Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Samolepicí obklady na zeď – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Samolepicí obklady na zeď – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Obklad na zeď představuje jednoduché a efektní oživení každého interiéru. Jaké jsou možnosti? Kam se tyto obklady hodí?

PořadíNázevMateriálBarvaRozměr
1.ALFIstick 3D Samolepicí kamenný obklad zlatý pískovec ESP006kámenzlatá15 x 60 cm
2.ALFIstick ® – 3D samolepicí kamenný obklad, bílý mramor, ESP001 VZOREKkámenbílá15 x 60 cm
3.Vinylové samolepící podlahové čtverce Classicvinylšedá30,5 cm x 30,5 cm
4.ALFIstick 3D Samolepicí kamenný obklad Kvarcit multicolor ESP002kámenvícebarevné15 x 60 cm
5.ALFIstick 3D Samolepicí kamenný obklad bílý mramor ESP001kámenbílá15 x 60 cm

Zobrazit další produkty

Jak vybrat nejlepší samolepicí obklad?

Při nákupu samolepicích obkladů je nutné se zaměřit na několik základních kritérií:

Materiál

Samolepicí obklady se na trh dodávají v široké škále materiálových provedení. Velmi často se setkáte se syntetickým materiálem, většinou podobě PVC či vinylu, a to i v 3D verzi. To dokáže poměrně úspěšně imitovat dřevo nebo cihlu.

Další možnost představuje i přírodní kámen. A to v celé řadě variet, jako je například břidlice, kvarcit, pískovec nebo mramor. Přírodní kámen jednoznačně uspokojí i esteticky velmi náročné zákazníky.

Zajímavou novinkou je taktéž nerez, který bývá vyhledáván zejména pro umístění do kuchyně. Tyto dlaždice se vyrábí z oceli, hliníku nebo mědi. Výhodou je stejně snadná instalace a dlouhá životnost jako v případě jiných obkladů, ale i absence spár, což oceníte při pozdější údržbě. Nerezové dlaždice nabízejí i velmi atraktivní zpracování v kartáčovaném nebo lesklém provedení a reliéfní nebo hladký povrch.

Další variantou, která už se velmi blíží tradičním obkladačkám, je také sklo. Na rozdíl od variant z umělých materiálů vám ani u skla nehrozí, že zejména levnější verze bude levně i vypadat na pohled.

Voděodolnost a omyvatelnost

Zejména pří instalaci v exponovaném prostředí, jako je kuchyně nebo koupelna, musíme dbát na voděodolnost a omyvatelnost námi vybraného obkladu.

Samotné dlaždice jsou navrženy tak, aby ve vlhkém až mokrém prostředí na svém místě úspěšně zůstaly. Ani náročnější podmínky by tak tomuto typu obkladu určitě neměly vadit. Riziko průniku vody však vzhledem k charakteru pokládky přesto existuje.

Jestliže počítáte s instalací v kuchyni a koupelně a chcete se zcela vyhnout veškerým rizikům, můžete použít jednoduše na utěsnění speciální tmel.

Při instalaci obkladů v koupelně vezměte v potaz i revizní dvířka pro přístup ke stoupačkám a měřičům. Pokud budou umístěna tam, kde na stěnu přímo dopadá voda (např. ve sprchovém koutě) zvolte voděodolná revizní dvířka, která se instalují pod obklad. Spáru dvířek je v takovém případě vhodné přetmelit silikonem a ten po zatvrdnutí proříznout skalpelem. Získáte tak funkční, estetické i maximálně voděodolné řešení.

Výdrž

Většina obkladů dostupných na současném trhu vás překvapí: Drží na svém místě skutečně velmi dobře a spolehlivě.

Což může ovšem přinášet mírné úskalí při instalaci. Většina variant totiž není určena k tomu, abyste je nalepili a případně po čase zase sejmuli. V případě, že plánujete například kuchyni v čase oživit jiným dekorem, vyberte si spíše samolepicí tapetu. U některých výrobků máte totiž šanci, že ji bez potíží sundáte.

U klasického obkladu je však nutné spíše počítat s tím, že při pokusu je zase odlepit můžete povrch poškodit. Proto se vybavte jednoznačně, s jistou nadsázkou řečeno, bystrým okem a jistou rukou. Pokud nalepíte obklad mírně nakřivo, už tento nedostatek neopravíte.

Rozměr

Běžným rozměrem vhodným pro klasické provedení obkladu, jež se dodává na tuzemský trh, je 15 x 60 cm. Další standardně nabízenou velikostí bývá 70 x 70 cm. Pozor, někteří výrobci prodávají obklady v ceně za 1 m².

Sehnat je však možné i menší obklady, s nimiž si můžete při nalepování více „vyhrát“ a vytvořit na povrchu například zajímavou mozaiku. Stejně tak existují i větší formáty v celých rolích, nicméně práce s nimi je obtížnější.

Tloušťka samolepicích obkladů se pohybuje v rozmezí od 0,6 mm až do 6 mm. Vyberte si tloušťku nejméně 4 mm. Silnější provedení oceníte při aplikaci.

Znát už tak budete potřebovat jen celkovou velikost plochy, kterou míníte s obkladem pokrýt. Plochu prostoru, kterou chcete obložit vypočítáte jednoduše podle vzorce délka (m) x výška (m). Tím vám vyjde plocha v m². Samotní výrobci doporučují navíc ještě k vypočtenému číslu přidat rezervu ve výši 10 %.

A pozor, nejprve je na místě zkusit si položit při instalaci obklad bez odstranění podkladového papíru, který zakrývá přilnavou plochu. Ujasníte si tak, v jakém místě bude potřeba obklad upravit a použít například jen polovinu dlaždice.

Cena

Cena v tomto případě souvisí úzce s oběma předchozími body. Platí jednak, že čím větší plochu budeme potřebovat vykrýt, tím hlouběji musíme samozřejmě sáhnout do peněženky.

Ale také musíme vzít v potaz, že cena bude stoupat úměrně s výběrem přírodního materiálu. Kámen může být až 5x dražší než syntetické provedení. Cena kamenných obkladů z přírodního materiálu tak v současných podmínkách běžně přesahuje 1 000 Kč za 1 m².

Proč si vybrat samolepicí obklady?

Samolepicí obklady dovolují jednoduché vylepšení vašeho interiéru. Jejich aplikaci zvládne zručný domácí kutil i sám.

Vyhraďte si na tuto změnu vašeho domova přibližně několik hodin. Lepení by vám však nemělo zabrat více než jediný den. Při instalaci se nemusíte obávat prašnosti. Což znamená jednak menší zdravotní rizika, ale také nutnost minimálního úklidu po dokončení prací.

S obklady lze zakrýt i povrch nerovný či poškozený. Bez bourání či jiných stavebních prací tak zvládnete jednoduchou rekonstrukci vašeho bydlení. To má výhodu, pokud se do zásadních úprav pouštět nechcete nebo nemůžete.

Díky těmto obkladům navíc ušetříte mnoho peněz i za další náčiní. Především nemusíte shánět řezačku na dlažbu, s níž se kachle před položením upravují na správný rozměr. Nutná není ani spárovací hmota. Při nalepování si vystačíte pouze se samotnými obklady, obyčejným kuchyňským nožem, pravítkem a vodováhou.

Přilepit je možné dlažbu na jakýkoli původní povrch včetně například i dlažby. Kvalitou a životností je přitom samolepicí provedení jednoznačně srovnatelné s klasickými obklady. Zároveň má schopnost mírné tepelné i zvukové izolace.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi