Nejlepší klasické vysavače dle testů a recenzí

Zdá se to skoro neuvěřitelné, ale vysavače tvoří součást našich domácností již více než století. Úplně první prototypy vysavačů byly vyráběny již na konci 19. století, ale jak už to u podobných „revolučních“ přístrojů bývá, zpočátku se jednalo o mimořádně velké a drahé přístroje s obtížným ovládáním, které si mohlo dovolit jen pár vyvolených.

Tip pro vás: test robotických vysavačů a jak je vybrat

Nejlepší vysavače dle srovnávače Heureka.cz

Protože však vývoj šel mílovými kroky kupředu, netrvalo dlouho a jen o několik desetiletí později světlo světa spatřily malé přenosné vysavače, které již umožňovaly snadnější manipulaci. Jejich výkon se neustále zvyšoval a cena šla dolů, proto se rychle rozšířily a dnes již představují v našich domovech podobně důležitý spotřebič, jako třeba rychlovarná konvice. Vysavače jsou tedy dalším z pomocníků, které nám nebývale usnadňují život, a pro milovníky čistoty a pořádku jde o povinnou výbavu. Vybíráte právě vysavač? Pak je pro vás určen následující text, který poradí a udělá přehled v tom, jaké jsou vlastně možnosti.

Nejlepších 5 vysavačů

Podlahový vysavač Rowenta Compacteo Ergo RO52825

Fotka vysavače Rowenta Compacteo Ergo RO52825

Klasický podlahový vysavač s dobrým poměrem cena-výkon. Představuje spolehlivého domácího pomocníka, je středně hlučný, má slušný výkon a je snadno manipulovatelný. Cena zahrnuje velký výběr doplňkového příslušenství náhradních hlavic i náhradních sáčků. Je menší a skladný, bude tedy vyhovovat spíše malým, méně náročným domácnostem.

Robotický vysavač LG Hom-Bot 62601LVM

Fotka vysavače LG Hom-Bot 62601LVM

Velmi dobře vybavený robotický vysavač s vysokým výkonem a množstvím funkcí včetně odloženého startu, takže jej lze zaměstnat i v době vlastní nepřítomnosti. Za vysokou pořizovací cenu získáte špičkovou kvalitu a vysoký výkon. Velmi kladně je hodnocena minimální hlučnost a snadná ovladatelnost. Díky nízké výšce se dostane i pod nábytek.

Klasický vysavač ETA 1478

Fotka vysavače ETA 1478 90010 Sabine

Standardní domácí podlahový vysavač od tradičního českého výrobce, má nižší výkon a pouze základní funkce, pro nenáročného zákazníka však naprosto dostačující. Je bezsáčkový, což může být nevhodné pro alergiky. Výhodou je nižší cena, která navíc zahrnuje i přídavné hlavice různého druhu podle typu a místa vysávání.

Tyčový vysavač Bosch PAS 18 LI

Fotka vysavače Bosch PAS 18 LI

Akumulátorový tyčový vysavač menším rozměrů, je dobře přenosný a snadno ovladatelný díky nízké hmotnosti. Zahrnuje obsáhlé příslušenství a přídatné funkce včetně technologií inteligentně řízené energie, která zajistí optimální sílu a maximální výdrž. Odradit může vyšší pořizovací cena; někomu mohou dodatečné funkce připadat nadbytečné.

Tyčový vysavač Gallet ASP 612 Evreux

Fotka vysavače Gallet ASP 612 Evreux

Klasický tyčový vysavač se slušným poměrem cena-výkon, vhodný na všechny typy podlah. Ideální pro nenáročného zákazníka, který nevyžaduje množství přídatných „chytrých“ funkcí. Někteří zákazníci jako nevýhodu zmiňují nedostatečný výkon při vysávání koberců a nevýhodou může rovněž být absence akumulátoru (napájení je zajištěno pomocí kabelu).

Druhy vysavačů

Stejně jako v případě lednic, myček, praček nebo mikrovlnek, i v případě vysavačů se lze setkat s mimořádně širokou nabídkou. Hned na začátku si tedy představíme, jaké typy vysavačů jsou vůbec k dostání.

Vysavače podlahové

Podlahové vysavače jsou zřejmě nejběžnějším typem vysavačů, vhodné pro všechny typy povrchů (koberce, parkety, linoleum) a z toho důvodu vhodné do každé domácnosti. Lze je sehnat za poměrně dostupné ceny již od tisícovky, přitom nabízejí v současné doně velmi dobrý výkon a snadné ovládání. Moderní vysavače se také oproti starším modelům vyznačují mimořádně tichým chodem. V rámci podlahových vysavačů lze dále rozlišit vysavače sáčkové a bezsáčkové, přičemž co se týče sací síly, není mezi nimi takřka žádný rozdíl. Nevýhodou sáčkových vysavačů je pochopitelně nutnost poměrně časté výměny sáčků a fakt, že při naplnění se snižuje sací schopnost vysavače. Bezsáčkové vysavače ukládají nečistoty do speciální vyprazdňovatelné nádoby, proto nejsou rozhodně vhodné pro alergiky a osoby citlivé na prach. Mají však konstantní sací výkon nezávislý na aktuálním obsahu sběrné nádoby.

Vysavače tyčové

Levnější a snadněji ovladatelná alternativa výše uvedených. Tyto vysavače jsou určeny primárně do menších prostor, jejich velkou výhodou je fakt, že nejsou obvykle napájeny pomocí elektrického kabelu, ale nejčastěji díky akumulátoru, takže se nemusíte ohlížet na to, zda vám při luxování dostačuje délka šňůry. Oproti klasickým podlahovým vysavačům mají však nižší výkon a objem sáčků je rovněž poměrně malý. Někteří výrobci nabízejí výhodné komplety – vysavač podlahový a tyčový zároveň v jednom „balení“.

Robotické vysavače

Vysavače robotické jsou fenoménem posledních let. Třebaže na trhu jsou k dostání již delší dobu, zákazníci jako by je začali objevovat teprve nedávno. Robotické vysavače působí na první pohled trochu jako z jiné planety – díky integrované „chytré“ technologii dokážou totiž vysávat zcela samy bez pomoci člověka, takže je stačí pouze zapnout. O úspoře času při úklidu netřeba hovořit. Obavy, že takový samohybný přístroj nedokáže místnost vyluxovat stejně dokonale, jako kdyby jej ovládal člověk, jsou liché – funkce těchto vysavačů je důkladně prověřena a díky senzorům jsou tyto přístroje dokonce ještě výkonnější a pečlivější, než klasické podlahové či tyčové vysavače. Některé přístroje dokážou dokonce detekovat překážky a zabraňovat tak kolizím. Nevýhodou robotických vysavačů je tedy snad jen vyšší základní pořizovací cena – pokud máte zájem o robotický vysavač, pak se připravte na to, že vaše peněženka bude chudší nejméně o několik tisíc korun.

Vysavače multifunkční jsou speciální přístroje určené ke komplexnímu vyčištění všech povrchů, a to včetně těch mokrých. Dokážou se postarat o šamponování koberce nebo pohovky, jsou však poměrně robustní a hůře ovladatelné, navíc náročnější na údržbu. Vzhledem k velikosti a množství funkcí se rovněž nejedná o právě malou investici. V současné době je jejich používání spíše na ústupu a nahrazují je právě výše zmíněné robotické vysavače.

Jak vybrat vysavač

Základní krok, tedy zvolení správného typu vysavače, je za námi. Nyní je na čase zvážit ještě další parametry, abyste se mohli lépe rozhodnout, který konkrétní kousek v dané kategorii zvolíte. Jedním z kritérií může být cena, což je faktor, se kterým nemůže žádný návod poradit – samotný zákazník musí vědět, kolik si může dovolit do vysavače investovat. Pokud sháníte kvalitní produkt s dobrým poměrem cena-výkon, doporučujeme sledovat zákaznické recenze například na internetových portálech, které se zabývají prodejem elektrospotřebičů. Právě tato uživatelská hodnocení bývají často zdrojem cenným a dobře míněných rad, které jinde nezískáte. Sami můžete koneckonců přispět svým vlastním zhodnocením, až svůj nový přístroj vyzkoušíte a prověříte.

Co ještě je u vysavačů důležité? Většinu zákazníků zajímá hlučnost, což je také jedním z parametrů, na které se výrobci v současnosti nejvíce zaměřují. Cílem je pochopitelně co možná nejvyšší snížení hlučnosti. Ta obvykle dosahuje kolem 80 dB, což odpovídá poměrně hlasitému hučení. Jsou však k dostání i mimořádně tiché přístroje, jejichž hlučnost se pohybuje kolem 60 dB, což už představuje jen nepatrné vyrušení srovnatelné s šelestem listí.

A nakonec mějte na paměti i to, jaké příslušenství byste ke svému vysavači rádi dostali. Ne všechny vysavače totiž obsahují v balení také klasické užitečné náhradní díly jako přídavné hlavice různých typů (kartáčové, štěrbinové, rotační….) a je třeba je dokoupit zvlášť. Při výběru se proto informujte, zda jsou tyto díly součástí balení.

Pro snadnější výběr nabízíme přehled pěti nejprodávanějších a mezi zákazníky neoblíbenějších vysavačů a přidáváme krátké recenze, abyste se lépe zorientovali v široké nabídce prodejců.

Server Arecenze zpracoval také test nejlepších vysavačů, který by vás mohl zajímat.

Recenzetesty.cz
Logo