Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Recenze čističky vzduchu Ionic-CARE Triton X6

Recenze čističky vzduchu Ionic-CARE Triton X6

Žijeme na Severní Moravě, a to ve městě, jenž je známo svými uhelnými doly, tudíž venku dýcháme nekvalitní vzduch. Když doma větráme, pouštíme si ovzduší plné smogu a dalších látek přímo do našeho bytu, a proto nás napadlo zakoupit čističku vzduchu.

Dalším důvodem bylo zdraví naší dcery, jelikož trpěla častými nemocemi dýchacích cest a chtěli jsme tímto způsobem zkusit zabránit návratnosti onemocnění nebo alespoň snížit frekvenci výskytu.

Proč právě Ionic-CARE Triton X6?

Po delším rozhodování jsme vybrali právě čističku vzduchu Ionic-CARE Triton X6. Důvody jsou seřazeny sestupně dle důležitosti.

  • Není potřeba žádné další investice. U mnoha čističek vzduchu je nutné kupovat po nějaké době nové filtry, které mají za úkol zachytávat mikroskopické částice šířící se vaší domácností. Výměna filtru za nový musí probíhat přibližně každých 6 měsíců a je potřeba počítat s cenou okolo 1 000 kč. Tudíž bychom za několik let zaplatili za filtry tolik peněz, co za celou čističku a tomu jsme se chtěli vyhnout.
  • Bezhlučný chod. Věděli jsme, že čističku vzduchu budeme mít v ložnici, proto pro nás bylo důležité to, zda nevydává v noci žádný hluk.
  • Nízká cena za nonstop provoz. Věděli jsme totiž, že čistička u nás doma bude zapnutá nepřetržitě. Cenu provozu čističky Ionic-CARE Triton X6 jsme spočítali na 2 kč denně. 
  • Ionizace vzduchu. Tato funkce nás velmi zaujala a při výběru velmi ovlivnila. Díky ionizaci zkvalitníte spánek, zmírníte deprese i zlepšíte pracovní výkon.

Obecné parametry

VýrobceIonic Care
DruhČistička vzduchu s ionizátorem
Příkon2-8 W (dle nastavení stupně výkonnosti)
Hmotnost3,1 kg
Napájení220-240 V/50 Hz
Protiprašná účinnostAž 96 %
Hlučnost8-12 decibelů
Produkce ozónuMéně než 0,025 ppm
Vzduchový výkon65 m3/h
Doporučený prostor187,5 m3
Rozměry (V x Š x H)71 x 21 x 24 cm
Typ filtruelektrostatický
Délka kabelu pro přívod2,5 m
Počet stupňů výkonnosti3

První den v provozu

  • Čističku jsme nechali několik hodin stát (v listopadu už bylo venku chladno, a proto se doporučuje elektrické spotřebiče nechat stát několik hodin v místnosti při pokojové teplotě).
  • První minuty v provozu nás překvapily, protože jsme neslyšeli ani necítili vůbec nic. To nás zároveň i rozesmálo – právě jsme utratili několik tisíc za něco, o čem ani nebudeme vědět.
  • Rozhodli jsme se, že půjdeme na procházku a po návratu domů snad už poznáme, zda se s ovzduším alespoň něco málo změnilo. Byli jsme venku asi 3 hodiny a po příchodu domů jsme zjistili, že necítíme žádné pachy z vaření oběda toho dne, přestože čistička byla umístěna v obývacím pokoji, který máme zároveň propojen i s ložnicí (nechali jsme pouze otevřené dveře do kuchyně).
  • V obývacím pokoji jsme cítili zvláštní zápach ozónu a novoty (za týden už pach nebyl tak silný).
  • Po přiložení ruky k průduchům jsme zjistili, že z čističky proudí malý vánek studeného vzduchu. Později jsme se dočetli, že čistička vzduch v místnosti i mírně ochlazuje, což se bude hodit v létě.
Tlačítka pro volbu intenzity čističky vzduchu

První týden v provozu – hledání vhodného místa

  • Nejdůležitější je najít vaší nové čističce vzduchu Ionic-CARE Triton X6 vhodné místo. Aby správně fungovala, musí být cca 50 cm volného prostoru ze všech stran kolem ní. Jestliže máte malý byt, může být její umístění problém. My ji chtěli mít položenou ve vyvýšené poloze na kallaxu (nábytek), který máme v obývacím pokoji naležato. Bohužel jsme tohle řešení museli zavrhnout, aby čtyřletá dcera čističku vzduchu omylem neshodila na zem.
  • Nakonec jsme čističku umístili do volného prostoru mezi šatní skříní a sedací soupravou a pomocí metru jsme si ověřili, že 50 cm prostoru kolem ní opravdu je.

Údržba čističky vzduchu Ionic-CARE a první čištění filtru a drátků

Jelikož se doporučuje čistit filtr po cca týdnu nepřetržitého provozu čističky vzduchu, čekala nás za 7 dnů první údržba. Jestliže v bytě kouříte, je doporučeno čistit filtr i co 4 dny.

Čistička Ionic-CARE má antistatický omyvatelný filtr, takže údržba probíhá následovně:

  1. Jedním pohybem ruky vytáhneme filtr ven.
  2. Suchým hadříkem důkladně otřeme prach a jestliže je znečištění silné, můžeme filtr umýt mokrým hadrem a saponátem.
  3. Filtr musíme nechat důkladně oschnout (pro jistotu i několik hodin) a až poté jej můžeme vložit zpátky do čističky. (!)

Údržbu filtru hodnotíme kladně, trvá asi 20 minut. Během 7 dnů se nahromadí na filtru opravdu velké množství prachu a dalších nečistot. 

Zde jsou fotografie zaneseného antistatického filtru po 7 dnech nepřetržitého provozu na střední výkon:

První čištění drátků 

Zároveň s filtrem čistíme i drátky uvnitř a to svižným pohybem táhla nahoru a dolů a to tak, že vložíme prst do otvoru, kde je napsáno “čištění drátků”, abychom čištění mohli začít provádět. Už po prvním týdnu jsme si všimli, že čistička vzduchu mírně syčela a bylo to právě znečištěnými drátky. Po vyčištění zvuk syčení ustal.

Hodnocení čističky vzduchu Ionic-CARE po 3 měsících v provozu

Po 3 měsících v nepřetržitém provozu můžeme říct, že jsme s nákupem spokojeni. V noci se nám lépe spí, vzduch v místnosti je kvalitnější a čistička skvěle pohlcuje pachy. Ani jeden z nás není kuřák, proto nemůžeme posoudit funkci čističky vzduchu při cigaretovém kouři v místnosti. Čistička není náročná na údržbu a cítíme se díky ní tak nějak celkově lépe. Dcera není tak často nemocná a pokud někdo z nás onemocní, nenakazíme se navzájem, i když spolu sdílíme stejnou místnost. Další plus je, že v bytě se nepráší tolik, jako předtím.

Jaké jsou klady čističky vzduchu Ionic-CARE?

  • pořizovací cena je konečná (žádné dokupování filtrů)
  • tichý chod vhodný pro spánek (nevíte, že je v místnosti) 
  • funkce ionizace
  • nízká cena za nepřetržitý provoz (2-8 W)
  • 3 stupně provozu dle velikosti místnosti nebo bytu
  • hezký vzhled a výběr z více barevných variant

Jaké jsou zápory čističky vzduchu Ionic-CARE?

  • vyšší pořizovací cena, avšak mezi čističkami spíše střední cenová kategorie (necelé 4 000 kč)
  • nutnost a četnost pravidelného čištění svépomocí 
  • i po vypnutí platíte za její provoz, jestliže nevytáhnete kabel ze zásuvky
  • občasný zápach ozonu

Jak se vám líbil náš článek?