Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Odsávačka na nudle – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Odsávačka na nudle – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Nosní odsávačky na hleny patří do povinné výbavy každého novopečeného rodiče. Jak vybrat tu nejlepší?

PořadíNázevTypMateriálSterilizace
1.Haxe nosní odsávačka na baterie NS1elektrická (bateriová)silikonano
2.Baby Vac Arianna 2 s čistic.kart. nosní odsávačkana vysavačpolykarbonátano
3.Nosátko nosní odsávačkana vysavačumělá hmota, skloano
4.BabyOno Elektrická nosní odsávačkaelektrickásilikonneuvedeno
5.Nosátko nosní odsávačka plastna vysavačplastano

Zobrazit další produkty

Jak vybrat nejlepší nosní odsávačku

Při nákupu odsávačky hlenů je zapotřebí si rozmyslet zejména následující parametry:

Typ odsávačky

Odsávačky lze rozdělit dle typu do několika kategorií:

  • elektrické
  • s balónkem
  • na vysavač
  • s hadičkou

Odsávačky na vysavač

Odsávačky na vysavač fungují na principu sběrné nádobky, ve které „končí“ hlen z nosu miminka. O jeho vytažení se postará vysavač. Ten na přístroj napojíte pomocí adaptéru.

Tyto modely jsou mezi spotřebiteli poměrně oblíbené. Odsávačka na vysavač je velmi výkonná, což ale může být i problém. Vysavač je rozhodně potřeba nastavit na nízký výkon. Zařízení je však navzdory své výkonnosti šetrné vůči nosní sliznici a nebývá navíc ani drahé.

Nevýhodou tohoto druhu odsávaček je hlavně to, že se, jak je patrno z jejich názvu, zkrátka neobejdou bez vysavače. Což obnáší i hluk, který řada malých dětí jen těžko snáší a rušit můžete i své okolí, zejména při řešení rýmy v nočních hodinách. Pro rodiče bude nejvýraznějším nedostatkem hlavně to, že vysavač na cesty jednoduše nesbalíte a na řadě míst ho po ruce mít zkrátka nebudete.

Odsávačky s hadičkou

Odsávačky s hadičkou patří k nejstarším typům a pamatovat si je budou ještě prarodiče dnešních novorozeňat.

Celé zařízení je velmi jednoduché: Obsahuje dvě hadičky, jedna slouží k natažení vzduchu, ta druhá naopak k vytažení hlenu. Ten se hromadí do nádobky mezi oběma hadičkami. K tomu, aby celá odsávačka fungovala, slouží pouze síla vašeho vlastního dechu.

Výhodou tohoto typu odsávaček je především nízká cena. Na druhou stranu se s takovým mechanismem obtížně pracuje, což je problém hlavně u aktivních dětí. Odsávání trvá také déle a zvyšuje se i riziko poranění nosní sliznice, pokud nutíme nespolupracující miminko, aby drželo. A celý postup odsávání sekretů není příliš efektivní. Na silnější rýmu nemusí vůbec stačit.

Odsávačky s balónkem

Podobně jako hadičkové odsávačky patří i balónkový typ do kategorie odsávaček ručních. A některé rysy mají obě zařízení společné.

Balónková odsávačka sestává z jednoduchého mechanismu v podobě balónku a části určené k odsávání, která se vsouvá dítěti do nosu. Mechanismus pak do chodu uvedete prostým pumpováním, stačí stisknout balónek, zavést do nosu a uvolnit.

Zařízení je velmi jednoduché, skladné a snadno použitelné. Hodí se proto i na cesty. Navíc oceníte i cenovou dostupnost. Nevýhodou je opět hlavně nízký výkon, který na hustý hlen nestačí. Doporučeny tak bývají tyto verze jen pro nouzové použití.

Odsávačky elektrické (na baterky)

Elektrická odsávačka může rodiče poněkud zmást, nezapojujeme ji totiž do elektřiny, ale funguje na baterie. Existují sice i stolní modely odsávaček, ty se však používají primárně v ošetřovatelské péči u dospělých (handicapovaní či senioři).

Jde o zařízení, které se skládá ze tří částí v podobě plastového držáku, v němž jsou ukryty baterie, sběrné nádobky a nástavce na odsávání.

Použití těchto odsávaček je velmi komfortní. Jsou kompaktní a vzít je s sebou můžete i na cesty na rozdíl od odsávaček určených k zapojení na vysavač. Některé výrobky jsou srovnatelně výkonné se svými „kolegy“ využívajícími právě vysavač. Na rozdíl od nich ale nejsou nepříjemně hlučné. Pohodlí je ale vykoupeno vyšší pořizovací cenou.

Údržba

Údržbu zařízení bychom neměli podcenit. Odsáté hleny totiž obsahují choroboplodné zárodky, které mohou nakazit další členy domácnosti. Odsávačku je nutné po každém použití omýt, případně vysterilizovat, pakliže to výrobce nezakazuje.

Nejběžnější je sterilizace v horké vodě, jíž můžeme použít k propláchnutí, případně s pomocí páry nebo zastudena. Dokonce i elektrickou odsávačku můžete jednoduše vyčistit s pomocí vařící vody, která veškeré součásti dokonale zbaví všech nežádoucích mikroorganismů. Vyloučeno je však nicméně většinou za tímto účelem používání jakékoli dezinfekce nebo alkoholu.

Cena

Jak už bylo řečeno, cenové rozpětí odsávaček je velmi široké. Podle typu můžete očekávat cenu několika desítek korun až několika desítek tisíc korun.

Ruční odsávačky startují už na cca 40 Kč. Pokročilejší modely bateriových odsávaček pořídíte za přibližně 2 000 Kč. Pro úplnost ještě dodejme, byť nepatří k nejběžněji poptávaným pro děti, že stolní modely se mohou blížit i cenám kolem 30 000 Kč.

K čemu slouží nosní odsávačka

Odsávačka na hleny, nazývaná též odsávačka nosní, je určena k odsávání nosního sekretu. Dítěti jejím použití ulevíte od pocitu ucpaného nosu.

Ačkoli je rýma běžnou zdravotní komplikací, jíž se čas od času nevyhne nikdo z nás, pro malé děti a jejich rodiče může být velmi obtížná. Nejmenší ratolesti totiž ještě nedokáží smrkat a obtížné je pro ně i dýchání ústy.

U kojenců navíc může neřešená rýma způsobit problémy s příjmem potravy, neboť již od počátku života malý člověk dýchá nosem.

Druhou komplikací ucpaného nosu je u nejmenších miminek spánek. Dítě je neklidné, úzkostlivé a nemůže-li spát, jeho nervozita se dále prohlubuje. To má pochopitelně vliv i na rodiče, kteří si často neví rady, doslova trpí se svým potomkem a jsou velmi unavení.

Neodstraněná rýma může dále způsobovat i závažnější komplikace, jako jsou záněty čelistní dutiny, středního ucha nebo i nosní mandle. Hrozí i rozšíření infikovaného hlenu do dalších částí dýchacích cest nebo jeho polknutí. Obyčejná rýma může vyvolat i ucpání Eustachovy trubice.

Krátkodobá rýma nepřetrvávající déle než týden navzdory všem komplikacím nepředstavuje ovšem fatální ohrožení zdraví dítěte a k lékaři se nutně vydat nemusíte. S odsávačkou hlenů si snadno poradíte i v domácích podmínkách.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi