Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Kondenzační kotel s odtahem spalin přes zeď – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Kondenzační kotel s odtahem spalin přes zeď – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Výběr vhodného lokálního zařízení pro vytápění a ohřev teplé vody je z hlediska investic do domácnosti klíčový a vyplývá především z dostupnosti paliva a dispozice objektu. V bytové zástavbě, která umožňuje instalaci vlastní technologie, se většina lidi orientuje především na optimálně navržené kotle.

Výběr v této kategorii je poměrně veliký, primárně jsou upřednostňovány kotle plynové (je-li ovšem plyn do domácnosti zaveden). Plynové kotle mohou být klasické, kombinovaní (určené pro vytápění a ohřev vody) nebo kondenzační. Kondenzační kotle se mezi sebou liší především technickým provedením, které závisí na již zmíněné dispozici domácnosti. Pokud je kotel instalován v prostoru s přístupem ke komínu, instaluje se kondenzační kotel s odkouřením do komína, v opačném případě je nutné vybírat kotel s nuceným oběhem (označovaný také jako turbo), který odvádí spaliny pomocí ventilátoru ven přes obvodové zdi.

Poř.NázevCenaVýkonZásobník vodyInstalace
1.BAXI Duo-tec Compact E 1.2429 500 Kč24 kWprůtočný/externízávěsný
2.BAXI Luna Duo-tec E 2843 000 Kč28 kWprůtočnýzávěsný
3.Immergas Victrix Zeus 2548 800 Kč25 kWvestavěnýzávěsný
4.Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC PRO34 400 Kč25,5 kWprůtočnýzávěsný
5.Junkers CerapurCompact ZSB 24-129 500 Kč25,2 kWbez ohřevuzávěsný

Zobrazit další produkty

Jak vybrat kondenzační kotel s nuceným odtahem

Výběr kondenzačního kotle závisí na několika základních parametrech, které určí, jakým způsobem bude kotel využíván a instalován. Při rozhodování o konkrétním modelu hraje úlohu především to, zda se bude kotel využívat pouze k vytápění nebo i k ohřevu teplé užitkové vody. V tomto směru je tedy při nákupu kondenzačního kotle nutné nejdříve uvažovat následující charakteristiky:

  1. Výkon – je specifikován návrhovými vlastnostmi, tzn. velikostí otopného systému a místností, které mají být vytápěny, a dále pak třídou energetické náročnosti (mírou zaizolování, typem oken apod., jedná se o specifika aplikací opatření, která zabraňují únikům tepla konstrukcemi). Jedná-li se o kombinovaný kondenzační kotel (tedy určený pro vytápění i ohřev teplé užitkové vody), je nutné tuto skutečnost do výkonu započítat.
  2. Zásobník vody – dispozice zásobníkem vody určuje typ kotle, tzn. Zda se jedná o kotel určený pouze na vytápění, nebo i na ohřev teplé užitkové vody. Pokud není kotel k ohřevu určen, nebude zásobníkem vybaven, v opačném případě může obsahovat menší zabudovaný zásobník s nízkou kapacitou (kotel bude označen jako průtočný a objem ohřívané vody bude relativně omezený), případně může být opatřen klasickým zabudovaným zásobníkem s vyšší kapacitou nebo jej je možné zapojit do soustavy s externím zásobníkem.
  3. Instalace – způsob instalace zahrnuje dvě varianty, a to provedení závěsné nebo stacionární. Většina kondenzačních kotlů je řešena v závěsné variantě, jejíž výhodou je optimální zasazení do prostoru i jednodušší realizace odvodu spalin a kondenzátu přirozeným spádem.

Velmi důležitou základní charakteristikou kondenzačního kotle je pak jeho účinnost (udává se v procentech a může dosahovati hodnot blížících se 110 %). Čím vyšší je účinnost, tím lepší technologií spalování kotel disponuje (potřebuje méně paliva na srovnatelný výkon).

Na co se při výběru kondenzačního kotle dále zaměřit

Vedle základních specifik, která určí především kategorii kondenzačního kotle, na kterou se orientovat, je vhodné dále uvažovat další vlastnosti, jež jsou spojeny jednak s jeho provozem, jednak s užíváním. V prvé řadě je potřeba zvážit instalační prostory a způsob napojení kotle na stávající nebo připravené rozvody (teplovodního média či teplé užitkové vody). Základními aspekty jsou v tomto směru instalační charakteristiky, tedy:

  • rozměry – jednotlivé varianty kotlů se mohou rozměrově výrazně lišit (zvláště v závislosti na výkonu či kapacitě zabudovaného zásobníku, případně nutnosti instalovat zásobník externí), proto je nutné před výběrem konkrétního modlu nejdříve definovat prostor, kde má být instalace provedena, a stanovit maximální rozměry, jež může kotel mít tak, aby byly zajištěny všechny stavebně-technické požadavky,
  • hmotnost – druhou významnou charakteristikou je pak hmotnost kotle, která ovlivňuje jednak způsob uchycení a požadované spojovací/instalační prvky, jednak minimální požadovanou nosnost zdi, na kterou je kotel instalován.

Vedle uvedených může být ještě důležitým specifikem velikost (průměr) kouřovodu, který určuje, jak veliký otvor bude nutné realizovat do obvodové zdi.

Specifika provozu

Mezi vlastnosti kotle patřící do kategorie provozu a užívání se řadí především možnosti regulace a ovládání kotle, a pak také návaznost na celkové provozní kategorie. V tomto směru je tak důležité sledovat energetickou a emisní třídu, určující spotřebu a environmentální zátěž provozu kotle. Energetická třída navazuje především na příkon (čím nižší bude, tím lze předpokládat nižší spotřebu energie a optimalizovanou automatizaci) a určuje tedy možnou úsporu energie spotřebiče při srovnatelném výkonu kotle z vyšší kategorie (odrazí se ovšem zpravidla na vstupní investici). S provoze dále souvisí klasické charakteristiky, jako je například hlučnost.

Specifika užívání

Vedle provozních charakteristik jsou pak důležitými také modulace a účinnost kotle. Modulace umožňuje regulovat aktuální míru vyhřívání, jejím prostřednictvím lze stanovit rychlost a maximální teplotu ohřevu. Velmi důležitými dalšími vlastnostmi jsou způsoby ovládání, a to jak přímo na kotli, možnost vzdáleného ovládání pomocí ovladače či napojení na termostat, funkce a automatizace.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi