Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Bezdrátová couvací kamera do auta – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Bezdrátová couvací kamera do auta – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Couvací kamera je jedním z bezpečnostních prvků automobilu, který je výhodný především pro vozy, jež neposkytují dostatečný rozhled v zadní části vozu. Jedná se především o automobily, které neumožňují výhled zadním okénkem kvůli jeho řešení nebo nákladu či nápravě. Couvací kamera ovšem nabízí mnohem víc, jelikož snímá celý prostor za automobilem, nikoliv pouze výhled z vozidla, a umožňuje tak vyhnout se předmětům, ale i osobám, které byste jinak neměli šanci vidět. Lze ji tedy považovat za pokročilý prvek zvyšující bezpečnost všech účastníků silniční dopravy v dané situaci. Některé vozy mají couvací kameru již zabudovanou, lze si ji ovšem pořídit také samostatně, přičemž moderní produkty fungují převážně na bezdrátové bázi a umožňují přímé promítání snímaného prostoru do palubního nebo speciálního displeje, či do zpětného zrcátka.

PořadíZnačkaCenaRozlišeníÚhel snímáníZobrazení
1.Cel-Tec M10s DUAL GPS Premium4 689 KčFull HD148°do zrcátka
2.Wifi parkovací set TRUCK K00823 298 Kč420 TVL120°do displeje
3.Garmin BC 50, zadní bezdrátová kamera4 890 KčHD (až 720 p)160°různá zařízení
4.Autokamera GX 644-2,4G768 Kč680×480170°různá zařízení
5.AUTIO Bezdrátová wifi couvací kamera2 749 Kč640×480120°mobilní aplikace

Zobrazit další produkty

Jak vybrat bezdrátovou couvací kameru do auta

Při výběru bezdrátové couvací kamery do automobilu je vhodné se orientovat nejen podle ceny ale zejména podle specifik, která určují především jak veliký prostor je kamera schopná snímat, jakým způsobem jej zaznamenává a jak dostatečně čitelný je její výstup. Základní rozhodování by se mělo zaměřit především na následující parametry:

Rozlišení

Pokud nemáte jinou možnost kontroly prostoru za zadní částí vozu, je rozlišení snímání (stejně jako jeho frekvence) klíčové. Právě díky rozlišení budete schopni rozeznat, co přesně se za vašim automobilem děje a zda je bezpečné couvat. Souvisejícím specifikem je pak právě zmíněná frekvence snímkování, která vám bude obraz aktualizovat tak, abyste měli kontinuální přehled.


Úhel snímání

Tento parametr je klíčový, jelikož specifikuje, jak velký záběr kamera má. Standardně platí, že čím větší úhel snímání je tím lépe – jedná se v podstatě o vodorovný úhel vymezující prostor za automobilem, který jste schopni prostřednictvím kamery přehlédnout. Nejnižší úhly se pohybují kolem 120°, nejvyšší pak dosahují až 170° a představují v podstatě nejbezpečnější varianty, jelikož téměř eliminují tzv. mrtvý úhel.


Zobrazení

Vedle charakteristik snímání je pak důležité také, na jakém zařízení se obraz přehrává. Některé systém umožňují duální přehrávání do zpětného zrcátka, jiné lze propojit prostřednictvím palubního displeje, případně jsou vybaveny vlastní mobilní aplikací nebo speciálním vlastním monitorem.

Jednotlivé modely bezdrátové couvací kamery nabízí velmi mnoho různých variant a funkcionality, proto základní kritéria při výběru konkrétního produktu rozhodně nebudou dostačující. Celkové vybavení, řešení či funkcionalita výrazně ovlivňují konečnou cenu zařízení.

Co dále při výběru bezdrátové couvací kamery zohlednit

Bezdrátové couvací kamery mohou být řešeny jako samostatné zařízení, nebo jako součást většího celku, která je dodávaná společně s vlastním monitorem nebo jako soustava kamer. Právě kamerové sety jsou častěji využívány u nákladních automobilů, kde mohou sloužit nejen jako kamery určené pro couvání, ale také pro kontrolu nákladu během jízdy po stranách apod. Ještě před rozhodováním prostřednictvím základních parametrů byste tak vždy měli zvážit konkrétní účel její aplikace a podle toho volit primární schéma (samostatná kamera, set kamer, kamera se zobrazovacím zařízením apod.). Další parametry, které by vás měly zajímat, navazují jednak na specifika snímání a záznamu, jednak na montáž a provoz, a dále na speciální funkce.

Doplňující specifika snímání a záznamu

Kromě rozlišení a frekvence snímkování je důležitý také jaký obrazový snímač kamera používá (CCD nebo CMOS) a v jakém intervalu je záznam realizován (nahrávaná smyčka). Některé kamery jsou řešeny jako velmi jednoduché, jejichž úkolem je pouze zprostředkovat obraz (černobílý nebo barevný), jiné pořizují také zvukový záznam, nebo je možné je napojit na asistenční systém s různými pokročilými funkcemi.

Montáž a provoz kamery

Instalace kamery se provádí pomocí speciálních prvků, a to ve třech variantách – do osvětlení registrační značky (zde má velmi dobrý rozhled), na nárazník nebo do třetího brzdového světla. Aby bylo možné kameru provozovat, musí splnit několik důležitých parametrů – jelikož se instaluje prakticky v exteriéru, je dobré, aby měla co nejvyšší třídu krytí (optimálně IP 67), byla voděodolná a vybavena přisvícením pro snímání v noci. Kvalitní kamery jsou vyrobené z dobře ošetřeného kovu, který je velmi odolný a zajišťuje dlouhou životnost zařízení. Sledovat byste měli také rozsah teplot, v nichž je kamera bez problémů funkční.

Užívání a speciální funkce

Poslední kategorií parametrů, jež byste měli při výběru bezdrátové couvací kamery zvážit, jsou užitné charakteristiky a speciální funkce. Mezi užitné charakteristiky se řadí především způsob napájení a výdrž baterie (zda umožňuje akumulaci), dosah přenosu záznamu (je udáván v metrech a může se pohybovat až kolem 15 či 20 metrů, což je výhodné například při přenosu do mobilní aplikace) a přenosová rychlost. Kamery mohou být v případě potřeby také vybavovány paměťovou kartu, pro provádění záznamu dopravní situace a ovládány různým způsobem (nejčastěji se ovšem využívá ovládání dotykového).

5/5 - (1 vote)
O autorovi