Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Mechanický čistič odpadů – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Mechanický čistič odpadů  – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Neodtékající odpad je jedním z nejčastějších problémů v domácnosti a větší či menší zkušenost s ním má asi každý. Řešit lze tento problém prostřednictvím tekutých čističů schopných díky svému složení odpad uvolnit chemickou cestou. Kromě toho je zde ale cesta klasická, tj. mechanické uvolnění nastřádaných usazenin. Slouží nám k tomu tzv. zvon, případně spirála na odpad. I taková zdánlivě triviální pomůcka si ale zaslouží zodpovědný výběr. Jak jej tedy vybrat?

PořadíNázevCenaTypPoznámka
1.Dudlu Superčistící zvon na ucpaný odpad129 KčZvonZaložen na vytlačení nečistot do potrubí a kanalizace
2.Extol Craft 5462125 KčZvonManžetové provedení, délka 320 mm, průměr 127 mm.
3.Geko G73159 spirála na čištění odpadů239 KčSpirálaSpirála v plastovém bubnu s navijákem
4.Rothenberger Ropump 71991429 KčZvonZaložen na vytlačení nečistot do potrubí a kanalizace
5.Dedra 12H803219 KčSpirálaKlasická spirála, 8 mm x 3 m

Zobrazit další produkty

Jak vybrat mechanický čistič odpa

Ucpaný odpad v koupelně, v kuchyni či na WC dokáže celou domácnost řádně potrápit. Nejde přitom o nic výjimečného, právě naopak. Kdo by se s ucpaným odtokem někdy v životě nesetkal?

Způsob, jakým poznáte, že odpad neodtéká, je snadný. Po puštění do dřezu či umyvadla, resp. spláchnutí toalety, voda buď neodtéká vůbec, anebo odtéká jen velmi pomalu. V takovém případě je třeba vzniklou situaci co nejdříve řešit. Je možné pokusit se o chemické rozpuštění nečistot za pomocí k tomu přímo určených prostředků a přípravků, ale v některých případech je jedinou možností pokus o mechanické uvolnění.

Jak se odpady ucpávají?  

Příčin ucpaného odpadu může být celá řada. Je proto vhodné vědět, co konkrétně nám ten který odpad ucpalo. Podle toho lze potom volit ideální způsob odstranění nechtěného „špuntu“ v potrubí.

Odpady se ucpávají, protože v průběhu času se v nich nahromadily ty složky, jež jsou schopné na sebe žalovat. Může jít o tuky – klasické znečišťovatele potrubí vedoucí z kuchyně dále do kanalizace. V případě potrubí vedoucího od koupelnového dřezu zase hrají prim vlasy. Ty jsou schopné se zachytit prakticky za cokoliv a postupem času vytvořit chuchvalec, který je dokonale neprostupný pro všechno, vodu nevyjímaje.

Zapomenout nesmíme ani na ucpanou toaletu. Tu může mít na svědomí buď velké množství toho, co do toalety patří, ale stejně tak i to, co tam nepatří. Typiky může jít např. o plastový držák na toaletní kuličky, dětské hračky (v případě, že se jedná o rodinu s dětmi, je to poměrně časté) apod.

Ve všech těchto případech je třeba odpad co nejrychleji uvolnit, aby byla opětovně umožněna práce s umyvadlem, dřezem, sprchou nebo toaletou – zkrátka s místem, kde nefunkční odtok znemožňuje jeho používání.

Postup při řešení problému

Ucpané odpady se lze pokusit uvolnit hned několika způsoby. Jak již bylo zmíněno, je možné použít chemické přípravky. Ty obsahují agresivní, silně kyselé látky, které jsou schopné nečistoty rozpustit.

Ne vždy je to ale tak snadné, jak si dotyčný představoval. V takovou chvíli je třeba vybrat někoho se zkušenostmi, tj. např. pracovníka profesionální firmy.

Poslední dobou se však vrací trend „vybrání“ nástrojů a realizace celého čištění svépomocí. I laik si může pořídit příslušné nářadí a nástroje, a pokusit se o uvolnění odpadu. Je ale na místě položit si předtím několik základních otázek (a samozřejmě si na ně odpovědět).

Co se ucpalo?

Touto triviální otázkou je na místě začít všechny pokusy o tvorbu o výběr mechanického čističe odpadů. Může jít o kuchyňský dřez, koupelnové umyvadlo, sprchový kout, koupelnovou vanu, toaletu apod.

Ať tak či onak, pokud selže chemie, je na řadě mechanický způsob odstranění. Je ale nutné si ověřit, jaký tvar odtok má a zdali na něj lze použit klasický gumový zvon na odpady. Pokud ne, přijde ke slovu čistící spirála.

Bude zvon „pasovat“ a spirála stačit?

U zvonů na odpady je nutné, aby je bylo vůbec možné použít. Zvony se dodávají v různých velikostech, které musí odpovídat odpadu. Je zkrátka nutné, aby bylo možné zvon na odpad přiložit a použít. V případě, že tomu tak není, je potřeba pořídit si čistící spirálu. Týká se to typicky toalet, kde zvony často svojí práci nejsou schopny splnit.

Tento problém se týká typicky odtoku toalety, kdy s ucpaným odtokem v některých případech neudělá nic ani sebezoufalejší a opakované použití zvonu. Spirála (lidově označovaná jako instalatérské pero) potom musí odvést špinavou práci. Při výběru spirály je třeba dbát na rozměry. Kromě toho je užitečným parametrem i to, za je spirála na navijáku, případně má další využitelné funkce.

Není zvon jako zvon

Na trhu jsou dostupné dva druhy tzv. zvonů na odpad, tedy mechanických čističů odpadu. Tyto dva typy se od sebe vzájemně liší principem, na jakém fungují. Ten první je klasický gumový zvon, který dokáže v odpadu vytvořit takový podtlak, který umožní navrátit obsah odpadu, který ucpal potrubí, do toalety, do dřezu apod. To samozřejmě nemusí být nikterak příjemné, ale hlavní účel – tedy uvolnění odpadu – to splní.

Druhým typem mechanických čističů odpadů typu „zvon“ jsou takové, které nevytvářejí podtlak, nýbrž přetlak. Díky němu je následně obsah odpadu vytlačen od dalších částí kanalizace a tím dojde k uvolnění ucpaných částí.

Výhodou tohoto druhu zvonu je to, že se odpad nevrací a neznečistí tak dřez nebo umyvadlo. Současně ale není využitelný všude a např. v případě vlasové „zátky“ zachycené na některé z částí odpadního potrubí bude nutné použít spíše spirálu anebo – pokud je zátka na tom správném místě – rozebrat sifon a odpad vyčistit s pomocí vlastních rukou.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi