Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Plechová vana na zahradu – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Plechová vana na zahradu  – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Jako užitečný doplněk může na zahradě sloužit leccos, třeba zdánlivě obyčejná plechová vana. I když si ve spojení se zahradou a vodou představíme spíše bazén, i vana si tam může najít své místo. Proč ale vlastně chtít vanu na zahradě? A pokud se k jejímu pořízení rozhodneme, jak jí vybrat?

PořadíNázevCenaParametry
1.J.A.D. Tools 18726 Vana oválná 100l, plechová549 KčPlech, objem 100 l, ploché dno
2.J.A.D. Tools 18724 Vana oválná 75 l, plechová375 KčPlech, objem 75 l, ploché dno, oválný tvar
3.J.A.D. Tools 18722 Nádoba oválná 27 l261 KčPlech, objem 75 l, ploché dno, kulatý tvar
4.Vana stavební plastová 60 l Vorel TO-06395259 KčAkrylát, objem 60 l, ploché dno
5.Maltovník obdélníkový 40l – černý DEN BRAVEN S0108249 KčAkrylát, objem 40 l, ploché dno

Zobrazit další produkty

Jak vybírat vanu na zahradu?

První pravidlo zní, že nemusí jít vždy jen o staré a nepotřebné zařízení, které již v interiéru dosloužilo. Vanu lze koupit i novou, jen je třeba si uvědomit, že kategorie zahradních van v obchodech většinou není dostupná. Jde zkrátka o to koupit si vany, které jsou možná primárně určené k jiným účelům, lze je ale na zahradě k výše zmíněným účelům použít bez větších problémů. Jejímu výběru se pak rozhodně vyplatí věnovat pozornost.

Velikost a tvar vany

Velikost vany je parametrem nejvyšší důležitosti. Záleží přitom na plánovaném účelu. Pokud má vana představovat minimalistické „mikro-jezírko“, kam je možné si občas namočit nohy, postačí objem do nějakých 60-80 litrů.

Pokud hledáte vanu, do které si budete moci pohodlně lehnout, budete už potřebovat model o objemu nějakých 150-200 litrů. Klasické malířské vany s objemem okolo 100 litrů pro vás budou malé, vašim dětem ale poslouží dobře.

Co se tvaru vany týká, většinou se jedná o podlouhlou „klasiku“, využít lze ale i vany spíše kulaté, podobné hrncům. Opět záleží na vašich osobních preferencích.

Materiál vany

Volit lze v zásadě mezi dvěma typy materiálu, ze kterého je vana vyrobena. Prvním typem jsou vany plechové, druhým potom vany akrylátové (prodávané jako vany stavební, avšak využitelné i pro postavení na zahradě). Použít lze i vany klasické (opět plech či akrylát nebo luxusní dřevo).

Kromě van plechových a akrylátových do zahrady designově velmi dobře zapadnou i vany dřevěné. Na dnešních trhu je dostupných hned několik nabízí několik druhů. Mají různě barevné odstíny a liší se mimo jiné i svým rozmanitým tvarem. Některé – velmi oblíbené – kopírují styl dob dávno minulých. Takovéto retro vany jsou oblíbené především u těch, kteří mají celou chalupu v retro retro stylu, od nábytku po nádobí apod.

Instalace vany do zahrady

Velmi elegantní mohou být stojací vany na stojacích nožičkách. Jsou nejen velmi odolné, ale pokud je postavíte na to správné místo, mohou vypadat opravdu velmi dobře. Vany s plochým dnem je ideální alespoň částečně zapustit, anebo alespoň obložit zelení či jiným přírodním materiálem.

Před koupí a umístěním do zahrady je také na místě posoudit, jak budete vanu vypouštět. Pokud budete používat klasické vany, budou mít ve dně výpusť. Ta bude ovšem k ničemu, pokud vanu zapustíte do země a odtok přitom nikterak nezajistíte. Řešením může být vytvoření odtokového kanálu. Ten je koneckonců vhodný i u volně stojících van, aby se vám pod ní při vypouštění nevytvořila blátová louže.

Proč chtít na zahradě vanu?

Nevšední osvěžení na vaší zahradě nemusí poskytovat jen bazén. Užitečné může být z tohoto pohledu i okrasné jezírko, nebo právě vana. I ona doladí příjemně nevšední zážitek v parných dnech uprostřed vaší zahrady. Dalším vhodným prvkem je potom jednoduše sestrojená sprcha, ze které bude pomocí rozprašovače stříkat voda. Sprcha bude jistě oblíbeným zpestřením pobytu v zahradě pro děti i vaše domácí mazlíčky. Vyřazené sprchy ani dosluhující vanu tak rozhodně nevyhazujte, jistě ještě dobře poslouží.

K čemu konkrétně ale může být taková vana? Jakou funkci má na zahradě plnit? Plavat v ní sice nemůžete, nicméně v parném létě je vždy velmi příjemné, pokud si do ní sednete. Navíc na její naplnění nespotřebujete vodu za tisíce korun. Vana tak skutečně může sloužit jako minimalistický bazén, jehož hlavním úkolem je člověka osvěžit a poskytnout mu tolik potřebné ochlazení. Využití mají ale na zahradě vany různé a širší.

Vana s vodou bude představovat osvěžení nejen pro člověka, bude totiž lákat také hmyz, ale i ptactvo, které v době veder trpí nedostatkem tekutin úplně stejně jako lidé. Položte proto na vanu (ať již na její okraj nebo přímo na hladinu vody) kousek prkna, na kterém mohou ptáci přistávat. Obohatí tak příjemně vaši zahradu o přítomnost živé přírody, vylepší její vzhled a atmosféru a spojení koupání s takto bezprostředním pozorování přírody bude velkým zážitkem pro celou vaši rodinu. A kromě toho samozřejmě poskytnete útočiště tvorům, kterých je v naší přírodě pohříchu čím dál tím méně.

Další využití pak vana na zahradě najde coby zásobník vody pro zalévání. A pokud zvolíte správnou a dobře jí umístíte, bude i zajímavým designovým prvkem.

Kam vanu na zahradě umístit a jak?

Vanu je na zahradě nejlepší umístit především tam, kde je polostín. Voda se totiž na přímém slunci poměrně rychle kazí a zelená. Vzniklá řasa, která se utvoří ve vaně, způsobí, že voda bude dobrá opravdu pouze na zalévání květin. Mějte proto na paměti, že udržet čistou vodu ve vaně bude vždy primárním úkolem. Pokud se vany občas plánujete „naložit“, pak jí nezapomeňte obložit dřevěnými prkny. Při nastupování do vany si do vody tak nezanesete písek, trávu ani bahno.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi