Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Elektrokola mft – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Elektrokola mft – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Mezi městskými dopravními prostředky si elektrokolo postupně dobývá své specifické postavení hned několika výhodami, které výrazně usnadňují dopravu na kratší vzdálenosti. Na rozdíl od běžného mechanicky poháněného kola nabízí elektrokolo možnost dosáhnout stejné (i vyšší) rychlosti při mnohem nižší námaze. Jedná se proto o prostředek vhodný také na cestu do zaměstnání, který vám umožní vyhnout se dopravním špičkám a vždy najdete místo k zaparkování. Výběr elektrokola, které bude vyhovovat vašim potřebám, závisí na několika faktorech, které byste před nákupem měli zvážit. Jednou z oblíbených značek v tuzemsku jsou elektrokola MTF (Mountfield). Značka nabízí široké spektrum modelů, z nichž můžete vybírat. Jak tedy zvolit to pravé?

Poř.NázevCena (bez baterie)DojezdHmotnostMateriál rámu
1.MTF FOLD 1.3 202217 490,-60 / 110 km dle baterie18,7 kg bez bateriehliník
2.MTF GRAND 2.3 (19) 202220 490,-60 / 110 km dle baterie21 kg bez bateriehliník
3.MTF ROAD 3.3 (18) 202223 990,-110 / 140 / 160 km dle baterie20,3 kg bez bateriehliník
4.MTF TOUR 1.3 (17) 202219 490,-55 / 110 km dle baterie20,5 kg bez bateriehliník
5.MTF Road 3.3 (20) 202223 990,-110 / 140 / 160 km dle baterie20,3 kg bez bateriehliník

Zobrazit další produkty

Jak vybrat elektrokolo MTF

Výběr elektrokola by se měl řídit několika zásadními faktory, které ovlivňují především jeho provoz a užívání. Z hlediska uživatele představuje elektrokolo v podstatě kombinovaný prostředek, který lze pohánět jak zabudovaným motorem s baterií, tak mechanicky. Jednoduše řečeno – pokud se baterie vybije, elektrokolo vás nenechá na holičkách a snadno s ním dojedete do cíle, bohužel se u toho ovšem klasiky zapotíte. Výběr vhodného modelu elektrokola by se tak neměl odvíjet jen od jeho ceny, ale také od parametrů, Těmi základními, které by měly být:

  1. Dojezd – je určen výdrží baterie a je udáván orientačně, může být však při výběru elektrokola směrodatný. Výhodou elektrokol MTF je možnost si vybrat variantu baterie pro kratší nebo delší dojezd. Výhodou kol s nižším dojezdem je celkově lehčí provedení, pokud tedy neplánujete delší vyjížďky a elektrokolo využijete spíše na pochůzky nebo dojíždění do práce, vyplatí se vám pořídit baterii s nižší kapacitou, a tedy i dojezdem – baterie se kupuje jako příslušenství, čím vyšší je její kapacita, tím větší je její cena.
  2. Hmotnost – z hlediska provozu představuje hmotnost spíše dodatečnou vlastnost, která sice ovlivňuje jízdní charakteristiky, mnohem důležitější je však z hlediska manipulace. Zde je rozhodující, jakým způsobem budete elektrokolo parkovat či ukládat. Pokud například víte, že budete muset elektrokolo pravidelně vynášet nebo snášet, zvolte raději lehčí model i za cenu kompromisu v jiných oblastech. U MTF elektrokol se udává hmotnost kola bez baterie, tu je tedy nutné vždy připočíst.
  3. Materiál a velikost rámu – materiál rámu určuje jeho odolnost a také životnost, většina elektrokol MTF má rám z hliníku. Druhým důležitým parametrem rámu je jeho velikost, jež by měla být zvažována především s ohledem na výšku jezdce. Velikost rámu se udává v palcích, případně může být dána klasickými značkami (S-XXL), u nejmenší velikosti se počítá s výškou 155 cm.

Co při výběru MTF elektrokola dále zvážit

Pokud máte zvoleny základní parametry, je dobré se zaměřit na další charakteristiky, které vás přiblíží k optimálnímu modelu. Tyto lze rozdělit na specifika technická a uživatelská. Technické parametry se promítají především do komfortu užívání při nemotorizovaném pohonu, případně vylepšují výkon kvalitativním provedením komponent. Uživatelské parametry mají přímý vliv na uživatelský komfort při motorizované jízdě.

Uživatelské parametry

Mezi nejdůležitější uživatelské parametry, které byste měli při nákupu elektrokola zvážit, lze zařadit:

  • Nosnost – je důležitá jak z hlediska nákladu, který elektrokolo uveze, tak v korelaci s hmotností jezdce. Standardní nosnost se pohybuje kolem 120 kg, pokud jste ovšem silnější postavy, raději ověřte, že vybíráte model, který bude z tohoto hlediska bezproblémový.
  • Rychlost – je omezena vyhláškou na 25 km/h a toto omezení je řešeno zabudovaným vypínáním, pokud se rychlost zvýší nad tento limit. Tato rychlost je povolena u motorizovaných dopravních prostředků, které nevyžadují pro provozování řidičský průkaz. Vypínání lze ovšem odstranit a rychlost elektrokola zvýšit na maximum dle typu motoru.
  • Ovládání – elektrokola jsou ovládány různým způsobem, MTF modely nabízí obvykle pokročilé ovládání s displejem a různými funkcemi. Před koupí si vyzkoušejte, zda pro vás bude ovládání dostatečně jednoduché nebo intuitivní.

Technické parametry

Mezi technické parametry, které se při nákupu elektrokola berou do úvahy patři nejen výkon motoru, ale také jeho umístění. Umístění motoru může být v předním nebo zadním náboji, nebo ve středu. Umístění náboji je typické pro městská kola, jelikož se jedná o nenáročný terén, umístění ve středu rámu je vhodnější pro horská elektrokola (u MTF modelů bývá umístěn v zadním náboji, zvládnou proto i lehce náročný terén). Vedle umístění motoru byste pak měli zohlednit:

  • Komponenty podílející se na mechanickém provozu – zde je výběr obdobný jako u klasického jízdního kola. Obvykle se jedná o typ přehazovačky, řazení, brzdy, pláště spod.
  • Nabíječka – vedle klasických komponent je dobré zvážit také typ nabíječky, který je pro elektrokolo nabízen.

Technické parametry pak doplňují faktory ekonomické zahrnující především cenu (včetně baterie a příslušenství), a pak také nabízenou záruku. Záruka je obvykle dva roky, pokud hodláte elektrokolo využívat intenzivně, možná zvažte možnost prodloužení záruky, je-li nabízena.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi