Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Svítilna s velkým dosvitem – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Svítilna s velkým dosvitem  – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Nákup svítilny by měl být realizován vždy s ohledem na to k jakému účelu bude využívána. Klasické svítilny, tedy ruční baterky, mají dosvit poměrně krátký, jelikož slouží především jako světelný zdroj nablízko. Svítilny s velkým dosvitem se vyrábí především pro záchranné složky, díky vysoké svítivosti jsou schopny dosvítit na velké vzdálenosti (ty nejúčinnější až na 1 km), jsou však využitelné také pro náročnější outdoorové aktivity – ty s největší svítivostí jsou schopny na krátkou vzdálenost dosáhnout dokonce vysoké výhřevnosti a lze jejich pomocí rozdělat oheň.

Poř.NázevCenaSvětelný tokDosvitHmotnost
1.Fenix LR50R8 599,-12 000 lm950 m980 g
2.Fenix C72 199,-3000 lm470 m244 g
3.Platinium Aku LED baterka B500 POWER Box 10W399,-800 lm500 m167 g
4.Fenix LR35R5 499,-10 000 lm500 m383 g
5.Fenix HT183 399,-1500 lm925 m292,5 g

Zobrazit další produkty

Jak vybrat svítilnu s velkým dosvitem

Při výběru svítilny s dlouhým dosvitem je potřeba se vedle ceny zaměřovat na několik základních parametrů, které určují, jakým způsobem je možné baterku používat. Jednotlivé modely takovýchto svítidel se mezi sebe mohou odlišovat v řadě vlastností a funkcí, což se promítne právě do jejich ceny, primárně byste však při rozhodování o konkrétním modelu měli zvážit následující charakteristiky:

  1. Světelný tok 
  2. Dosvit
  3. Hmotnost

Světelný tok

Specifikuje maximální intenzitu světla vydávaného svítilnou a je přímo spojený s dosvitem zařízení. Světelný tok je v podstatě výkon světelného zdroje, jenž lze díle upravovat specifickým provedením iluminační části zařízení, která definuje charakteristiky světelného kužele. Ve výsledku může světelný tok ovlivňovat také teplo generované baterkou, jež může případně sloužit i k dalším účelům, standardně se hodnota světelného toku upravuje různými funkcemi provozu svítilny.

Dosvit

Je hlavním specifikem baterky a určuje maximální vzdálenost, kam až světelný kužel baterky dosáhne. U svítilen s velkým dosvitem tato hodnota činí minimálně 100 m, běžně se však pohybuje řádově v několika stovkách metrů až do 1 km.

Hmotnost

Svítilna se zpravidla během užívání nosí celou dobu v ruce, její hmotnost je tak klíčová z hlediska uživatelského komfortu, tedy snadné manipulovatelnosti. V tomto směru je ovšem potřeba hledat optimální řešení, jelikož je hmotnost ovlivněna především materiálem, ze kterého je svítilna vyrobena, a ten by měl být rovněž dostatečně odolný, jelikož její uplatnění je především v nočních podmínkách (obecně nižší teplota) a v exteriéru (obecně lze očekávat vyšší vlhkost).

Další faktory pro výběr svítilny s velkým dosvitem

Uvedené základní charakteristiky ovlivňují zpravidla cenu svítilny pouze částečně a při výběru konkrétního modelu by měli být považovány za směrodatné. U každého z nich však lze zvážit několik variant a upřednostnit některou z dodatečných vlastností právě na úkor těch základních. Kromě již uvedené hmotnosti, kde výběr nejlehčího modelu může znamenat krátkou životnost pouzdra nebo nízkou dobu svícení, to může být i maximální dosvit, jež nemusí být nutně až jeden kilometr. V úvahu by tak měly být dále brány charakteristiky světelného kužele, specifika celkového provedení a provozní vlastnosti.

Charakteristiky světelného kužele

Světelný kužel je vymezený prostor, který je svítilnou osvětlen a ovlivňují jej nejen vlastnosti světelného zdroje, ale také provedení reflektoru, které světelný kužel modeluje. Zvážit byste tedy měli následující:

  • svítivost – určuje hustotu světelného kužele, tzn. intenzitu a míru osvětlení prostoru nacházejícího se ve světelném kuželu
  • typ světelného zdroje – žárovka, LED dioda
  • velikost kužele – je dán horizontálním a vertikálním úhlem, který určuje provedení reflektorové části, a dále pak dosvitem
  • barva světla – standardně se používá teplé nebo studené bílé světlo, případně doplněné barevnými efekty (červená)

Celkové provedení svítilny

Kromě samotných specifik vyzařovaného světla je u baterky důležité také její provedení, tzn. charakteristiky pouzdra, technologie napájení apod. V tomto ohledu byste tedy měli sledovat také tyto vlastnosti:

  • materiál pouzdra – svítilny mohou být vyrobeny z různých materiálů, obecně se však jedná o plastové nebo kombinaci plastových a kovových prvků, míra uplatnění jednotlivých materiálů ovlivňuje několik dalších charakteristik, jako jsou hmotnost, odolnost a životnost
  • vodotěsnost a třída krytí – specifikují možnosti užívání svítilny, vodotěsnost bývá uvedená jako samostatná charakteristika a navazuje na možnosti použití ve vlhkém prostředí nebo dostatečné utěsnění v případě namočení, třída krytí dále určuje také riziko zanesení prachovými částicemi
  • odolnost a nárazuvzdornost – vedle povrchové odolnosti (tedy pevnosti, pružnosti, tvrdosti a houževnatosti povrchového materiálu, které souvisí také s rizikem poškrábání) se jedná o provedení vnitřních částí a jednotlivých komponent a riziko poškození funkčnosti v případě, že dojde k pádu svítilny na pevný povrch nebo z velké výšky
  • napájení – charakterizuje, jakým způsobem svítilna získává příkon, tzn. zda využívá klasické baterie, je možné ji nabíjet nebo je kombinována s mechanickým dobíjením (kličkou)

Funkce a provozní vlastnosti

V neposlední řadě představují velmi důležitý aspekt výběru provozní vlastnosti, ovládání a funkce svítilny. Mezi nimi je klíčovou charakteristikou doba svícení určující výdrž baterie/nabití při specifikovaných podmínkách provozu (udává se v hodinách, je ovšem variabilní právě v návaznosti na specifika užívání). S dobou svícení pak souvisí také uživatelské funkce, tedy nastavitelné režimy využívající různé intenzity, barevnosti či spojitosti svícení (spojité, přerušované, signalizace blikáním apod.). Po zvážení všech uvedených charakteristik by následně měla být zohledněna cena zařízení.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi