitá je velikost a typ spotřebiče. Vybírejte podle toho, kam pračku se sušičkou v domácnosti umístíte. Do malé koupelny se logicky bude hodit menší model než do prostorné prádelny.
  • Ověřte, jaká je kapacita praní a sušení. Pamatujte, že objem prádla při sušení bývá menší, a tak raději zvolte variantu s větší kapacitou. 
  • Zkontrolujte, zda energetická náročnost, počet otáček za minutu a třída odstřeďování splňuje vaše představy o výkonu produktu.
  • Promyslete si, jaké funkce by měl spotřebič nabízet. U základních modelů bude výbava značně omezená, dražší kousky toho nabídnou více.

Kombinovaná pračka se sušičkou vs. dva spotřebiče zvlášť

Stojíte na prahu rozhodnutí, zda pořídit kombinovanou pračku se sušičkou, nebo oba spotřebiče zvlášť? Jestliže doma nemáte dostatek místa a považujete sušení za doplňkovou funkci, nikoliv plnohodnotnou náhradu sušičky, pak vám kombinovaný spotřebič můžeme jednoznačně doporučit. Výhodou je také pořizovací cena, která bývá značně nižší než souhrnná částka za dva spotřebiče. Dražší varianty ale zvládnou i plnohodnotné sušení.

Pokud vám to finance a prostorové možnosti vaší domácnosti dovolují, pak neváhejte nad koupí samostatných spotřebičů. Kombinovaná pračka se sušičkou zpravidla neusuší tolik prádla, kolik zvládne najednou vyprat. Nabízí také méně programů a funkcí než samostatné sušičky a buben mívají zkonstruovaný primárně na praní, proces sušení tak bývá méně efektivní. 

Další nevýhodou jsou provozní náklady, které jsou již za samotné praní o něco vyšší. Pokud navíc budete pravidelně používat funkci sušení s tím, že pračku skrze nižší kapacitu při sušení nebudete přeplňovat, mohou se roční náklady kombinovaného spotřebiče vyšplhat relativně vysoko. Kromě vyšší energetické náročnosti se v nákladech promítne i systém chlazení vodou, který kombinovaný spotřebič využívá při sušení.

VariantaVýhodyNevýhody
Pračka se sušičkouŠetří místo
Nižší pořizovací cena
Prádlo před sušením nemusíte vyndávat
Méně efektivní sušení
Menší kapacita bubnu pro sušení
Vysoké provozní náklady
Pračka a sušička zvlášťNižší provozní náklady
Efektivnější sušen
íLepší funkční výbava
Vyšší pořizovací náklady
Zabírají více místa

Rozměry a konstrukce

Před výběrem pračky se sušičkou byste měli pečlivě změřit prostor, kde bude spotřebič umístěn. Zajímejte se o výšku, šířku a hloubku, která je u těchto spotřebičů stěžejní. Podle hloubky se totiž rozlišují: 

  • Úzké pračky se sušičkou označované též jako slim se vyznačují hloubkou do 48 cm. Jsou ideální volbou do stísněných prostorů, pro jednotlivce nebo málopočetné domácnosti.
  • Standardní pračky se sušičkou mívají hloubku nad 48 cm, díky čemuž pojmou více prádla najednou. V závislosti na konkrétní kapacitě se hodí do početných domácností.

Horní, nebo přední plnění?

Na trhu jednoznačně převažuje nabídka kombinovaných praček se sušičkou s předním plněním. Výhodou je, že jejich vrchní deska může sloužit jako odkládací prostor. Pokud zvažujete tuto variantu, nezapomeňte při volbě umístění zohlednit možnost plnohodnotného otevírání dvířek. Tato varianta zároveň jako jediná existuje i ve vestavném provedení.

K dostání je i několik modelů praček se sušičkou s horním plněním. Jejich největší výhodou je skrze odlišné otevírání dvířek úspora místa okolo spotřebiče. Zároveň se k nim nemusíte ohýbat, což ocení zejména starší lidé a senioři. Na druhou stranu ale tyto varianty bývají o něco vyšší a jejich víko se nedá trvale použít jako odkládací prostor.

Vestavná, nebo volně stojící?

Volně stojící pračky se sušičkou můžete vybírat jak s horním, tak i s předním plněním. Jestliže si ale z jakéhokoliv důvodu nemůžete pořídit volně stojící model, pak je váš výběr omezen na vestavné pračky se sušičkou, které se vyrábí pouze s předním plněním. Instalují se do kuchyňské linky, se kterou po zabudování dokonale splynou. Estetický dojem je tak hlavní výhodou vestavných variant. 

Energetický štítek

Stejně jako při výběru jiných spotřebičů se i u praček se sušičkou setkáte s energetickým štítkem. Poskytne vám souhrnné údaje, které jsou dané zákonem a podléhají přísné kontrole v nezávislých laboratořích. Co všechno bývá na energetickém štítku vyznačeno?

Na obrázku je zobrazeno schéma energetického štítku praček se sušičkou
Energetický štítek pračky se sušičkou – ze zdroje arecenze.cz

Energetická třída

Pračky se sušičkou se vyrábí v energetických třídách A až G. Platí, že třída A je nejvíce úsporná, třída G naopak nejméně. Doporučujeme výběr zúžit na produkty z energetických tříd A a B, ve kterých se zároveň pračky se sušičkou vyrábí nejčastěji. Koupě levnějšího modelu s horší energetickou třídou by se vám mohla nakonec prodražit v nákladech, protože tyto spotřebiče mají docela velkou spotřebu.

Spotřeba energie

Dalším údajem, který vás bude při výběru zajímat, je spotřeba energie. Udává se jak pro samostatné praní, tak i pro praní a sušení, uvedená hodnota tedy odpovídá spotřebě za jeden prací / prací a sušící cyklus. Pokud vás zajímá roční spotřeba energie, můžete si ji vypočítat. Stačí vynásobit uvedenou hodnotu číslem 220, což je orientační počet cyklů za rok. A pokud výsledek vynásobíte cenou jedné kWh, získáte přibližné náklady na elektřinu.

Spotřebu energie pro praní a sušení mívají pračky se sušičkou zpravidla odlišnou. Některé modely spotřebují více energie při praní než při sušení, jiné naopak. Zvažte proto, zda hodláte funkci sušení využívat stejně často jako praní, nebo jen doplňkově – typicky například v zimě, kdy by se vám při sušení prádla na běžném sušáku mohla v domácnosti tvořit vlhkost a plísně. 

Účinnost odstřeďování

Účinnost odstřeďování se značí stejně jako energetická třída, tedy písmeny A až G. Je ovlivněna počtem otáček při ždímání a vyjadřuje se jako procento zbytkové vody, která zůstane v prádle po vyždímání vzhledem k jeho původní hmotnosti v suchém stavu. Čím vyšší je třída účinnosti ždímání, tím méně času zabere sušení prádla.

Třída odstřeďováníÚčinnost v %
Ado 45 % zbytkové vody v prádle
B45 – 54 % zbytkové vody v prádle
C54 – 63 % zbytkové vody v prádle
D63 – 72 % zbytkové vody v prádle
E72 – 81 % zbytkové vody v prádle
F81 – 91 % zbytkové vody v prádle

Otáčky při odstřeďování

Při výběru se zajímejte také o počet otáček. Pro praní běžně zašpiněného prádla sice stačí 800 – 1 000 otáček za minutu, jenomže u pračky se sušičkou je potřeba myslet na sušící funkci. Pro efektivní praní i sušení by měl spotřebič odstřeďovat rychlostí minimálně 1 200 otáček za minutu. Díky tomu nebude zbytečně narůstat spotřeba elektrické energie a časová náročnost při sušení.

Vysoký počet otáček při ždímání často znamená pokrčení prádla. Pračky se sušičkou ale díky sušící funkci oblečení osvěží a prádlo je díky tomu krásně nadýchané. Některé oblečení tak není nutné po vysušení žehlit, odvíjí se to od použitého materiálu.

Otáčky je zpravidla možné regulovat směrem dolů i nahoru. Nižší počet otáček použijte při praní menších a jemných kusů prádla, abyste zabránili poničení. Naopak pro dostatečné vyždímání velkého oblečení a běžného domácího textilu zvolte vyšší počet otáček. 

Kapacita

Na energetickém štítku najdete také informace o maximální možné náplni. Udává se pro praní a sušení zvlášť – jak už jsme zmiňovali na začátku, pračky se sušičkou obvykle usuší méně prádla, než zvládnou vyprat. Obvykle spotřebič usuší ⅔ prádla z maximálně naplněného bubnu pro praní. Vybírejte proto záměrně spotřebič s vyšší kapacitou nebo perte menší objem prádla, který je sušička schopná usušit. 

Chcete-li využívat kapacitu bubnu při praní na maximum a zároveň prádlo usušit, můžete vyprat plnou pračku a poté část mokrého oblečení vyndat. Usušit nechejte jen ty kousky oblečení, které budete brzy potřebovat a zbytek pověste na sušák. Časově je ale toto řešení velmi náročné a nekoresponduje s hlavní výhodou kombinovaných praček se sušičkou.

Počet členů domácnostiDoporučený objem
1 – 2 osoby v domácnosti4 kg
4 a více osob v domácnostimin. 8 kg praní, alespoň 6 kg sušení

Spotřeba vody

Kromě elektrické energie spotřebovávají pračky se sušičkou také vodu. A protože tyto kombinované spotřebiče využívají vodu i pro sušení, bývá spotřeba vyšší, než je spotřeba vody samostatné pračky. Výrobci dnes ale moderní pračky se sušičkou vybavují unikátní technologií, díky které při sušení nevyužívají vodu, tyto modely jsou ale pochopitelně dražší.

Na energetickém štítku najdete souhrnnou hodnotu spotřeby vody při praní i sušení. I zde je možné si vypočítat přibližné náklady na jeden cyklus nebo roční provoz. Uvedený počet litrů na jeden cyklus vynásobte přibližnou cenou za jeden litr vody, chcete-li roční náklady, vynásobte výsledek 220.

Hlučnost

Kromě výše uvedených parametrů se na energetickém štítku objevuje také hlučnost. Může být rozdílná při praní, odstřeďování a sušení. V tomto ohledu nejsou pračky se sušičkou od samostatných spotřebičů příliš odlišné. Běžná hlučnost se při praní pohybuje okolo 55 dB, při odstřeďování pak na hranici 75 dB. Při sušení je spotřebič podobně hlučný jako při praní. 

Hodnoty se mohou mezi různými modely lišit i o 20 dB. Pokud máte pro pračku se sušičkou prostor v prádelně v suterénu, odkud pravděpodobně neuslyšíte spotřebič ani s vyšší hlučností, není potřeba k této hodnotě přihlížet. Jestliže ji ale hodláte umístit do kuchyně v titěrné garsonce, kde je slyšet téměř vše, vybírejte z modelů s nižší hlučností.

Motor

Motor pračky se sušičkou ovlivňuje její hlučnost i spotřebu elektrické energie. U starších typů se používá klasický motor, který je poměrně zastaralý, hlučný a má také vyšší spotřebu energie. V nových spotřebičích se již běžně využívá motor invertorový, který má výrazně nižší hlučnost i spotřebu energie. 

Nejmodernějším typem je pak direct drive motor, díky kterému je spotřebič tichý a pračka zejména při ždímání méně vibruje. Spotřebiče s tímto typem motoru jsou ideální do panelákových bytů, kde si pak můžete dovolit i noční provoz.

Funkce a vybavení

V závislosti na tom, kolik chcete do spotřebiče investovat, můžete očekávat bohatost funkční výbavy. U levnějších modelů najdete základní funkce, jako odložený start či dětskou pojistku, u pokročilejších a dražších modelů je pak výbava o mnoho pestřejší. Nechybí funkce pro snížení spotřeby vody i energie, které najdete u modelů šetrných k životnímu prostředí.

Základní funkce

Základní funkce praček se sušičkou jsou obdobné jako funkce samostatné pračky či sušičky. Mají za úkol usnadnit vám obsluhu a zabezpečit provoz. O které funkce se jedná?

  • Dětská pojistka zabraňuje neúmyslné změně programu či vypnutí spotřebiče dítětem.
  • Odložený start umožní nastavit přesný čas začátku pracího cyklu.
  • Rychlý program nastaví prací cyklus na minimální délku, běžně okolo 20 až 30 minut.
  • Aqua stop automaticky uzavře přívod vody v případě havárie a zabrání tak vytopení.
  • Funkce skvrny přizpůsobí prací cyklus pro odstranění odolných skvrn.
  • Automatické dávkování zajistí optimální dávku prostředku podle materiálu, znečištění a tvrdosti vody.
  • Senzory vlhkosti umožňují nastavit, jak moc suché prádlo chcete po vyprání mít.

Množstevní automatika

Množstevní automatika je známá spíše pod označením, které používají jednotliví výrobci, například Fuzzy logic, Easy logic nebo 6. smysl. Díky této funkci přizpůsobí spotřebič svůj program aktuální dávce prádla a ušetří tak náklady na vodu i elektrickou energii. Své využití funkce nachází zejména tehdy, kdy naplníte pračku například jen z poloviny. Celý proces nebude tak neekonomický, protože automatika sníží množství vody i délku programu.

Parní program

Jestliže nemáte žehlení v oblibě, pak si jej do jisté míry můžete usnadnit pořízením pračky se sušičkou s parním programem. Kromě toho, že při sušení vyrovnává záhyby na prádle, zajistí také osvěžení a dezinfekci oděvů, které nechcete nebo nemůžete prát.

Ovládání pračky přes smartphone

Smart technologie se nevyhnuli ani kombinovaným pračkám se sušičkou. Nejnovější modely je možné propojit skrze WiFi či bluetooth s mobilním zařízením, tedy tabletem či smartphonem. Skrze aplikaci pak lze pračku se sušičkou ovládat na dálku nebo provést její diagnostiku. K technologicky vyspělejším modelům pak můžete dokonce stahovat další programy praní a sušení, například pro konkrétní materiály.

Cena

Při výběru takového spotřebiče do domácnosti každého pochopitelně zajímá pořizovací cena a co lze za danou částku očekávat. Níže vám jednotlivá cenová rozmezí přiblížíme.

Cena do 10 000 Kč

V tomto cenovém rozmezí najdete spíše základní pračky se sušičkou, které nepatří zrovna k nejúspornějším, nabízí často nižší počet otáček i méně funkcí. Dobře zvažte, zda se nízká pořizovací cena vzhledem k nákladům vyplatí – jak si je spočítat jsme již psali výše. Úspornější modely pak pořídíte za částku okolo devíti tisíc korun a vyšší.

Cena od 10 000 do 20 000 Kč

Jestliže hodláte do pračky se sušičkou investovat částku v tomto rozmezí, pak vás čeká pestrá nabídka zboží. Spotřeba těchto spotřebičů již bývá nižší než u levnějších variant, a to zejména díky invertorovému motoru. Veselejší je to i v případě otáček, kdy běžně narazíte na modely nabízející 1 400 až 1 600 otáček za minutu. Najdete u nich také lepší funkční výbavu, která běžně zahrnuje Aquastop i množstevní automatiku.

Cena nad 20 000 Kč

V této cenové kategorii již objevíte pračky se sušičkou s velmi nízkými náklady na provoz. Jsou ideální volbou, pokud hodláte pravidelně používat funkci sušení. Samozřejmostí jsou nejvyšší energetické třídy a třídy účinnosti odstřeďování. Těšit se můžete zejména na pestrou nabídku funkcí zahrnující parní program, ovládání smartphonem či tichý noční provoz a další vychytávky jako například tvrzené sklo dvířek nebo direct drive motor.

Pravidelné čištění a údržba

Správná údržba pračky se sušičkou je nesmírně důležitá. Ovlivňuje totiž nejen životnost spotřebiče, ale také čistotu prádla. Stejně jako u běžné pračky se v případě zanedbání údržby nevyhnete tvorbě plísní a zápachu. Přečtěte si proto, o které části byste se měli pravidelně starat.

Vzduchové filtry

Údržba vzduchových filtrů je poměrně nenáročná a rychlá, pokud ji provádíte pečlivě po každém sušení prádla. Nepoctivá údržba se brzy promítne v nákladech, zanesené filtry totiž snižují efektivitu sušení a prodlužují jeho délku. Z filtru stačí ručně sejmout zachytnutý prach a vlákna a opláchnout pod teplou vodou, následně usušit nebo nechat samovolně uschnout. 

Buben a jeho těsnění

Údržbu těsnění a bubnu jistě znáte z pračky. Zrovna tak je ideální ji provádět po každém praní, stačí hadříkem přetřít celý vnitřek spotřebiče a zkontrolovat, zda se v těsnění nezachytily vlasy a jiné nečistoty. Aby se v těsnění netvořila plíseň, nechávejte dvířka pračky se sušičkou po každém cyklu pootevřená, aby se mohla případná vlhkost odpařit pryč. Několikrát ročně pak můžete použít čistič praček pro odstranění nečistot z útrob přístroje.

Vypouštěcí filtr

O něco náročnější je údržba vypouštěcího nebo též spodního filtru, kterou však stačí provádět jednou za dva až tři měsíce. Filtr vyjímejte ven opatrně a s pomocí ručníku nebo hadru, jelikož může ze spotřebiče vytéct i přebytečná voda. Poté jej ručně očistěte od zanesených vláken a špíny, omyjte vodou a nechejte uschnout.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Combo_washer_dryer

https://www.arecenze.cz/pracky-se-susickou/

https://www.choice.com.au/home-and-living/laundry-and-cleaning/washing-machines/articles/washer-dryer-combos

Další srovnání

5/5 - (71 votes)