Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Velký květináč na palmu – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Velký květináč na palmu – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Pěstování palem není na rozdíl od jiných pokojovek příliš náročné, jelikož nevyžadují každodenní péči ani speciální podmínky. Obvykle se spokojí s vhodným typem květináče, který by měl být dostatečně veliký a spíše orientován do výšky. Jelikož se jedná o rostlinu, jež může dorůstat i vyšších rozměrů, je dobré hned na začátku pořídit květináč, který bude odpovídat konečné výšce – vyhnete se tak nutnosti rostlinu pravidelně přesazovat, a navíc si zajistíte, že bude odpovídat požadavkům a ladění vašeho interiéru.

PořadíNázevCenaMateriálObjemHmotnost
1.Prosperplast Květináč Urbi Square319 Kčplast (polypropylen)16,3-91,5 l0,68-4,91 kg
2.CITRUSKRYDDA 599 Kčplast (polyetylen)26,5 l0,86 kg
3.KETER Květináč LARGE CYLINDER757 Kčumělý ratan66 lneuvedeno
4.Květináč z prken Woode 265 Kčplast12-54 l0,68-2,26 kg
5.Květináč TERJE350 kčbanánové listy, rákos10,8 lneuvedeno

Zobrazit další produkty

Jak vybrat veliký květináč na palmu

Výška většiny druhů palem pěstovaných v pokojových podmínkách se pohybuje kolem 1-2 metrů, ty nejvyšší obvykle dorůstají až do tří metrů, což odpovídá standardní světlé výšce místností v běžném obydlí. Aby bylo možné palmu do této výšky dopěstovat, musí jí být zajištěny odpovídající podmínky včetně dostatku prostoru a živin. Ty palmy získávají z půdy, v níž jsou zasazeny, a také z hnojiva. Květináč pro palmy by tak měl být dostatečně veliký a orientovaný především na výšky, aby palmě zajistil dostatečnou distribuci a vhodné tvarování kořenového systému, ideální jsou proto květináče válcového, kuželového nebo hranolovitého či kvazi-hranolovitého tvaru. Při výběru je dobré se orientovat (vedle ceny) především na následující parametry:

Materiál

Látka, z níž je květináč vyroben, ovlivňuje řadu jeho vlastností – jedná se především trvanlivost, pevnost a odolnost (včetně odolnosti vůči podmínkám, v nichž je uložen, a externím vlivům). Standardně se květináče pro palmy vyrábí z plastu, u něhož je poměrně výhodný poměr mezi pevnosti, robustností, rozměry a hmotností. Nejčastěji se k výrobě květináčů pro palmy využívá termoplastů (polyetylen, polypropylen), případně umělého ratanu. Kromě plastů se lze setkat také s klasickými květináči keramickými, u nich však již samotné zařízení dosahuje relativně velké hmotnosti, jež může být pro umístění do interiéru společně se zeminou a rostlinou překážkou běžné manipulace. Květináč může být vyroben také z alternativních materiálů, jako jsou přírodní vlákna – u těchto je však nutné dbát na vhodné ošetřování a adekvátní zálivku rostliny.


Objem

Velikost květináče na palmy může být různá, přičemž o jeho objemu zpravidla rozhoduje tvar. Pokud si pořídíte květináč úzký postačí vám k pěstování menší objemy, u širokých je pak nutné adekvátně objem zvýšit, aby byla výška květináče dostatečná. Minimální objem květináče určeného k pěstování palem se pohybuje kolem 12 l a je určen především pro palmy menšího vzrůstu. Velké objemy pak mohou dosahovat až 90 l.

Hmotnost

Určujícím faktorem pro manipulaci, ale také stabilitu, květináče je jeho hmotnost. U menších výrobků se hmotnost pohybuje do 1 kg, větší květináče mohou prázdné vážit i 5 kg (či více, pokud zvolíte veliký keramický květináč), zvláště jsou-li vybaveny například samozavlažovacím systémem. Hmotnost květináče je také nutné zohledňovat při modelech, které mají převažující výškový rozměr ve velké míře, jelikož mohou být při vyšší hmotnosti či naplnění a osazení nestabilní.

Uvedené parametry slouží primárně k výběru modelu květináče, pořízení konkrétního výrobku by pak mělo být ovlivněno nejen vzhledem, ale také vybavením, a navazovat na druh palmy, která v něm bude pěstována.

Další specifika květináče pro pěstování palem

Pěstování palem v pokojových podmínkách je vhodné jak pro pokročilé pěstitele, tak pro začátečníky. Přestože se jedná o exotické rostliny, jejich ošetřování nepředstavuje výraz ně náročný úkol, který by musel být bedlivě promýšlen a aplikoval nezbytné pravidelné kroky. Palmy jsou teplomilné, proto se jim u nás nejlépe daří v interiérech se stabilním prostředím, tzn. ideálně je nestavět do průvanu a zjistit dostatek slunečního světla (podle druhu) a hlavně tepla (optimální je místo někde u topení). Při výběru květináče je dobré kromě uvedených parametrů zohlednit také další aspekty, jež jsou popsány níže.

Druh palmy a tvar květináče

V interiérových podmínkách je možné pěstovat několik druhů palem s různými požadavky a specifiky růstu. Před nákupem vhodného květináče si tak nejdříve zjistěte, jaké prostředí má palma ráda (zda jí vyhovuje spíše přímé sluníčko nebo polostín) a do jakého tvaru a výšky dorůstá. Právě poslední dva zmíněné aspekty pak ovlivňují tvar květináče – palmy s úzkým kmenem a větvenými listy nebo řapíky ocení vyšší a širší květináč, palmy s tlustším kmenem si pak vystačí s užším a vyšším květináčem, ideální je ovšem vždy volit květináč podle toho, jaký konečný tvar by měla palma dosáhnout, aby nehrozilo jeho převrhnutí. Tvary i rozměry květináčů jsou různorodé – standardně se setkáváme s hranoly a válci, které doplňují obrácené komolé jehlany a kužely, nebo květináče nepravidelného tvarování. Jeden produkt může být často vyráběn i ve více rozměrových variantách.

Soulad s interiérem a funkce

Užitnými specifiky květináčů pro palmy jsou především jejich vzhled a pak další vlastnosti a funkce. Jelikož se jedná o květináč primárně určen do interiéru, měly by jeho barva, materiálové řešení i povrchová úprava odpovídat ladění místnosti, v níž se nachází. Květináče (zejména ty plastové) jsou vyráběny převážně v tmavých přírodních barvách (hnědá černá), lze však narazit i na jiné barvy a odstíny, důležité je také zaměřit se na případné motivy a texturu. Dalšími vlastnostmi, které by vás při výběru mohly zajímat, jsou odolnost – mechanická (houževnatost při mechanickém poškození), vůči UV záření (pokud palmu vystavujete přímému slunci) a mrazu (bývá zanedbatelným faktorem, jelikož navazuje především na pěstování v exteriéru). Za zvážení pak stojí také řešení odvodního (drenážního systému), je-li jím květináč vybaven, nebo systém samozavlažování.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi