Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Elektrické přímotopy s nízkou spotřebou – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Elektrické přímotopy s nízkou spotřebou – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Vytápění domácnosti nebo jiného obyvatelného objektu je obvykle řešeno globální technologií, která zároveň slouží k ohřevu vody. Tato technologie se standardně nastavuje na optimální výkon, kterým se dosahuje specifického mikroklimatu místností. V objektech napojených na centrální vytápění, chatách či v případě výrazných výkyvů teplot se vyplatí mít připravený doplňkový zdroj tepla vhodný k použití přímo v místnosti, kterou je potřeba dohřát. K tomuto účelu jsou ideální elektrické přímotopy vyráběné v různých variantách, jako doplňkové topidlo se hodí především typy s nízkou spotřebou.

Poř.NázevCenaPříkonZpůsob instalaceTyp
1.Fenix CH2000B Turbo 972,-2000 Wpřenosnýpřímotopný konvektor
2.FENIX Solius II. 206 020,-2000 Wnepřenosnýsálavý konvektor
3.FENIX Solius II. 155 490,-1500 Wnepřenosnýsálavý konvektor
4.FENIX Ecoflex TAC 202 783,-2000 Wnepřenosnýpřímotopný konvektor
5.Güde GEH 2000 P 85122 595,-2000 Wpřenosnýkeramické topidlo

Zobrazit další produkty

Jak vybrat elektrický přímotop s nízkou spotřebou

Potřebujete-li přídavné doplňkové topidlo do domácnosti či jiného objektu (chata, garáž), je elektrický přímotop. I přesto, že je tento typ topidla obecně považován za výrazně nákladný, nemusí tomu tak vždy být. V současné době jsou na trhu přímotopy, které splňují provozní nároky a zároveň disponují relativně nízkou spotřebou. Jedná se o přímotopy s příkonem nepřesahujícím 2000 W, jejich příkon se pohybuje obvykle v rozsahu 500 až 2000 W.

Základní parametry pro výběr elektrického přímotopu

Mezi hlavní charakteristiky, které by měli určit, jaký typ elektrického přímotopu s nízkou spotřebou vám vyhovuje nejlépe, patří vedle ceny následující:

  1. Příkon – jak již bylo zmíněno, jedná se o vlastnost, která určuje náklady na provoz přímotopu a zároveň obvykle ovlivňuje jeho výkon. Přímotopy s vyšším výkonem, které jsou schopny rychle vytopit menší místnost mívají příkon pohybující se mezi 1500-2000 W.
  2. Způsob instalace – toto specifikum je klíčové s ohledem na specifický účel a užití přímotopu. Má-li zařízení sloužit k občasnému doplňujícímu vytápění několika objektů či místností, je výhodnější pořídit si zařízení, které je možné přenášet (stejné pravidlo platí, pokud si chcete vytápění namířit na sebe nebo na konkrétní osobu či předmět). Pokud ovšem víte, že budete přímotop využívat pouze v jedné místnosti jako sekundární zdroj nebo topidlo pro zajištění teplotního komfortu (například v koupelně), vyplatí se pořídit přímotop, který se napevno instaluje na zeď.
  3. Typ – typ přímotopu udává technologii, která je k vytápění využívána a obvykle je spojen také s rychlostí, s jakou dojde k vyhřátí konkrétního prostoru. Existuje několik typů elektrických mikroskopů s nízkou spotřebou, jejich specifika jsou popsána níže.

Typy elektrických přímotopů s nízkou spotřebou z hlediska technologie

V současnosti lze na trhu nalézt několik typů elektrických přímotopů, do kategorie s nízkou spotřebou se řadí především:

  • klasické přímotopné konvektory – fungující obvykle na principu topného tělesa a výměníku či ventilátoru, který rozhání ohřáty vzduch nasávaný do topného tělesa
  • zářiče – tento typ přímotopů využívá tzv. sálavého tepla. Rozlišovány jsou dva hlavní typy, a to infrazářiče a zářiče karbonové. Princip sálavého vytápění je založen na předávání tepla osobám a předmětům, které je následně uvolňují do prostoru.
  • keramická topidla – obvykle vybavena topnými články, vyznačují se velmi dobrým výkonem při relativně nízké spotřebě.
  • olejové radiátory – jsou výhodné především díky delšímu udržení teploty, kterou ztrácí postupně a poměrně nízké ceně.

Další parametry

Po zvolení typu, způsobu instalace a příkonu by měly při rozhodování o konkrétním modelu zvážena ještě další specifika, která navazují především na uživatelský komfort. Do této skupiny lze zařadit následující parametry.

Hmotnost a rozměry

Tento parametr je důležitý jak u přenosných topidel, tak u topidel určených pro montáž na stěnu. U přenosných topidel je dobré se zaměřovat především na hmotnost a případně příslušenství usnadňující přesun topidla (kolečka, madlo), rozměry tvoří až druhotný faktor a měly by být zohledňovány zejména v případě omezeného prostoru (rozměr topidla je navíc často spojen s jeho výhřevností). U topidel určených k instalaci na stěnu jsou obvykle zásadnější rozměr – zábor plochy by měl odpovídat možnostem a potřebám místnosti.

Instalační požadavky

Při umísťování topidla do místnosti je nutné vytvořit správné podmínky. Při instalaci na zeď musí být zajištěno, aby měla konstrukce dostatečnou únosnost. Přenosná topidla je zase standardně potřeba umísťovat na nehořlavou podložku, zejména v případě, že jsou umisťovány na podlahu ze dřeva či plastů, které by se tímto způsobem mohly zničit.

Ovládání

Dalším faktorem, který je potřeba při výběru topidla zvážit, je způsob ovládání. Ten by měl obsahovat minimálně spínač a možnost regulace teploty/výkonu. Pokročilejší systémy jsou opatřeny displejem, termostatem a přídavnými funkcemi zahrnující například časovač nebo volbu topného režimu. Řada modelů disponuje také různými typy ovládání prostřednictvím dálkového ovladače anebo mobilní aplikace.

Design a cena

V neposlední řade je pak vhodné zvážit provedení topidla a jeho kompatibilitu s prostorem, do nějž bude umisťován, a pak také cenu. Ceny elektrických přímotopů se pohybují v poměrně širokém rozpětí a jsou obvykle závislé na poměru spotřeba/výkon, kompaktnosti, funkcích a řešení. Nejlevnější systémy je možné pořídit řádově do 1000 Kč, kvalitnější topidla s vyšším výkonem se mohou vyšplhat až na 7000 Kč.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi