Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Mikrovlnka do kamionu – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Mikrovlnka do kamionu – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Mikrovlnná trouba je nezbytný pomocník v mnoha domácnostech. Umožňuje dopřát si teplé jídlo během okamžiku. Jak si zajistit stejný komfort i na cestách? Je to možné, tento přístroj si snadno vezmete do auta. A to i do toho nákladního, stačí využít mikrovlnnou troubu do kamionu.

PořadíNázevNapájeníVýkonKapacita
1.TruckChef 24V STANDARD24 V800 W20 l
2.ROADCHEF 24V standard24 V700 W20 l
3.TruckChef 24V WIDE24 V800 W20 l
4.DOMETIC MWO 2424 V550 W17 l
5.ROADCHEF 24V Standard Mercedes Actros BigSpace24 V700 W20 l

Zobrazit další produkty

Proč využít mikrovlnnou troubu do kamionu

Hlavním důvodem pro pořízení mikrovlnné trouby je pohodlí. Řidiči kamionu tráví na cestách mimo domov mnohdy i několik týdnů najednou.

Řada z nich nemá dostatek času na to, aby si teplé jídlo na cestách koupila a mohla ihned sníst. Řešením je jídlo obstarat v obchodě nebo si ho dokonct připravit už domova, na cesty zabalit a ohřát si ho ve vhodnou dobu právě v mikrovlnce.

Zdatnější řidiči se ve chvílích, kdy mají přestávku na parkovišti, navíc často pouštějí i do plnohodnotné přípravy pokrmů, neboť trouba vybavená řadou praktických funkcí jim to umožní. Připravit v ní lze dokonce i maso.

Důvodem, proč si do kamionu koupit tento spotřebič, tak může být rozhodně i touha po rozmanitější nebo zdravější stravě.

S měničem nebo bez něj

Nejprve je nutné si uvědomit, že klíčové je pro provoz mikrovlnky hlavně ji správně zapojit. Vybírat si budeme zapojení s měničem nebo bez něj, co to v praxi znamená?

V prvním případě s použitím tzv. měniče můžeme zapojit standardní spotřebič, který požaduje napájení z běžné zásuvky všude tam, kde nemáme k dispozici rozvod elektrické energie. Běžná zásuvka v kamionu je na 24 V.

Je tak nutné použít buď měnič napětí, případně si vybrat přímo mikrovlnku určenou do kamionu, která je na 24 V.

Jak vybrat měnič

Co je měnič? Jde o zařízení, která dokáží upravit napětí z baterie tak, aby bylo použitelné pro běžné spotřebiče. V případě, že chceme stejnosměrné napětí 24 V (kamion) nebo 12 V (běžné osobní auto) transformovat na střídavé 230 V, měnič pomůže.

Nejpodstatnější je výkon samotného měniče. Vybrat ho musíme v souladu s příkonem zařízení. To bychom měli dokázat vyčíst přímo z údajů ke spotřebiči, uvádí se ve watech. Doporučuje se volit jej s dostatečnou rezervou, a to přibližně 1,5 až 3x vyšší.

Optimální výkon mikrovlnné trouby

S výše uvedenými parametry souvisí úzce výkon vaší mikrovlnné trouby. U běžných spotřebičů se výkon pohybuje v rozmezí od 700 W do 1 200 W. Za dostačující lze považovat i mikrovlnky na spodní hranici výkonnosti, tedy kolem 800 W.

Trouby s takto navrženým výkonem se pak vyznačují příkonem v rozmezí 1 100 až 1 600 W. Příkon mohou, pozor, zvyšovat další dostupné funkce jako například gril. K takovému zařízení vám bude stačit pořídit si měnič s modifikovaným sinusem o výkonu 1 600 W až 2 000 W.

Čistě pro zjednodušení můžeme taktéž dodat, že mikrovlnné trouby s nižším výkonem jsou charakteristicky ty, které jsou menší i rozměrově. Poznáte je tak na první pohled.

Co se týče mikrovlnek určených přímo do kamionu na 24 V, výkon u nich obvykle bývá slabší a běžně se pohybuje v rozmezí 600 až 800 W.

Celková velikost a vnitřní kapacita

Nespornou výhodou 24 V mikrovlnek do kamionu je to, že už počítají se značně omezeným prostorem v kamionu. Obvykle se tak vyznačují kompaktními rozměry.

Ovšem vzít v potaz je potřeba tento aspekt i z opačného úhlu pohledu: Mikrovlnka, která se vám do vozu nevejde, pochopitelně není k ničemu. Nicméně ani trouba ponechaná zcela volně v interiéru samozřejmě není přípustná. Spotřebič musí rozměry absolutně pasovat a být usazen těsně, neboť bude používán za jízdy.

Velikost pak souvisí s vnitřní kapacitou spotřebiče. Ta se běžně pohybuje kolem 15 až 45 litrů. U mikrovlnek s 24 V to je většinou v rámci dolní hranice použitelné kapacity, tedy asi kolem 20 litrů.

Ohřev a další dostupné funkce

Z podstaty každá mikrovlnná trouba zvládne ohřívat pokrm. Nabízet by však pro tento účel měla několik úrovní výkonu. S vyšším výkonem můžete očekávat rychlejší výsledek, ale některé potraviny tímto postupem můžete znehodnotit. Proto je v některých případech vhodný výkon nízký, který lze navíc použít i pro rozmražování.

S pouhou základní funkčností se ale rozhodně nemusíte spokojit. Nastandardní vybavení stojí na delších cestách jednoznačně za zvážení.

Moderní mikrovlnky tak disponují například funkcí gril, programem Keep Warm, který jídlo udrží teplé po skutečně dlouhou dobu, což se hodí například pro polévky nebo omáčky, případně i rychlým rozmražováním pro případ, kdy opravdu není času nazbyt.

Jednoduchost čištění i používání

Dbát je na místě také na jednoduchost čištění spotřebiče. V kamionu opět na pečlivý úklid jednotlivých součástí včetně mikrovlnky chybí dostatek času.

Mikrovlnku si tak před nákupem pečlivě prohlédněte. Různé štěrbiny a spáry jsou doslova magnetem na zachytávání mastnoty a zbytků potravin. Spotřebič by jich tak v rámci co nejsnazšího používání měl obsahovat minimum.

Různé mechanické voliče a klasická tlačítka zachytávají špínu obdobně ochotně. Mnohem lépe fungují ovládací panely nebo dotykové obrazovky. Pochopitelně upřednostněte model s přehledným a intuitivním ovládáním a snadno pochopitelnými ikonami zobrazujícími jednotlivé funkce, ušetří vám to čas.

Zohlednit bychom v tomto směru měli i materiál samotné mikrovlnné trouby. Prodává se provedení nerezové, ale i mikrovlnky v plastu. Nerez vypadá velice efektně, ale ochotněji zachytává otisky prstů a jiné šmouhy. Vyžaduje tak častější leštění. Plastovou mikrovlnku postačí jednoduše otřít.

Srovnání cen

V neprospěch mikrovlnek na 24 V do kamionu jednoznačně hovoří cena. Standardně se totiž ceny těchto zařízení pohybují kolem 15 000 Kč.

Pokud si naopak vystačíte s klasickým řešením a pořídíte si měnič, dá se říci, že mnoho řidičů si vystačí už s nejlevnější mikrovlnkou v ceně kolem 1 000 Kč. I po započítání ceny za měnič samotný, což obnáší přibližně 3 500 Kč, je tak jasné, která varianta vychází z ekonomického hlediska mnohem příznivěji.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi