Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Filtr do vířivky Intex – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Filtr do vířivky Intex – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Relaxace ve vířivce je dokonalou formou odpočinku a také hlavním důvodem, proč si lidé vířivku pořizují. Zvláštní pozornost je ale třeba věnovat vodě, která je logicky alfou a omegou tohoto báječného doplňku domácnosti. Pro její kvalitu mají celkem logicky zásadní význam filtry. Před každým napuštěním vířivky čistou vodou je proto filtry důležité zkontrolovat. A přitom právě na čištění filtrů mnoho majitelů vířivek zapomíná. Jedná se přitom ale jednu z nejdůležitějších částí každé vířivky, díky které je voda ve vířivce za všech okolností průzračná. Pokud však filtry zanese například tvrdá voda, je konec. A podle toho je třeba se o filtry starat.

PořadíNázevCenaParametryPoznámka
1.INTEX 29001 Whirlpool filtrační kartuše S1149 Kč / kus2 ks filtračních kartuší pro vířivky INTEX WhirlpoolPapírová, vodou omyvatelná vložka
2.INTEX 29000 filtrační kartuše A149 KčKartuš typ APro průtoky 2006 a 3785 l/hod
3.INTEX 29003 Filtrační vložka A309 KčKartuš typ AVelká jemnost, materiál DACRON
4.INTEX 29005 filtrační kartuše B159 KčKartuš typ BMateriál INTEX DACRON
5.Filter Logic SFL07-4-8OBE249 KčKompatibilní s PC7-120 Intex AI pro velmi jemné nečistoty

Zobrazit další produkty

Jak vybírat filtr do vířivky

Při výběru filtru do vířivku je nutné zaměřit se na dva základní parametry. Tím prvním je samozřejmě velikost, rozměry a obecně kompatibilita se systémem, který vířivka využívá. Úplně nejjednodušší je z tohoto pohledu nákup originálních filtrů, u kterých je přesně označená kompatibilita. Pokud tomu ale tak není a originální filtry není možné sehnat nebo jsou zbytečně drahé, je třeba se poohlédnout po jiných a kompatibilitu si pohlídat.

Při ověření kompatibility je tedy nutné dbát na rozměry. To znamená znát průměr i délku filtru a v neposlední řadě také parametry šroubení, které musí být takové, aby bylo možné filtr našroubovat na závit. Tyto parametry by mělo být možné vyčíst z manuálu k vířivce, pokud ne, nezbyde nic jiného než filtr přeměřit ručně, případně si ten původní vzít s sebou do kamenné prodejny a nechat si doporučit prodejcem nový, odpovídající.

Druhým důležitým parametrem, který se nicméně odvozuje o poznání obtížněji, je kvalita zpracování filtru. Při čištění filtrů se často zanořují do chemických roztoků, čistí se pomocí dezinfekčního prostředku, který je schopen je účinně vyčistit i uvnitř, anebo alespoň minimálně proplachuje vodou. To klade na materiál filtrů poměrně velké nároky. Ty méně kvalitní pak logicky takovéto zacházení vydrží kratší dobu než ty značkové a skutečně kvalitní. I zde bez výjimky platí známé pořekadlo o tom, že „nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci“. Nekvalitní napodobeniny se kupovat příliš nevyplatí.

Stejně tak si nelze myslet, že ušetříte tím, že filtry nebudete tak často promývat a prodloužíte jim životnost. Pečlivé čištění zbaví filtry nečistot, které často nejsou pouhým okem ani vidět. U nekvalitních filtrů proto počítejte s rychlým množením a usazováním bakterií, kterým se ve filtračním prostoru vířivky velice líbí. Miliony bakterií se totiž živí nahromaděným tukem a dalšími nečistotami, které v tryskách a na filtrech ještě zůstaly. Nemluvě o tom, že nedostatečné čištění může vést přímo k poškození vířivky jako takové.

Proč jsou filtry pro vířivku tak důležité?

Hlavní důvod, proč se dobře starat o filtry ve vaší vířivce, je zřejmý. Pokud je stav filtrů ve vířivce excelentní, odrazí se to nejspíš i na brilantním stavu vody, která se ve vířivce nachází. Nebude tomu tak ale neustále. Je potřeba věnovat čas i energii údržbě filtračního systému, kterou není v tomto případě možné podceňovat. Co ale obnáší?

Filtry je při čištění potřeba několikrát po sobě propláchnout proudem vody, a to nejlépe v intervalu 10 až 14 dní. Důvodem, proč je filtry potřeba takto opakovaně proplachovat proudem tekoucí vody, je to, aby se v nich neusazoval vodní kámen ani jiné nečistoty. V opačném případě by mohlo dojít k významnému snížení účinnosti filtrace. Současně často v důsledku zanesených filtrů klesá i výkonnost hydromasážních trysek, jež jsou často zanešené mastnotou, nečistotami nebo tukem.

Po propláchnutí filtrů vodou je nejlepší zanořit je ještě do chemického roztoku určeného právě pro tento účel, a to na dobu alespoň několikhodin. Po skončení tohoto dodatečného louhování je třeba propláchnout filtry ještě jednou vlažnou vodou. Filtry je třeba proplachovat nad kbelíkem až do doby, dokud nebude do kbelíku odtékat pouze čistá voda.

Velká část majitelů vířivek nahrazuje toto časově náročné a poněkud složité čištění filtrů tím, že používají chemické prostředky, které vkládají přímo do vířivky. Nejedná se ale o ideální řešení. Voda se v tomto případě totiž velmi rychle kazí, dříve začne zapáchat a ani se nenadějete a nečistoty se budou usazovat na stěnách vířivky. Navíc platí, že koupat se pravidelně ve vodě plné chemických přípravků není tím úplně nejlepším rozhodnutím. Vířivku je však rozhodně potřeba udržovat v čistotě, která bude vždy záviset především na kvalitě filtrů, které obsahuje.

Nepodceňujte samozřejmě ano čištění jednotlivých trysek a dalších částí, které má vířivka v sobě přímo zabudované. Ne vždy je to konstrukčně možné, ale všude tam, kde to možné je, je třeba věnovat údržbě čas a pozornost. Při výměně filtrů i při dalším čištění dbejte pokynů výrobce a držte se toho, co o těchto činnostech píše originální manuál.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi