Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Dvouplotýnkový vařič na plynovou bombu – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Dvouplotýnkový vařič na plynovou bombu – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Vaření na cestách může být problematické, proto je dobré mít s sebou vybavení, které je praktické a lze jej snadno ovládat. Zejména při kempování nebo dlouhých road tripech oceníte takové zařízení, jako je plynový vařič s bombou poskytující klasické možnosti vaření na sporáku. Jedná se sice o trochu těžší robustné zařízení, díky svému řešení však při venkovním vaření umožní v podstatě stejné funkce jako plotýnky domácího sporáku. K dispozici je vařič obvykle v jednoplotýnkové nebo dvouplotýnkové variantě.

PořadíNázevCenaHmotnostKonfiguraceZapojení
1.MEVA Vařič dvouhořákový Picamp1 169 Kč1,3 kgplotýnky na bombě (kompakt)integrováno
2.TRISTAR KO-63821 309 Kč3 kgsamostatnénásuvná spojka pro zajištění sponou
3.Gimeg Dvouplotýnkový plynový2 299 Kč3,2 kgsamostatnézávit
4.Campingaz Camping Cook CV1 509 Kč1,9 kgsamostatnéventil
5.Campingaz Camping Kitchen 21 659 Kč3,5 kgsamostatnézávit

Zobrazit další produkty

Jak vybrat dvouplotýnový plynový vařič

Při výběru kempingového vařiče hrají nejdůležitější roli především jeho skladnost, spolehlivost a nároky na manipulaci. Primárním rozhodovacím kritériem je typ paliva, který ovlivňuje možnosti provozování na různých místech včetně exteriéru relativně vzdáleného od civilizace. Přenosné vařiče se zpravidla vyrábí jako plynové nebo elektrické (obdobně jako sporákové desky), pokud tedy nemáte přípravu či vybavení na provozování elektrického vařiče, představuje plynová varianta prakticky jedinou možnost. Výhody dvouplotýnkových vařičů v porovnání s jednoplotýnkovou variantou spočívají především v možnosti paralelního vaření, které celý proces usnadňuje a urychluje. Základní vlastnosti, které byste při výběru dvouplotýnkového vařiče měli sledovat, jsou:

Hmotnost

Tato charakteristika definuje náročnost manipulace jak před vařením, tak při cestování. Velikost a hmotnost vařiče je klíčová především pro osoby, které jej budou přesouvat, přičemž důležitá je jak samotná hmotnost vařiče, tak i propan-butanové bomby, na kterou se napojí. Moderní zařízení jsou řešená jako relativně lehká s celkovou hmotností kolem 3 kg, některé modely jsou dokonce ještě lehčí.


Konfigurace

Druhým aspektem výběru by mělo být provedení a kompaktnost. Standardně jsou vařiče k dispozici ve dvou konfiguracích, a to jako samostatně stojící s přípravou pro zapojení hadice plynové bomby, anebo kompaktní, kdy je vařič umístěn přímo na bombě a tvoří jeden celek.

Zapojení

Tento aspekt specifikuje, jakým způsobem bude vařič s bombou propojen, je v podstatě určující pouze s ohledem na nutné řešená výstupu plynové bomby. Podle typu zapojení je nutné volit příslušenství a případnou redukci, které zajistí správné a bezpečné propojení zdroje paliva s vařičem. Některé vařiče mají jednoduchou přípravu, jiné jsou již vybaveny ventilem umožňujícím nastavení přívodního tlaku či omezování průtoku plynu a uzavření přívodu i v případě kontinuálně zapojené bomby.

Uvedená specifika představují hlavní rozhodovací kritéria při výběru dvouplotýnkového plynového vařiče určeného především pro kempingové aktivity. Rozhodování by ovšem mělo být dále podpořeno sekundárními charakteristikami, které jsou navázány především na uživatelský komfort.

Co je rovněž dobré zohlednit

Většina dvouplotýnkových plynových vařičů pro připojení k bombě je řešena v konfigurace samostatně stojícího vařiče, který se pomocí příslušenství napojí na propan-butanovou bombu. Zatímco kompaktní konfigurace bývá obvykle řešena velmi jednoduše a zaměřuje se především na zajištění dostatečné únosnosti ramen nesoucích plotýnky, u samostatně stojících modelů je nutné sledovat především celkové provedení, materiálové řešení a dodatečná specifika spojená umístěním na podkladový povrch.

Charakteristiky sledované u kompaktní konfigurace

Kompaktní dvouplotýnkové vařiče jsou tvořeny velmi jednoduchou konstrukcí, která je nasazená na bombě a tvoří s ní komplexní celek. Toto řešení je určeno pro snadnou manipulaci a vytvořeno tak, aby byla minimalizována celková hmotnost vařiče, zároveň však musí být zachována deklarovaná nosnost. Ta bývá z u těchto vařičů sice nižší než u samostatně stojících, je však obvykle dostatečná pro umístění a udržení relativně velikých nádob a zajištění stability vařiče proti překlopení. Při nákupu tohoto typu vařiče je tak vhodné se orientovat právě na nosnost (deklarovanou pro jedno rameno i pro celek), a dále pak na rozměry a design. Rozměry kompaktního vařiče zahrnují také bombu, na kterou je nasazen a která je uzpůsobena tomuto účelu.

Charakteristiky sledované u samostatné konfigurace

Je-li vařič řešen jako samostatně stojící, bývá jeho konstrukce robustnější a je nutné se orientovat také na další specifika. Jedná se především o rozměry, které je nutné zohlednit z hlediska skladnosti a manipulace, dále pak materiál, z něhož je vařič vyroben a který specifikuje nejen jeho odolnost, ale i životnost a nároky na údržbu. Velmi důležitá je pak integrace zapalování a bezpečnostní prvky, jež zahrnují především provedení nožiček (jež by měly být protiskluzovou úpravu), a také kryt, jehož prostřednictvím lze vařič (po vychladnutí) dobře zabalit a chrání konstrukce samotných plotýnek před poškozením.

Bezpečnost plynového vařiče

Převoz plynového vařiče s propan-butanovou bombou a jeho provozování na různých otevřených prostranstvích se může některým lidem jevit jako poměrně nebezpečné. Jak bomba, tak vařič jsou ovšem konstruovány tak, aby byly maximálně bezpečné a opatřeny technologickými prvky, jež tuto bezpečnost zajišťují. Rizika tak hrozí zejména při nesprávném užívání.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi