Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Zemina v pytlích – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Zemina v pytlích – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Češi jsou přímo přeborníci v zahradničení a pěstování. Téměř každý z nás si doma přes léto vypěstuje alespoň nějaké to rajče, květináče nám často okupují bylinky a mít doma květinu je vlastně samozřejmost. A co teprve zahrady. Jejich úpravám věnujeme mnoho času, abychom si vytvořili příjemné místo pro relaxaci. Ke všem těmto činnostem potřebujeme hlavně jednu věc. A tou je zemina v pytlích. 

PořadíNázevCenaSloženíPoužitíHnojivo
1.Agro trávníkový substrát 50 l170,-Rašelina, kompost, křemičitý písekTrávníkNe
2.Agro substrát zahradnický 75 l210,-Rašelina, kůrový humus, vitality komplexUniverzálníNa 6 týdnů
3.BioBizz Light Mix 50 l300,-Rašelina, perlit, stopové prvkyVnitřní i venkovníNa 1 týden
4.FORESTINA substrát zahradnický 70 l300,-Černá a bílá rašelinaUniverzálníNa 6 týdnů
5.Plagron Grow Mix s perlitem50 l340,-Rašelina, vermikompost, perlitVnitřní i venkovníNa 3 týdny

Zobrazit další produkty

Jak vybrat zeminu v pytlích

Každá rostlina potřebuje zeminu, která jí vytvoří ideální podmínky pro její růst. Záleží tedy velmi na tom, co a kde chceme pěstovat. Usnadňují to však substráty, které jsou určené pro univerzální využití jak venku na záhonech, tak doma v květináčích nebo ve skleníku. Můžete si je doma i následně upravit a smíchat s dalšími komponenty jako vlastní kompost nebo třeba písek. Vytvoříte si tak zeminu přímo na míru každé vaší rostlině z jediného substrátu. 

Z čeho je zemina? 

Zemina, kterou si my koupíme v pytlích je směs rašeliny (někdy i obyčejné ornice) a dalších látek, které určují její vlastnosti: 

  1. Zadržování vláhy je pro některé rostliny dobré a pro jiné už tolik ne. Záleží na tom, zda má naše rostlina raději vlhko nebo naopak sušší prostředí. Zeminy s příměsí jílu bývají těžší a jakoby hutnější, zadržují více vody.  
  2. Vzdušnost potřebují více suchomilné rostliny, jako třeba kaktusy, středomořské bylinky a také orchideje. Ty potřebují mít ve výborném stavu svůj kořenový systém. Substrát, který je propustný a lehký je pro ně nejvhodnější stejně jako pro výsev semen. Ty také potřebují okysličenou půdu, která je nebude příliš tížit. Přidává se proto písek nebo perlit
  3. Hodnota pH nám řekne něco o kyselosti zeminy. Pokud je hodnota pH vyšší než 6,5 je půda neutrální a dá se na ní vypěstovat skoro vše. Okurky mají rády pH tak 6, rajčata tak 5,5 a borůvky jsou nejspokojenější s velmi kyselou půdou. Řada substrátů má pH upravené nebo dokonce samoregulační a vy se nemusíte vůbec o nic starat. 

Od semínka 

Vypěstovat si vše od semínka je jednoduché, pokud tomu přizpůsobíte i výběr zeminy. Ta musí být vzdušná a není potřeba, aby měla v sobě vysoký podíl živin. Rostlina potřebuje zpočátku hlavně zdravé kořeny. Vyrostou vám tak krásné sazenice, které po přesazení nebudou mít potíže přežít. Jejich kořeny budou dostatečně silné, aby zvládly i rychlý růst.

Správná výživa 

Některé substráty jsou přímo určeny na výsev, tudíž pro krátkodobé použití, proto mají nižší podíl živin. Jiné zvládnou i celý pěstební cyklus. Je potřeba jen dodávat zemině dostatečnou výživu, nejlépe přímo určenou na pěstovaný druh. Tím si zajistíte, že vaše rostliny budou růst a sílit. Klasické substráty mívají živiny v podobě různých druhů hnojiv většinou na 6 týdnů. Přesazené rostliny se tedy zvládnout bez obtíží uchytit v půdě, která je pro ně doslova prostřeným stolem. Další hnojení je už potom na vás, ale už jistě víte, zda se vaše rostlinky uchytily nebo ne. 

Vitality komplex 

Možná tyto enzymy znáte trochu jinak pod názvem žížalí čaj. Získávají se z trávicího traktu žížal a jsou jednou z nejlepších možností, jak podpořit růst rostlin a zabránit vyčerpání půdy. Také přenos živin z půdy do rostliny a jejich využití je daleko rychlejší. Tento komplex živin může být přímo součástí substrátu, který kupujete. 

Jiný druh, jiná zem 

Snad každá rostlina má svůj vlastní substrát, který je na trhu k dostání. Seženete speciální substráty na orchideje, kaktusy, růže, muškáty, rajčata a mnoho dalších. Ty mají pH upravené přesně podle požadavků toho určitého druhu. Kupovat však každou zvlášť by se vám tak úplně nevyplatilo. Univerzální substrát proto jednoduše upravíte hnojením, popřípadě přímo koupenou výživou, která je určena pro váš druh rostliny. 

Pokojovky 

Květiny, které nám krášlí domovy uvnitř mají také své vlastní zeminy. Ty jsou velmi univerzální, co se týče množství druhů, na které je lze využít. Málokdo má totiž doma jen jeden druh. Nejsou ale vhodné ani na balkonové pěstování, tam raději sáhněte po substrátu zahradnickém. 

Trávník 

Mít upravenou zahradu znamená mít také upravený trávník. Bohužel někdy se najde místo, kde ani tráva neroste a je třeba tomu trochu pomoci. Speciální substráty určené pro trávníky celkově zlepší kvalitu půdy. Využijete je nejen pro samotnou výsadbu, ale i ve chvílích, kdy potřebujete část plochy zregenerovat. Některé trávníkové zeminy mají v sobě hnojivo, jiné je možné přihnojovat.

Hmotnost zeminy v pytlích může mít velmi široké rozpětí. Záleží na tom, jak moc je uvnitř substrát vlhký. Na jeho výslednou kvalitu to nebude mít vliv, ale příliš suchý substrát je třeba předem trochu namočit, příliš vlhký zase nechat lehce vyschnout.

Jak se vám líbil náš článek?